Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez karankitos » niedziela 10 kwietnia 2011, 12:27

Witam,

Piszę tutaj z nadzieją, ze znajdzie się ktoś kto będzie wiedział jak z takiej sytuacji wyjść:

Mam na imię Karol, mam 23 lata. Na codzien mieszkam w Niemczech, od ponad 4 lat. Do Polski przyjezdzam co jakiś czas. Kiedyś, podczas lata przyjechałem do Polski, a że akurat byl to okres juwenaliow, to wiadomo, imprezowanie ze najomymi. Był to taki ośrodek wypoczynkowy z dala od miasta, osrodek zamkniety.
Po wypiciu kilku głębszych kieliszków wsiadłem na rower, i chciałem pojechać do sklepu, dosłownie może z 500 metrow od tego osrodka - i pech chciał ze zostałem zatrzymany do kontroli. Oczywiscie wyszło mi lekko ponad promil, musialem zawolac kogos trzezwego po rower. Funkcjonariusze wylegitymowali mnie, cos tam podpisalem, i moglem odejsc - oczywiscie na piechote.

Po kilku dniach wrocilem do Niemiec. Nastepnie po okolo 10 miesiacach znowu przyejchałem do Polski, w celu zrobienia prawa jazdy. Wszystko poszło dobrze, egzamin zdałem za pierwszym razem. Gdy nadszedł dzien odbioru prawa jazdy, okazało sie, ze mam zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na okres 2 lat, właśnie za tamten wybryk na rowerze! Jestem zalamany, bo poprostu o tym nie wiedzialem, korespondencja przychodzila na moj Polski adres, a nie bylo akurat nikogo w PL, kto by to odebrał... Pomijajac juz fakt, ze teraz czeka mnie sprawa za złamanie zakazu prowadzenia pojazdow ( bo podczas nauki jezdzilem, to samo egzamin), to nie wiem co mam teraz zrobic.

Wiem, ze zakaz obowiązuje mnie tylko na terenie Polski. Prawko bardziej potrzebne jest mi w Niemczech właśnie, ze wzgledu na to, ze tu mieszkam. I co ja teraz mogę zrobić ? Jezdzic bez prawka w Niemczech, i przy ew. kontroli stwierdzic iz owego, polskiego dokumentu poprostu zapomnialem ?
Bo z tego co wiem, do wymiany polskiego prawka na niemieckie, potrzebuje wlasnie polskiego dokumentu, ktorego mi nie wydadzą jeszcze przez kilka miesiecy...

A robic od nowa prawko w Niemczech tez mi sie nie usmiecha, bo nie mam na to ani czasu, a i koszta też są niemałe..

Czy jest w stanie ktoś poradzić mi coś sensownego w tej sprawie ?

To bez wątpienia moja największa wtopa życiowa.
karankitos
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 10 kwietnia 2011, 12:05

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez annubis17 » niedziela 10 kwietnia 2011, 17:39

Moja rada: płacz teraz za swoją durnote z tym rowerem. To że korespondencja przychodziła na adres pod którym nikogo nie było i przez to nic nie wiedziałeś, to jest to tylko i wyłącznie twoja wina.
Zostaje ci tylko zrobienie prawka niemieckiego, tam przynajmniej porządniej to robią.
I teraz nie kombinuj tylko przyjmij z pokorą te baty na klate jak mężczyzna, chyba że nim nie jesteś i z podkulonym ogonem będziesz kombinował jak tu ominąć prawo.
Citroen XM 2.1D Obrazek Lancia Kappa 2.0t Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
annubis17
 
Posty: 253
Dołączył(a): sobota 25 kwietnia 2009, 13:39
Lokalizacja: koszalin

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez Borys68 » niedziela 10 kwietnia 2011, 18:28

Ahoj!
Ja bym na to spojrzał tak - jest dobrze, bo prawo jazdy mam (mimo iż nie powinienem). I za kilka miesięcy je odbiorę.
I moim zdaniem już lepiej nic nie kombinować ...
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez maestro11 » niedziela 10 kwietnia 2011, 18:48

Z tego co się orientuję, to zakaz prowadzenia samochodów orzeczony w jednym z krajów UE obowiązuje też w innych krajach UE.

Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

(ustawa wchodzi w życie 2012-02-11)
(ustawa jest wdrożeniem postanowień dyrektywy UE z 2006)

Rozdział 3
Wydawanie praw jazdy
Art. 12.
1. Prawo jazdy nie może być wydane osobie:
1) u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienia
od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
2) w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz
prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania
tego zakazu;

3) w stosunku do której wydano decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania
pojazdami lub zatrzymaniu prawa jazdy – w okresie i zakresie obowiązywania
tej decyzji;
4) posiadającej inny dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem
silnikowym;
5) która uzyskała za granicą prawo jazdy, a to prawo jazdy zostało zatrzymane
lub uprawnienie do kierowania pojazdami zostało cofnięte – w okresie
obowiązywania zatrzymania prawa jazdy lub cofnięcia uprawnienia;

6) której prawo jazdy zostało wymienione w trybie art. 97 ust. 1 i 2.


Czyli jak stracisz prawo jazdy w innym kraju UE (Niemcy, Austria, Francja), to w Polsce nie będziesz mógł zrobić prawo jazdy podczas obowiązywania tego zakazu.
Co prawda w Polsce to prawo będzie obowiązywać dopiero za rok, ale w Niemczech może już obowiązywać, i dopiero jak minie zakaz prowadzenie pojazdów w Polsce będziesz mógł uzyskać prawo jazdy w Niemczech.
W sumie jest to prawo unijne.
maestro11
 
Posty: 16
Dołączył(a): piątek 08 kwietnia 2011, 20:52

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez karankitos » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 11:09

annubis17 napisał(a):Moja rada: płacz teraz za swoją durnote z tym rowerem.


Płakał nie będe, aczkolwiek uwierz ze gdy sie o tym dowiedziałem, to odechciało mi się wszystkiego.

annubis17 napisał(a):To że korespondencja przychodziła na adres pod którym nikogo nie było i przez to nic nie wiedziałeś, to jest to tylko i wyłącznie twoja wina.


Ale to nie jest istota sprawy, w tym momencie jest to najmniejszy problem, dostane jakas grzywne i na tym sie skonczy, moze w najgorszym wypadku zawiasy.

annubis17 napisał(a):Zostaje ci tylko zrobienie prawka niemieckiego, tam przynajmniej porządniej to robią.
I teraz nie kombinuj tylko przyjmij z pokorą te baty na klate jak mężczyzna, chyba że nim nie jesteś i z podkulonym ogonem będziesz kombinował jak tu ominąć prawo.


O moją męskość się nie martw, w życiu zdarzało mi sie słyszeć opinie, ze jestem ponad przeciętną ;)
A tak bardziej na poważnie to co masz na mysli mowiac, ze w Niemczech porządniej je robią ? Tzn, ze jest tu jeszcze trudniej o prawko niż u nas ? Nie pytam o koszty oczywiscie, bo te juz poznalem.


Borys68 napisał(a):Ahoj!
Ja bym na to spojrzał tak - jest dobrze, bo prawo jazdy mam (mimo iż nie powinienem). I za kilka miesięcy je odbiorę.
I moim zdaniem już lepiej nic nie kombinować ...
Borys


Chyba kolego masz racje...czas ten szybko minie, aczkolwiek cholernie jest powstrzymać się od wskoczenia za kółko poczatkującemu kierowcy, gdy pod domem stoją auta, ktore tylko na to czekają...ale to chyba czuł każdy, ktory dopiero co zdał egzamin na prawo jazdy, wiec chyba wiesz o czym mowie ;)

maestro11,

a co do Twojej wypowiedzi, to wiem na 100% ze moj zakaz obowiązuje tylko w PL. Są różne typy zakazów wprowadzane kierowcom ktorzy stracili prawko za jazde pod wplywem samochodem, a inne dla tych co kierowali rowerem nie majac prawka. Wiem o tym, bo bylem w prokuraturze sie dowiadywac dokladnie, zeby znowu nie bylo jaj, gdy zglosze sie na egzamin w Niemczech.

A najgorszy jest fakt, ze gdzies chyba od marca tego roku została juz zniesiona ustawa nakazująca nałożenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdow mechanicznych osobie, ktora po pijaku jechała rowerem. Czyli teraz bedzie konczylo sie na grzywnej, zawiasach i td, ale niekoniecznie odebraniem prawka, badz jak w moim przypadku - calkowitemu zakazowi jego wyrobienia w przyszlosci.
Ehh, co za Kraj..Choć nie, kraj piekny, tylko ludzie głupcy
karankitos
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 10 kwietnia 2011, 12:05

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez maestro11 » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 11:55

W marcu został znowelizowany kodeks karny, i teraz Sąd nie ma obowiązku zabierać prawa jazdy osobie która prowadziła rower pod wpływem alkoholu.
Sąd może tylko zakazać prowadzenia roweru, a nie samochodu, tak jak to było przedtem.
Ale również może też orzec jedno i drugie(rower i samochód).
Zostawiono to do oceny Sądu.
maestro11
 
Posty: 16
Dołączył(a): piątek 08 kwietnia 2011, 20:52

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez Borys68 » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 14:07

karankitos napisał(a):
Borys68 napisał(a):Ahoj!
Ja bym na to spojrzał tak - jest dobrze, bo prawo jazdy mam (mimo iż nie powinienem). I za kilka miesięcy je odbiorę.
I moim zdaniem już lepiej nic nie kombinować ...
Borys


Chyba kolego masz racje...czas ten szybko minie, aczkolwiek cholernie jest powstrzymać się od wskoczenia za kółko poczatkującemu kierowcy, gdy pod domem stoją auta, ktore tylko na to czekają...ale to chyba czuł każdy, ktory dopiero co zdał egzamin na prawo jazdy, wiec chyba wiesz o czym mowie ;)

Owszem - przez te dwa tygodnie pomiędzy egzaminem a odbiorem PJ było mi ciężko, gdy przechodziłem obok swojego wozu ... :)
Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez ks-rider » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 15:36

W Niemczech jadac rowerem mozesz miec do 1,6 promila wiec gdyby przyszlo co do czego to mozna by.....

Jazda po NIemczech bez PJ, hmmmm Ubepieczenie nie pokrywa szkod ( tzn. pokrywa ale z Ciebie sciagna to co wyplacili - tego mozesz byc pewny. )

W razie kontroli bez PJ moga zazadac jego dostarczenia na posterunek. Zameldowanie masz w Niemczech wiec mozesz sie liczyc z tym, ze przyjada do Ciebie do domu.

7 puktow karnych na dziendobry

sprawa idzie do prokuratora

wyrok zakaz prowadzenia pojazdow na terenie DE

Zakaz mozliwosci robienia PJ n anp okres 2 - 3 lat

o karze pienieznej nie wspomne

zycze duzo szczescia badz przy jezdzie bez PJ a jeszcze wiecej przy zdawaniu egzaminu bo lekko nie jest.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3785
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez karankitos » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 16:26

ks-rider , to info to sprawdzone masz ? Czy gdzieś zasłyszane..

Bo jesli sprawdzone, to nie jestem zbytnio pocieszony tym faktem, heh
karankitos
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 10 kwietnia 2011, 12:05

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez annubis17 » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 18:33

karankitos napisał(a):ks-rider , to info to sprawdzone masz ? Czy gdzieś zasłyszane..

Bo jesli sprawdzone, to nie jestem zbytnio pocieszony tym faktem, heh

Ty się ciesz że w polsce za jazde po pijaku nie biczują, a nie marudzisz jeszcze...
Citroen XM 2.1D Obrazek Lancia Kappa 2.0t Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
annubis17
 
Posty: 253
Dołączył(a): sobota 25 kwietnia 2009, 13:39
Lokalizacja: koszalin

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez maestro11 » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 18:33

W Polsce też ubezpieczenie nie pokryje szkód jeśli prowadzisz bez prawka, a raczej pokryje i ściągnie z Ciebie(AC oczywiście nie wypłaci).

Nawet jak masz terminowe prawko i skończy się jego ważność, a nie pójdziesz do lekarz i nie wyrobisz nowego prawka, a spowodujesz wypadek, lub nawet jak ktoś najedzie na Ciebie to po pierwsze twoja wina, po drugie płacisz za wszystko.
A w uzasadnieniu wyroku będziesz miał napisane, że Ciebie tam nie powinno być, bo nie miałeś prawa wyjechać pojazdem na drogę publiczną.
Dlatego twoja wina za wypadek.

A w Polsce jak jedziesz bez prawka, to 500zł mandatu.

Do prokuratury raczej nie trafisz, bo w Polsce jazda bez prawka nie jest przestępstwem, tylko wykroczeniem.
Ale jak tak Cię złapią kilka razy, to bardzo możliwe, że i prokurator się tobą zainteresuje.
Nie wiem, jak jest w Niemczech, może tam to przestępstwo.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie i pokrywanie szkód(po wypadku), to i w Polsce i Niemczech jest tak samo.
To na pewno nie jest zasłyszane.
maestro11
 
Posty: 16
Dołączył(a): piątek 08 kwietnia 2011, 20:52

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez qwer0 » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 19:15

Nawet jak masz terminowe prawko i skończy się jego ważność, a nie pójdziesz do lekarz i nie wyrobisz nowego prawka, a spowodujesz wypadek, lub nawet jak ktoś najedzie na Ciebie to po pierwsze twoja wina, po drugie płacisz za wszystko.
A w uzasadnieniu wyroku będziesz miał napisane, że Ciebie tam nie powinno być, bo nie miałeś prawa wyjechać pojazdem na drogę publiczną.
Dlatego twoja wina za wypadek.

W PL? Beeezeeeduuura.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez karankitos » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 19:24

annubis17 napisał(a):Ty się ciesz że w polsce za jazde po pijaku nie biczują, a nie marudzisz jeszcze...


Daj sobie na wstrzymanie, i jak nie masz nic mądrego do napisania, to najlepiej nie zabieraj głosu w ogóle. Mnie zgubiła bardziej nieznajomość prawa niż własna głupota, bo gdybym wiedział ze za takie coś groża takie konsekwencje, to bym nigdy na rower nie spojrzał. Bez odbioru malkontencie.
karankitos
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 10 kwietnia 2011, 12:05

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez ks-rider » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 20:18

karankitos napisał(a):ks-rider , to info to sprawdzone masz ? Czy gdzieś zasłyszane..

Bo jesli sprawdzone, to nie jestem zbytnio pocieszony tym faktem, heh


To co podalem to mozliwosci prawodawcy. Jakie zastosuje , hmmmm, tudno powiedziec, zalezy od konkrtenego przypadku. Jak Cie interesuje konkretnie co i na PW

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3785
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Problem z prawem jazdy. Prośba o poradę.

Postprzez annubis17 » poniedziałek 11 kwietnia 2011, 20:31

karankitos napisał(a):
annubis17 napisał(a):Ty się ciesz że w polsce za jazde po pijaku nie biczują, a nie marudzisz jeszcze...


Daj sobie na wstrzymanie, i jak nie masz nic mądrego do napisania, to najlepiej nie zabieraj głosu w ogóle. Mnie zgubiła bardziej nieznajomość prawa niż własna głupota, bo gdybym wiedział ze za takie coś groża takie konsekwencje, to bym nigdy na rower nie spojrzał. Bez odbioru malkontencie.

Jeżeli dla ciebie jazda rowerem po pijaku nie jest głupotą, to ja przepraszam bardzo, ale z ignorantami nie rozmawiam i nie mam do nich szacunku.
Citroen XM 2.1D Obrazek Lancia Kappa 2.0t Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
annubis17
 
Posty: 253
Dołączył(a): sobota 25 kwietnia 2009, 13:39
Lokalizacja: koszalin

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości