Ruszanie spod świateł Toyotą Yaris.

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Ruszanie spod świateł Toyotą Yaris.

Postprzez Heli1922 » sobota 08 lipca 2017, 23:40

Witam, mam pytanie.Otóż na jazdach jeżdżę Toyotą Yaris z 2013 roku i dopiero mam przejechane 4 godziny, wiem że to mało, ale jazda mi idzie płynnie(no może oprócz tego, że czasem zamiast 1 wrzucę 3) ale przejdźmy do sedna sprawy, dojeżdżając do świateł hamuję i na końcu wciskam sprzęgło i hamuję całkowicie, potem wrzucam jedynkę i tu mam moje pytanie, otóż egzaminator za każdym razem zwraca mi uwagę, że za szybko puszczam sprzęgło..Sytuacja wygląda tak, że gdy zapali się zielone to daję około 3-4k obrotów i delikatnie opuszczam sprzęgło czekając aż auto ruszy(czy to jest prawidłowe?) a potem dopiero całkowicie puszczam sprzęgło dodaję trochę gazu i zmieniam na dwójkę, ma ktoś pomysł jak opanować to sprzęgło? Robię to wbrew woli, czasem się zdarza, że auto mi zgaśnie i jest problem :x
Heli1922
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 08 lipca 2017, 23:34

Re: Ruszanie spod świateł Toyotą Yaris.

Postprzez rpa » niedziela 09 lipca 2017, 19:43

3-4 tysiące obrotów to o wiele za dużo, na płaskim i przy odpowiednim popuszczaniu sprzęgła powinieneś bezproblemowo ruszać z 1500-2000 obrotów, a można i z niższych. Jeśli wychodzi ci płynnie i dynamicznie na 1500-2000, wtedy możesz uznać, że puszczasz sprzęgło z odpowiednią prędkością. Operowanie gazem, tj. dodanie go w momencie brania sprzęgła jest równie ważne, co prędkość odpuszczania tego drugiego.
Potrafisz w miarę sensownie wystartować bez gazu, podkręcić lekko obroty i wrzucić dwójkę, wszystko bez szarpania? Jeśli nie, musisz to dłuższą chwilę potrenować.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Ruszanie spod świateł Toyotą Yaris.

Postprzez bartek0807 » środa 12 lipca 2017, 16:04

4k obrotów,? Tyle to chyba nawet na ruszaniu pod górkę na egzaminie nie miałem. Rusza się normalnie z ok 1500,po co tak piłować silnik? No chyba tylko po to, żeby się pół ulicy obracało patrzeć co się dzieje;) puszczanie sprzęgła i dodawanie gazu powinno przebiegać równolegle, wtedy nie wyjesz silnikiem. A nie na zasadzie gaz na 4 tys i dopiero puszczanie sprzęgła, bo tak tylko tracisz czas:)
bartek0807
 
Posty: 112
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 17:26

Re: Ruszanie spod świateł Toyotą Yaris.

Postprzez waw » piątek 21 lipca 2017, 12:03

bartek0807 napisał(a):A nie na zasadzie gaz na 4 tys i dopiero puszczanie sprzęgła, bo tak tylko tracisz czas:)

I palisz sprzęgło.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Ruszanie spod świateł Toyotą Yaris.

Postprzez rpa » sobota 22 lipca 2017, 12:38

Jak szybko odpuszczasz to wiele nie upalisz i nie zgasisz silnika, ale szarpnie zdrowo, co też zapewne nie jest najzdrowsze dla samochodu
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 56 gości