Plus czy minus?

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Plus czy minus?

Postprzez vonBraun » poniedziałek 24 stycznia 2011, 21:59

Polscy konstruktorzy PROSTOWNIKA:

Obrazek

Zaskoczyli mnie dziś nietypowymi oznaczeniami. Zgodnie z wszystkimi podręcznikami i przykazaniami, klema czerwona jest plusowa a czarna minusowa.

Tymaczasem jak widzimy na załączonym obrazku:

Obrazek

Klema z minusem ma czerwony kolor kabla.

Więc co właściwie poeta miał na myśli i jak podładowac akumulator?

Próba rozwiązania:

Gdy czarna końcówka miernika napięcia jest w czerwonej klemie prostownika (a druga odwrotnie) wskaźnik sie wychyla jak na zdjęciu:

Obrazek
/inaczej - w odwrotnum położeniu -nic nie pokazuje/

Z kolei gdy czarna końcówka miernika napięcia jest na "MINUSIE" akumulatora miernik pokazuje napięcie (inaczej nic nie pokazuje).

Obrazek

Zatem aby naładować akumulator trzeba czerwoną klemę prostownika podłączyć do minusa akumulatora a czarną do plusa. Inaczej mówiąc oznaczenie "+" i "-" na krokodylkach prostownika jest poprawne a pomylili kolory kabli.
Teorię sprawdzam na starym aku - na razie zaczął bąbelkować.

Dobrze myślę? Błąd może być dosc kosztowny. Proszę o komentarz.

pozdrawiam
vonBraun
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35

Re: Plus czy minus?

Postprzez qwer0 » wtorek 25 stycznia 2011, 13:20

No komus sie machlo, lub ktos juz w tym sprzecie grzebal i chcial zrobic psikusa :P
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Plus czy minus?

Postprzez maryann » wtorek 25 stycznia 2011, 13:30

vonBraun napisał(a):Teorię sprawdzam na starym aku - na razie zaczął bąbelkować.

Dobrze myślę? Błąd może być dosc kosztowny. Proszę o komentarz.

pozdrawiam
vonBraun
Najpierw zapoznaj się z instrukcją prostownika(może jest napisane, że czarny to plus), potem ze swoim miernikiem(na sprawnym akumulatorze zmierz +12V), potem będziesz wiedział co pokazuje(jaką biegunowość) na prostowniku.
A to, że spalisz prostownik jest pewne, to tylko kwestia czasu kiedy odruchowo podłączysz Ty albo ktoś czerwony do plusa. Ja bym tego nie kupił, a przynajmniej teraz rzucił sprzedawcy w ramach rękojmi na pysk! Albo sobie przerobił...
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Plus czy minus?

Postprzez lith » wtorek 25 stycznia 2011, 14:06

tiaa.. po zdjęciu wygląda, że jeszcze na gwarancji :mrgreen: :mrgreen:

Ale napiszcie konkretnie, bo chyba wszystkie potrzebne informacje są :)
Jak dla mnie vonBraun dobrze podłączył ten testowy, ale ja mam już prawie jeden prostownik na sumieniu (na szczęście kabel od przedłużacza się okazał najsłabszym ogniwem ;p), więc wolałbym, żeby się moim zdaniem nie sugerował :P
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Plus czy minus?

Postprzez maryann » wtorek 25 stycznia 2011, 14:21

Gdyby nie to, że podłączył do starego akumulatora, to bym powiedział- 'dobrze, tak podłącz i nowy'. Ale ponieważ w życiu widziałem i akumulatory naładowane "odwrotnie", więc ten stary niewiele nam mówi.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Plus czy minus?

Postprzez qwer0 » wtorek 25 stycznia 2011, 14:25

tiaa.. po zdjęciu wygląda, że jeszcze na gwarancji :mrgreen: :mrgreen:


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :spoko:

Zamien kabelki, albo obwin je kolorowa tasma czy w jakikolwiek inny sposob zmien ich kolor i po klopocie.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Plus czy minus?

Postprzez maryann » wtorek 25 stycznia 2011, 15:14

I/lub zamień krokodyle.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Plus czy minus?

Postprzez qwer0 » wtorek 25 stycznia 2011, 16:33

I/lub zamień krokodyle.

... zeby koniecznie krokodyl z plusem byl przy czerwonym kabelku, na ktory bedzie podany minus, oraz krodokyl z minusem przy czarnym kabelku, na ktory bedzie podany +? :lol:
Krokodyle niech zostana jak sa, bo maja dobre oznaczenia, jedynie kabelki maja mylacy kolor :P
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Plus czy minus?

Postprzez vonBraun » czwartek 27 stycznia 2011, 20:06

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Stary akumulator miał poprawna polaryzację, bo zdjęcia robilem krotko po wyjeciu go z samochodu. Jeszcze dychał, więc nadawał sie do testów.

Wobec braku katastrofy przy podłaczeniu starego aku, identycznie podłaczyłem nowy i obyło się bez pożaru.

Prostownik jest "oddziedziczony" więc nie miałem wpływu na jego dobór. Instrukcji obsługi nie czytuję zwykle dokładnie - sprzęt, którego nie potrafię obsłużyć intuicyjnie uznałbym za nie nadający sie dla mnie. Tu jednak przeczytałem - instrukcja zakłada że czerwony kabbel jest dodatni a czarny ujemny czyli komuś sie pomieszało.

Poszukam teraz czerwonej i czarnej tasmy izolacyjnej, aby zmienic te kolory, bo predzej czy później stanie sie katastrofa.

pozdrawiam
vonBraun
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości