SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez strongman94 » sobota 03 listopada 2012, 14:28

Witam na takim rodzaju skrzyżowań jak link do obrazka niżej kto ma pierwszeńśtwo w danych sytuacjach i dlaczego tak jest?:) proszę o wytłumaczenie i z góry dziękuję :)PS nie ma żadnych znaków :)

http://w185.wrzuta.pl/obraz/powieksz/1vffRfpEoau

PS: a także proszę o wytłumaczenie w jaki sposób mogę wyprzedzaćczy mogę wyprzedzić 2 auta jadące jeden za drugim od razu czy muszę siechować i dopiero?:) jak to wgl jest z tym wyprzedzaniem proiszę o pomoc:)

http://w185.wrzuta.pl/obraz/powieksz/0is2uQnMvYC
strongman94
 
Posty: 84
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:51

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez strusiu007 » sobota 03 listopada 2012, 14:47

sytuacje z linku 1: jest to skrzyżowanie równorzędne (nie ma żadnych znaków) więc stosujesz zasadę prawej ręki (ten kto jest po prawej ma pierwszeństwo):
I
1. Pojazd 1
2. Pojazd 2
3. Pojazd 3

II Też skrzyżowanie równorzędne:
1. Pojazd 3
2. Pojazd 1
3. Pojazd 2


sytuacje z linku 2:

I. Możesz wyprzedzić 2 pojazdy na raz, ale upewnij się najpierw czy masz odpowiednią widoczność i miejsce do tego

II. Wystarczy poprostu włączyć lewy migacz, zmienić pas na lewy, wyłączyć migacz, wyprzedzić, włączyć prawy migacz i wrócić na prawy pas.

III. Sposób bez sensu :)
Prawo Jazdy kat. B zdane za 1 razem: 10.11.2012 r. :)
WORD Łódź ul. Maratońska.

Polecam Auto Szkołę Pałgan w Łodzi!
:thumb2:
Avatar użytkownika
strusiu007
 
Posty: 69
Dołączył(a): piątek 07 września 2012, 19:52
Lokalizacja: Łódź

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez strongman94 » sobota 03 listopada 2012, 14:56

ale w pierwszej sytuacji pojazd 2 będzie miałprzecież przy skręcie pojazd nr 1 z prawej strony , wiec czemu pojedzie 2 jeśli ma też kogośz prawej?:) nie rozumiem tego proszę o dogłębniejsze wytłumaczenie :) i dzięuję:)
strongman94
 
Posty: 84
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:51

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez strusiu007 » sobota 03 listopada 2012, 15:00

nadjeżdża pojazd 3 i ma z prawej 2, więc pierwszeństwo ma 2, ale 2 nie może pojechać bo ma z prawej 1 więc ustępuje pojazdowi 1.
Potem na skrzyżowaniu zostają w sytuacji równorzędnej pojazdy 2 i 3. Trójka ma dwójkę po prawej, więc wpierw przejeżdża dwójka a na samym końcu trójka. Tak bym to interpretował. Jeśli się mylę, proszę o poprawienie.
Prawo Jazdy kat. B zdane za 1 razem: 10.11.2012 r. :)
WORD Łódź ul. Maratońska.

Polecam Auto Szkołę Pałgan w Łodzi!
:thumb2:
Avatar użytkownika
strusiu007
 
Posty: 69
Dołączył(a): piątek 07 września 2012, 19:52
Lokalizacja: Łódź

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez strongman94 » sobota 03 listopada 2012, 16:37

właśnie dosyć trudna sytuacja dla zrozumienia dla mnie , ja nie mam właśnie pojęcia jak powinno tam sięjechać myli mi się to , i nie rozumiem na czym polega pierwszeńśtwo tutaj w tych sytuacjach:) wgl mam problem w tych dwóch powyższych sytuacjach w linku :) gdyby jeszcze ktos mógł się wypowiedzieć będę wdzięczny :)
strongman94
 
Posty: 84
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:51

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez dylek » sobota 03 listopada 2012, 18:57

ogólnie w takich sytuacjach powinno być tak, że kto pierwszy wjedzie...to ostatni zjedzie...
np, syt.1 :
1 ma prawa wolną ->wjeżdża na skrzyzowanie i staje na srodku, bo ma 3 do przepuszczenia...wtedy 2 ma prawą wolną ->przejeżdża jedynce za tylnym zderzakiem...3 ma prawa wolną - . przejeżdża...na końcu zjeżdza jedynka.
tyle teoria... w praktyce najczęściej pojedzie 1,2,3 gdyż jak 1 stanie na srodku to zablokuje skrzyzowanie...
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez strongman94 » sobota 03 listopada 2012, 19:10

dziękuje za odpowiedź:) a jak to jest z tym wjeżdzaniem na środek skrzyżowania skąd mam wiedzieć w któym miejscu sięzatrzymać żeby nie zablokować skrzyżowania np w sytuacji z sygnalizatorem s1 kiedy skręcam w lewo i jadą auta z przeciwka któe majązielone i ja muszę się zatrzymać na środku ale jak to wyczuć w któym to ma być miejscu by nie zablokować krzyżowki?:)
strongman94
 
Posty: 84
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:51

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez aguusia88 » sobota 03 listopada 2012, 21:01

co do skrzyzowan to nas uczyli ze jesli sie tak zdarzy ze kazdy ma kazdego z prawej strony to nalezy dac znak kto ma pierwszy ruszyc


co do wyprzedzania to
1- j./w upewnij sie co jedzie i jak, jaka droga, bywaja zakrety bywa prosty odcinek drogi, tylko nalezy zlukac czy ktos inny nie wyruszyl na lowy

2. prosty przypadek, patrzysz na lewy pas i migasz tych z prawej
3 zalezy od odleglosci pojazdow, tu jest blisko wiec bez sensu


co do skrecania na lewo, mozesz podpatrzec na innych kierowcow jesli za nimi jedziesz
ale to zalezy od budowy skrzyzowania
ogolnie to ustawiasz sie do osi, przed pas tak aby kierowca z przeciwka mogl pojechac prosto. ty sie ustawiasz tak aby ruszajac zajac odpowiedni pas czyli zalezy ile jest pasow do jazdy na wprost.
moze byc tak ze skrecajac masz jeden pas, a moze byc tak ze sa dwa pasy

i teraz tak

wymalowalam to niezbyt starannie ale mniej wiecej tak to wygladalo, linia rozowa to tak mniej wiecej linia zatrzymania

mialam taka sytuacje na tym skrzyzowaniu,
Obrazek

bylam pojazdem nr 3.
pan z pojazdu nr 1 podjechal na lewy pas, pan z pojazdu 2 podjechal na prawy pas, a ja podjechalam za pana 2.

akurat widzialam ze z przeciwka jest maly ruch wiec nie bylo zadnej blokady na krzyzowce


jesli jest jeden pas to podjezdzasz powoli na sam srodek krzyzowki - aby sie zmiescic na swoj pas, do osi jezdni i oczekujesz na wjazd. jesli masz przed soba duzo aut moze sie okazac ze nie zdazysz skrecic na tych swiatlach wiec lepiej sie nie pchac za sygnalizator. jesli jestes I czy II to inna historia


tu akurat mam mniejsze skrzyzowanie, ze 1 za drugim toczy sie, ustepuje czarnemu prostokatowi i rusza do skretu. dorysowalam biala linie do przedluzenia osi.

Obrazek

przy skrecie tak sie wolno toczysz ze zdolasz polapac jak skrecic i gdzie sie zatrzymac
Prawo Jazdy B - 2009r za I razem
Avatar użytkownika
aguusia88
 
Posty: 157
Dołączył(a): poniedziałek 22 października 2012, 16:26
Lokalizacja: raj

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez strongman94 » niedziela 04 listopada 2012, 12:31

dobrze a w tej sytuacji zamieszczonej w linku gdy jestem tym autem czarnym i chce np skręcić w prawo to ustępuje tym z prawej i z na przeciwka i wtedy jadę ja ?:) a gdy byłbym L-ką z na przeciwka to jechał bym pierwszy bez znaczenai w któą stronę będę jechał tak?:)
PS: wgl jak mam takie łąmane skrzyżowanie to interesuje mnei tylko przebieg drogi z pierwszeńśtwem komu mam ustąpić nie ineteresuje mnei w którym kierunku dany pojazd będzie jechał?:) a że nie bedę miałze swojej prawej nikogo na ustąp więc jadę trzeci tak?:) gl jaki jest łatwy sposób na skrzyżowania łamane żeby je zapamiętaći się nic nie myliło?:) bo mam czasem chwilę zawahania na tego typu skrzyżowaniach;/
http://w587.wrzuta.pl/obraz/powieksz/4T2doFKJyru
strongman94
 
Posty: 84
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:51

Re: SKRZYŻOWANIE KTO MA PIERWSZEŃSTWO

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 05 listopada 2012, 15:18

strongman94 napisał(a):a gdy byłbym L-ką z na przeciwka to jechał bym pierwszy bez znaczenia w którą stronę będę jechał tak?:)

Tak, ale to wynika z tabliczki. Jadąc zatem prosto jestem po prawej stronie jadącego z lewej strony a w dodatku z drogi głównej.
strongman94 napisał(a):w ogóle, jak mam takie łamane skrzyżowanie to interesuje mnie tylko przebieg drogi z pierwszeństwem komu mam ustąpić nie interesuje mnie w którym kierunku dany pojazd będzie jechał?:)
Interesuje Cię w którym kierunku dany pojazd będzie jechał:) Sprawa na takim "łamanym skrzyżowaniu" wygląda tak, że wyjeżdżając z dróg z pierwszeństwem przejazdu interesuje Cię, czy po prawej stronie jest droga z pierwszeństwem. Jeśli tak - ustępujesz pierwszeństwa, jeśli nie jedziesz. Innymi słowy liczą się wloty na skrzyżowanie, żebyś już przed nim wiedział komu trzeba ustąpić pierwszeństwa. Jeśli nie ma łamanego pierwszeństwa to znaczy że drogi podporządkowane są po Twojej lewej/prawej stronie a wtedy ustępujesz pojazdom jadącym na wprost lub skręcającym w prawo - z naprzeciwka.

Żeby Ci się nie myliło myśl wg. tego algorytmu:

Czy wjeżdżasz na skrzyżowanie z drogi podporządkowanej?
Jeśli TAK - ustępujesz pierwszeństwa wszystkim wjeżdżającym z drogi głównej oraz dodatkowo
wszystkim wjeżdżającym z prawej strony.
Jeśli NIE - ustępujesz pierwszeństwa tylko wyjeżdżającym z drogi głównej będącej po Twojej prawej stronie.

PS. Proszę bardziej kontrolować klawiaturę podczas pisania postów :?
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości