Przechodzenie przez torowisko

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Przechodzenie przez torowisko

Postprzez scorpio44 » sobota 12 lutego 2011, 19:18

Prawo o ruchu drogowym napisał(a):Art. 13.
5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.


Dwa przepisy i szereg wątpliwości. :? Przede wszystkim z ust. 5 jednoznacznie (choć żeby do tego dojść, trzeba trochę rozebrać zdanie na kawałki) wynika, że przechodzenie przez torowisko jest dozwolone tylko na przejściu dla pieszych. W takim razie nie bardzo wiadomo, po co dodano ust. 6. Chociaż jest jednak pewna różnica - ust. 6 nie mówi o przejściu dla pieszych, ale o "miejscu do tego przeznaczonym". Co to takiego? Czyli nie musi to być przejście dla pieszych? Co może być innym "miejscem przeznaczonym do przechodzenia przez torowisko" niż przejście dla pieszych?
Zakładając, że znajdziemy odpowiedź na ostatnie pytania, dochodzimy do wniosku, że na obszarze zabudowanym można przez torowisko przechodzić wyłącznie na przejściu dla pieszych (ust. 5), a poza obszarem zabudowanym również w tym innym miejscu przeznaczonym (na obszarze zabudowanym nie, bo ust. 5 jednoznacznie sprawę o.z. załatwia)...
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez Olin » niedziela 13 lutego 2011, 12:38

Za miejsce przeznaczone do przechodzenia torowiska wyodrębnionego z jezdni, poza przejsciem dla pieszych, można także uznać miejsca wydzielone za pomoca specjalnego ogrodzenia lub barierek. Ustęp 6 art. 13 wskazuje, że jest możliwe przechodzenie przez torowisko także nie po przejściu dla pieszych co sugerowałby zapis ust. 5. Nie widzę tutaj sprzeczności.
Rozbieżności dotyczą jedynie pojęcia torowiska wydzielonego z jezdni. Z. Drexler za takie torowiska uznawał również torowiska oddzielone krawężnikiem od jezdni - połozone u jej boku, znajdujące się w pasie drogowym, a także torowiska odzielone od jezdni za pomocą linii ciagłych lub znajdujące się pomiędzy dwoma jezdniami (na drodze dwujezdniowej). A. Stefański do torowisk wydzielonych z jezdni zalicza jedynie takie, ktore są wydzielone z jezdni za pomoca linii lub krawęzników ale leżące na jezdni lub pomiędzy nimi.
Olin
 
Posty: 490
Dołączył(a): piątek 02 marca 2007, 10:38

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez scorpio44 » piątek 04 marca 2011, 20:55

Olin napisał(a):Za miejsce przeznaczone do przechodzenia torowiska wyodrębnionego z jezdni, poza przejsciem dla pieszych, można także uznać miejsca wydzielone za pomoca specjalnego ogrodzenia lub barierek.

Czyli np. coś takiego?
http://img41.imageshack.us/img41/8151/tramwajf.jpg
(torowisko ogółem otoczone płotkami, w tym miejscu nie ma płotków i jest obniżony krawężnik)
Właśnie się kiedyś zastanawiałem, czy wolno w takich miejscach legalnie przechodzić (choć oczywiste jest, że o to projektującym je chodziło), czy jednak powinien stać znak D-6.

Olin napisał(a):Ustęp 6 art. 13 wskazuje, że jest możliwe przechodzenie przez torowisko także nie po przejściu dla pieszych co sugerowałby zapis ust. 5. Nie widzę tutaj sprzeczności.

Jest sprzeczność, bo ust. 5 mówi jednoznacznie, że przechodzenie jest dozwolone wyłącznie na przejściu dla pieszych...

EDIT: W dziale instruktorskim nie było chętnych do dyskusji, więc wątek został na moją prośbę przeniesiony tutaj. Może będzie lepiej. :D
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez maryann » sobota 05 marca 2011, 11:48

Jedynym czytelnym dla pieszych znakiem mówiącym o przejściu jest zebra; D6 nie jest dla pieszego ani nie jest kierowany w jego stronę. W końcu też nie widziałem, by D6 był stawiany dla tramwaju. A jak to z torowiskami bywa- czasem trudno między torami a podkładami coś napryskac farbą. Miejsce ze zdjęcia w/g mnie na pewno pod tą definicję podchodzi(wybrukowane podłoże, obniżone krawężniki).
Innym zrozumiałym dla pieszych znakiem jest każda wydeptana ścieżka i dziura w płocie. Ale nie wiem, czy to zawsze jest "miejsce przeznaczone do przechodzenia".
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez scorpio44 » sobota 05 marca 2011, 14:29

maryann napisał(a):W końcu też nie widziałem, by D6 był stawiany dla tramwaju.

To akurat widziałem nie raz. Tym bardziej więc budziły moje wątpliwości miejsca takie jak na zdjęciu - niby wiadomo, że miały być miejscem do przechodzenia, z drugiej strony brak jakiegokolwiek znaku i niepewność, czy łapią się pod te "miejsca wyznaczone do przechodzenia".
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez MrTom » poniedziałek 15 października 2012, 18:04

Zgodnie z art. 13 ust. 6 Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych. Zatem w większości miast nie znajdziemy przejścia dla pieszych przez torowisko, chyba że uznać za przejście dla pieszych miejsce przeznaczone do przechodzenia - jak na drugim zdjęciu.

Zgodnie z ustawą p.r.d przejście dla pieszych oznaczone jest odpowiednimi znakami P-10 i D-6. Tak więc w powyższym przypadku jest to jedynie miejsce przeznaczone do przechodzenia przez torowisko, a nie przejście dla pieszych? W konsekwencji to tramwaj ma pierwszeństwo. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy oznakowanie jak na zdjęciu pierwszym. Zgodnie z art. 13.6 tylko w takim miejscu możemy przechodzić przez torowisko.

Napiszcie proszę co o tym sądzicie.
Załączniki
pasy na torowisku.jpg
pasy na torowisku.jpg (24.84 KiB) Przeglądane 8443 razy
przejście.jpg
przejście.jpg (18.44 KiB) Przeglądane 8443 razy
MrTom
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 15 października 2012, 17:44

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez maryann » wtorek 16 października 2012, 09:15

Kolejna luka w PoRD.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez BOReK » wtorek 16 października 2012, 10:01

Może być jeszcze kładka albo przejście podziemne - niewątpliwie przeznaczone do pokonywania torowiska i niewątpliwie nie będące "przejściami dla pieszych", czyli zebrą.

Jaka znowu luka? Zwróćcie uwagę, że ust. 5 odnosi się "drogi dwujezdniowej lub po której tramwaje kursują po torowisku wyodrębnionym z jezdni", a nie do samego torowiska. Do samego torowiska odnosi się ust. 6 i on już dopuszcza "miejsce do tego przeznaczone", a nie przejście dla pieszych. O co chodzi?

Chodzi o to, żeby pieszy:
- nie przekraczał drogi dwujezdniowej poza przejściem dla pieszych - droga szeroka, dwie jezdnie, kierowcy naturalnie są mniej czujni (bo tak tu szeroko i bezpiecznie) i często limity prędkości są wyższe. Niech więc pieszy nie przechodzi na dziko tylko dlatego, że ma ponad 100m do przejścia, tylko niech do niego dojdzie i bezpiecznie przekroczy jezdnię w miejscu, gdzie kierowcy mają jeszcze większy obowiązek zwrócić na niego uwagę. To wynika z ust. 5.
- nie przekraczał torowiska na krzywy ryj, bo spotkanie z tramwajem trudniej przeżyć. Zatem jeśli torowisko jest wydzielone z jezdni, to niezależnie od szerokości i ruchliwości drogi niech się pieszy łaskawie przejdzie do przejścia dla pieszych, bo tam zapewne jest miejsce do przekroczenia torowiska i tam może to zrobić bezpiecznie. Gdyby jezdnię przekroczył na dziko, to i tak przecież musi dojść do miejsca przeznaczonego do przekroczenia torowiska, a lepiej żeby nie szedł tym wąskim paskiem trawy między torami a jezdnią. To wynika z ust. 5 + ust. 6.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez mck33 » czwartek 22 czerwca 2017, 13:23

scorpio44 napisał(a):
Prawo o ruchu drogowym napisał(a):Art. 13.
5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.


Dwa przepisy i szereg wątpliwości. :? Przede wszystkim z ust. 5 jednoznacznie (choć żeby do tego dojść, trzeba trochę rozebrać zdanie na kawałki) wynika, że przechodzenie przez torowisko jest dozwolone tylko na przejściu dla pieszych.


Stary temat, ale ostatnio się nad nim zastanawiałem, więc odgrzebuję.
I przyznam, że nie mam pojecia, gdzie (i to jednoznacznie!) jest napisane, że "przechodzenie przez torowisko jest dozwolone tylko na przejściu dla pieszych." Przez torowisko wydzielone z jezdni (fizycznie bądź formalnie - np. za pomocą linii ciągłych) - to tak, ale przez takie niewydzielone z jezdni (czyli będące częscią jezdni, a takich sporo, choćby u mnie na Sląsku) to nie znalazłem nigdzie w internecie ani przepisu, ani interpretacji, który by o tym mówił...

Byłbym wdzięczny jeśli ktoś by skorygował moją wiedzę jeśli jest inaczej niż sadzę.
mck33
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek 22 czerwca 2017, 13:02

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez Cyryl » czwartek 22 czerwca 2017, 15:05

czyli możemy to torowisko przekraczać albo:
po przejściu dla pieszych (oznaczone znakami) - 13.5,
albo:
w miejscu do tego przeznaczonym - 13.6.

i to doskonale ilustrują załączniki kolegi Mr Tom:
na pierwszym mamy przejście dla pieszych oznaczone znakiem pionowym i poziomym,
na drugim miejsce przeznaczone do przejścia, bez znaku ale z utwardzoną nawierzchnia dla pieszych i przerwą w ogrodzeniu. miejsce to jest naturalną kontynuacją przejścia dla pieszych przez jezdnię.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez mck33 » czwartek 22 czerwca 2017, 16:21

Ech, przecież przepisy 13.5 i 13.6 mówią o torowisku "wyodrębnionycm z jezdni". W swoim wpisie napisałem, że co do takich torowisk jest to dla mnie jasne.

Ale mogą być też torowiska niewydzielone z jezdni (niewyodrębnione) - jak pisałem - u mnie na Sląsku sporo takich. Wtedy nie ma przeszkody by nie zastosować do nich przepisu m.in. 13.2 - przechodzenie jest możliwe na skrzyżowaniach, nawet jeśli nie ma na nich przejścia dla pieszych czy też w miejscach, gdzie przejście jest dalej niż 100 m. od miejsca gdzie chcemy przejść.
Chyba, że coś pomyliłem (chociaż nie wydaje mi się :wink: )
mck33
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek 22 czerwca 2017, 13:02

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez waw » piątek 23 czerwca 2017, 20:01

Przepisy o przechodzeniu przez jezdnię poza przejściem dla pieszych są strasznie niezrozumiałe w podpunkcie 5.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Pytanie co autor miał na myśli, czy korzystanie z PdP jest obowiązkowe zawsze w obszarze zabudowanym, a poza nim tylko na drogach dwujezdniowych i z wyodrębnionym czynnym torowiskiem tramwajowym (bezsens, ale czytając przepis można tak go zrozumieć) czy też chodzi tylko o drogi dwujezdniowe w OZ i drogi z wydzielonym torowiskiem też tylko w OZ (jak się powszechnie interpretuje).
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez mp0011 » piątek 23 czerwca 2017, 20:05

Ten przepis oznacza tylko tyle, że nie działa tu zasada "100m od przejścia można przejść bez" oraz pozwalająca przechodzić inwalidom poza przejściami. Tu, czyli na każdej drodze dwujezdniowej, której jezdnie są oddzielone torowiskiem lub pasem zieleni.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez waw » piątek 23 czerwca 2017, 20:30

mp0011 napisał(a):Tu, czyli na każdej drodze dwujezdniowej, której jezdnie są oddzielone torowiskiem lub pasem zieleni.

Każdej, czy w OZ?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Przechodzenie przez torowisko

Postprzez mp0011 » piątek 23 czerwca 2017, 21:03

Na terenie zabudowanym. Jeżeli to byłyby trzy oddzielne punkty (OZ lub drogi dwujezdniowe lub drogi z torowiskiem), oznaczałoby to całkowity zakaz przechodzenia poza przejściami (np. na skrzyżowaniu lub 100m od przejścia) w miastach, a tak nie jest.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 39 gości