Pierwszeństwo - skrzyżowanie z wysepką

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pierwszeństwo - skrzyżowanie z wysepką

Postprzez wkexe » poniedziałek 23 maja 2011, 17:02

Witam, opiszę sytuację, samochody zielony i czerwony poruszają się po drodze głównej (z pierwszeństwem), samochód zielony jak i czerwony chcą skręcić w podporządkowaną drogę. Kto ma pierwszeństwo w tej sytuacji? Czy zielony powinien poczekać aż czerwony przejedzie czy czerwony jak przejedzie zielony (gdyby nie ta wysepka to sprawa jasna, że najpierw zielony ale z wysepką nie jestem pewien), skrzyżowanie w Łodzi ul. Wróblewskiego i Wólczańska. Taka sama sytuacja na ulicy Unii Lubelskiej przy zjeździe na Piłsudskiego, dołączony screen z google maps. Pierwszeństwo ma czarny czy zielony? Pytam się o to teraz gdyż na Wróbla wcześniej nie było tego (pierwszy raz się z tym spotkałem) a dzisiaj ja byłem zieolnym a czarnym/czerwonym pani z BMW i nikt z nas nie chciał się zatrzymać :P, ale skończyło się szczęśliwie (ja zachamowałem). Wydaje mi się, że rację ma zielony, bo przy wysepce nie ma znaku ustąp pierwszeństwa, oraz zgodnie z zasadą prawej ręki mam po lewej stronie auto czerwone/czarne, chyba, że potraktować to tak, że teraz czarny/czerwony są na głównej a ja wjeżdzam na nią, to wtedy muszę ustąpić.

Obrazek
Obrazek
wkexe
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 23 maja 2011, 16:44

Re: Pierwszeństwo - skrzyżowanie z wysepką

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 23 maja 2011, 17:32

Skręcający w prawo ma pierwszeństwo przed skręcającym z przeciwnej strony w lewo. Wysepka niczego nie zmienia. Zieloni mają pierwszeństwo.

wkexe napisał(a):chyba, że potraktować to tak, że teraz czarny/czerwony są na głównej a ja wjeżdzam na nią, to wtedy muszę ustąpić.

A co to jest ta "główna"? :D Nigdy nie pojmę, skąd ludzie biorą tego typu teorie.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pierwszeństwo - skrzyżowanie z wysepką

Postprzez wkexe » poniedziałek 23 maja 2011, 17:39

Główna, czyli z pierwszeństwem :).

W takim razie jak będę chciał naprawić samochód to pojeżdżę w tych miejscach bo w 80% przypadków ludzie się nie zatrzymują w sytuacji czarny/czerwony i to zielony czeka na wjazd na tych miejscach. Rozumiem, że gdyby na tym odcinku pasa zielonego, który "łączy" drogę główną i podporządkowaną pojawił się znak ustąp pierwszeństwa to należy się zatrzymać bezzwłocznie i przepuścić czerwonego/czarnego
wkexe
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 23 maja 2011, 16:44

Re: Pierwszeństwo - skrzyżowanie z wysepką

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 23 maja 2011, 18:48

wkexe napisał(a):gdyby na tym odcinku pasa zielonego, który "łączy" drogę główną i podporządkowaną pojawił się znak ustąp pierwszeństwa to należy się zatrzymać bezzwłocznie i przepuścić czerwonego/czarnego

Wtedy tak, aczkolwiek taka organizacja ruchu wprowadza tylko zamieszanie. No i nie da się ukryć, że rzeczywiście normą jest wymuszanie pierwszeństwa przez tych skręcających w lewo. Ale na braki w znajomości podstawowych przepisów regulujących pierwszeństwo u wielu polskich kierowców niestety nic nie poradzimy.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pierwszeństwo - skrzyżowanie z wysepką

Postprzez michooo » poniedziałek 23 maja 2011, 18:53

Wyobraź sobie, że nie ma tej wysepki i jest to normalne skrzyżowanie. Normalny skręt w prawo w podporządkowaną przez zielonego i normalny skręt w lewo w podporządkowaną przez czerwonego. Czyli czerwony przepuszcza jadących na wprost i skręcających w prawo.
michooo
 
Posty: 430
Dołączył(a): środa 29 grudnia 2010, 14:01

Re: Pierwszeństwo - skrzyżowanie z wysepką

Postprzez Cyberix » poniedziałek 23 maja 2011, 20:30

scorpio44 napisał(a):
wkexe napisał(a):gdyby na tym odcinku pasa zielonego, który "łączy" drogę główną i podporządkowaną pojawił się znak ustąp pierwszeństwa to należy się zatrzymać bezzwłocznie i przepuścić czerwonego/czarnego

Wtedy tak, aczkolwiek taka organizacja ruchu wprowadza tylko zamieszanie.


A u mnie właśnie jest tego typu skrzyżowanie, gdzie zielony ma A7, trójkąty na drodze... i nikt na nikim nie wymusza, wszyscy się zatrzymują. Pytanie dlaczego tak? Otóż chodzi o to aby Ci skręcający w lewo (czerwony) mogli spokojnie skręcać i nie blokować drogi z pierwszeństwem (kiedy jest ich sporo).
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Pierwszeństwo - skrzyżowanie z wysepką

Postprzez maryann » wtorek 24 maja 2011, 11:32

michooo napisał(a):Wyobraź sobie, że nie ma tej wysepki i jest to normalne skrzyżowanie.
wkexe napisał(a):gdyby nie ta wysepka to sprawa jasna
Nawet gdyby tu były dwa skrzyżowania(nie jedno z wysepką)- to tak samo: zielony jest cały czas po prawej.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3355
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 157 gości