Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez kujawiaczkaa » środa 03 października 2012, 11:53

(słowo "wreszcie" tyczyło wszystkich


połączyłeś "wreszcie" z zaimkiem "ty" więc uznałem, że to ja wreszcie coś wiem

Czyli zasadę masz taką:[...]


nie, wszytko zależy od konkretnej sytuacji, a nie że pierwszy zjazd to w prawo, drugi w lewo, bla, bla, bla... toż
to głupota tak myśleć i upraszczać w świetle ogromnego zróżnicowania dróg

poza tym na wskazanym skrzyżowaniu jest jeden pas, więc jaki masz problem w wyborze?

dla ułatwienia dodam, że kostka ułożona bliżej wyspy jest dla pojazdów o dużych wymiarach,
które to przy skręcie na tak małym skrzyżowaniu, najeżdżałyby na krawężnik na wyspie

masz jeszcze jakieś "ciekawe" przypadki?
Avatar użytkownika
kujawiaczkaa
 
Posty: 65
Dołączył(a): wtorek 28 sierpnia 2012, 19:08
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez maryann » środa 03 października 2012, 12:13

kujawiaczkaa napisał(a):wszytko zależy od konkretnej sytuacji, a nie że pierwszy zjazd to w prawo, drugi w lewo, bla, bla, bla...
Więc dlaczego jednoznacznie
kujawiaczkaa napisał(a):jadę w lewo na rondzie - zajmuję zgodnie z w/w art. miejsce przy środku jezdni
skoro nie wiadomo, co to jednoznacznie w lewo?
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez kujawiaczkaa » środa 03 października 2012, 13:01

skoro nie wiadomo, co to jednoznacznie w lewo?


no i tu wiedzę podstawę do pracy, postudiuj skrzyżowania o ruchu okrężnym i będziesz wiedział
co to znaczy w lewo

dla ułatwienia - w lewo to nie
- prosto
- w prawo

rozumiem że dla Ciebie trzeba by stworzyć przepisy literalnie określające czy skręt w lewo
na rondzie jest pod kątem 25st. albo >55st. do osi ronda, przy czym również dla ułatwienia
chciałbyś określeń, że 1 zjazd to w prawo, 2 w prawo, 3,4,5 prosto, 6, 7 w lewo
a jedyne zawracanie to tylko zjazd wjazdem

sam widzisz, że to nie jest wykonalne


Więc dlaczego jednoznacznie


naprawdę? nie rozumiesz?

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi — jeżeli zamierza skręcić w lewo.


wiesz gdzie jest środek jezdni na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym?

wiesz gdzie jest środek/lewa krawędź jezdni na wjeździe na rondo?
Avatar użytkownika
kujawiaczkaa
 
Posty: 65
Dołączył(a): wtorek 28 sierpnia 2012, 19:08
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez maryann » środa 03 października 2012, 13:17

To co cytujesz o zbliżeniu do środka jezdni dotyczy "skrzyżowań", a nie "skrzyżowań z ruchem okrężnym"(tyle razy odwołujesz sie do słów "rozumiesz", "wiedzieć", że chyba rozumiesz różnicę, że to taki inny rodzaj skrzyżowań), potocznie nazywanych "rondami".
No bo dopóki zbliżamy sie do ronda, to jeszcze ma trochę sens. Ale kiedy jesteśmy już na rondzie i jedziemy po obwiedni, to już nijak w lewo skręcić nie możemy(chyba że na parking zbudowany wewnątrz, na placu centralnym). Po wjechaniu, jedyne co możemy, to zmienić pas ruchu, albo zjechać z ronda... z prawym kierunkowskazem w prawo. Inaczej, kurczowo trzymając się "Art. 22.
(...)2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
(...)do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo." ronda nie opuścilibyśmy NIGDY(lewą krawędzią jest tutej krawężnik wyspy centralnej).
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez Drezyna » środa 03 października 2012, 19:20

kujawiaczkaa - twoje pomysły są o tyle absurdalne, że wykonując manewr: trzy rundy wokół wyspy centralnej i zjazd w prawo względem pozycji przed wjazdem jest w/g ciebie... no właśnie, już się pogubiłem. A ustępowanie pierwszeństwa, skąd mam wiedzieć, czy ktoś nie krąży już 20 minut po rondzie, ale przyjechał z mojej prawej, czy tam lewej? A sygnalizacja zmiany pasów na rondzie, nie sygnalizujemy, bo cały czas sygnalizuję zmianę kierunku w lewo?
Taka interpretacja nie jest jedyną wynikającą z przepisów, nie można więc jej narzucać innym. Problem jest, ale twierdzenie że jedna interpretacja jest słuszna i już jest wypadkogenna.
Drezyna
 
Posty: 1139
Dołączył(a): wtorek 30 sierpnia 2011, 16:59

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez dylek » środa 03 października 2012, 21:45

maryann napisał(a):To co cytujesz o zbliżeniu do środka jezdni dotyczy "skrzyżowań", a nie "skrzyżowań z ruchem okrężnym"

maryann - czy skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie jest skrzyżowaniem ?

Czy jak ci ktoś wręczy instrukcję, że loda to się liże, to ty nagle takiego na patyku nosem wciągniesz, bo napisali lody - lizać, a nie napisali, że lody na patyku również ?

Zastanów się...
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez kujawiaczkaa » środa 03 października 2012, 23:26

Wydaje się, że Ty, maryann, wreszcie zrozumiesz co to w lewo na rondzie!!!

To co cytujesz o zbliżeniu do środka jezdni dotyczy "skrzyżowań", a nie "skrzyżowań z ruchem okrężnym" (tyle razy odwołujesz sie do słów "rozumiesz", "wiedzieć", że chyba rozumiesz różnicę, że to taki inny rodzaj skrzyżowań)[...]



włala - i tu tkwi błąd w twoim rozumowaniu - skrzyżowanie o ruchu okrężnym to jest takie samo skrzyżowanie
jak każde inne
- tyle, że ruch odbywa się wokół wyspy, a sama jezdnia wokół wyspy centralnej to jest powierzchnia
skrzyżowania i nie należy jej rozpatrywać jako jakąś osobną jezdnię

niestety braków wyobraźni i braków w szkoleniu nie da się nadrobić bez odrobiny otwartości umysłu i wyobraźni,
a przede wszystkim znajomości przepisów (vide rozróżnianie pod względem odmienności przepisów "skrzyżowania" i "skrzyżowania o ruchu okrężnym", gdzie jedynym szczegółem różniącym te skrzyżowania to art. 24.7.3)

kujawiaczkaa - twoje pomysły są o tyle absurdalne,


trzy rundy wokół wyspy centralnej i zjazd w prawo względem pozycji przed wjazdem jest w/g ciebie... no właśnie, już się pogubiłem


ta, to moje pomysły są absurdalne? weź kolego się otrząśnij, przeproś za marną prowokację ze Szczecinkiem
a wtedy i tobie wyjaśnię co to znaczy w lewo na, potocznie mówiąc, rondzie

A ustępowanie pierwszeństwa, skąd mam wiedzieć, czy ktoś nie krąży już 20 minut po rondzie, ale przyjechał z mojej prawej, czy tam lewej?


ale o czym ty piszesz człowieku? masz A-7 przed skrzyżowaniem to ustępujesz każdemu kto jest już na skrzyżowaniu

jak jesteś na skrzyżowaniu to zmieniasz pasy ruchu zgodnie z artykułami PoRD i tyle


Wy wszyscy, którzy pewnie boicie się rond, unikacie ich, a ze swoimi kursantami jedziecie tam bo musicie,
w toku swojego rozumowania zmieńcie słowo "rondo" na skrzyżowanie o ruchu okrężnym,
teraz skupcie się:

skręcam w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym - jakich zasad mam się trzymać?

Taka interpretacja nie jest jedyną wynikającą z przepisów, nie można więc jej narzucać innym.


podaj inną, popartą logicznie przepisami
Avatar użytkownika
kujawiaczkaa
 
Posty: 65
Dołączył(a): wtorek 28 sierpnia 2012, 19:08
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez lith » czwartek 04 października 2012, 01:08

@kujawiaczkaa
Tak w skrócie- tu na forum temat rond przewijał sie nie raz i osoby, z którymi piszesz nasmarowały dziesiątki/setki postów na ten temat. I na prawdę to nie jest takie proste. Za każdym razem dyskusja kończy się na tym, że albo na rondzie się skręca w lewo, albo zjeżdża n-ntym zjazdem w prawo i w sumie jest to coś w stylu 'wyższość Bożego narodzenia nad Wielkanocą'. O tyle to niebezpieczne, że w zależności od podejścia zupełnie się zmieniają relacje pojazdów na rondzie- i np. 'skręcający na rondzie w lewo' będzie zjeżdżał twardo z wewnętrznego pasa, a skręcający przy n-tym zjeździe w prawo najpierw zmieni pas na zewnętrzny... albo wręcz objedzie 3/4 ronda po zewnętrznym. I teraz jak się w złym momencie spotka 1 z drugim to będzie bum i 2 kierowców przekonanych o swoich racjach.
A to, że rondo jest skrzyżowaniem akurat w sumie znaczenie ma dość małe, bo przepisy dot. zmiany kierunku jazdy nigdzie do skrzyżowania się nie odnoszą i nie ma czegoś takiego jak 1 skrzyżowanie= 1 manewr zmiany kierunku. Więc jeden uzna, że cały jego przejazd przez skrzyżowanie to skręt w lewo, a drugi podzieli to na jazdę po obwiedni i skręt w prawo.
Tak btw. nie rozumem tez dlaczego w ramach skrzyżowania miałoby nie być jezdni... zazwyczaj w obrębie skrzyżowania jest x dróg, 1, wspólna dla nich, jezdnia i wyznaczone/niewyznaczone pasy ruchu na niej.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez Drezyna » czwartek 04 października 2012, 07:53

kujawiaczkaa napisał(a):podaj inną, popartą logicznie przepisami

Z ronda wyjeżdżamy wyłącznie w prawo, sygnalizujemy każdy manewr oddzielnie. Sygnalizujemy zmianę pasów i kierunku. Jedziemy możliwie blisko prawej krawędzi. Nie robimy globalnej zmiany kierunku. Nie boimy się rond. Nie skręcamy na rondzie w lewo, bo to pod prąd. Nie upieramy się przy swojej interpretacji, bo wiemy, że przepisy nie są jednoznaczne. Zachowujemy umiar i ostrożność.
Drezyna
 
Posty: 1139
Dołączył(a): wtorek 30 sierpnia 2011, 16:59

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez kujawiaczkaa » czwartek 04 października 2012, 08:34

tu na forum temat rond przewijał sie nie raz i osoby,


ale ja jestem świeży i chciałbym podyskutować, może się czegoś nauczę bo czegoś nie wiem, a jeżdżę po rondach
od małego w Szczecinie

'skręcający na rondzie w lewo' będzie zjeżdżał twardo z wewnętrznego pasa


i robi źle, bo do czego obowiązany jest skręcający w prawo na jednokierunkowej? do zbliżenia się do prawej? tak

a skręcający przy n-tym zjeździe w prawo najpierw zmieni pas na zewnętrzny..


prawidłowo

I teraz jak się w złym momencie spotka 1 z drugim to będzie bum i 2 kierowców przekonanych o swoich racjach.


i wina tego głąba zjeżdżającego z ronda ze środkowego pasa, bo jak na drodze jednokierunkowej się skręca w prawo? od prawej

A to, że rondo jest skrzyżowaniem akurat w sumie znaczenie ma dość małe, bo przepisy dot. zmiany kierunku jazdy nigdzie do skrzyżowania się nie odnoszą


ma ogromne znaczenie, bo tu większość nie dostrzega tego, że rondo to skrzyżowanie, ale to wynika z tego że
w ich wyobraźni to jest zupełnie inny twór i mają problem bo nigdzie w PoRD nie jest napisane jak jeździć po
rondach - mówię, do tego trzeba trochę wyobraźni

nie rozumem tez dlaczego w ramach skrzyżowania miałoby nie być jezdni


źle się wyraziłem, chodzi o to żeby nie rozpatrywać asfaltu wokół wyspy centralnej jako jakiejś osobnej drogi,
a wyobrazić sobie, że jest to po prostu powierzchnia skrzyżowania i stosować na niej te same zasady

- skręcam w lewo na skrzyżowaniu - wjeżdżam na lewy pas bliżej środka skrzyżowania - tak?
- po skręcie w lewo przy środku skrzyżowania zajmuję prawy pas jeśli chcę zjechać ze skrzyżowania - tak?

(mowa o zwykłym skrzyżowaniu oczywiście)

czy ktoś się z tym trzy linijki wyżej nie zgadza?

Obrazek

Drezyna, proszę - weź się już więcej nie ośmieszaj - ciężko się z tobą dyskutuje bo nie masz ELEMENTARNEJ
wiedzy o tym jak działa skrzyżowanie, a przez to nie potrafisz przenieść tego na grunt skrzyżowania o ruchu
okrężnym.

Twój wywód jest nic nie wart, bo nie poparłeś go przepisami.A o braku wiedzy niech świadczy to:

Jedziemy możliwie blisko prawej krawędzi


jak tak uczysz jeździć po rondach, to współczuję kursantom - będą się bali rond, będą tamować ruch
przez niekorzystanie z wewnętrznych pasów, etc.

Nie robimy globalnej zmiany kierunku


tego nie rozumiem, o jakiej globalnej zmianie piszesz? i dlaczego nie robimy? a na skrzyżowaniu jak nazwiesz skręt
w lewo? globalną czy nieglobalną? globalizacją? globulką?

Nie skręcamy na rondzie w lewo, bo to pod prąd.


a ty ciągle NIE ROZUMIESZ zasady działania skrzyżowań o ruchu okrężnym i stąd twój "ciasny umysł",
skoro ciągle piszesz, że skręt w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym to może być jazda pod prąd,
jest to wbrew przepisom (C-12),

przez to nabijanie się z "jazdy w lewo na rondzie pod prąd" próbujesz błysnąć - brawo :thumb2:

bo wiemy, że przepisy nie są jednoznaczne.


które przepisy nie są dla ciebie jednoznaczne? nie rozumiesz znaku C-12?
których art. z PoRD nie rozumiesz? 22.2.2) ?
to lepiej zachowaj umiar i ostrożność w szkoleniu innych kierowców

pozdrawiam

a dla Drezyny, mała ilustracja

Obrazek

Obrazek

widzisz to, że nie ma tu żadnych różnic w sposobie ustawienia pojazdu do skrętu w lewo na skrzyżowaniu
Ostatnio zmieniony czwartek 04 października 2012, 08:49 przez kujawiaczkaa, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
kujawiaczkaa
 
Posty: 65
Dołączył(a): wtorek 28 sierpnia 2012, 19:08
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez BOReK » czwartek 04 października 2012, 08:49

ale ja jestem świeży

Tak tylko wtrącę - zazwyczaj temat powtórzony jest zamykany, a osoby poruszające wyczerpane tematy odsyłane są do szukajki, żeby je sobie znalazły i przeczytały. To, biorąc pod uwagę interes wielu użytkowników zamiast tylko jednego, o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez kujawiaczkaa » czwartek 04 października 2012, 08:51

zazwyczaj temat powtórzony jest zamykany,


ale tematy niewyjaśnione są mimo wszystko otwarte

i nie uciekaj od niewygodnej dyskusji zamykaniem tematów 8)
Avatar użytkownika
kujawiaczkaa
 
Posty: 65
Dołączył(a): wtorek 28 sierpnia 2012, 19:08
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez BOReK » czwartek 04 października 2012, 09:16

Żeby uciekać musiałbym najpierw uczestniczyć, a tematu jazdy po rondzie nie da się ostatecznie wyjaśnić - zawsze ktoś się czepi jakiegoś kruczka. Wielokrotnie już to wykazano na forum.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez Drezyna » czwartek 04 października 2012, 09:22

kujawiaczkaa napisał(a):
widzisz to, że nie ma tu żadnych różnic w sposobie ustawienia pojazdu do skrętu w lewo na skrzyżowaniu

Co widzę, jeśli nie widzę? Na pierwszym obrazku kierujący skręca kierownicą w prawo, potem w lewo, a potem znowu w prawo. Na drugim wyłącznie w lewo. A ponieważ, jak pewnie wiesz, nie ma definicji zmiany kierunku, twoje upieranie się przy jednej, objawionej prawdzie, jest bezpodstawne i absurdalne. Ponadto twierdzenie, że przestrzeganie przepisów (Art. 16) na rondach budzi twoje współczucie, mówi wszystko o twojej logice. I przy tym wszystkim to ty twierdziłeś, że nauczasz, o zgrozo, adeptów PJ. Zabawa zapałkami.
Drezyna
 
Posty: 1139
Dołączył(a): wtorek 30 sierpnia 2011, 16:59

Re: Rondo 3 pasmowe, droga dojazdowa 2 pasmowa | Pytania

Postprzez maryann » czwartek 04 października 2012, 09:34

dylek napisał(a): czy skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie jest skrzyżowaniem ?
Jest. A czy skrzyżowanie jest skrzyżowaniem z ruchem okrężnym? Odpowiedz, to będziecie wiedzieć o co mi chodzi.
I to samo kolega
kujawiaczkaa napisał(a): tu tkwi błąd w twoim rozumowaniu - skrzyżowanie o ruchu okrężnym to jest takie samo skrzyżowanie
jak każde inne - tyle, że (...)
Więc takie samo, czy jednak mamy "że"? Czy to "że" jest do zignorowania?
A potem parę poniżających słowek. Nie ma tu z kim poważnie pogadać i tak, by ktoś odniósł się do wszystkich argumentów, nie tylko do jednego, a do człowieka z szacunkiem?
Poza tym czekam na metodę rozpoznawania tego co to w lewo na rondzie; bo na zwykłym skrzyżowaniu wiem.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości