Czy właściciel musi mieć prawo jazdy?

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Czy właściciel musi mieć prawo jazdy?

Postprzez kd » poniedziałek 14 września 2009, 22:53

Witam,

mam pytanie. Mam 18 lat i chcę kupić swoje pierwsze autko. Jest jednak problem z kolosalnym OC. Zamysł mam taki aby auto było własnością mamy, która nie ma prawa jazdy.

Czy jest to możliwe? Czy wszystkie ubezpieczalnie akceptują taką sytuację? Czy OC wyjdzie taniej niż autko byłoby na mnie?

Dziękuję za pomoc!
Ostatnio zmieniony wtorek 15 września 2009, 19:25 przez kd, łącznie zmieniany 1 raz
26.08.2009 - Egzamin Państwowy: teoria (+), plac (+), miasto (+) - za pierwszym razem :)
Obrazek
kd
 
Posty: 35
Dołączył(a): czwartek 03 września 2009, 17:33

Postprzez BOReK » poniedziałek 14 września 2009, 23:01

Właścicielem pojazdu może być każda osoba mająca pełnię praw obywatelskich. W przypadku OC jednak sprawa troszkę się komplikuje.

Na pewno nie doliczą matce za młody wiek, bo to jest zwykle do 25 roku życia. Z drugiej strony w umowie pewnie będzie zastrzeżenie, że współużytkownikiem będzie osoba poniżej tego wieku, co może jednak być podstawą do jakiejś nadwyżki. Dodatkowo nie wiem czy będą jej naliczane zniżki za bezszkodową jazdę, skoro de facto nie będzie jeździła tym samochodem. Na pewno zaś ty za parę lat nie będziesz miał prawa do takich zniżek, bo ich sobie nie wypracujesz.

Pierwsza propozycja jest taka: zarejestruj samochód na matkę, a sobie kup byle jaki skuter (nawet samą ramę z rejestracją za 100pln) i jego zarejestruj na siebie. Niech stoi w piwnicy, opłaty będą niziutkie a tobie będzie szedł bezszkodowy staż dzięki temu skuterowi. Kiedyś to się przyda.

Nie wiem czy polityka TU się nie zmieniła w przypadku takich kombinacji, więc niech ktoś siedzący w tym na bieżąco mnie skoryguje. Tylko proszę o fakty poparte jakimiś regulaminami albo świeżymi doświadczeniami, bo zaraz zaroi się tutaj od domysłów. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez kd » poniedziałek 14 września 2009, 23:09

Wyliczałem sobie składkę w mBanku
tam była opcja, że właściciel nie ma prawa jazdy a ktoś inny korzysta i ile ma lat i od kiedy prawko. Wyliczyłem i wyszło ~900zł za pośrednictwem BENEFIA. To o połowę mniej niż liczę na siebie (ok 2000zł wychodzi).

Mimo wszystko proszę o porady, bo do jutra muszę zdecydować jak to rozegrać.
kd
 
Posty: 35
Dołączył(a): czwartek 03 września 2009, 17:33

Postprzez athlon » poniedziałek 14 września 2009, 23:57

jeżeli mamusia nie ma zniżek to jeden ujj czy weźmiesz na nią czy na siebie (no chyba że dojdzie ci jeszcze zwyżka za wiek). Najlepszym rozwiązaniem dla ciebie by było jakbys wziął auto na kogoś kto ma pełnie zniżek. Wtedy ty jesteś w umowie jako współwłaściciel i tak samo w OC. Korzystasz wtedy z pełni zniżek tej osoby która je ma. Ponadto w wiekszości firm jest jakaś mała zwyzka jezeli osoba która ma na siebie OC nie ma prawa jazdy, i z auta beda korzystały osoby które mają prawko krócejniż rok (nie we wszystkich firmach). Ponadto ci dojdzie żwyżka pewnie za wiek jak nie masz 25lat. Ale z drugiej strony osobą które mają coś koło 50ciu dochodzi zniżka za wiek. Są kalkulatory online, powpisuj sobie różne wersje. Raz ty jako właściciel, raz mama a ty korzystający, raz mama a ty współwłaściciel. Ale prawda jest taka że młoda osoba bez zniżek i z krótkim stażem prawa jazdy buli za OC coś koło 2k :( Poszukaj w rodzinie kogoś kto ma zniżki, nie bedzie się bal utraty ich części (w razie kolizji z twojej winy) i na którą możesz kupić auto a ty jako współwłaściciel (dziadek, babcia, tata, przyjaciel domu :] ) (tylko żeby nie było tak że umowa będzie na przyjaciela domu i potem ten przyjaciel domu zniknie z autem. Teoretycznie potem bez twojej zgody sprzedac go nie może ale w życiu róznie bywa.
Avatar użytkownika
athlon
 
Posty: 1184
Dołączył(a): środa 05 sierpnia 2009, 01:20
Lokalizacja: Francja, St-Brieuc

Postprzez kd » wtorek 15 września 2009, 00:03

no właśnie liczyłem i liczyłem i korzystniej jest na matkę bez prawa jazdy. a ja tylko jako korzystający, wtedy zwyżka za wiek i prawko wydaje się mniejsza.

jak już sobie wyliczyłem będzie to 900-1000zł a nie około 2000.

Tylko pytanie, czy taka sytuacja jest dopuszczalna, że osoba nie mająca prawka (jako jedyny właściciel auta) kupuje sobie OC? Bo kalkulatory kalkulatorami - a żebym potem nie załapał zonka, że nie można kupić OC żadnego?
kd
 
Posty: 35
Dołączył(a): czwartek 03 września 2009, 17:33

Postprzez BOReK » wtorek 15 września 2009, 00:07

Można na pewno, pytanie tylko gdzie taniej. Osobiście uważam, że Benefia jest dobra może dla starszych i doświadczonych kierowców, a dla "zielonych" cholernie droga. Powiem krótko - właśnie wykupiłem kolejną polisę i Benefia, Liberty, Link4 i parę innych znanych chciało mnie skasować na okolice 2400pln. W tym samym czasie Compensa i Allianz zawołały 1200, wszystko mam na siebie.

Athlon poza tym dobrze pisze. Znajdź np. wujka chętnego do współpracy, który ma już full wszystkie zniżki - będzie jeszcze niższa stawka. Z drugiej strony w razie czego on straci te zniżki, a matce to nie grozi. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez athlon » wtorek 15 września 2009, 00:17

kd tak dopuszczalna i w 100% legalna. Polecam COMPENSE,nie robią tam zadnych problemow jak ktoś ma auto a nie ma prawka. tylko zauważ że wiecznie z mamą mieszkać nie bedziesz, więc może opcje ze ty jako współwłaściel tez rozważysz

A swoją drogą, w Polsce nie ma zakazu posiadania auta, a każde auto musi być ubezpieczone. Myslę że takie wyjaśnienia Ci wystarczą ;]

P.S.

Tee borek, ty się chyba pierwszy raz ze mną zgadzasz :P
Avatar użytkownika
athlon
 
Posty: 1184
Dołączył(a): środa 05 sierpnia 2009, 01:20
Lokalizacja: Francja, St-Brieuc

Postprzez qwer0 » wtorek 15 września 2009, 09:11

Pierwsza propozycja jest taka: zarejestruj samochód na matkę, a sobie kup byle jaki skuter (nawet samą ramę z rejestracją za 100pln) i jego zarejestruj na siebie. Niech stoi w piwnicy, opłaty będą niziutkie a tobie będzie szedł bezszkodowy staż dzięki temu skuterowi. Kiedyś to się przyda.

Niestety wiekszosc TU juz nie daje znizek przy pojazdach z pojemnoscia 50cm3.
Poza tym, znacznie tanszym rozwiazaniem jest zarejestrowanie auta na rok jako wspolwlasnosc, z wspolwlascicielem, ktory ma pelne znizki. Po roku mozesz takiego wspolwlasciciela wywalic, a w wiekszosci TU pozostaja Ci pelne znizki. Zaplacenie jednorazowej, wyzszej skladki jest bardziej oplacalne niz zakup bezuzytecznego skutera + placenie za niego bodaj ponad 100zl rocznie, aby po chyba 8 latach otrzymac pelne znizki. To sie w ogole nie kalkuluje - przerabialem ten temat i to majac swoj motorower (wyrejestrowany) wiec odchodzil koszt zakupu takowego - i wraz bardziej oplacala sie opcja, ktora w/w.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Postprzez BOReK » wtorek 15 września 2009, 12:17

Tego, że nie liczą poniżej 50cm^3 się obawiałem, ale zawsze można kupić jakiś ciut większy złom. Nie wiedziałem natomiast, że nie robią rekalkulacji przy zniknięciu współwłaściciela i zostawiają zniżki. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez jerz » wtorek 15 września 2009, 15:23

Poza tym, znacznie tanszym rozwiazaniem jest zarejestrowanie auta na rok jako wspolwlasnosc, z wspolwlascicielem, ktory ma pelne znizki. Po roku mozesz takiego wspolwlasciciela wywalic, a w wiekszosci TU pozostaja Ci pelne znizki.

Możesz napisać w jakim TU tak jest?? że zniżki przechodzą na Ciebie?? Bardzo ciekawe...
Avatar użytkownika
jerz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 26 sierpnia 2009, 12:53

Postprzez fabregascesc » sobota 17 października 2009, 14:00

Witam
Mam pytanie ?
Czy można po zakupie auta znienić 2 razy właściciela pojazdu ?
Sytuacja jest taka: We wrześniu kupiłem używany samochód i ja sam jestem teraz jego właściecielem. Wszystkie operacje wykonałem - zapłaciłem podatek, przerejestrowalem. Autko(po poprzednim właścicielu) jest ubezpieczone do końca lipca. Byłem w Benefi (mój ubezpieczyciel) i wyliczyli mi, że w lipcu u nich za ubezpieczenie zabule 2400 zł :shock:
I teraz pytanie - czy moge zmienić, aby właścicielem auta był np: mój wójek a ja współwaścicielem??
I wtedy trzeba samochód znowu przerejestrowywać?/?
5.03.2009 to był mój dzień :D
Avatar użytkownika
fabregascesc
 
Posty: 51
Dołączył(a): sobota 14 marca 2009, 12:03
Lokalizacja: GDA

Postprzez tom9 » sobota 17 października 2009, 14:08

I teraz pytanie - czy moge zmienić, aby właścicielem auta był np: mój wójek a ja współwaścicielem??
I wtedy trzeba samochód znowu przerejestrowywać?/?


dopisz tylko wspolwlasciciela do dowodu rejestracyjnego.
Zapłacisz tylko za wydanie nowego dowodu.
[b]Kierowca[/b] z prawem jazdy kategorii "B" i "C" 8)

[i]specyficzne podejście do życia[/i]
Avatar użytkownika
tom9
 
Posty: 1444
Dołączył(a): piątek 27 lipca 2007, 22:24
Lokalizacja: Miasto sypialni

Postprzez fabregascesc » sobota 17 października 2009, 14:55

Ok dzięki :) myślałem, że to będzie bardziej skomplikowane. Przy okazji sobie ubezpieczyciela zmienie :)
5.03.2009 to był mój dzień :D
Avatar użytkownika
fabregascesc
 
Posty: 51
Dołączył(a): sobota 14 marca 2009, 12:03
Lokalizacja: GDA

Postprzez jerz » wtorek 20 października 2009, 20:35

Jeżeli nie pasuje Ci wysokość nowej składki możesz przecież zmienić ubezpieczalnie, spróbuj w jakimś directcie, tam jest tanio. Możesz dopisać do dowodu rejestracyjnego wujka i będą się liczyły jego zniżki :) Musi być darowizna na papierze, idziesz z tym do urzędu i dopisują wujka do dowodu, jeżeli nie mam miejsca w dowodzie to będzie trzeba zapłacić za wyrobienie nowego. (samo dopisanie trwa ze dwie godziny). Jeżeli jesteś młodym kierowcą to zorientuj się za ubezpieczycielem który ma zwyżki jak najkrócej np. w link4 są zwyżki tylko do 24roku zycia, w innyc towarzystwach do 25-26lat :)
Avatar użytkownika
jerz
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 26 sierpnia 2009, 12:53

Postprzez karolina24 » wtorek 03 listopada 2009, 11:17

kd napisał(a):no właśnie liczyłem i liczyłem i korzystniej jest na matkę bez prawa jazdy. a ja tylko jako korzystający, wtedy zwyżka za wiek i prawko wydaje się mniejsza.

jak już sobie wyliczyłem będzie to 900-1000zł a nie około 2000.

Tylko pytanie, czy taka sytuacja jest dopuszczalna, że osoba nie mająca prawka (jako jedyny właściciel auta) kupuje sobie OC? Bo kalkulatory kalkulatorami - a żebym potem nie załapał zonka, że nie można kupić OC żadnego?



oczywiście, to wolny kraj, możesz mieć nawet 30 samochodów nie posiadając prawka, twoja rzecz, byles nie prowadził :)
a poważnie- u mnie w rodzinie jest taka sytuacja- babcia ma na siebie malucha, moja mam pracuje w ubezpieczeniach i wiem z pierwszej ręki,że to normalna sytuacja- np mój narzeczony i jego siostra od lat mają samochód we współwłasności z mamą, któa ma pełne zniżki, za to prawa jazdy nie posiada w ogóle.
karolina24
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2009, 20:48
Lokalizacja: Siedlce/Konstantynów Łódzki

Następna strona

Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości