DZIECKO NA PRZEDNIM FOTELU?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

DZIECKO NA PRZEDNIM FOTELU?

Postprzez jazontj » czwartek 08 lipca 2004, 21:28

Kodek interpretuje tę kwestię jednym zdaniem.
A jak to zdanie mam zinterpretować - to już wyższa szkoła jazdy.

W związku z tym chciałbym sie upewnić:

Czy mogę przewozić 4 letniego syna na przednim fotelu - :idea: w foteliku ochronnym, w samochodzie bez poduszki bezpieczeństwa dla pasażera? :idea:
JAZON
jazontj
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 08 lipca 2004, 21:18
Lokalizacja: CHOSZCZNO

Postprzez Snuj ze Szczecina » czwartek 08 lipca 2004, 22:16

Czy naprawde MUSISZ przewozić 4 letnie dziecko na przednim fotelu?.Dzieci w fotelikach powinny podróżować na tylnym siedzeniu. Jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie w razie zderzenia czołowego, najczęstszego rodzaju wypadków.A jeżeli dziecko nie usiedziedzi w aucie zbyt długo, to rób czasami przerwy, albo daj mu jakąś zabawke, pamiętaj że najważniejsze jest bezpieczeństwo.Teraz odpowiedż na twoje pytanie : Na przednim siedzeniu - dziecko możesz przewozić w foteliku ochronnym przodem do kierunku jazdy, jeżeli nie ma poduszki powietrznej dla pasażera i tyłem do kierunku jazdy(lepsze rozwiązanie) - jeżeli jest zamontowana poduszka powietrzna dla pasażera.
Pozdrawiam Serdecznie
Avatar użytkownika
Snuj ze Szczecina
 
Posty: 375
Dołączył(a): sobota 10 kwietnia 2004, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez chanelka » piątek 09 lipca 2004, 09:16

Snuj ze Szczecina napisał(a):Na przednim siedzeniu - dziecko możesz przewozić w foteliku ochronnym przodem do kierunku jazdy, jeżeli nie ma poduszki powietrznej dla pasażera i tyłem do kierunku jazdy(lepsze rozwiązanie) - jeżeli jest zamontowana poduszka powietrzna dla pasażera.


Jest odwrotnie, nie można przewozić dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy, jeżeli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera a można przodem i tyłem jeżeli jej nie ma. Snuj czy naprawdę uważasz, że bardziej bezpieczne jest przewożenie dziecka na tylnej kanapie i odwracanie się do niego cały czas ? Nie wiem czy masz dzieci, ale one rzadko siedzą spokojnie w samochodzie.
chanelka
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 04 maja 2004, 16:36
Lokalizacja: Radom

Postprzez Sławek_18 » piątek 09 lipca 2004, 11:32

zawsze mozna sprawic sobie specjalne lusterko przyklejane, coby widziec co pociechy robia z tylu
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Snuj ze Szczecina » piątek 09 lipca 2004, 19:45

chanelka napisał(a):Jest odwrotnie, nie można przewozić dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy, jeżeli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera a można przodem i tyłem jeżeli jej nie ma.


Rzeczywiście wdrał się błąd, zbyt pochopnie napisałem posta i oczywiście to co napisałaś jest racją.Postaram się to wyjaśnić :

Art.45.Kierującemu zabrania się : przewożenia w foteliku ochronnym dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wysposażonego w poduszke powietrzną.

To oczywiste : wybuchowo otwierająca się poduszka może bowiem przygnieść dziecko do oparcia fotela, zamiast je uratować.


chanelka napisał(a):Snuj czy naprawdę uważasz, że bardziej bezpieczne jest przewożenie dziecka na tylnej kanapie i odwracanie się do niego cały czas ?


Poprostu jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie w razie zderzenia czołowego, najczęstszego rodzaju wypadków.Miejsce obok kierowcy to najbardziej niebezpieczne miejsce w samochodzie, najbardziej narażone, szczególnie dla dziecka w foteliku.Przecież tutaj chodzi o bezpieczeństwo dziecka, a jak można narażać bezpieczeństwo dla "chce mieć je pod ręką".Chyba nie musze ci pisać, że podczas zderzenia bocznego, czołowego, dziecko siedzące w foteliku na przedniej kanapie poniesie zdecydowanie większe obrażenia, niż dziecko siedzące na tylnej kanapie - potwierdzają to testy np.Volvo czy Reanaut.

Wcale nie musisz się obracać, wystarczy że ustawisz lusterko wsteczne tak, aby widzieć w nim dziecko.
Ostatnio zmieniony niedziela 11 lipca 2004, 01:23 przez Snuj ze Szczecina, łącznie zmieniany 2 razy
Pozdrawiam Serdecznie
Avatar użytkownika
Snuj ze Szczecina
 
Posty: 375
Dołączył(a): sobota 10 kwietnia 2004, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

Dziękuję

Postprzez jazontj » piątek 09 lipca 2004, 23:53

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Nie mniej nie zawsze wystarczy widzieć dziecko. Czasem trzeba poprawić głupi bucik bo nagle zaczyna uwierać na nóżce, odkleić cukierka który przyczepi sie dziecku do rączki i wtedy zaczyna się Tatusiu możesz ....., tatusiu a gdzie ...... tatusiu boli ... tatusiu nie chcę, tatusiu ... Tato ..... itd. Można sie oczywiście zatrzymać ale nie co 5minut. Nie mniej podróż rozpocznę z fotelikiem z tyłu ale chciałem się przekonać czy w czasie podróży mogę przesadzić synka do przodu.
JAZON
jazontj
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 08 lipca 2004, 21:18
Lokalizacja: CHOSZCZNO

Postprzez bialy » niedziela 11 lipca 2004, 23:51

Snuj ze Szczecina napisał(a):Poprostu jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie w razie zderzenia czołowego, najczęstszego rodzaju wypadków.Miejsce obok kierowcy to najbardziej niebezpieczne miejsce w samochodzie, najbardziej narażone, szczególnie dla dziecka w foteliku. (...)Chyba nie musze ci pisać, że podczas zderzenia bocznego, czołowego, dziecko siedzące w foteliku na przedniej kanapie poniesie zdecydowanie większe obrażenia, niż dziecko siedzące na tylnej kanapie - potwierdzają to testy np.Volvo czy Reanaut.


Może mi to ktoś wytlumaczyć czemu tak jest :?: Mi sie wydawalo ze przewozenie dzieciaka tylem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze od jazdy przodem. Podczas zdezenia czolowego wszytko co jest w srodku auta leci do przodu [bezwladnosc]. Dziecko siedzace przodem bedzie probowalo wyleciec z fotelika, zostanie zatrzymane przez pasy lub cos w tym stylu. Glowa rece poleca do przodu, tak jak u innych pasazerow. U dziecka siedzacego tylem, sila udezenia wepchnie dziecko w fotelik, ktorego specjalna kostrukcja, zapewni rownomierne rozlozenie sil dzialajacych na kregoslup i cale cialo. Dzieckiem nie szarpnie, nie bedzie probowalo powyrywac mu konczyn.
bialy
 
Posty: 573
Dołączył(a): czwartek 27 listopada 2003, 19:55

Postprzez tfu! » poniedziałek 19 lipca 2004, 21:28

ano właśnie, ja też jestem ciekawa! i skoro poduszka jest wstanie wbić fotelik wraz z dzieckiem w oparcie fotela czyniąc mu krzywdę to czy jej niesamowita " moc" nie zrobi krzywdy malemu dziecku ciedzącemu do niej przodem??
tfu!
 
Posty: 144
Dołączył(a): środa 14 lipca 2004, 23:25
Lokalizacja: warszawa

Postprzez emka » poniedziałek 19 lipca 2004, 21:45

Zauważcie taką rzecz - dziecko w foteliku obr. tyłem do kierunku jazdy jest o wiele bliżej poduszki, a sam fotelik wręcz styka się z miejscem z którego w razie wypadku wybuchnie poduszka i najsilniejsza jest właśnie w tym miejscu, bo tam następuje wybuch ładunku( ładunek wybuchowy rozrywa to miejsce łącznie z kawałkami plastiku czy czego tam). A gdy dziecko siedzi przodem to poduszka juz ma troche miejsca by sie rozwinąc i ... ratuje dziecko.
"Pytając kobietę o drogę w końcu zabłądzisz razem z nią"
Avatar użytkownika
emka
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela 18 lipca 2004, 14:01
Lokalizacja: Śląsk, Katowice

Postprzez miros » środa 21 lipca 2004, 00:46

ten ladunek wybuchowy to jest raczej do napelnienia poduszki gazem a nie do rozerwania plastiku. plastik rozrywa chyba sama poduszka. prawda jest ze na samym poczatku poduszka napelniona jest twarda jak kamien ale jest to ulamek sekundy w ktorym pasazer nie ma jeszcze stycznosci z poduszka. dopiero gdy poduszka sie napompuje i zacznie opadac wtedy pasazer laduje na niej.
na nowym forum od 05 Lip 2002, na starym od 2001
kat B: wydane 15.04.02
zdane za pierwszym.

Obrazek
Avatar użytkownika
miros
 
Posty: 2049
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:55
Lokalizacja: warszawa

Postprzez ella » środa 21 lipca 2004, 10:17

Przy ustawieniu fotelika tyłem do kierunku jazdy, wybuchajaca poduszka wtłacza dodatkowo malucha nosem w siedzenie.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez bialy » wtorek 27 lipca 2004, 19:19

ella napisał(a):Przy ustawieniu fotelika tyłem do kierunku jazdy, wybuchajaca poduszka wtłacza dodatkowo malucha nosem w siedzenie.


W wszystkich samochodach jakie widzialem z poduszka dla pasazera jest mozliwosc wylaczenia poduszki po to aby moc zalozyc fotelik dla dziecka skierowany tylem do kierunku jazdy. W foteliku ustawionym przodem moze i poduszka zamortyzuje sile dzialajaca na dziecko, ale i tak tym dzieckiem rzuci do przodu.
bialy
 
Posty: 573
Dołączył(a): czwartek 27 listopada 2003, 19:55

Postprzez LimaK » piątek 30 lipca 2004, 00:47

A powiecie mi do ilu lat dziecko ma obowiązek jeżdzenia w foteliku?

Mam prawie 8letnia siostre, jest jak na swoj wiek bardzo wyrosnieta, a ja, starszy brat, nie potrafie jej odmowic jazdy z przodu, bo to dla niej ogromna frajda, nawet przez 700 metrow do sklepu.

Czy moja siostra moze lub kiedy bedzie mogla prawnie jezdzic samochodem jako pasazer na przednim siedzeniu ?
Szybko zwolnij...
Avatar użytkownika
LimaK
 
Posty: 19
Dołączył(a): sobota 24 lipca 2004, 12:12
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Slawek » piątek 30 lipca 2004, 08:47

W wieku 12 lat lub mając 150 cm, może jeździć bez fotelika.
Avatar użytkownika
Slawek
 
Posty: 769
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:57


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości