Samochód legalnie bez prawka

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Samochód legalnie bez prawka

Postprzez r4d3k » sobota 11 maja 2013, 22:35

Nie wiem czy wybrałem dobry dział, ale żeby było jakoś bez kolizyjnie napiszę tutaj.
Moja koleżanka kupiła samochód który według niej może być kierowany na dowód osobisty!
Silnik ma jak od kosiarki i jedną tablicę rejestracyjną - zarejestrowany jest jako skuter.
Czy to możliwe? nie jest wymagana kategoria b1?
Ostatnio zmieniony niedziela 12 maja 2013, 09:35 przez r4d3k, łącznie zmieniany 1 raz
PJ BCDE instruktor B (nieaktywny:)
http://www.biuroserwis.com.pl/
r4d3k
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 11 maja 2013, 22:16

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez winston » sobota 11 maja 2013, 22:58

Nie, nie jest to możliwe, ponieważ nie ma takiej kategorii pojazdów jak skutery :wink:
A jeżeli jest to motorower, to dowód lub AM.


pozdrawiam
PJ: ABCD
instruktor kat. B


__________________
ignorowani za trolling:
Drezyna,
Avatar użytkownika
winston
 
Posty: 361
Dołączył(a): piątek 30 listopada 2012, 16:00
Lokalizacja: Pogórze Zachodniobeskidzkie

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez disaster » sobota 11 maja 2013, 23:52

Jeśli silnik ma pojemność mniejszą niż 50ccm, to nie ma problemu.
Ty masz rację, a ja mam karabin.
Avatar użytkownika
disaster
 
Posty: 937
Dołączył(a): wtorek 17 października 2006, 16:41

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez r4d3k » niedziela 12 maja 2013, 09:31

Jest tak jak piszecie, źle napisałem chodziło mi o motorower. I właśnie ona twierdzi, że tym pojazdem może się przemieszczać na dowód osobisty. Czyli ma racje. Dzięki za odpowiedź.
Trochę to dziwne ponieważ ten motorower wygląda jak samochód i może legalnie wyjechać na DK 8 gdzie 40 tonowe samochody ciężarowe często jeżdżą 90 km/h a pani w skuterze/samochodzie nie zna nawet przepisów! Teoretycznie może przejechać skrzyżowanie ze znakiem ustąp bez mrugnięcia powieką spowodować wypadek i powiedzieć " co wy chcecie"..
PJ BCDE instruktor B (nieaktywny:)
http://www.biuroserwis.com.pl/
r4d3k
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 11 maja 2013, 22:16

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez silvox » niedziela 12 maja 2013, 09:43

r4d3k napisał(a):Trochę to dziwne

Nie trochę, lecz nawet bardzo.. Ale nie możemy nic na to poradzić..
r4d3k napisał(a):może legalnie wyjechać na DK 8 gdzie 40 tonowe samochody ciężarowe często jeżdżą 90 km/h

Tak, nawet rowerem możesz "śmigać" dwupasmówką ..
r4d3k napisał(a):nie zna nawet przepisów! Teoretycznie może (...)powiedzieć " co wy chcecie"..

Nie, na szczęście istnieje zasada - "nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania" i co za tym idzie zostanie ukarana..
winston napisał(a):jeżeli jest to motorower, to dowód lub AM.

DO tylko otrzymany przed 18.01.2013 roku, od 19.01. tylko AM ..
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez winston » niedziela 12 maja 2013, 09:57

silvox napisał(a):DO tylko otrzymany przed 18.01.2013 roku, od 19.01. tylko AM ..

Zgadza się, ale nie o to pytał kolega, więc tylko napomknąłem.
PJ: ABCD
instruktor kat. B


__________________
ignorowani za trolling:
Drezyna,
Avatar użytkownika
winston
 
Posty: 361
Dołączył(a): piątek 30 listopada 2012, 16:00
Lokalizacja: Pogórze Zachodniobeskidzkie

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez MotoTomasz » niedziela 12 maja 2013, 11:09

Ta koleżanka pewnie kupiła AIXAMa...
Tablica motorowerowa z tyłu, a z przodu pełnowymiarowa z napisem AIXAM.
Wynalazek do miasta idealny. Po niewielkich przeróbkach można wsadzić silnik 125-250 ccm i śmigać fest :)
ObrazekPrawkoOnline ObrazekYouTube ObrazekMail me
PJ: ABCDET 2002 - 2013
Instruktor: ABC - 2006
Wózki widłowe: 2011
Ratownik MotoPozytywni.pl
Plecak w Szkoła Motocyklowa Turbo - Pabianice
Avatar użytkownika
MotoTomasz
 
Posty: 307
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2013, 11:12
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez lith » niedziela 12 maja 2013, 11:20

Za to przed przeróbkami to można po osiedlu pojeździć, bo jak wyjedziesz dalej to Cię zatrąbią na śmierć xD
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez oskbelfer » niedziela 12 maja 2013, 12:08

cena 10 tyś euro, trzeba być chorym albo bardzo bogatym ze wskazaniem bardzo chory - żeby to kupić :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez OOL-PSK » niedziela 12 maja 2013, 14:39

Takie autko to dobre rozwiązanie jedynie dla osób które z jakieś przyczyny nie mogą zdobyć PJ.
Pytanie tylko czy bezpieczne rozwiązanie. :wink:
Mając na "zbyciu" nie mały grosz każdy wolałby kupić kawałek porządnej bryki niż taki wynalazek. A jeśli komuś zależy na wygodzie użytkowania w miejskiej dżungli to rozsądniejszym rozwiązaniem jest coś w typie Smarta. Po Wrocławiu jeździ całkiem sporo Smartów, myślę że w innych dużych miastach podobnie.
A najlepszy był napis na jednym z nich: "Jak dorosnę będę TIRem." :spoko:
27.05.2011- B za drugim
16.04.2012- BE za drugim
04.07.2012- A za pierwszym
02.08.2012- C za drugim
21.09.2012- CE za drugim
19.10.2012- prawko ABCE w kieszeni
28.02.2015 - instruktor kat. B za pierwszym
Avatar użytkownika
OOL-PSK
 
Posty: 78
Dołączył(a): sobota 28 maja 2011, 23:00
Lokalizacja: Psk\Sieradz

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez Uciekaj1 » środa 15 maja 2013, 21:10

OOL-PSK napisał(a):Takie autko to dobre rozwiązanie jedynie dla osób które z jakieś przyczyny nie mogą zdobyć PJ.
Pytanie tylko czy bezpieczne rozwiązanie. :wink:

Dokładnie, jeśli ktoś nie jest uzdolniony w kierunku prowadzenia pojazdów, to to będzie nie tylko niebezpieczne dla prowadzącej, ale również dla pozostałych uczestników ruchu.

Do tego cena strasznie wysoka...

nmrk napisał(a): jeżdżenie autem w takim przypadku to wada ustawy, mam nadzieję że to szybko zmienią.

Miejmy nadzieję.
Jednakże biorąc pod uwagę zachowania niektórych (podkreślam, by się na mnie nikt nie obraził :) ) kierowców na drodze, to jeżdżą jakby nic na ten temat nie wiedzieli, oprócz tego gdzie jest gaz, hamulec i 'te kółko co się zmienia kierunki'. Smutna prawda taka...
Uciekaj1
 
Posty: 227
Dołączył(a): środa 27 czerwca 2012, 12:42

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez Zonaimad » czwartek 23 maja 2013, 00:41

r4d3k napisał(a):Teoretycznie może przejechać skrzyżowanie ze znakiem ustąp bez mrugnięcia powieką spowodować wypadek i powiedzieć " co wy chcecie"..

Teoretycznie nie może - fikcja powszechnej znajomości prawa. ;-) Może praktycznie - ale to może każdy. :D

To nie jest tak, że od nowelizacji wszystkie motorowero- i quadopodobne urządzenia udające samochody osobowe miały zostać zdelegalizowane? W sensie - uznane za samochód osobowy, na który tak czy siak trzeba prawko B?
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez Radhezz » czwartek 23 maja 2013, 20:18

Zonaimad napisał(a):To nie jest tak, że od nowelizacji wszystkie motorowero- i quadopodobne urządzenia udające samochody osobowe miały zostać zdelegalizowane? W sensie - uznane za samochód osobowy, na który tak czy siak trzeba prawko B?

Poczytaj wątek o prawku kat. B1 - wystarczy zmienić wpis w DR z "samochód osobowy" na "pojazd samochodowy inny" i już można dalej jeździć. Odnośnie pojazdów na AM chyba nawet takich cyrków robić nie trzeba.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez silvox » piątek 24 maja 2013, 12:11

Radhezz napisał(a):wystarczy zmienić wpis w DR z "samochód osobowy" na "pojazd samochodowy inny"

Hmmm, może jeszcze napisz jak to się robi "technicznie".. Samemu się wpisuje, czy urzędnik w WK czy jakiś inny "uprawniony" do zmiany homologacji pojazdu ?? Ciekawi mnie to ..
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: Samochód legalnie bez prawka

Postprzez Radhezz » piątek 24 maja 2013, 14:46

silvox napisał(a):
Radhezz napisał(a):wystarczy zmienić wpis w DR z "samochód osobowy" na "pojazd samochodowy inny"

Hmmm, może jeszcze napisz jak to się robi "technicznie".. Samemu się wpisuje, czy urzędnik w WK czy jakiś inny "uprawniony" do zmiany homologacji pojazdu ?? Ciekawi mnie to ..

Wszystko jak w przypadku zmiany np. pojazdu osobowego/ciężarowego na specjalny - decyzję wydaje diagnosta na rozszerzonym przeglądzie technicznym, a dodatkowo może zażądać opinii rzeczoznawcy i/lub jeśli w grę wchodziły zmiany konstrukcyjne faktury/zaświadczenia z uprawnionego zakładu.

W praktyce diagnosta może to załatwić "od ręki" - rejestrowałem już samochód specjalny na specjalny pożarniczy i problemów nie było. Ale innym razem inny pojazd doczekał się teczki papierów i opinii biegłych/rzeczoznawców bo WK nie ogarniał tematu... Wreszcie go zarejestrowali z błędem w DR, ale w mało istotnym miejscu więc wszyscy już olali temat.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości