Pręgierz ortograficzny.

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Pręgierz ortograficzny.

Postprzez dylek » niedziela 04 października 2015, 20:41

Są błędy i wiel-błądy, które szczególnie rażą.
Zamiast zaśmiecać tematy wytykaniem komuś błędów we wpisie (sprzeczne z regulaminem forum) polecam autora tu wrzucać na pręgierz :D

Dziś ode mnie karniak za coś, co mnie akurat szczególnie razi :
LeszkoII napisał(a):Bo literalnie sygnał czerwony oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, a nie za linię P-4. Więc jak to jest z ów "literalną treścią PoRD" :hmm:


"ów" się odmienia...owa, owe, owej, owego itd... "ową" w cytowanym zdaniu by po oczach nie waliło :D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez szymon1977 » czwartek 15 października 2015, 17:31

LeszkoII napisał(a):Kierujący pojazdem B, nabyje to pierwszeństwo przy następnym wylocie...
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez LeszkoII » niedziela 18 października 2015, 11:52

Irytuje mnie uporczywy nawyk pisania tekstów bez użycia polskich znaków.
szymon1977 napisał(a):Proponuje podpiecie watku "Pręgierz ortograficzny". Temat niewatpliwie ciekawy i w czasach modnego w internecie ignorowania ortografii warty uwagi. A niestety nie cieszy sie zbytnia popularnoscia i moze zginac przykryty watkami jalowymi. A szkoda by bylo.

Internet piszemy z wielkiej litery.

Obrazek

^^ "watki jalowe"
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez szymon1977 » niedziela 18 października 2015, 12:03

A mnie irytuje, ze nie mam w telefonie polskiej klawiatury. Przykro mi, ale nie wiem jak z problemem sobie poradzic.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez szymon1977 » niedziela 18 października 2015, 22:35

LeszkoII napisał(a):Internet piszemy z wielkiej litery.
Jezeli juz to wielką literą... czy aby na pewno?
Słowo „Internet” pisze się wielką literą mając na myśli konkretną, globalną sieć komputerową – jest to wtedy nazwa własna. W niektórych przypadkach poprawna jest jednak pisownia małą literą – gdy pisze się o Internecie jako nośniku (medium) informacyjnym, np. „przeczytałem to w internecie” lub używając skrótu myślowego w odniesieniu do fizycznego łącza telekomunikacyjnego, np. „internet mobilny”, „internet przewodowy”, „internet ADSL”.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez szymon1977 » sobota 24 października 2015, 14:05

Dlaczego tak piszesz okólnikowo...
Co to znaczy "pisać okólnikowo"?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez szerszon » sobota 24 października 2015, 21:43

okólnik (kurenda) – rodzaj pisma urzędowego
Za słownikiem. Nie zrozumiałeś,że pismo urzędowe zazwyczaj jest napisane językiem niezbyt zrozumiałym dla przeciętnego obywatela. Tu była aluzja do pisania dużo i o niczym.
Przepraszam,że użyłem słówka niezrozumiałego dla ciebie..przez to nie wyczułeś również ironii.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez szymon1977 » sobota 24 października 2015, 21:56

Nie pytalem co to "okólnik" bo to wiem. Zastanawialem sie, tylko czy Ty przez pomylke nie napisales literki "k" zamiast literki "g". Dziekuje za wyjasnienie.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez tomekkoz » niedziela 25 października 2015, 10:27

szerszon napisał(a):Dodaj jeszcze do tego kierunek jazdy a mamy piękny przykład złamania wykładni synonimatycznej do potęgi.

Szerszon używa słów których nie rozumie i nawet nie umie poprawnie napisać.... :lol:
Wykładnia może być synonimiczna, a nie synonimatyczna... :lol:
KIERUNEK JAZDY - pojęcie zbyt trudne i niezrozumiałe dla niektórych....
Naukę PoRD należy zacząć od przyswojenia podstawowych pojęć.
tomekkoz
 
Posty: 768
Dołączył(a): czwartek 23 października 2014, 21:43
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez szymon1977 » niedziela 25 października 2015, 12:38

Nie wyczules ironii: wykladnia "synonimatyczna" to spotegowana wykladnia "synonimiczna".
.....
Po opuszczeniu ruch nie odbywa się wokół wyspy lub placu.
Po opuszczenie przez Ciebie skrzyzowania ruch na skrzyzowaniu nadal odbywa sie dookola wyspy w kierunku wskazanym na znaku c-12, natomiast Ty odbywasz ruch na drodze w kierunku... byc moze wskazanym na znaku d-3. Formy bezoosobowej "odbywa sie" nie uzywa sie jezeli osoba wykonujaca czynnosc jest okreslona w zdaniu, np. jest podmiotem.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez szymon1977 » środa 04 listopada 2015, 19:48

szerszon napisał(a):..
Nie istnieje w j. polskim taki znak interpunkcyjny. Klik!
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez dylek » wtorek 12 stycznia 2016, 08:54

szymon1977 napisał(a):(...)
- omawiany rysunek jest graficznym zobrazowaniem tablicy e-1 stworzonej dla przykładowej sytuacji wedłóg opisanych w tekście wytycznych.
(...)
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez pasqudek » wtorek 12 stycznia 2016, 11:45

szymon1977 napisał(a):Nie rozumiem do czego zmierzasz cytujac przepisy nieadekwatne do sytujci. Zacuyuj adekwatne do wszystko bedzie gralo.

Sorry. Ale nawet bez włączonego polskiego języka to można było napisać poprawnie: sytuacji, zacytuj.
Istnieje też taki magiczny przycisk zmień.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez dylek » środa 13 stycznia 2016, 15:29

szymon1977 napisał(a):Na tablicy pokazuje się układ dróg na skrzyżowaniu bo przecierz na skrzyżowaniu nie ma żadnej drogi tylko są co najmniej dwie drogi. I kółko się zamyka... tzn zamknęło by się, gdyby Ustawodawca chociażby w cytowanym przez Ciebie fragmencie wprost nie opisał jak namalować każdą drogę z osobna, a na dodatek sam nie namalował obwiedni jak droga i to nie byle jaka, bo droga z pierwszeństwem! Tyle błędów w tak małym fragmencie PoRD? Stawiam raczej na błąd w twierdzeniu, że na skrzyżowaniu nie ma drogi.

Przypominam, że teoria o dowolności malowania powierzchni skrzyżowania już padła... i upadła. W tym samym przecierz fragmencie wprost napisano nie tylko JAK ale i CO należy na tabicy namalować.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Pręgierz ortograficzny.

Postprzez pasqudek » środa 13 stycznia 2016, 17:18

To ja dodam z tego samego fragmentu kolejne błędy:
szymon1977 napisał(a):Na tablicy pokazuje się układ dróg na skrzyżowaniu bo przecierz na skrzyżowaniu nie ma żadnej drogi tylko są co najmniej dwie drogi. I kółko się zamyka... tzn zamknęło by się, gdyby Ustawodawca chociażby w cytowanym przez Ciebie fragmencie wprost nie opisał jak namalować każdą drogę z osobna, a na dodatek sam nie namalował obwiedni jak droga i to nie byle jaka, bo droga z pierwszeństwem! Tyle błędów w tak małym fragmencie PoRD? Stawiam raczej na błąd w twierdzeniu, że na skrzyżowaniu nie ma drogi.

Przypominam, że teoria o dowolności malowania powierzchni skrzyżowania już padła... i upadła. W tym samym przecierz fragmencie wprost napisano nie tylko JAK ale i CO należy na tabicy namalować.


Szymon1977: 2 błędy wskazał Ci dylek, ja wskazałem kolejne 3 błędy. Razem aż 5 błędów w jednym tekście.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości