Maksymalna wada wzroku na kat D - problem

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Maksymalna wada wzroku na kat D - problem

Postprzez Kiermanka » niedziela 27 grudnia 2009, 17:35

Hej!

Szukałam, szukałam, ale na forum nigdzie rozwiązania moich wątpliwości nie znalazłam, dlatego pytam w osobnym temacie.

Do rzeczy: prawo jazdy kat. B już mam, i chciałabym ubiegać się o kat. D, na autobusy. Z tego co wiem, wymagania wobec kandydatów ubiegających się o jakiekolwiek zawodowe prawo jazdy są wyższe niż dla tych, którzy starają się tylko o prawko B.

W związku z tym mam problem, bo noszę (cały czas) okulary, i mam wadę wzroku wynoszącą -4,5 dioptrii na lewym oku, a -4 na prawym.

Znalazłam coś takiego: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 015&type=2 (Rozporządzenie
Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami) - jest w tym rozporządzeniu tabelka (na 9. stronie) o nazwie "Sposób oceny stanu narządu wzroku w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami". Jeśli dobrze rozumiem, wynika z niej, że maksymalna wada wzroku dla kandydatów m. in. na prawko D może wynosić +/-4 dioptrie - czy faktycznie tak jest?

Chciałam prosić o autorytatywną opinię kogoś, kto zna się na tych kryteriach, albo kogoś, kto sam miał taki problem (niekoniecznie podczas starań o prawko D, ale też np. C albo C+E).

Chodzi mi o to, czy tak duża wada wzroku, jaką mam, sama w sobie dyskwalifikuje mnie jako kandydatkę do posiadania prawa jazdy D, i zawodowego prawa jazdy w ogóle? Czy może są tutaj jakieś możliwości interpretacji, że te -4 (o ile to faktycznie jest limit) to tylko pewna wskazówka, a nie wytyczna, której lekarze robiący badania wcale nie muszą się trzymać i się jej nie trzymają, bo to kwestia tak naprawdę uznaniowa?

Abstrahuję oczywiście od tego, że nawet jeśli moja wada nie jest problemem, to mogę nie przejść innych badań wzroku czy słuchu - pytam konkretnie o kwestię ostrości wzroku.

Słyszałam (wprawdzie na zasadzie niekonkretnej plotki, ale jednak...) o gościach, którzy mieli tak dużą wadę wzroku, że nosili denka od słoików a nie okulary, i mimo problemów z lekarzami jednak wydawano im zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych - choć dotyczyło to pozwolenia do kierowania tramwajem, to w końcu do jego uzyskania wymagania zdrowotne są identyczne jak na każde zawodowe prawko (o ile dobrze rozumiem powyższe rozporządzenie)...

Strasznie się tym przejmuję, bo praca w komunikacji miejskiej jest moim marzeniem, a cały czar może prysnąć jeśli się okaże, że przez głupią wadę wzroku mogę o niej zapomnieć...

Może zabieg laserowej korekty tej wady by mi wtedy pomógł? xP

Pozdrawiam! ;)
Kiermanka
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 27 grudnia 2009, 16:52

Re: Maksymalna wada wzroku na kat D - problem

Postprzez cman » niedziela 27 grudnia 2009, 18:42

Kiermanka napisał(a):Jeśli dobrze rozumiem, wynika z niej, że maksymalna wada wzroku dla kandydatów m. in. na prawko D może wynosić +/-4 dioptrie - czy faktycznie tak jest?

Medykiem nie jestem, więc się na tym nie znam, ale na ile mi moja wiedza pozwala, to wygląda to następująco:

Na tablicy okulistycznej (tej z coraz mniejszymi cyferkami), jest przy każdej linii oznaczenie ostrości wzroku. Najczęściej przy tej największej cyfrze na samej górze jest ostrość 0,1 - czyli jeśli ktoś jest z odległości 5 metrów w stanie odczytać tylko tę cyfrę, to ostrość jego wzroku wynosi ok. 0,1. Zazwyczaj oznaczenia idą w dół po kolei (0,2; 0,3; itd.), więc dziesiąta linia z kolei (najczęściej ostatnia albo druga od końca) jest oznaczona jako ostrość 1,0 - czyli przy prawidłowym wzroku powinno się ją widzieć z 5 metrów. Tutaj: http://oculus.siedlce.pl/test.htm możesz zrobić takie prymitywne badanie.

No i jeżeli masz ostrość wzroku co najmniej 0,5 to możesz mieć zastosowaną dowolną korekcję, a jeżeli mniejszą niż 0,5 to wtedy możesz mieć zastosowaną maksymalną korekcję 4 dioptrii sferycznych (czyli krótko- lub dalekowidztwo) albo 2 dioptrii cylindrycznych (czyli astygmatyzm).
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez ajatollah » niedziela 27 grudnia 2009, 19:39

jeśli faktycznie by był przepis mówiący o maksymalnej wadzie wzroku to po prostu śmiech na sali.
jeśli szkła korekcyjne lub soczewki są dobrze dobrane to osoba z wada minus 8 będzie widzieć tak samo jak osoba z wadą minus 2.

( btw oboje jednak będą widzieć odrobinę gorzej od w pełni zdrowego człowieka, bo okulary lub soczewki mają zawsze mniejsze moce niż wynosi wada- oko musi "pracować")
ajatollah
 
Posty: 103
Dołączył(a): poniedziałek 27 października 2008, 21:24

Re: Maksymalna wada wzroku na kat D - problem

Postprzez WOJO » niedziela 27 grudnia 2009, 19:58

Kiermanka napisał(a):
Jeśli dobrze rozumiem, wynika z niej, że maksymalna wada wzroku dla kandydatów m. in. na prawko D może wynosić +/-4 dioptrie - czy faktycznie tak jest?


Przytoczone przez Ciebie rozporządzenie
Dz.U. 2004 nr 2 poz. 15 precyzuje kwestie, które Cię interesują i niestety dobrze zrozumiałeś. O ile w przypadku wady mniejszej niż wymieniona w rozporzadzeniu, lekarz może wydać decyzję o braku przeciwskazań zdrowotnych i nawet wydać pozwolenie bezterminowe, o tyle przy przekroczeniu w/w wartości nie ma możliwości tego nie wziąć pod uwagę. Mam osobiście podobny problem (-3,75) i chwilowo śpię spokojnie, ale jeżeli wada się powiększy, to idę na LASIK :)
WOJO
 
Posty: 182
Dołączył(a): wtorek 08 grudnia 2009, 18:19

Re: Maksymalna wada wzroku na kat D - problem

Postprzez ksiaz29 » piątek 25 sierpnia 2017, 16:34

czy dobrze zrozumiałem max wada wzroku na prawo jazdy kat D to minus 4 dioprie?
ksiaz29
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 25 sierpnia 2017, 16:30


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości