Zasady poruszania się po rondach

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez lith » środa 15 września 2010, 00:34

@kevin54
Jednoznacznej odpowiedzi na tym forum nie dostaniesz, bo jest spory podział w tej kwestii ;] (ogólnie o jazdę po rondach chodzi)

qwer0 jeździ na rondzie prosto, ja liczę zjazdy :P Ja uważam, że można jeździć na rondzie w kółko, qwer0 pewnie uważa to za zbrodnię :P i tak dalej. Dziesiątki stron dyskusji w różnych wątkach i póki co nikt nikogo nie przekonał :>


W przepisach jest tak, ze chcąc zmienić kierunek jazdy w lewo do lewej krawędzi/osi, a chcąc zmienić kierunek jazdy w prawo do prawej krawędzi.... i nigdzie nie pada termin 'skrzyżowanie'.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez qwer0 » środa 15 września 2010, 08:47

Ja uważam, że można jeździć na rondzie w kółko, qwer0 pewnie uważa to za zbrodnię :P

Akurat nie. Rondo daje nam idealne warunki do zawracania, jezdzac w kolko pasem wewnetrznym (skrajnym lewym) nikomu przeszkadzac nie bedziemy, wiec czemu by tego nie robic?

W przepisach jest tak, ze chcąc zmienić kierunek jazdy w lewo do lewej krawędzi/osi, a chcąc zmienić kierunek jazdy w prawo do prawej krawędzi....

A jak masz jednokierunkowa o 2 pasach ruchu i masz mozliwosc jazdy tylko w prawo, to tez uwazasz, ze nalezy zjezdzac do prawej krawedzi, a wiec lewy pas zostawic pusciusienki?!


Powtorze jeszcze raz. Mamy rondo o 2 pasach ruchu, 2 pasy ruchu na wlocie i wylocie. Przed rondem masz strzalki, na prawym "prosto i w prawo", a na lewym "prosto i w lewo".
Znaczy sie, te strzalki "na wprost" oznaczaja jazde po rondzie w kolko? I mozna w kolko jezdzic pasem prawym i pasem lewym? Dodajac do tego mozliwosc wyprzedzania (bo na skrzyzowaniach o ruchu okreznym wyprzedzac mozna), to po wjezdzie kilku aut mozna w banalny sposob takie skrzyzowanie zablokowac. Spotka sie 2 uprzejmych i beda w kolko jezdzic obok siebie, jeden z kierunkowskazem w prawo, 2 z kierunkiem w lewo. Za nimi nastepni dojezdzajacy na rondo i dupa.

Od razu wyprzedze zacytowanie przepisy, ze zawracamy tylko lewym skrajnym. Tak, ale to bedzie mieszanie obu styli. Rozpatrywanie jazdy w kolko zewnetrznym jako niedozwolone zawracanie, a jazda w kolko wewnetrznym jako "jazda na wprost".


Od razu napisze, ze nie chce brac udzialu w dyskusji, kto ma racje w tych rondach. Ja nikogo nie przekonam do siebie i nikt nie przekona do siebie mnie.
Ile osob, tyle interpretacji. Ja napisalem jak to sie robi po wschodniej stronie Wisly, wytknalem "glupoty", w stylu mieszania 2 styli jakie zauwazylem i tyle mnie tutaj.

Dyskusja w tematach o rondach po prostu nie ma sensu, bo to konkretne deżawu, kolejny temat na 50 stron bez rozwiazania.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez kevin54 » środa 15 września 2010, 09:36

qwer0 napisał(a):A jak masz jednokierunkowa o 2 pasach ruchu i masz mozliwosc jazdy tylko w prawo, to tez uwazasz, ze nalezy zjezdzac do prawej krawedzi, a wiec lewy pas zostawic pusciusienki?!

Mamy rondo o 2 pasach ruchu, 2 pasy ruchu na wlocie i wylocie. Przed rondem masz strzalki, na prawym "prosto i w prawo", a na lewym "prosto i w lewo".
Znaczy sie, te strzalki "na wprost" oznaczaja jazde po rondzie w kolko?


Dobry przykład z ta jednokierunkową. Sprawa ma sie podobnie na rondzie
kevin54
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek 01 marca 2010, 19:51

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez piotrekbdg » środa 15 września 2010, 10:26

Jako oznakowanie poziome miałeś na myśli tylko poziome strzałki kierunkowe np. P-8a, P-8b, P-8c umieszczone na pasach "dojazdowych" do ronda czy też inne znaki poziome, które umożliwiłyby zjazd z wewnętrznego pasa?


Miałem na myśli poziome strzałki znajdujące się na samym rondzie.
piotrekbdg
 
Posty: 2139
Dołączył(a): wtorek 18 sierpnia 2009, 00:18

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez maryann » środa 15 września 2010, 11:05

qwer0 napisał(a):A jak masz jednokierunkowa o 2 pasach ruchu i masz mozliwosc jazdy tylko w prawo, to tez uwazasz, ze nalezy zjezdzac do prawej krawedzi, a wiec lewy pas zostawic pusciusienki?

Masz podstawy do innej opcji? Za to jeśli jedziesz pasem środkowym i z niego zjeżdżasz udając się na wprost, w wylot na wprost, to czy to aby nie jest zmianą pasa (podpowiem- środkowego na zewnętrzny)? Co Cię powstrzymuje od zrobienia tego zgodnie 'ze sztuką zmiany pasa', tak to nazwę, inaczej mówiąc- zgodnie z przepisami?
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez lith » środa 15 września 2010, 11:58

@qwer0
No jak masz możliwość tylko jazdy w określonym kierunku to możesz ze wszystkich pasów, ale na to też jest konkretny przepis (Art 22. 3.).

Strzałki pojawiają się i przed rondami tak jak Ty piszesz, jak i na rondach gdzie właśnie prosto znaczy dalej dookoła, a w prawo zjazd.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez kg1956 » środa 15 września 2010, 12:37

lith napisał(a):(...) jak i na rondach gdzie właśnie prosto znaczy dalej dookoła, a w prawo zjazd.

Chyba raczej strzałka w lewo oznacza dalej dookoła!
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez maryann » środa 15 września 2010, 12:54

Jak na rondzie mamy strzałki, to nie jest źle, bo trudno przeciw nim wierzgać i to zupełnie, zupełnie inny wątek. Piszemy o rondzie, gdzie wokół wyspy centralnej bądź placu są jeden, dwa bądź więcej koncentryczne pasy ruchu
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zasady poruszania się po rondach

Postprzez lith » środa 15 września 2010, 13:00

kg1956 napisał(a):
lith napisał(a):(...) jak i na rondach gdzie właśnie prosto znaczy dalej dookoła, a w prawo zjazd.

Chyba raczej strzałka w lewo oznacza dalej dookoła!


Zależy od budowy ronda. Są i takie gdzie lewo to dookoła, a wtedy na nich prosto się zjeżdża. Z tego co widziałem to spora część z sygnalizacją świetlną jest tak oznaczana.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości