prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

prawo jazdy B+E i B, czy jest jakaś różnica?

Postprzez Tomi 1 » poniedziałek 12 lutego 2007, 11:09

Witam wszystkich :D
spotkałem się z opinią, że prawo jazdy B+E uprawnia do kierowania samochodem osobowym z przyczepą pod warunkiem, że zestaw nie przekracza 3,5t, gdyby tak było to nie ma różnicy pomiędzy prawem jazdy B i B+E, czy ktoś wie jak jest naprawdę? Prosiłbym o odpowiedź osoby, które są pewne na 100% i potrafiłby poprzeć swoją odpowioedź odpowiednimi przepisami.



Pozdro dola wszystkich :D
Tomi 1
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 05 stycznia 2007, 14:33

Postprzez cman » poniedziałek 12 lutego 2007, 11:28

Sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 1 lit. b PoRD (prawo o ruchu drogowym). Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy oraz samochód ciężarowy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego, co wynika z art. 62, ust. 1, pkt. 1 PoRD. Oznacza to, że mając kategorię B+E można kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7 t.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Tomi 1 » poniedziałek 12 lutego 2007, 21:53

Wielkie dzięki za odpowiedź.

:D
Pozdrawiam
Tomi 1
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 05 stycznia 2007, 14:33

Postprzez Radwan » poniedziałek 12 lutego 2007, 22:44

Do tak wyczerpującej odpowiedzi, dodałbym jeszcze to, że kat. B uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym ( ale bez przyczep), natomiast kat. B+E uprawnia również do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez emhabe » wtorek 01 lipca 2008, 14:01

cman napisał(a):Sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 1 lit. b PoRD (prawo o ruchu drogowym). Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy oraz samochód ciężarowy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego, co wynika z art. 62, ust. 1, pkt. 1 PoRD. Oznacza to, że mając kategorię B+E można kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7 t.


Pozwólcie, że wrócę do trochę starego postu ale nie chcę tworzyc kolejnego wątku. Faktycznie cman bardzo klarownie wyłuszczył ta sprawę, ale zastanawia mnie jedna sprawa: wiadomo że do poworzenia przyczepka bez kat. E trzeba spełnic wspólnie dwa warunki: o których pisał cman, a ja się zastanawiam czy jeden z nich (DMC przyczepy + DMC pojazdu holującego nie może przekroczyć 3,5t) można obejść kategorią C, która jak wiadomo pozwala jeździć pow. 3,5t? Krótko mówiąc: czy z kategorią C (bez E) można jechac z przyczepą kiedy łaczna DMC zestawu przekracza 3,5 t - oczywiście przy zachowaniu drugiego warunku że przyczepa nie jest cięższa od samochodu holującego (oczywiście równiez osobowego nie prekraczającego solo 3,5 t DMC)? Czy to jest zbyt daleko idące uproszczenie?
PZDR 4all
emhabe
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 01 lipca 2008, 13:01

Postprzez pcuryllo » piątek 04 lipca 2008, 22:09

Pozwólcie, że wrócę do trochę starego postu ale nie chcę tworzyc kolejnego wątku. Faktycznie cman bardzo klarownie wyłuszczył ta sprawę, ale zastanawia mnie jedna sprawa: wiadomo że do poworzenia przyczepka bez kat. E trzeba spełnic wspólnie dwa warunki: o których pisał cman, a ja się zastanawiam czy jeden z nich (DMC przyczepy + DMC pojazdu holującego nie może przekroczyć 3,5t) można obejść kategorią C, która jak wiadomo pozwala jeździć pow. 3,5t? Krótko mówiąc: czy z kategorią C (bez E) można jechac z przyczepą kiedy łaczna DMC zestawu przekracza 3,5 t - oczywiście przy zachowaniu drugiego warunku że przyczepa nie jest cięższa od samochodu holującego (oczywiście równiez osobowego nie prekraczającego solo 3,5 t DMC)? Czy to jest zbyt daleko idące uproszczenie?


niestety(albo i stety) nie ma takiej możliwości, którą sugerujesz.
Kategoria B jest kategorią inną niż C i na odwrót,
posiadając kat. C nie posiadasz uprawnień zawartych w kat. B
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez emhabe » wtorek 08 lipca 2008, 11:56

niestety(albo i stety) nie ma takiej możliwości, którą sugerujesz.
Kategoria B jest kategorią inną niż C i na odwrót,
posiadając kat. C nie posiadasz uprawnień zawartych w kat. B[/quote]

Dzięki za odpowiedź, ale chcesz powiedziec - hipotetycznie - że mając Kat B oraz C+E nie mogę poprowadzić zestawu 3-tonowy bus plus przyczepa 2-tonowa?!
emhabe
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 01 lipca 2008, 13:01

Postprzez Pinhead » wtorek 08 lipca 2008, 12:15

Mając C+E automatycznie dochodzi E do wcześniej posiadanych kategorii B oraz D.
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez saxon- » wtorek 28 lipca 2009, 22:00

hej mam prawojazdy kategorii B samochód ma dmc 1200KG a przyczepa dmc 1150 KG czyli zestaw nieprzekracza 3,5 t a przyczepa niejest ciężejsza od samochodu i chciałem się dowiedziec czy potrzebuje prawojazdy B+E czy mogę ją ciągnąć z prawojazdy kategorii B
saxon-
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 28 lipca 2009, 21:54

Postprzez qwer0 » środa 29 lipca 2009, 08:55

Samo B wystarczy, tylko pytanie jeszcze, co masz wbite w dowodzie. Bo nie sadze, abys mogl 1200kg autem ciagnac przyczepe tylko 50kg lzejsza.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Postprzez pawelg614 » czwartek 20 sierpnia 2009, 14:20

Witam. Mam pewien problem. Otóż chcę zrobić kurs na kat. T, lecz ludzie mi odradzają i mówią abym zrobił na B+E, tylko że... co raz to inna osoba mi mówi o uprawnieniach dot. B+E. Przepisy mówią, iż posiadając B+E mogę kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepą/ami lecz nie ma nic o dopuszczalnej masie. Czyli mogę jechać np. JD który waży 3,7t i przyczepami z belami o wadze 4t posiadając B+E? czy muszę robić na kat. T ?
pawelg614
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 20 sierpnia 2009, 14:16

Postprzez cman » czwartek 20 sierpnia 2009, 17:41

Kategoria B+E daje pełen zakres uprawnień kategorii T. W obu przypadkach nie ma limitu masy ciągnika rolniczego ani przyczepy przezeń ciągniętej.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Darek7404 » piątek 21 sierpnia 2009, 23:25

cman napisał(a):Sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 1 lit. b PoRD (prawo o ruchu drogowym). Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t . Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy oraz samochód ciężarowy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego, co wynika z art. 62, ust. 1, pkt. 1 PoRD. Oznacza to, że mając kategorię B+E można kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7 t.



może wyjaśnij skąd te 7 t

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą
Darek7404
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 21 sierpnia 2009, 22:43

Postprzez Darek7404 » piątek 21 sierpnia 2009, 23:25

cman napisał(a):Sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 1 lit. b PoRD (prawo o ruchu drogowym). Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t . Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy oraz samochód ciężarowy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego, co wynika z art. 62, ust. 1, pkt. 1 PoRD. Oznacza to, że mając kategorię B+E można kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7 t.



może wyjaśnij skąd te 7 t

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą
Darek7404
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 21 sierpnia 2009, 22:43

Postprzez Darek7404 » piątek 21 sierpnia 2009, 23:30

Darek7404 napisał(a):
cman napisał(a):Sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 1 lit. b PoRD (prawo o ruchu drogowym). Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t . Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy oraz samochód ciężarowy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego, co wynika z art. 62, ust. 1, pkt. 1 PoRD. Oznacza to, że mając kategorię B+E można kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7 t.



może wyjaśnij skąd te 7 t

Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą


czyli jeśli mam auto o DMC 3,5 to nie mogę na kat B czy też E+B za nim nic ciągnąć NAWET PRZYCZEPKI O WADZE KILOGRAMA
MOŻE KTOŚ ZNA INNĘ INTERPRETACJE HMM
Darek7404
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 21 sierpnia 2009, 22:43

Następna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości