Zatrzymanie prawo jazdy za punkty a badania psychologiczne.

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Zatrzymanie prawo jazdy za punkty a badania psychologiczne.

Postprzez VST » sobota 22 września 2012, 10:43

Temat dosyć nietypowy i nie wiedziałem gdzie go umieścić, ale tyczy się prawo jazdy więc chyba to najodpowiedniejsze miejsce.

Problem jest taki że zatrzymano mi prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów, wiąże się to też ze skierowaniem na badania psychologiczne. No i wszystko byłoby pięknie, tylko mam taką wadę wzroku (brak widzenia przestrzennego) i raczej nie mam szans przejść tych badań :(. Póki co poszedłem na te badania, ale nie mogłem prawidłowo ustalić odległości, na aparacie gdzie trzeba ustawić dwie tyczki równo względem tej jednej nieruchomej. Wysłano mnie do okulisty, ale okulistka stwierdziła właśnie, że mam taką wadę, że nie mam szans raczej przejść tego badania i żadne okulary mi nie pomogą.

I teraz pytanie, na razie jeszcze w sumie na tym badaniu nie byłem, bo nawet nie mają mojego imienia i nazwiska, tylko mnie wysłano do okulisty, a za badanie nawet nie skasowano, więc tak jakbym tam w ogóle nie był. Czy w ogóle jest sens iść na to badanie, skoro i tak go nie przejdę, a zostanie mi to w papierach odnotowane. I czy w ogóle jeszcze kiedyś będę miał szanse w jakiś sposób odzyskać prawo jazdy, czy przez to coś załatwiłem się już na całe życie i nigdy nie będzie możliwości zrobienia tego prawka od nowa. Bo przy normalnym zdawaniu poprzez kurs nie są wymagane takie badania, tylko na kierowców zawodowych, albo za właśnie jakieś przewinienia drogowe. W sumie nie wiem czy iść na te badania i się pogodzić z ich wynikiem, czy to olać i nic nie robić i czy w ogóle w jakimkolwiek przypadku istnieje możliwość odzyskania kiedyś prawo jazdy i zdania go od nowa czy już nie :( :?: może to kiedyś ulega przedawnieniu albo coś :?

Bo póki co 10 lat jeździłem autem bez przerwy, zero wypadków, jakiś stłuczek itp. w sumie w niczym mi ta wada nie przeszkadzała, a wszystkie punkty jakie dostałem były za przekroczenie prędkości... gdyby jeszcze te badanie wyglądało tak jak na kursie czyli wywiad, płacisz co masz zapłacić i wychodzisz, to by nie było problemu, ale na to to chyba nie mam co liczyć :?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 24 września 2012, 23:42 przez VST, łącznie zmieniany 1 raz
VST
 
Posty: 24
Dołączył(a): sobota 11 sierpnia 2012, 03:32
Lokalizacja: Tychy

Re: Zatrzymanie prawo jazdy za punkty a badania psychologicz

Postprzez sankila » niedziela 23 września 2012, 17:19

Lepiej będzie, jak na razie odpuścisz sobie badania, a skoncentrujesz się na oczach. Okulistka słusznie powiedziała, że nie pomogą okulary, ale chyba zapomniało jej się powiedzieć, że w wielu przypadkach można widzenie przestrzenne wyćwiczyć - nawet u dorosłego. Czasem wystarczą bardzo proste ćwiczenia, typu nawlekanie koralików, czy czytanie ze wskaźnikiem. To nie jest jakaś wybitnie rzadka wada, bo występuje u kilku % populacji. Popytaj i znajdź koło siebie odpowiednią poradnię okulistyczną.
BTW - nie wiem, czy ta wada dyskwalifikuje Cię jako kierowcę kat B, bo przecież osoby z jednym okiem dostają PJ, a dwuocznego widzenia nie mają na 100 % :)
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zatrzymanie prawo jazdy za punkty a badania psychologicz

Postprzez VST » poniedziałek 24 września 2012, 12:22

Dzięki za odzew.

Co do tych ćwiczeń to coś tam właśnie czytałem, tylko jakoś mam małą wiarę, że to pomoże... ale w sumie nie ma nic do stracenia. Tak właśnie myślałem, żeby póki co to badania odpuścić, bo jak już teraz mi w papierach namieszają, to potem może być tylko trudniej...

Ale chyba jest możliwość powtórzenia tych badań ? Bo z tego co czytałem, to jak komuś zabiorą prawo jazdy za jazdę w nietrzeźwości, to chyba co rok można te badania powtarzać, w razie ich nie przejścia, czyli w moim przypadku chyba też to przysługuje ?

A z tym, ze widzenie obuoczne nie jest wymagane na prawo jazdy kat. B też czytałem i właśnie jest to dla mnie trochę dziwne, że normalnie niby nie jest, a teraz przez to mam nie mieć zgody na zdawanie egzaminu, to chyba tylko w Polsce takie rzeczy :?
VST
 
Posty: 24
Dołączył(a): sobota 11 sierpnia 2012, 03:32
Lokalizacja: Tychy

Re: Zatrzymanie prawo jazdy za punkty a badania psychologicz

Postprzez Radhezz » poniedziałek 24 września 2012, 17:31

sankila napisał(a):Okulistka słusznie powiedziała, że nie pomogą okulary, ale chyba zapomniało jej się powiedzieć, że w wielu przypadkach można widzenie przestrzenne wyćwiczyć - nawet u dorosłego. Czasem wystarczą bardzo proste ćwiczenia, typu nawlekanie koralików, czy czytanie ze wskaźnikiem. To nie jest jakaś wybitnie rzadka wada, bo występuje u kilku % populacji. Popytaj i znajdź koło siebie odpowiednią poradnię okulistyczną.
No ja jestem żywo zainteresowany tematem, gdyż sam mam problem z widzeniem obuocznym, od jakiego czasu to nie wiem, ale wyszło to na psychotestach do KW. W sumie nie jestem tak do końca pewny jak duży jest problem, gdyż wtedy byłem zaledwie tydzień po zmianie okularów na mocniejsze (i to sporo) co również samo w sobie uniemożliwiało mi przejście badania. Tak więc ćwiczenia jakie można wykonywać to bardzo chętnie się dowiem, bo google wyjątkowo nic wartego uwagi w tym temacie nie podaje...

sankila napisał(a):BTW - nie wiem, czy ta wada dyskwalifikuje Cię jako kierowcę kat B, bo przecież osoby z jednym okiem dostają PJ, a dwuocznego widzenia nie mają na 100 % :)
Jak się idzie na badania psychotechniczne kierowców należy podać cel badania i kategorię na jaką mają być robione. A to dlatego że widzenie stereoskopowe nie jest wymagane nawet dla zawodowych kierowców kat. B - po prostu nie wchodzi w zakres badania!
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Zatrzymanie prawo jazdy za punkty a badania psychologicz

Postprzez VST » poniedziałek 24 września 2012, 23:38

No właśnie znalazłem takie coś:

Teraz osoba całkowicie niewidząca na jedno oko może mieć brak przeciwwskazań do prowadzenia, jeśli:
1. ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,6 z korekcją (dopuszczalna korekcja w granicach: +/- 8,0 D),

2. pole widzenia oka widzącego wynosi 80° od skroni i co najmniej 30° od nosa oraz w górę i w dół,

3. od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 12 miesięcy i badany ukończył 20 lat

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 15 kwietnia 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami
Dz.U. z 2011 nr 88 poz. 503 (załącznik 1)

Z tego co mi wiadomo, to na jedno oko w okularach mam ostrość widzenia 1,0 a na drugie jakieś 0,4 czyli wg powyższego nie ma przeszkód do kierowania amatorsko samochodem, tylko komu i gdzie to przedstawić i w jaki sposób ? :?
VST
 
Posty: 24
Dołączył(a): sobota 11 sierpnia 2012, 03:32
Lokalizacja: Tychy

Re: Zatrzymanie prawo jazdy za punkty a badania psychologicz

Postprzez sankila » wtorek 25 września 2012, 18:16

No to weź wyniki od okulisty i idź tam, gdzie zacząłeś badania robić. Wychodzi, że oblanie testu na widzenie przestrzenne nie jest przeszkodą, żeby dostać PJ, a skierowanie do okulisty dostałeś, żeby sprawdzić dokładnie wzrok.

Radhezz
Ty idź lepiej do okulisty, bo wujek Google to Cię najwyżej o zeza rozbieżnego przyprawi. Ćwiczenia musi lekarz indywidualnie dopasować, w zależności, które oko szwankuje i jak bardzo. Dokładniej tematu nie zgłębiałam,wiem tylko, że wszystko da się robić w domu i nie trzeba żadnych specjalistycznych urządzeń, więc odpadają koszty. Może akurat nie załapiesz się na koraliki :wink:
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zatrzymanie prawo jazdy za punkty a badania psychologicz

Postprzez VST » piątek 30 listopada 2012, 15:24

Ogólnie wróciłem po czasie, bo komuś może się to przyda, a problem został w końcu rozwiązany. Po prostu pani psycholog od tych badań to była jakaś uczennica i za bardzo nie zaznajomiona z tematem. Nachodziłem się co nie miara i nic z tego nie wyszło. Nowe okulary,wizyta u prawnika i wizyta u okulisty (niepotrzebna), stwierdziła, że mi tych badań nie zrobi i mam jeszcze raz pójść do tej psycholog i jej powiedzieć że się nie zna :D Zdecydowałem się po czasie i poszedłem, była już pani psycholog właściwa i stwierdziła, że to rzeczywiście niepotrzebne i nawet nie ma obowiązku mi tego badania przeprowadzać. Ale jak już mam nowe okulary, to może chcę się sprawdzić i zobaczymy czy jakiś efekt jest. Zgodziłem się, sprawdziliśmy, a tu szok, bo się okazało, że tym razem te tyczki w miarę dobrze ustawiałem, tzn. na progach tolerancji, ale powiedziała, że zaliczyła by mi to nawet jakbym starał się o inne prawo jazdy gdzie wymagania są większe. Tak czy tak do kat. "B" i amatorskiego jeżdżenia, możemy sobie na chybił trafił te tyczki ustawić, a najlepiej jak się wie, że się ma taką wadę, to poinformować wcześniej psycholog, że to przecież nie jest wymagane. Bo czasem przez swoją niewiedzę można się nieźle wkopać. Przeszedłem w końcu to badanie i dostałem pozwolenie na zdawanie egzaminu i dzisiaj nawet udało mi się go zdać :wink: Z innych informacji jeszcze, to za 3 dni będę miał je do odbioru, w wydziale komunikacji, bo po prostu oddadzą mi to stare co miałem. A już myślałem, że będę musiał czekać kilka tygodni, aż wyrobią mi nowe, a tu taka niespodzianka :)

Pozdrawiam.
VST
 
Posty: 24
Dołączył(a): sobota 11 sierpnia 2012, 03:32
Lokalizacja: Tychy


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości