Kontrapas , a zakaz wjazdu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez yorki » czwartek 12 października 2017, 06:08

Witam,
Przy okazji wątku o F-19 przyszła mi taka refleksja; :hmm:

Czy na drodze jednokierunkowej, na której namalowano P-27, pod znakiem B-2 musi być jeszcze tabliczka T-22 ?
Z drugiej strony drogi zamiast D-3 będzie F-18 (bo chyba nie oba razem?)
Podejrzewam, ze rozwiązań w praktyce będzie więcej niż dwa, ale jak to jest wg przepisów, bo nie znalazłem nic na ten temat ?
Osobiście uważam, ze P-27 załatwia sprawę, ale głowy nie dam.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez PraktykRuchu » czwartek 12 października 2017, 06:54

Wydaje mi się, że T-22 jest niezbędne. Brak tabliczki może oznaczać np. czasowe zamknięcie kontrapasa z jakiegoś powodu...
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez benio101 » czwartek 12 października 2017, 16:02

PraktykRuchu napisał(a):Wydaje mi się, że T-22 jest niezbędne. Brak tabliczki może oznaczać np. czasowe zamknięcie kontrapasa z jakiegoś powodu...
"Tabliczka T–22" nie istnieje.

—————

yorki napisał(a):Czy na drodze jednokierunkowej, na której namalowano P-27, pod znakiem B-2 musi być jeszcze tabliczka T-22 ?
"Tabliczka T–22" nie istnieje bis.
Znak P–27 oznacza kierunek i tor ruchu roweru:
CK 5.2.9.5 napisał(a):Znak P–27 "kierunek i tor ruchu roweru" można stosować na jezdni, z wyjątkiem:

  • pasa ruchu dla rowerów
  • śluzy dla rowerów
  • przejazdu dla rowerzystów

Znak P–27 umieszcza się na wylocie ze skrzyżowania i powtarza nie rzadziej niż co 50m.

—————

yorki napisał(a):Z drugiej strony drogi zamiast D-3 będzie F-18 (bo chyba nie oba razem?)
  • F–18/F–18a/F–18b lub D–3
  • wraz z: tabliczką "Nie dotyczy" i symbolem roweru lub słownie, że nie dotyczy rowerów:
CK 3.2.2 napisał(a):(…) Jeżeli na jezdni ruch jest otwarty w jednym kierunku tylko dla określonych pojazdów w tym (…) rowerów, wówczas na wlocie, na którym dopuszcza się wjazd tych pojazdów, umieszcza się znak B–2 z tabliczką, na której umieszcza się napis "Nie dotyczy" wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym ten pojazd, których zakaz nie dotyczy, np. "Nie dotyczy" i symbol pojazdu (…). Na przeciwległym wlocie umieszcza się odpowiednio znak F-18, F-18a, F-18b lub znak D-3 z tabliczką jak pod znakiem B-2.
Przykład (oba razem):

Obrazek

—————

yorki napisał(a):Osobiście uważam, ze P-27 załatwia sprawę, ale głowy nie dam.
Znak P–27 ma si​ę nijak do znaku B–2, zwłaszcza w omawianym kontekście.
Znak P–27 wskazuje, że jadąc we wskazanym kierunku powinieneś poruszać się wskazanym torem jazdy. I tylko tyle.
Pisanie o P–27 w temacie zatytuowanym "Kontrapas, a zakaz wjazdu" jest co najmniej irracjonalne, bo znaku P–27 nie umieszcza się na pasie ruchu dla rowerów.

Porównaj, po prawej stronie jezdni znajduje się znak P–27, na śluzie rowerowej zaś znak P–23:

Obrazek
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez mp0011 » czwartek 12 października 2017, 16:20

benio101 napisał(a):
PraktykRuchu napisał(a):Wydaje mi się, że T-22 jest niezbędne. Brak tabliczki może oznaczać np. czasowe zamknięcie kontrapasa z jakiegoś powodu...
"Tabliczka T–22" nie istnieje.


Benio, to łyżka nie istnieje, cytując klasyków.
A tymczasem weź proszę uaktualnij swój zbiór przepisów, bo "Tabliczka T-22" występuje zarówno w Rozporządzeniu w sprawie znaków drogowych, jak i warunkach technicznych...

Co do meritum, moim zdaniem zamiast D-3/B-2 z dodaną T-22 powinny być znaki F-18 oraz F-19.
Nie stosuje się tego niestety, bo taniej jest dowiesić T-22.

Nie żeby brak tej tabliczki jakoś przeszkadzał rowerzystom, bo jeżeli jest kontrapas czy kontraruch, wjeżdżam i tak pomimo zakazu...
Niestety w Warszawie na dowieszenie tych tabliczek trzeba czekać czasem kilka miesięcy...

Wolno mi tu skręcić rowerem w prawo? Jest tam kontrapas...
Obrazek
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez waw » czwartek 12 października 2017, 17:55

mp0011 napisał(a):Wolno mi tu skręcić rowerem w prawo? Jest tam kontrapas...

Nie, o ile B-22 umieszczono go zgodnie z 220. Zakaz jest zakazem i może wynikać nie tylko z faktu drogi jednokierunkowej, ale i innych (niebezpieczeństwo zaczepienia o coś w czasie skręcania albo warunki widoczności ew. cokolwiek innego).
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez mp0011 » czwartek 12 października 2017, 18:16

waw napisał(a):
mp0011 napisał(a):Wolno mi tu skręcić rowerem w prawo? Jest tam kontrapas...

Nie, o ile B-22 umieszczono go zgodnie z 220. Zakaz jest zakazem i może wynikać nie tylko z faktu drogi jednokierunkowej, ale i innych (niebezpieczeństwo zaczepienia o coś w czasie skręcania albo warunki widoczności ew. cokolwiek innego).


A jeżeli znak stał wcześniej, ale zapomniano - po wymalowaniu kontrapasów - go poprawić, i tak stoi sobie pół roku?

Obrazek

Ostatnio (no dobra, przed wakacjami), przestrzegając znaków, musiałem jechać tak po E. Plater w Warszawie, a i tak chyba pogwałciłem jedną strzałkę kierunkową na pasie rowerowym... :spoko:
Obrazek
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez yorki » czwartek 12 października 2017, 18:33

PraktykRuchu napisał(a):Wydaje mi się, że T-22 jest niezbędne. Brak tabliczki może oznaczać np. czasowe zamknięcie kontrapasa z jakiegoś powodu...
No niby ma to sens, ale jak jest tabliczka, to po co P-27 :hmm:
benio101 napisał(a):...
Jak zwykle dużo, ale bez zrozumienia tematu. Mam internet i mam dostęp do przepisów.
Jedyne z czym się zgodzę w Twojej wypowiedzi, to to, ze wątek niezbyt fortunnie nazwałem. :oops:
Po co wklejasz zdjęcia pasów ruchu dla rowerów, jak pytam o P-27, którego na tych pasach się nie umieszcza?
mp0011 napisał(a):Co do meritum, moim zdaniem zamiast D-3/B-2 z dodaną T-22 powinny być znaki F-18 oraz F-19.
Nie stosuje się tego niestety, bo taniej jest dowiesić T-22.

No właśnie, ze F-18 i F19 oznaczają pasu ruchu dla rowerzystów, a tam nie ma prawa byc P-27. :?
Czyli jednak D-3/B-2 + T-22. :hmm:
mp0011 napisał(a):Nie żeby brak tej tabliczki jakoś przeszkadzał rowerzystom, bo jeżeli jest kontrapas czy kontraruch, wjeżdżam i tak pomimo zakazu...

Skoro P-27 wskazuje kierunek ruchu rowerzystom (nawet jeśli jest on przeciwny do obowiązującego pozostałych pojazdów) wiec ...
Ja tez bym jechał. :spoko:
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez mp0011 » czwartek 12 października 2017, 18:42

Przy kontrapasie - F-18/F-19.
Przy kontraruchu - D-3/B-2+T-22.

Jednak często jest tak, że kontrapas wyznacza się tylko przy skrzyżowaniach, a dalej jest już zwykły kontraruch.
P-27 bardziej jest potrzebne kierowcom, nie rowerzystom, żeby pamiętali że rowerzyści mogą tamtędy jechać pod prąd, bo z tym bywa różnie...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez benio101 » czwartek 12 października 2017, 19:37

mp0011 napisał(a):Benio, to łyżka nie istnieje, cytując klasyków.
A tymczasem weź proszę uaktualnij swój zbiór przepisów, bo "Tabliczka T-22" występuje zarówno w Rozporządzeniu w sprawie znaków drogowych, jak i warunkach technicznych...
O! Jeszcze jeden! Co wy? Tysiąc razy będziecie powtarzać tę samą brednię i uwierzycie, że stanie się prawdą?
Tabliczka T–22 nie istnieje. Co wy? Trollujecie masowo, czy co?

yorki napisał(a):Jak zwykle dużo, ale bez zrozumienia tematu. Mam internet i mam dostęp do przepisów.
Jakbyś tak jeszcze korzystał z takich obowiązujących w Polsce, to byłoby świetnie.

edit:
mp0011 napisał(a):"Tabliczka T-22" występuje zarówno w Rozporządzeniu w sprawie znaków drogowych, jak i warunkach technicznych...
Tak? To wskaż chociaż jeden. Z ciekawością poznam nowy znak drogowy.
Ostatnio zmieniony czwartek 12 października 2017, 19:41 przez benio101, łącznie zmieniany 2 razy
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez mp0011 » czwartek 12 października 2017, 19:40

To co to jest? Było sobie w rozporządzeniu o warunkach technicznych...
Obrazek
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez benio101 » czwartek 12 października 2017, 19:49

mp0011 napisał(a):To co to jest? Było sobie w rozporządzeniu o warunkach technicznych...
Obrazek

Zgadza się, Było. Ponad 2 lata temu!


Dz U. 2015 Poz. 1314 Strona 21 na samej górze:
skreśla się rysunek 9.7.24
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez yorki » czwartek 12 października 2017, 20:30

benio101 napisał(a):Zgadza się, Było. Ponad 2 lata temu!


Dz U. 2015 Poz. 1314 Strona 21 na samej górze:
skreśla się rysunek 9.7.24

Chwali Ci sie, ze czytasz ustawy, ale czytaj wszystkie i do końca.
Dz.U.2015 poz.1313
...na samym końcu:
§.2 Tabliczkę T-22 stosowana w organizacji ruchu na drogach przed dniem wejścia w życie rozporządzenia uznaje sie za równoważną tabliczce z napisem "Nie dotyczy" i symbolem roweru, o której mowa w § 44 ust.3 i § 45 ust.3 rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.


Edytka

Widze w sąsiednim wątku, ze mp0011 już dawno to znalazł, :(
można się było spodziewać.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez mp0011 » czwartek 12 października 2017, 20:45

Może umówmy się na potrzeby tego forum, że skoro ustawodawca uznał, że tabliczka T-22 jest równoważna z tabliczką z napisem "Nie dotyczy" i symbolem roweru, o której mowa w § 44 ust.3 i § 45 ust.3 rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, to ilekroć ktoś będzie chciał wspomnieć o tabliczce z napisem "Nie dotyczy" i symbolem roweru, o której mowa w § 44 ust.3 i § 45 ust.3 rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, starczy że napisze o T-22, a każdy będzie wiedział, że chodzi o tabliczkę z napisem "Nie dotyczy" i symbolem roweru, o której mowa w § 44 ust.3 i § 45 ust.3 rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem. :spoko:
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez benio101 » czwartek 12 października 2017, 21:47

yorki napisał(a):Chwali Ci sie, ze czytasz ustawy, ale czytaj wszystkie i do końca.
Cieszę się, że i ty w końcu dowiedziałeś się o nowelizacji.
Widzę jednak, że masz problem z paragrafem drugim nowo poznanej nowelizacji, już tłumaczę, tak po ludzku:

Tabliczki T–22 zostały wycofane i już nie istnieją. Zniknęły wszelkie wzmianki o nich. Koniec. Puf! :wizard:
Jednak w momencie wejścia w życie nowego przepisu, na drogach w całej Polsce wciąż wisi masa takich tabliczek.
:idea: Żeby nie wymieniać ich wszystkich, uznano, że będą one traktowane jako tabliczki "Nie dotyczy" z symbolem roweru.
Dzięki temu zaoszczędzono masę bezsensownej i kosztownej pracy polegającej na wymianie tabliczek na wyglądające niemal identycznie.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Kontrapas , a zakaz wjazdu

Postprzez PraktykRuchu » czwartek 12 października 2017, 21:51

benio101, nie wolno już wieszać nowych tabliczek z napisem "nie dotyczy" i symbolem roweru?
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 101 gości