Jak szybko można zmieniać biegi?

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Jak szybko można zmieniać biegi?

Postprzez mateo98 » wtorek 24 października 2017, 09:40

Witam,

jeżdżę już samochodem kilka miesięcy, idzie mi to dość płynnie tzn. bez żadnych skoków. :D Ale mam jedno pytanie odnośnie zmiany biegów. Otóż jak szybko można zmieniać bieg z 1 w 2, chodzi mi tutaj o to, jak szybko można przesunąć drążek zmiany biegów z 1 w 2 bieg. Czytałem, że nie wolno robić tego za szybko (i używać siły) bo niszczymy w ten sposób synchronizatory. Jednak jeśli będę robił to za wolno, to zmiana biegów z 1 w 2 trwa za długo (przy zmianie z 1 w 2 czuje przez chwilę opór, bo synchronizator wyrównuje różnicę obrotów, która jest duża między 1 a 2 biegiem). I tu mam pytanie do Was, jak szybko można przesuwać dźwignię biegów z 1 w 2 żeby nie niszczyć synchronizatorów i żeby trwało to możliwie krótko? Jak wy to robicie?

Pozdrawiam :)
mateo98
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 24 października 2017, 09:33

Re: Jak szybko można zmieniać biegi?

Postprzez kolezankafilizanka » wtorek 24 października 2017, 18:46

mateo98 napisał(a): I tu mam pytanie do Was, jak szybko można przesuwać dźwignię biegów z 1 w 2 żeby nie niszczyć synchronizatorów i żeby trwało to możliwie krótko? Jak wy to robicie?


Ruszam i oceniam na słuch, czy silnik na 1 pracuje już płynnie i nie za głośno (zaś auto jedzie płynnie, nie szarpiąc). Natychmiast wrzucam 2, tj. zanim silnik zacznie pracować wyraźnie głośniej. Przesuwam drążek lekko, ale tak, żeby wyraźnie czuć "przeskok". Ważne: w jednym aucie jest to wyraźne, w innym idzie bardziej miękko. Trzeba wyczuć dłonią, jak się przesuwa drążek, i jednocześnie słuchać silnika. Nic na siłę.

Rozumiem problem. Ja wszystko traktowałam silną dłonią, no bo nie czułam, że jest silna, więc instruktor przestrzegał, że wyrwę/ połamię/ zepsuję elektronikę, i teraz pamiętam - ma być delikatnie :)
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak szybko można zmieniać biegi?

Postprzez rpa » piątek 27 października 2017, 10:23

Siła wkładana w machanie lewarkiem nie ma większego znaczenia - pod warunkiem, że jest w odpowiednią stronę przyłożona. Prędkość zmiany też nie jest szczególnie ważna, nie warto tylko zmieniać biegu jednym, szarpiącym ruchem, zupełnie bez wyczucia "luzu" - ale to bardzo rzadka sprawa, a i w przejściu 2-3 i 4-5 praktycznie niewykonalna :) Najpopularniejszy zgrzyt skrzyni zachodzi przy zmianie z 1 na 2, gdy ruszasz dynamicznie, rozpędzasz się na jedynce do 30kmh i "jeszcze w zakręcie" wrzucasz dwójkę - może zgrzytnąć, bo przy niebezpiecznym manewrze wolniej wjeżdżać nie warto, a różnica w obrotach nie zdąży się zniwelować. Rozwiązanie - pominąć dwójkę, trójka wejdzie jak w masło.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Jak szybko można zmieniać biegi?

Postprzez gumik » poniedziałek 30 października 2017, 11:58

rpa napisał(a):rozpędzasz się na jedynce do 30kmh
Przy 30,to ja na trójkę z dwójki zmieniam. Czy ty piszesz o jeździe miejskiej?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Jak szybko można zmieniać biegi?

Postprzez rpa » poniedziałek 30 października 2017, 14:42

Tak, w miejskim. Jeśli potrzebuję dużej dynamiki, np. skręt w lewo w drogę z dużym ruchem w obie strony. Czasem inaczej się nie da, szczególnie w miastach, gdzie kultura jazdy leży i nikt cię nie wpuści, choćbyś czekał pół godziny. Zawsze lepiej trochę rozbujać silnik niż narazić się na stłuczkę. Oczywiście taka jazda wymaga dobrej znajomości swojego auta i daleko idącego przewidywania sytuacji drogowych.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Jak szybko można zmieniać biegi?

Postprzez gumik » poniedziałek 06 listopada 2017, 21:07

W sumie racja. Być może w takich sytuacjach też nieświadomi dobijam na jedynce do 30. Muszę się przyjrzeć swojej jeździe. :-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości