Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Postprzez Pawlak905 » sobota 19 stycznia 2013, 00:22

Witajcie ponownie!
Jako że w najbliższej przyszłości mam zamiar podjąć prace jako kierowca to pragnę się dowiedzieć jakie muszę lub powinienem ukończyć kursy? Kat. C już mam, dziś miałem pierwsze 6 godzin kursu teoretycznego na C+E, zapisałem się również na kwalifikacje wstępną w urzędzie pracy. Czytając ogłoszenia pracodawców którzy szukają kierowców to w większości z nich jest napisane że wymagane są kursy ADR i HDS oraz potrzebne są badania psychologiczne. Ale czy jeszcze jakieś kursy są potrzebne albo się przydają?
Z góry dziękuje za każdą możliwą odpowiedź:)
Pawlak905
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 16 stycznia 2013, 18:18

Re: Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Postprzez mk61 » sobota 19 stycznia 2013, 05:37

Psychotesty musisz mieć przed egzaminem na kwalifikację wstępną. Do tego badania medycyny pracy.
ADR - materiały niebezpieczne - chemia.
HDS - hydrauliczny dźwig samochodowy - najczęściej stosowane w pojazdach wożących materiały budowlane i drewno w kłodach.
Przy przewozie produktów spożywczych dobrze jest też mieć książeczkę zdrowia i znać przepisy konwencji ATP.
Moim zdaniem ADR i HDS nie są Ci potrzebne. Najpierw szukaj pracy na zwykłych zestawach, żeby się dowiedzieć, jak się jeździ. Jak od razu wejdziesz na ADR, czy HDS, to będziesz miał za dużo na głowie i będziesz się mylił, albo zapominał. Ale to już Twoja sprawa.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Postprzez Pawlak905 » sobota 19 stycznia 2013, 21:04

mk61 napisał(a):Psychotesty musisz mieć przed egzaminem na kwalifikację wstępną. Do tego badania medycyny pracy.
ADR - materiały niebezpieczne - chemia.
HDS - hydrauliczny dźwig samochodowy - najczęściej stosowane w pojazdach wożących materiały budowlane i drewno w kłodach.
Przy przewozie produktów spożywczych dobrze jest też mieć książeczkę zdrowia i znać przepisy konwencji ATP.
Moim zdaniem ADR i HDS nie są Ci potrzebne. Najpierw szukaj pracy na zwykłych zestawach, żeby się dowiedzieć, jak się jeździ. Jak od razu wejdziesz na ADR, czy HDS, to będziesz miał za dużo na głowie i będziesz się mylił, albo zapominał. Ale to już Twoja sprawa.

Z przyswajaniem wiedzy nie mam najmniejszych problemów, mam praktycznie bardzo dobrze wyuczony inny zawód ale jednak od dawien dawna kręciła mnie praca jako kierowca i dlatego też w tym kierunku robie prawko i chce tez kursy. A powiedz proszę jak to jest z tymi psychotestami? Gdzie się je wykonuje, ile kosztują i jak długo trwają? A i jeszcze potrzebuje info odnośnie tych tablic ishihary, bo mam problem z niektórymi odczytami tych liczb ale nie wszystkich, powiedzmy że radze sobie z nimi 50/50, czy z takim schorzeniem (nieudokumentowanym) mogę nie zdać psychotestów lub badań medycyny pracy? Mój instruktor twierdzi że osoby które w ogóle nie potrafią odczytać tych tablic zdają psychotesty bez problemu, ale ja jednak wole spytać kogoś kto jest lub był w podobnej sytuacji odnośnie nierozpoznawania niektórych barw, dlatego czy ktoś z was był może w podobnej sytuacji. I jeszcze jedno, czy mając międzynarodowe prawo jazdy będę miał większe szanse na prace w ruchu międzynarodowym? bo na takiej mi najbardziej zależy. Aaa i jeszcze uprzedzając pytania które mogą się od was trafić, osobówką zjeździłem praktycznie 3/4 europy i wysp brytyjskich, do tego pokonałem tysiące kilometrów w samochodzie ciężarowym jako pasażer, za kierownicą czuje się jak ryba w wodzie więc na razie póki mam czas i kase to wole zrobić te wszystkie testy, dlatego uprzejmie proszę o nie namawianie mnie na odpuszczenie sobie testów i wszelkich kwalifikacji;)
Pawlak905
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 16 stycznia 2013, 18:18

Re: Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Postprzez mk61 » niedziela 20 stycznia 2013, 05:02

Pawlak905 napisał(a):A powiedz proszę jak to jest z tymi psychotestami? Gdzie się je wykonuje, ile kosztują i jak długo trwają?

Wykonuje się je w pracowni psychologicznej. Zapytaj swojego instruktora, gdzie to zrobić. Na pewno będzie wiedział, bo jako instruktor, też potrzebuje psychotestów. Jak dobrze pamiętam, to trwały 1,5 do 2 godzin.
Pawlak905 napisał(a):A i jeszcze potrzebuje info odnośnie tych tablic ishihary, bo mam problem z niektórymi odczytami tych liczb ale nie wszystkich, powiedzmy że radze sobie z nimi 50/50, czy z takim schorzeniem (nieudokumentowanym) mogę nie zdać psychotestów lub badań medycyny pracy?

Ja te tablice ostatni raz widziałem na komisji wojskowej. Do żadnego prawa jazdy nie miałem takiego badania, a praktycznie każde badania były robione u innego lekarza, więc chyba nie jest to wymagane. Na badaniach medycyny pracy i psychotestach również tego nie było. Ale też słyszałem tylko, że nieodczytywanie ich nie jest problemem.
Pawlak905 napisał(a):I jeszcze jedno, czy mając międzynarodowe prawo jazdy będę miał większe szanse na prace w ruchu międzynarodowym? bo na takiej mi najbardziej zależy.

Ani trochę. Tylko, jeśli jeździsz na Białoruś, Rosję, czy inne kraje poza unią. Ale wtedy to nie prawo jazdy jest plusem, tylko wiza.
Pawlak905 napisał(a):osobówką zjeździłem praktycznie 3/4 europy i wysp brytyjskich, do tego pokonałem tysiące kilometrów w samochodzie ciężarowym jako pasażer, za kierownicą czuje się jak ryba w wodzie więc na razie póki mam czas i kase to wole zrobić te wszystkie testy, dlatego uprzejmie proszę o nie namawianie mnie na odpuszczenie sobie testów i wszelkich kwalifikacji;)

Nie namawiam na odpuszczenie, ale tylko Ci mówię, że robiąc za dużo kursów się pogubisz. Poza tym, do ADRów i HDSów zawsze jest potrzebne doświadczenie, więc jeżeli go nie masz, to tylko wyrzucasz pieniądze w błoto. Najpierw musisz się objeździć i powalczyć z tachografem, a jak Ci się to wszystko poukłada, to wtedy myśl o ADR i HDS.
Ja wiem, że wydaje Ci się, że sobie ze wszystkim od razu poradzisz, ale tak Ci się tylko wydaje. Prawo Jazdy nie jest nauką. Nauką jest dopiero prawdziwa jazda. Nie raz zgarniesz opiernicz, nie raz o czymś zapomnisz i nie raz coś po prostu spieprzysz. Przez to każdy przechodzi i tego nie unikniesz.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Postprzez adam289 » poniedziałek 28 września 2015, 12:01

Kursy ADR przeznaczone są zarówno dla kierowców indywidualnych, pragnących wzmocnić swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe, jak również dedykowane są firmom spedycyjnym, dbającym o stały rozwój oraz systematyczne doskonalenie swojej kadry. W celu odbycia takiego szkolenia warto zgłosić się tutaj: www.adr-help.pl
adam289
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 21 sierpnia 2015, 09:52

Re: Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Postprzez Marco81 » wtorek 20 września 2016, 12:14

Mój brat robił kurs HDS , pracuje kilka lat w transporcie drogowych, chciał mieć lepsze kompetencje, nie żałuje. Trzeba zainwestować kasę i czas ale warto.
Paweł robił kurs w Krakowie w OES. To jest popularny ośrodek w kraku, dużo osób sobie chwali.
Marco81
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 20 września 2016, 12:05

Re: Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Postprzez Danio » środa 20 grudnia 2017, 09:37

Mój szwagier pracuje w M&W Spedition i mówi, ze jemu kurs ADR bardzo się przydał aczkolwiek do tego trzeba mieć doświadczenie, które wiadomo zdobywasz przez całe życie. Mówił, że do firmy przyjmują przewoźników też bez ADRa więc to nie jest jakiś warunek konieczny. Ważne żeby mieć własne auto z naczepą 13.6 i spróbować na miesiąc próbny pojeździc bez zadnych zobowiązan.
Danio
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 15 grudnia 2017, 09:41

Re: Jakie kursy ma mieć kierowca samochodu ciężarowego?

Postprzez Cyryl » czwartek 21 grudnia 2017, 06:51

z ADR jest taka sprawa, że uprawnienia są terminowe i tracą ważność po 5 latach.
masz kurs podstawowy - przewóz materiałów niebezpiecznych w sztukach przesyłki (pod plandeką) z wyłączeniem klasy 1 i 7 (wybuchowe i radioaktywne).
kurs przewozu ADR w cysternach.
i osobno robi się na klasę 1 i 7.
o ile radioaktywne są przewożone incydentalnie, o tyle pod 1 (wybuchowe) podlegają ognie sztuczne, czy też pirotechniczne zapłonniki pasów bezpieczeństwa czy takież zapłonniki do napełniania poduszek powietrznych gazem.
Polska jest prawie monopolistą w produkcji tych urządzeń i wozi się je najczęściej z Częstochowy do centrali Autoliv w Brunszwiku.

kierowcy z uprawnieniami ADR są bardzo mile widziani, bo gdy przewoźnik obsługuje 50 firm, z czego dla dwóch przewozi ADR-y, to im więcej ma kierowców z uprawnieniami, tym łatwiej planować transport.
doświadczenie w przewozie ADR w sztukach przesyłki nie ma wielkiego znaczenia, ładujesz na paletach jak inny towar, wozisz jak wszystko, jedyna różnica, to że musisz mieć:
- uprawnienia,
- wyposażenie (jedna skrzynka ochrony osobistej, druga środowiska, gaśnice, trójkąty dwa i latarnie),
- musisz wpisać to w CMR, co w większości wypadków wpisuje nadawca oraz
- musisz mieć instrukcję co zrobić gdyby...

natomiast gdybyś woził powiedzmy paliwo w cysternach, to oprócz kursu ADR - cysterny, warto zrobić kurs na napełnianie i opróżnianie zbiorników NO (nalewaki).
co to daje?
wożąc paliwo ładujesz się na jakieś bazie paliwowej, we Wrocławiu Orlen Swojec. pierwszym kółkiem jesteś około 6:00 i paliwo leje Ci pracownik magazynu, zwykle czekasz do 15 minut, natomiast drugim kółkiem gdy jesteś powiedzmy 12:00 jest długa kolejka, ale dwa stanowiska są wolne. więc albo mając takie uprawnienia podjeżdżasz na wolne stanowisko i sam napełniasz, albo czekasz 45 minut do godziny lub dłużej, aż stanowisko tam gdzie napełnia pracownik Orlenu (posiadający takie uprawnienia).
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości