jazda samochodem bez uprawnień..

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

jazda samochodem bez uprawnień..

Postprzez tomi-m » piątek 21 sierpnia 2009, 11:11

po I chciałem zapytać czym skutkuje jazda samochodem bez uprawnień?
jestem w trakcie zdawania prawo jazdy.. czy jeżeli kieruje pojazdem i jedzie ze mną osoba mająca uprawnienia, może ona mieć problemy przez to w czasie przypadkowej kontroli drogowej?

po II czy istnieje coś takiego, że mogę poruszać się samochodem z osobą która ma uprawnienia przez "dłuższy okres" i jedzie ze mną jako pasażer (ukończyłem kurs na prawo jazdy, czekam na egzamin praktyczny) ?
wiem, że w jakimś kraju jest coś takiego, że jeśli zapisze się na prawo jazdy to można kierować pojazdem ale tylko z osobą posiadającą uprawnienia przez "X" lat...

prosiłbym o info.. pozdrawiam :)

ps. wiem, że podobno jazda bez uprawnień to 500zł mandatu w czasie kontroli.. ale co jak ja prowadzę a siedzi obok mnie osoba posiadająca uprawnienia..? ;P
tomi-m
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 30 lipca 2009, 21:52
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez qwerty0 » piątek 21 sierpnia 2009, 11:33

1. 500 zł mandatu + koszty odholowania i parking policyjny jeżeli nie ma nikogo kto ma prawko i pokierowałby samochód + 300 zł mandatu dla właściciela, posiadacza lub użytkownika pojazdu za udostępnienie go osobie bez uprawnień (no, chyba że samochód ukradniesz 8) )

2. Nie, tylko z instruktorem i tylko w oznakowanym i przystosowanym do nauki jazdy samochodzie.
To o czym piszesz jest m.in. w Stanach.
Kierowca kat. B ;-)
Avatar użytkownika
qwerty0
 
Posty: 138
Dołączył(a): poniedziałek 30 czerwca 2008, 21:21

Postprzez tomi-m » piątek 21 sierpnia 2009, 11:42

qwerty0 napisał(a):1. 500 zł mandatu + koszty odholowania i parking policyjny jeżeli nie ma nikogo kto ma prawko i pokierowałby samochód + 300 zł mandatu dla właściciela, posiadacza lub użytkownika pojazdu za udostępnienie go osobie bez uprawnień (no, chyba że samochód ukradniesz 8) )

2. Nie, tylko z instruktorem i tylko w oznakowanym i przystosowanym do nauki jazdy samochodzie.
To o czym piszesz jest m.in. w Stanach.


ale co jeśli jadę z właścicielem pojazdu (posiada uprawnienia) i świadomie mi go udostępnił?
tomi-m
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 30 lipca 2009, 21:52
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez qwerty0 » piątek 21 sierpnia 2009, 11:56

Właściciel/posiadacz/użytkownik dostanie mandat 300 zł za udostępnienie samochodu osobie bez uprawnień.
Ty dostaniesz 500 zł za jazdę bez uprawnień.
W razie kolizji, choćby ktoś Ci wjechał w bagażnik, zawsze będzie Twoja wina.
Kierowca kat. B ;-)
Avatar użytkownika
qwerty0
 
Posty: 138
Dołączył(a): poniedziałek 30 czerwca 2008, 21:21

Postprzez nyku » piątek 21 sierpnia 2009, 11:59

i jak dobrze mi wiadomo... to wtedy nie możesz przystąpić przez 2 lata do egzaminu...

ale mogę się mylić...
"Im dłużej jeżdżę, tym mam większą świadomość, jak wiele jeszcze muszę się nauczyć, aby być dobrym i bezpiecznym kierowcą"

KAT B - 29.07.2009
KAT C - 04.08.2011
nyku
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 22:49
Lokalizacja: Sosnowiec/Czeladź

Postprzez tomi-m » piątek 21 sierpnia 2009, 12:00

qwerty0 napisał(a):Właściciel/posiadacz/użytkownik dostanie mandat 300 zł za udostępnienie samochodu osobie bez uprawnień.
Ty dostaniesz 500 zł za jazdę bez uprawnień.
W razie kolizji, choćby ktoś Ci wjechał w bagażnik, zawsze będzie Twoja wina.


skąd masz takie informacje? :)
czyli jak rozumiem.. kieruję samochodem bez uprawnień, siedzi obok mnie właściciel pojazdu posiadający uprawnienia , przypadkowo zatrzymuje nas kontrola drogowa i ja dostaję 500zł mandatu a właściciel 300zł ?! chore.. ;/
Ostatnio zmieniony piątek 21 sierpnia 2009, 12:01 przez tomi-m, łącznie zmieniany 1 raz
tomi-m
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 30 lipca 2009, 21:52
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez qwerty0 » piątek 21 sierpnia 2009, 12:01

Przy normalnej kontroli nie ma odroczenia prawka. Nie wiem jak w przypadku spowodowania kolizji czy wypadku (nie daj Boże z ofiarami)

EDIT:

tomi-m napisał(a):skąd masz takie informacje? :)


Obrazek

tomi-m napisał(a):czyli jak rozumiem.. kieruję samochodem bez uprawnień, siedzi obok mnie właściciel pojazdu posiadający uprawnienia , przypadkowo zatrzymuje nas kontrola drogowa i ja dostaję 1500zł mandatu a właściciel 300zł ?! chore.. ;/


Nie. Ty 500 zł, właściciel 300 zł.
Ostatnio zmieniony piątek 21 sierpnia 2009, 12:07 przez qwerty0, łącznie zmieniany 1 raz
Kierowca kat. B ;-)
Avatar użytkownika
qwerty0
 
Posty: 138
Dołączył(a): poniedziałek 30 czerwca 2008, 21:21

:)

Postprzez tomi-m » piątek 21 sierpnia 2009, 12:13

ok dzięki za info. to wszystko co chciałem wiedzieć. temat do zamknięcia. :)
czyli mogą mi naskoczyć.. ;P jeżeli nie ma punktów karnych.. kara grzywny nie ma dla mnie znaczenia :) pozdrawiam ;D
tomi-m
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 30 lipca 2009, 21:52
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez sisco » piątek 21 sierpnia 2009, 12:45

Lepiej poczekaj aż zdasz. Wystarczy stłuczka jakiś incydent na drodze, nie daj Boże wypadek i dostajesz odroczenie egzaminu. Jak przeżyłeś te 18 lat bez prawka to 2-3 miesiące dasz sobie radę ;]
Prawo jazdy od 1 kwietnia 2009.
OPEL ASTRA II 1,7 DTI Isuzu
sisco
 
Posty: 55
Dołączył(a): czwartek 19 marca 2009, 14:38
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez tomi-m » piątek 21 sierpnia 2009, 12:54

sisco napisał(a):Lepiej poczekaj aż zdasz. Wystarczy stłuczka jakiś incydent na drodze, nie daj Boże wypadek i dostajesz odroczenie egzaminu. Jak przeżyłeś te 18 lat bez prawka to 2-3 miesiące dasz sobie radę ;]


nie chodzi mi tu o to żeby jeździć bez prawka.. ale po co mam płacić za dodatkowe godziny jazd, skoro mogę sobie jeździć bez uprawnień, też poćwiczyć, oswoić z sytuacjami na drodze.. skoro nie bd musiał ponosić kosztów takiej jazdy (wątpię, że akurat trafi mi się kontrola drogowa) musiałby być to niesamowity niefart.. :)
tomi-m
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 30 lipca 2009, 21:52
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez yogge » piątek 21 sierpnia 2009, 13:27

qwerty0 napisał(a):W razie kolizji, choćby ktoś Ci wjechał w bagażnik, zawsze będzie Twoja wina.


A skąd masz TAKIE informacje? To raz.

Dwa - wisi wielki topic w offtopicu na ten temat.
yogge
 
Posty: 91
Dołączył(a): czwartek 02 sierpnia 2007, 16:12

Postprzez Sloners » piątek 21 sierpnia 2009, 14:38

Ale w razie kolizji lub wypadku może się skonczyć dużo gorzej niż tylko karami finansowymi.
Sloners
 
Posty: 32
Dołączył(a): czwartek 12 lutego 2009, 09:45

Postprzez DEXiu » piątek 21 sierpnia 2009, 15:34

tomi-m napisał(a):czyli jak rozumiem.. kieruję samochodem bez uprawnień, siedzi obok mnie właściciel pojazdu posiadający uprawnienia , przypadkowo zatrzymuje nas kontrola drogowa i ja dostaję 500zł mandatu a właściciel 300zł ?! chore.. ;/

Nie. Chore to jest raczej Twoje myślenie na zasadzie "mnie się przecież nic nie przydarzy". Pamiętaj że w "zwykłym" samochodzie nie ma dodatkowych pedałów dla pasażera-instruktora i "w razie czego" (zagapisz się, ktoś gwałtownie zahamuje albo ktoś/coś Ci wyskoczy na jezdnię) to możesz sobie jechać nawet z ojcem-rajdowcem mającym prawko od 40 lat, a on i tak nie za wiele Ci pomoże. Co najwyżej będzie mógł zaciągnąć ręczny czym najprawdopodobniej zerwie przyczepność i tylko pogorszy sprawę.
Jeżeli uważasz się za mistrza kierownicy (lub uważasz że "dobrze jeździsz") bo nigdy w czasie kursu nie zdarzyła Ci się krytyczna sytuacja, to grubo się mylisz, a skutki tej pomyłki niestety mogą odczuć także niewinni ludzie :roll:
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Postprzez Edward20 » piątek 21 sierpnia 2009, 16:29

tomi-m napisał(a):
sisco napisał(a):Lepiej poczekaj aż zdasz. Wystarczy stłuczka jakiś incydent na drodze, nie daj Boże wypadek i dostajesz odroczenie egzaminu. Jak przeżyłeś te 18 lat bez prawka to 2-3 miesiące dasz sobie radę ;]


nie chodzi mi tu o to żeby jeździć bez prawka.. ale po co mam płacić za dodatkowe godziny jazd, skoro mogę sobie jeździć bez uprawnień, też poćwiczyć, oswoić z sytuacjami na drodze.. skoro nie bd musiał ponosić kosztów takiej jazdy (wątpię, że akurat trafi mi się kontrola drogowa) musiałby być to niesamowity niefart.. :)


hahaha jaki koles :D
nie bedziesz musial ponosic? Co z tego ze policja Cie nie chwyci jak moze ktos do Ciebie dowalic przyjada i tak dostaniesz mandat i odroczenia prawa jazdy :) w dodatku wtedy ubezpieczyciel nie wyplaci odszkodowania, powodzenia z takim mysleniem.
Edward20
 
Posty: 107
Dołączył(a): wtorek 07 lipca 2009, 10:22

Postprzez martinos » piątek 21 sierpnia 2009, 16:32

jeśli jestem po egzaminie i czekam na odbior dokumentu to podczas rutynowej kontroli dostaje mandat za nieposiadanie dokumentu przy sobie?
19.08.2009-egzamin teoretyczny kat. A i B +
19.08.2009-egzamin praktyczny kat. A i B +
(8/25/09) Prawo Jazdy:: Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne.
(8/31.09) Prawo jazdy do odbioru w urzedzie.

WORD TBG
martinos
 
Posty: 12
Dołączył(a): poniedziałek 06 lipca 2009, 15:09
Lokalizacja: Baćkowice ok. Kielc

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 177 gości