Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez oskinstruktor » niedziela 18 sierpnia 2013, 20:40

Czy ktoś z Was po zakończeniu kursu osobom które mają PKK wystawia zaświadczenie o jego ukończeniu?
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez MEL » niedziela 18 sierpnia 2013, 21:16

jedynie w unijnych 'papierach' wystawiam ale ten kwitek i tak nie ma 'mocy'.
I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką
MEL
 
Posty: 410
Dołączył(a): niedziela 28 października 2007, 17:31
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez oskinstruktor » niedziela 18 sierpnia 2013, 23:04

Ja nawet w unijnych nie wypisuje. Tak jak napisałeś do niczego to nie jest nikomu teraz potrzebne. Po zakończeniu kursu powinniśmy wystawić zaświadczenie o jego ukończeniu, na druku którego w rozporządzeniu nie ma :)

Ciekawe co będzie podczas kontroli :)

Z tego co pamiętam to ja nawet nie muszę mieć kopii takiego zaświadczenia w dokumentach.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez mariusz79 » poniedziałek 19 sierpnia 2013, 09:53

Owszem ja wydaję zaświadczenie w formie papierowej. Jest potrzebne chociażby do kontroli osk i z tego powodu, iż wymagają tego przepisy ustawy o kierujących pojazdami.
W WORD pod który szkolę w oświadczeniu składanym w przypadku awarii systemu muszę nawet podać numer zaświadczenia. Nr zaświadczenia wpisuję też do do KEOS ( Rubryka 10).
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez oskinstruktor » poniedziałek 19 sierpnia 2013, 20:41

Dzwoniłem dzisiaj do mojego UM i nie muszę wypisywać żadnych zaświadczeń.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez mariusz79 » poniedziałek 19 sierpnia 2013, 20:51

A co z następującymi przepisami ustawy o kierujących pojazdami:
Art.27. ust.7.
"Dokumentacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 2 pkt 2, z wyłączeniem wydawania zaświadczeń o ukończeniu kursu, może być prowadzona w formie elektronicznej"
Z przepisu tego wynika, że cała dokumentacja może być w formie elektronicznej z wyjątkiem zaświadczeń, które to muszą być w formie papierowej.
Art.27. ust.5.
"Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 4, podpisuje odpowiednio kierownik ośrodka szkolenia kierowców albo kierownik innego podmiotu prowadzącego szkolenie."

W moim Starostwie oprócz aktualizacji PKK, mam mieć zaświadczenia w formie papierowej.
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez tatusiek » poniedziałek 19 sierpnia 2013, 21:09

rozp 1019 §6.2 1) c) zanim zapiszesz na szkolenie uzupelniajace sprawdzasz czy osoba ma zaswiadczenie o ukonczeniu szkolenia podst
tatusiek
 
Posty: 21
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2013, 01:01

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez oskinstruktor » poniedziałek 19 sierpnia 2013, 22:59

Po pierwsze podajcie mi wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu z najnowszego rozporządzenia.

Po drugie wierzycie w to, że kursant to zaświadczenie trzyma? On je przy pierwszej lepszej okazji wywali, tak jak dokument, na którym dostał PKK.

Sprawdzić to ja mogę na podstawie zaktualizowanego PKK. To są "promilowe" przypadki, że kursant na uzupełniające idzie do innej szkoły. Na pewno nie przed pierwszym egzaminem a po nim PKK jest już dostępne.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez rafal5757 » środa 21 sierpnia 2013, 21:36

tatusiek napisał(a):rozp 1019 §6.2 1) c) zanim zapiszesz na szkolenie uzupelniajace sprawdzasz czy osoba ma zaswiadczenie o ukonczeniu szkolenia podst


w którym momencie kończy się szkolenie podstawowe?
Havranek - Nauka Jazdy Warszawa
Jazdy doszkalające Warszawa
Avatar użytkownika
rafal5757
 
Posty: 204
Dołączył(a): sobota 06 września 2008, 22:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez szydlaczek » środa 21 sierpnia 2013, 21:59

rafal5757 napisał(a):w którym momencie kończy się szkolenie podstawowe?

Po zdaniu egzaminu wewnętrznego
szydlaczek
 
Posty: 191
Dołączył(a): czwartek 24 stycznia 2013, 23:37

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez mariusz79 » środa 21 sierpnia 2013, 22:56

rafal5757 napisał(a):
tatusiek napisał(a):rozp 1019 §6.2 1) c) zanim zapiszesz na szkolenie uzupelniajace sprawdzasz czy osoba ma zaswiadczenie o ukonczeniu szkolenia podst


w którym momencie kończy się szkolenie podstawowe?

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu wewnętrznego.
oskinstruktor
Po pierwsze podajcie mi wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu z najnowszego rozporządzenia.

Przecież doskonale wiesz, że takiego wzoru od 19 stycznia tego roku już nie ma, gdyż wydanym zaświadczeniem jest zaktualizowany PKK.
Po drugie wierzycie w to, że kursant to zaświadczenie trzyma? On je przy pierwszej lepszej okazji wywali, tak jak dokument, na którym dostał PKK.

Ja pisałem o zaświadczeniu dołączonym do dokumentacji kursów, a nie o zaświadczeniu dla osoby szkolonej.
Sprawdzić to ja mogę na podstawie zaktualizowanego PKK. To są "promilowe" przypadki, że kursant na uzupełniające idzie do innej szkoły. Na pewno nie przed pierwszym egzaminem

Nie takie rzadkie przypadki. Ja mam sporo szkoleń uzupełniających osób, które kurs podstawowy robił w innej szkole.
a po nim PKK jest już dostępne.

A co jeśli dany WORD ma system ITS i egzaminuje w trybie awaryjnym. W takim przypadku PKK osoby egzaminowanej jest zablokowany.
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez szydlaczek » czwartek 22 sierpnia 2013, 10:05

mariusz79 napisał(a):Przecież doskonale wiesz, że takiego wzoru od 19 stycznia tego roku już nie ma, gdyż wydanym zaświadczeniem jest zaktualizowany PKK.

Brak wzoru takiego zaświadczenia o niczym nie świadczy. Skoro jest napisane że ma być wydane to ma być. I na tej podstawie można kogoś przyjąć na szkolenie uzupełniające. A nie na podstawie profilu.

2. Ośrodek szkolenia kierowców przed przyjęciem na szkolenie podstawowe lub szkolenie uzupełniające:
c) zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego i nie przystąpiła do egzaminu państwowego na prawo jazdy
lub go nie zdała oraz spełnia warunki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy;


Wcześniej przed 19 stycznia nie było też wzoru zgody rodzica na rozpoczęcie kursu ale trzeba było ją posiadać przy osobach po niżej 18 roku życia.

Ja pisałem o zaświadczeniu dołączonym do dokumentacji kursów, a nie o zaświadczeniu dla osoby szkolonej.

A gdzie jest napisane że ma być dołączone ?
szydlaczek
 
Posty: 191
Dołączył(a): czwartek 24 stycznia 2013, 23:37

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez mariusz79 » piątek 23 sierpnia 2013, 21:35

szydlaczek pisze:
Brak wzoru takiego zaświadczenia o niczym nie świadczy. Skoro jest napisane że ma być wydane to ma być.

Do tego właśnie zmierzam. Brak wzoru nie jest tu problemem. W § 15 rozporządzenia w sprawie szkolenia... są wyszczególnione wszystkie dane jakie mają zawierać się w zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia. Na podstawie tego przepisu można samemu zrobić sobie "wzór" zaświadczenia.
I na tej podstawie można kogoś przyjąć na szkolenie uzupełniające. A nie na podstawie profilu.

Ale PKK też trzeba pobrać (§ 6 ust.2 pkt 1 rozporządzenie w sprawie szkolenia...), tyle że technicznie nie jest możliwe pobranie profilu.
Wcześniej przed 19 stycznia nie było też wzoru zgody rodzica na rozpoczęcie kursu ale trzeba było ją posiadać przy osobach po niżej 18 roku życia.

Teraz też nie ma wzoru wielu dokumentów.
A gdzie jest napisane że ma być dołączone ?

Art.27 ust.7 ustawa o kierujących pojazdami.
"Dokumentacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 2 pkt 2, z wyłączeniem wydawania zaświadczeń o ukończeniu kursu, może być prowadzona w formie elektronicznej"
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez szydlaczek » piątek 23 sierpnia 2013, 22:08

mariusz79 napisał(a):Art.27 ust.7 ustawa o kierujących pojazdami.
"Dokumentacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 2 pkt 2, z wyłączeniem wydawania zaświadczeń o ukończeniu kursu, może być prowadzona w formie elektronicznej"


Ale to co trzeba przechowywać przez odpowiedni okres czasu określa § 17. 1 rozporządzenia ...
Nie mam obowiązku przechowywać zaświadczeń.
Zaświadczenie dajesz osobie szkolonej. Nie ma nigdzie napisane że mam przechowywać kopię tego.
Zupełnie inaczej jest w przypadku arkuszu przebiegu egzaminu wewnętrznego. Tam jest wyraźnie napisane że dołącza się kopie do dokumentacji.
szydlaczek
 
Posty: 191
Dołączył(a): czwartek 24 stycznia 2013, 23:37

Re: Zaświadczenie o ukończeniu kursu

Postprzez mariusz79 » sobota 24 sierpnia 2013, 23:55

W § 17 jest tylko m.in. określone przez jaki czas mamy przechowywać KEOS i kart przeprowadzonych zajęć. Obowiązek przechowywania innej dokumentacji odnośnie kursów wynika z innych przepisów rozporządzenia i ustawy o kierujących pojazdami.
Tak na marginesie, jeśli możesz to napisz mi przez jaki czas may przechowywać np. arkusze przebiegu części praktycznej egzaminu wewnętrznego.
szydlaczek pisze
Nie mam obowiązku przechowywać zaświadczeń.

Przecież zacytowałem Ci przepis art.27 ust.7
Zaświadczenie dajesz osobie szkolonej. Nie ma nigdzie napisane że mam przechowywać kopię tego.

drugi raz nie będę już cytował przepisu.
Zupełnie inaczej jest w przypadku arkuszu przebiegu egzaminu wewnętrznego. Tam jest wyraźnie napisane że dołącza się kopie do dokumentacji.

Powtórzę pytanie. Przez jaki czas należy przechowywać owe arkusze?
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Następna strona

Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości