Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez Przem4S » piątek 23 listopada 2012, 16:35

Witam otóż mam pytanie dotyczące prawa jazdy kat. C+E. Obecnie posiadam kat. B od 13.01.2012. Mam 19 lat.
Ojciec pracuje jako kierowca zawodowy od 12 lat na międzynarodówce, i miałbym z nim jeździć, nie w celach
zarobkowych! nie podpisywałbym umowy z jego pracodawcą, po prostu w podwójnej obsadzie), lecz mam kilka pytań:

1. Czy w moim wieku mogę rozpocząć kursy na prawo jazdy kat. C+E uwzględniając obecne prawo?
2. Jakie kursy muszę przejść (dla danego wieku)?

Z góry przepraszam jeśli napisałem w złym dziale. Pozdrawiam, Przem4S.
Przem4S
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 23 listopada 2012, 16:28

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez mk61 » piątek 23 listopada 2012, 17:44

Przem4S napisał(a):Ojciec pracuje jako kierowca zawodowy od 12 lat na międzynarodówce, i miałbym z nim jeździć, nie w celach
zarobkowych!

To są właśnie cele zarobkowe, skoro jesteś czyimś zmiennikiem.
Przem4S napisał(a):1. Czy w moim wieku mogę rozpocząć kursy na prawo jazdy kat. C+E uwzględniając obecne prawo?

Tak. Jednak do egzaminu nie zostaniesz dopuszczony z powodu zmian 19 stycznia.
Przem4S napisał(a):2. Jakie kursy muszę przejść (dla danego wieku)?

Pełna kwalifikacja wstępna (280 godzin). Po jej uzyskaniu będziesz mógł zdawać egzamin CE w wieku 18-21 lat. Bez niej tylko po 21 roku życia.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez Przem4S » piątek 23 listopada 2012, 17:55

A po 21 roku życia muszę kwalifikację wstępną przyspieszoną robic czy już nie?
Przem4S
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 23 listopada 2012, 16:28

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez mk61 » piątek 23 listopada 2012, 19:02

Jeśli zrobisz teraz pełną, to co 5 lat tylko szkolenie okresowe, jeśli chcesz jeździć zawodowo.
Jeśli teraz nie zrobisz żadnej, to po 21 robisz przyśpieszoną tylko, jeśli chcesz jeździć zawodowo.
Jeśli nie chcesz jeździć zawodowo, to po 21 będziesz mógł zdać egzamin CE bez żadnych kwalifikacji.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez Przem4S » piątek 23 listopada 2012, 19:42

Właśnie nie chcę jeździć zawodowo, nie mam zamiaru nawet podpisywać umowy o pracę z pracodawcą ojca, po prostu z nim pojeździć rok-dwa (chcę odłożyć kasę na samochód (osobowy)) z ojcem w podwójnej (on zarabia), w takim wypadku mam dwa wyjścia robić szkolenie pełne (duży koszt) lub czekać 2 lata i zrobić po prostu CE?
Przem4S
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 23 listopada 2012, 16:28

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez ella » piątek 23 listopada 2012, 21:11

Musisz zrobić najpierw kategorię C
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez Airon » piątek 23 listopada 2012, 21:40

Bez kwalifikacji z tego co wiem możesz jeździć tylko na potrzeby własne, więc nie będziesz miał się w razie czego jak wytłumaczyć jak złapie was (a raczej Ciebie za kółkiem) inspekcja na trasie samochodem pracodawcy twojego ojca z ładunkiem.
Airon
 
Posty: 13
Dołączył(a): wtorek 06 listopada 2012, 00:57

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez mk61 » piątek 23 listopada 2012, 22:59

Przem4S napisał(a):Właśnie nie chcę jeździć zawodowo, nie mam zamiaru nawet podpisywać umowy o pracę z pracodawcą ojca, po prostu z nim pojeździć rok-dwa (chcę odłożyć kasę na samochód (osobowy)) z ojcem w podwójnej (on zarabia), w takim wypadku mam dwa wyjścia robić szkolenie pełne (duży koszt) lub czekać 2 lata i zrobić po prostu CE?

Nikogo nie interesuje Twoja umowa o pracę. Firma wykonuje usługi transportowe, ładunek przemieszcza się z miejsca na miejsce i jeśli te przemieszczanie jest wykonywane przez Ciebie, to musisz mieć odpowiednie uprawnienia. Skoro ojciec jeździ, to jego zapytaj, jak to widzi i czym to grozi.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez kedar006 » sobota 01 grudnia 2012, 22:18

Witam.
Jeśli mam 18 lat i mam Kat. B i nowe przepisy nie wejdą to czy mogę zdać prawo jazdy kat. C bez żadnych kwalifikacji? i będą mógł jeździć na własne potrzeby?
kedar006
 
Posty: 38
Dołączył(a): niedziela 22 stycznia 2012, 14:46

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez mk61 » niedziela 02 grudnia 2012, 02:59

Jeśli nie wejdą, to będziesz mógł zdać.
Co do potrzeb własnych, to już ustawa o transporcie drogowym, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez rocko19 » niedziela 02 grudnia 2012, 12:36

Od stycznia na kurs kategori C i kat D będzie trzeba miec 21 i 24 lata ukończone, wchodzi to w życie czy jeszcze nie jest pewne, szukam i cos nie znajduje odpowiedzi.
rocko19
 
Posty: 1158
Dołączył(a): wtorek 11 września 2007, 17:07

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez kedar006 » niedziela 02 grudnia 2012, 13:02

Kiedy można robić kwalifikację wstępną lub wstępną przyśpieszoną, po zdanym egzaminie, w trakcie trwania kursu? Czy jak to jest?
kedar006
 
Posty: 38
Dołączył(a): niedziela 22 stycznia 2012, 14:46

Re: Prawo jazdy C+E, wiek a prawo

Postprzez mk61 » poniedziałek 03 grudnia 2012, 00:10

rocko19 napisał(a):Od stycznia na kurs kategori C i kat D będzie trzeba miec 21 i 24 lata ukończone, wchodzi to w życie czy jeszcze nie jest pewne, szukam i cos nie znajduje odpowiedzi.

Teoretycznie wchodzi. Ale poprzednia ustawa opóźniająca wejście była podpisana tydzień przed wejściem, więc wszystko się może zdarzyć.
kedar006 napisał(a):Kiedy można robić kwalifikację wstępną lub wstępną przyśpieszoną, po zdanym egzaminie, w trakcie trwania kursu? Czy jak to jest?

Żaden przepis nie zabrania Ci zrobienia kwalifikacji nawet bez prawa jazdy. Jednak do poruszania się po drogach bez uprawnień upoważniona jest tylko nauka jazdy, a kwalifikacja nauką jazdy nie jest, więc według przepisów nie możesz jechać, a co za tym idzie, instruktor nie może Ci zaliczyć szkolenia praktycznego. Tyle przepisy, a ministerstwo transportu interpretuje to inaczej i pozwala na jazdę (o tym tutaj: http://www.wagaciezka.com/viewtopic.php ... 86#p507486 ). Jednak ministerstwo ministerstwem, a sąd sądem i żadne ministerstwo nie może na niego wpłynąć. To w razie jakiegoś nieszczęścia, albo przynajmniej stanowczego policjanta/inspektora.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości