Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez Pr123 » poniedziałek 25 grudnia 2017, 12:43

Cześć. Mam 22 lata i niedawno zdałem prawo jazdy kat c. Lubię jeździć i chciałbym wykonywać zawód kierowcy, lecz mam obawy co do przyszłości tego zawodu. Dużo się już mówi o autonomicznych samochodach. Obawiam się że za kilka lub kilkanaście lat ciężarówki będą jeździć bez kierowców. Słyszałem że obecnie szukają ludzi do pracy w policji i tak rozważam czy to nie bardziej przyszłosciowy zawód. Nie ukrywam że bardziej chciałbym jeździć zawodowo, lecz co gdy za kilka lat zostanę bez pracy? Co myślicie na ten temat?
Pr123
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 25 grudnia 2017, 12:26

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez waw » wtorek 26 grudnia 2017, 20:52

Autonomiczne samochody to sprawa przyszłości. I ze zjawiskiem całkowitego wyparcia ludzi z kierowania pojazdami zmierzą się dopiero Twoje dzieci.

Natomiast na rynku pracy ogólnie kierowców brakuje - zwłaszcza tych z kat. C, C+E, ale D także. Więc szanse na dobry start zawodowy są duże, choć zarobki niewspółmiernie niskie do trudu i odpowiedzialności.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez Cyryl » środa 27 grudnia 2017, 06:01

1. jeżeli zamierzasz wybrać zawód z przyszłością, to musisz się zastanowić, co dla Ciebie jest przyszłością, czyli jak długo zamierzasz żyć. a to zależy od Twojego stylu życia i w jaki sposób jak traktujesz swoje ciało. sporu odsetek kierowców umiera w wieku 40-50 lat z powodu złego odżywiania się, nadwagi, braku ruchu, palenia i nadużywania alkoholu, więc przyjmując standardowy sposób życia polskiego kierowcy, przyszłością nie ma co sobie zawracać głowy.

2. zawsze brakowało kierowców zawodowych, czasami jest nadmiar posiadaczy prawa jazdy tych kategorii, bo sam dokument nie pracuje. możesz kupić buty, identyczny model jak CR7, ale one same nie grają. kierowców jest multum jednak tylko ci lepsi zarabiają i pracują w godziwych warunkach. aby do tego dojść trzeba mieć umiejętności i wiedzę większą od innych, poprzestanie na zrobieniu samych uprawnień jest najlepszą drogą do zasilenia grona kierowców wykorzystywanych, źle opłacanych i pracujących w warunkach nie przystających do naszej rzeczywistości pracujących w "dziad-transach".

3. faktycznie autonomiczne pojazdu niedługo opanują drogi, ale czy akurat nasze i w jakim tempie, to trudno przewidzieć. wystarczy, abyś zastanowił się na jakim procencie dróg zadziała asystent zmiany pasa, czyli na ilu polskich drogach są malowane linie krawędziowe, osie i linie oddzielające pasy, w taki sposób, aby czujniki pojazdów je wychwyciły.

4. wybierając zawód kierowcy musisz sobie zdać sprawę, że nie będzie do wykonywał do końca. ze względów zdrowotnych najprawdopodobniej (choć bywają wyjątki), będziesz musiał gdzieś w wieku 50-55 lat zmienić zawód. jeżeli nie będziesz przygotowany na to, to wylądujesz w podrzędnej firmie ochroniarskiej za 5 zł/h.

5. w transporcie się nie jeździ, ale wozi, to istotna różnica, bo jeździsz wtedy gdy jedziesz:
- tam gdzie chcesz,
- kiedy chcesz,
- wozisz co lub kogo chcesz.
w transporcie jedziesz:
- gdzie każą,
- kiedy każą,
- wozisz co lub kogo każą.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez ks-rider » środa 27 grudnia 2017, 15:28

Zanim to zostanie wprowadzone to zdazysz sie jeszcze conajmniej ze dwa, trzy razy przebranzowic.

Nawet jezeli to na pokladzie zawsze bedzie ktos, aby w razie czego potrafil zareagowac.

MAm CE ale w pewnym wieku zaczalo mi to jezdzenie nie pasic.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez LeszkoII » środa 27 grudnia 2017, 16:54

Pr123 napisał(a):Słyszałem że obecnie szukają ludzi do pracy w policji i tak rozważam czy to nie bardziej przyszłosciowy zawód. Nie ukrywam że bardziej chciałbym jeździć zawodowo, lecz co gdy za kilka lat zostanę bez pracy? Co myślicie na ten temat?
Jak mawiał klasyk, od czegoś trzeba zacząć. Początek kariery wcale nie musi rzutować na jej przyszły charakter. Generalnie liczy się wiedza, im więcej tym lepiej. Gdy zdobędziesz doświadczenie zawodowe (kierowcy), to w niczym nie przeszkadza ono np. w ubieganiu się o pracę w urzędzie (ds. transportu, inspekcja, policja drogowa). Możesz też otworzyć własny biznes transportowo-przewozowy a nawet szkolić ludzi, założyć własny ośrodek szkolenia kierowców.

Jedyny "problem" to samozaparcie, bo jak już będziesz jeździł np. w ruchu międzynarodowym, to sam dojdziesz do wniosku czy to Cię wystarczająco kręci i czy nie jest przeszkodą do pogłębiania wiedzy (brak czasu na studiowanie czegoś innego). Np. więcej nauczysz się w Policji i tutaj możliwości awansu są niemal nieograniczone, a wręcz sama struktura napędza awans (podobnie jak w wojsku czy strażach i inspekcjach). Bycie dobrym policjantem to ciężki kawałek chleba i może zacznie się to zmieniać na lepsze, bo do tej pory było i wciąż jest tragicznie.

Natomiast obawa przed wyparciem kierowców zawodowych przez innowacyjność pojazdów autonomicznych jest wg. mnie nieuzasadniona (najdelikatniej pisząc). Pewnie minie 30 lat zanim na dobre zakorzeni się w ruchu drogowym - ale Ty wtedy będziesz miał 52 lata, spore doświadczenie życiowe uśmiejesz się patrząc na swój temat na tym Forum :lol:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez waw » środa 27 grudnia 2017, 18:35

Pojazdy autonomiczne człowieka wyprą najwcześniej za wiele lat, być może wtedy nie będzie już transportu drogowego w takim kształcie jaki znamy.
Z resztą, mówi się że w pierwszej kolejności autonomiczny ma być transport w miastach oparty na publicznych, autonomicznych taksówkach. Czy tak będzie zobaczymy, póki co największa trudność to zapewnienie bezpieczeństwa przed atakiem hakerskim przez osoby trzecie.
Żeby natomiast być osobą dobrze zarabiającą to najlepiej wybrać transport międzynarodowy, ale to już oznacza specyficzny tryb życia, który trzeba lubić w tym spanie w samochodzie, powrót do domu raz na tydzień lub rzadziej.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez Cyryl » środa 27 grudnia 2017, 19:57

w tamtym (2016) roku miało miejsce przedsięwzięcie European Truck Platooning Challenge 2016 zrobione przez Iveco, MAN, DAF, Volvo, Mercedes, Scania, a więc prawie wszystkich z głównych producentów europejskich ciężarówek (bez Renault). pojazdy wyruszyły z siedzib, aby dojechać do Rotterdamu, a były to pojazdy autonomiczne bez kierowców (była asysta kierowców).

w lipcu tamtego roku Mercedes zaprezentował model FUTURE Bus wyposażony w City Pilot, który odbywał kursy pomiędzy lotniskiem Amsterdam Schiphol, a miastem Harlem, bez kierowcy. pokonał bez problemów 20-km drogę przez Amsterdam w normalnym ruchu miejskim. Do przejechania miał trasę szybkiego ruchu (z maksymalną prędkością 70 km/h), tunele, mosty, ulice i skrzyżowania, wszystko z zatrzymywaniem się na przystankach.

Scania produkuje już używane w kamieniołomach i żwirowniach od kilku lat wozidła bez kierowców.

firma Komatsu testowała wozidło bez kierowcy już w 2008 roku i z tego co wiem takie pojazdy pracują już co najmniej 5 lat.

Einride T-Pod to szwedzka ciężarówka, która nie ma kabiny kierowcy, pierwsze pojazdy będą obsługiwały dostawy do marketów w szwedzkim mieście Halmstad od 2018.

jednak moim zdaniem elementem pośrednim będzie wprowadzenie systemu zaproponowanego przez Volvo pociągi drogowe, gdzie jadąc z X do Y możemy podpiąć się pod inną ciężarówkę, która przejmuje sterowanie naszą. Vehicle-to-Vehicle (pojazd-pojazd) oraz Vehicle-to-Infrastructure (pojazd-infrastruktura), znane też jako V2V oraz V2I.
w tym roku były w Anglii testowane ciężarówki, a w zasadzie autopilot.

więc uważam, że autonomiczne pojazdy wjadą na drogi już w 2020 roku, może nie u nas, może nie na wszystkich drogach.
większą przeszkodą niż technologia jest uregulowanie prawne i to w wielu krajach.
wydaje mi się, że wprowadzenie pojazdów bez kierowców jest bliższe niż nam się wydaje.
Załączniki
mapa.png
European Truck Platooning Challenge 2016
Komatsu.jpg
Komatsu
Einride T-Pod.jpg
Einride T-Pod
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez ks-rider » środa 27 grudnia 2017, 21:41

Decydujac sie na Transport miedzynarodowy pozbawiasz sie obcowania z rodzina. To mniej wiecej tak jak bys dobrowolnie poszedl do pudla. Niby wolny a kula u nogi
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez waw » środa 27 grudnia 2017, 22:41

Niekoniecznie całkowicie się pozbawia. Co jakiś czas z rodziną się przebywa. Są małżeństwa którym to odpowiada.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez Cyryl » czwartek 28 grudnia 2017, 06:39

są różne systemy pracy w transporcie międzynarodowym.

obecny brak granic bardzo ułatwił transport międzynarodowy, pomijam znajomość procedur celnych, ale wyjazd do Berlina z Wrocławia to była 3-4 dniowa wyprawa, z staniem w kolejce na granicy nawet ponad dobę (mój rekord w 1994 roku to 44h) i urzędach celnych i w kraju i w Berlinie (Berlin Dreilinden - urząd celny w miejscu dawnego przejścia na Berlin Zachodni). dzisiaj łatwiej i szybciej jedzie się do tego Berlina niż Warszawy.

przerzuty unijne, polscy przewoźnicy przejęli ponad 60% transportu europejskiego. kierowcy początkowo pracowali w systemie 4x1, czyli 4 tygodnie w drodze, 1 wolny. dzisiaj ponieważ część krajów zaczyna bronić swojego rynku, choć u nich nie ma chętnych do pracy w tym zawodzie, poprzez albo wprowadzanie stawki minimalnej czy też zakazu wykonywania odpoczynku tygodniowego w pojeździe, praca jest 3x1 lub częściej 2x1. jednak zarobki są bardzo wysokie, szczególnie tych co jeżdżą na wyspy i muszą oganiać się kijami przed wjazdem na promy. jeżeli gość zarabia 3 razy więcej (lub lepiej) niż w normalnej pracy, po tygodniu w domu sama żona mówi: idź już do pracy.

są jeszcze przewoźnicy obsługujący firmy transportujące towary tylko UE-Polska, tutaj zdecydowana większość z nich spędza weekendy w domu. najlepiej mają kierowcy jeżdżący na najbliższych dystansach Polska-Niemcy, bo wtedy kierowca nie dość, że jest na weekend w domu, ale jak jeszcze dobrze rozplanuje czas, to i w tygodniu śpi we własnym łóżku.

także transport międzynarodowy niekoniecznie musi być trwałą rozłąką. przy znacznych zarobkach lepiej młodemu chłopakowi pojeździć parę lat, dorobić się niż wyjeżdżać na stałe, faktem jest, że nie wszyscy potrafią z tego zrezygnować. mam kolegę, który uwielbia jeździć na wschód i dopiero za Moskwą mówi że zaczyna się prawdziwa Rosja. mimo wieku - ponad 60 lat, chciałby jeździć jak to mówi, do końca. mimo takiego zawodu jest dobrym mężem, ojcem i bardzo spełnionym pracownikiem.

drugą sprawą jest to, że pracując w transporcie krajowym, obecność w domu może być równie rzadka, a zarobki dużo mniejsze.
dzisiaj kierowca z rozładunkiem w Makro czeka prawie tyle co kiedyś kierowca na granicy.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez Blacksmith » piątek 29 grudnia 2017, 01:58

Pr123 napisał(a): Lubię jeździć i chciałbym wykonywać zawód kierowcy, lecz mam obawy co do przyszłości tego zawodu. Dużo się już mówi o autonomicznych samochodach.

Jako człowiek mający rozległą wiedzę w zakresie transportu i technologii radzę Ci... porzuć ten pomysł. Autonomiczne samochody wejdą do powszechnego użytku szybciej niż myślimy. I firmy transportowe będą pierwszymi, które będą z tego korzystać ze względu na znaczne obniżenie kosztów. Na pewno myli się waw, który stwierdził, że to sprawa Twoich dzieci (facet wyraźnie nie wierzy w postęp). Masz 22 lata i mógłbym się założyć o spore pieniądze, że maksymalnie na Twoją 40-stkę zawód kierowcy przejdzie już do lamusa. I wtedy czekałoby Cię przebranżowienie. Przecież już teraz jeżdżą autonomiczne pociągi w wielu metrach na świecie, nawet w Warszawie na którejś linii. I już teraz iluś tam maszynistów nie ma pracy przez to.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez Cyryl » piątek 29 grudnia 2017, 08:38

jestem daleki od udzielania jasnych rad, wolę przedstawić realia zostawiając decyzję autorowi.

autonomiczne pojazdy prawdopodobnie, jak wcześniej wspominałem, pojawią się na drogach około 2020, ale w jakim zakresie i czy na naszych drogach? to już inne pytanie.

sprawa nie jest prosta, bo jeżeli spojrzymy na wdrażanie zespołów pojazdów o długości 25,25m, stwierdzimy że to może nie być tak szybko.
otóż Europa stanęła w obliczu stale wzrastających potrzeb transportowych, co wymusza większą ilość pojazdów, niestety budowa nowych dróg nawet w krajach rozwiniętych za tym nie może nadążyć.
i tu pojawiło się parę pomysłów mniej lub bardziej udanych, zostały dwa: francuski zwiększenie dopuszczalnej wysokości pojazdów do 4,5m i skandynawski zwiększenie dopuszczalnej długości zespołów pojazdów do 25,25m (z 18,75).
podwyższenie pojazdów okazało się za drogie (przebudowa wiaduktów), zostało drugie rozwiązanie.
ma ono na celu przewożenie jednym zespołem pojazdów dwóch kontenerów 40' i 20' stopowych.
oczywiście nie będzie się tymi pojazdami rozwoziło pieczywa po sklepach, ale mają one za zadanie utrzymywać połączenia transportowe między dużymi centrami logistycznymi, więc jazda w 90% po autostradach.
mimo, że zaczęto te pojazdy testować ponad 15 lat temu, nadal nie są dopuszczone do ruchu w pełnym zakresie (w Skandynawii na wyznaczonych drogach).
i tutaj trzeba spojrzeć na realia UE i nasze.
tam nie muszą się spieszyć ponieważ drogami transportuje się zaledwie niewiele ponad 40% ogólnego transportu, jest kolej, jest żegluga śródlądowa. u nas sprawa ma się inaczej. kolej została zdewastowana, tak jak rzeki, w rezultacie w Polsce transport w ponad 80% odbywa się po drogach, których jest mało i są w nie najlepszym stanie (8% odpowiada unijnym normom bezpieczeństwa - raport NIK).
co więcej, mimo dynamicznie rozwijającej się logistyki w dalszym ciągu jest sporo firm wymagających od ciężarówek wjazdów do centrów miast.

jeżeli o wiele prostsze wdrożenie zespołów 25,25 wymaga ponad 15 lat i jeszcze nie zostało zakończone, bardzo możliwe jest, że pojazdy autonomiczne pojawią się na drogach, będą gotowe do pracy, ale ich prawdziwy udział w transporcie może być bardziej odległy w czasie niż nam się wydaje.

druga sprawa:
jeżeli nasz kolega bardzo chce zostać kierowcą ciężarówki i mimo, że musiałby się na niedługi czas przebranżowić, to czemu nie?
lepiej chyba wykonywać upragniony zawód przez 10 lat niż wcale tego nie zaznać?
czy teraz będzie szukał swojego miejsca, czy za 15 lat, jaka to różnica?
dodatkowo doświadczenie w transporcie może być pomocne w zdobyciu zawodu związanego z tym transportem, jeżeli będzie mu to odpowiadało.

jedyne co jest najlepsze: ma 22 lata, całe życie przed nim i ma wybór, może swoje życie zawodowe pokierować w dowolnym kierunku.
Załączniki
25,25.jpg
zespół pojazdów 25,25m
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez waw » czwartek 22 marca 2018, 17:15

Uber zawiesił testy nad autonomicznym pojazdem po tym jak jeden z nich uczestniczył w śmiertelnym wypadku. Jeśli takie będą wymagania wobec autonomicznych samochodów - by unikać wypadków spowodowanych przez innych, których uniknąć się praktycznie nie da to raczej za wiele ten pomysł nie przetrwa.
Dla zainteresowanych jak wyglądało zdarzenie: https://interestingengineering.com/poli ... ed-a-woman
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez dragoon7 » czwartek 22 marca 2018, 18:10

Sam zawód można zawsze zmienić. Jeśli uważasz, że bycie zawodowym kierowcom jest dla Ciebie to jak najbardziej powinieneś zrobić cos w tym kierunku.
dragoon7
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 22 marca 2018, 18:05

Re: Kierowca - czy ten zawód ma przyszłość?

Postprzez Karolina1994 » czwartek 22 marca 2018, 22:23

Nie wiem czy my tych autonomicznych samochodów dożyjemy :) Może w innych państwach,ale u nas... Póki co to już od dawna na rynku są elektryczne, i co z tego,jak przeciętnego Kowalskiego na taki poprostu nie stać...
Co do reszty, to chyba musisz sobie zdać sprawę jak wygląda życie takiego kierowcy, mam znajomych którzy tym się zajmują... I co prawda na pieniądze nie narzekają, ale na życie osobiste za dużo wolnego czasu nie mają. Z tym że im to nie przeszkadza, tak sobie wybrali i tak chcą je spędzić. Bądź co bądź,uważam że kasa to nie wszystko...
Egzamin teoretyczny 02.12.2015 podejście 1 wynik: Pozytywny (71/74)
Egzamin praktyczny 16.12.2015 podejście 1 wynik: Pozytywny
Karolina1994
 
Posty: 354
Dołączył(a): czwartek 08 października 2015, 09:10

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: szofer80 i 65 gości