Ronda bez "A-7"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Ronda bez "A-7"

Postprzez kthxb » piątek 02 stycznia 2009, 01:06

Załóżmy, że wjechaliśmy na rondo, przed którym nie umieszczono znaku pionowego A-7 „ustąp pierwszeństwa przejazdu”. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego na takim rondzie obowiązuje „reguła prawej strony”, zgodnie z którą...pierwszeństwo ma kierowca wjeżdżający na to specyficzne skrzyżowanie, a nie ten, który już się na nim znajduje!


Przekonałem się o tym iż stosunkowo duża ilość kierowców nie ma o tym pojęcia i bulwersuje się jeżeli zatrzymujesz się na rondzie aby ustąpić pierwszeństwa, czy również uważacie że rondo bez "ustąp" nie jest dobrym pomysłem?
Avatar użytkownika
kthxb
 
Posty: 97
Dołączył(a): piątek 17 października 2008, 12:39

Postprzez testdriver » piątek 02 stycznia 2009, 08:49

czy również uważacie że rondo bez "ustąp" nie jest dobrym pomysłem?


Zdecydowanie się zgadzam. W ogóle równorzędne skrzyżowania powinny znajdować się tylko w różnego rodzaju strefach (zamieszkania, ograniczonej prędkosci etc). Takie skrzyzowania i ronda w miejscach gdzie jest większy ruch tylko sprzyjają wypadkom.
Ronda są szczegolnie niebezpieczne, bo wiekszosc kierowcow jest przywyczajona, do tego ze ma pierwszeństwo jadąc po rondzie.
testdriver
 
Posty: 48
Dołączył(a): środa 27 lutego 2008, 02:08

Postprzez jarmal » piątek 02 stycznia 2009, 09:18

Problem polega nie na tyle na tym, że jest samo w sobie jest niebezpieczne ale na tym, że jest ich bardzo mało i przez to reguły jazdy po takim rondzie wydają się być nazdwyczajne i nienormalne a dla ludzi słabiej znających przepisy zupełnie nieznane. Dworak w jednym z odcinków "Jedź Bezpiecznie" wspominał, że ma wejść ustawa, która unormuje tą sprawę i dozwolone będą tylko ronda ze znakiem ustąp pierwszeństwa.
Avatar użytkownika
jarmal
 
Posty: 163
Dołączył(a): piątek 01 sierpnia 2008, 09:25
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

Postprzez tristan » piątek 02 stycznia 2009, 10:34

Nie ma wejść, ale już jest. I nie ustawa, a rozporządzenie.

DZIENNIK USTAW - ROK 2003, NR 220, POZ. 2181

i przewiduje czas do 31 grudnia 2010 na dostosowanie. Ale:

a) To jest rozporządzenie dla drogowców w Polsce. Nie ma się nijak do tego, co spotkamy za granicą.

b) To jest dla drogowców w Polsce. Nie ma się nijak do tego, co spotkamy na drogach wewnętrznych, jak we wspomnianym programie, gdzie prezentowano prywatne rondo pod targowiskiem.

A że kierowcy są niedouczeni, to pełna prawda. Co ciekawe, akurat rozróżnianie rond jest silnie akcentowane w testach i jest sporo pytań obrazujących różnicę.
Ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota [...] (Mt 7,14)
Avatar użytkownika
tristan
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek 12 maja 2008, 21:07
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez kev » piątek 02 stycznia 2009, 11:17

We Francji każde rondo tak funkcjonuje. Pod Łukiem Triumfalnym masz chyba 8 jak nie więcej pasów i tam też ma pierwszeńśtwo ten, który wjezdza na rondo. :)

Co do tych rond to kierowcy sie bulwersują jak wjezdzaja na rondo a ktos w rodznie im ustępuje bo są nieuważnie. Jezdza na pamięć i nie obserwują znaków. Tak jest na małym rondku w Krakowie (miedzy Plazą a Decathlonem). Na początku nie bylo tam w ogole znaku ze jest to ruch okręzny. Potem był sam znak ruchu okręznego. Później, na kilka tygodni wprowadzili znak "ustąp pierwszeństwa" a tera o ile dobrze pamiętam znowu nic tam nie ma. Jak ktoś jeździ na pamięc to się zgubi :)
Obrazek
24.11.2008 Teoria + Praktyka (MORD Kraków) za pierwszym razem :)
http://autormk.pl - Diagnostyka samochodowa
Avatar użytkownika
kev
 
Posty: 367
Dołączył(a): niedziela 14 września 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez HakirimJP » piątek 02 stycznia 2009, 11:27

kev napisał(a):a tera o ile dobrze pamiętam znowu nic tam nie ma. Jak ktoś jeździ na pamięc to się zgubi :)

Yyy... Jak jeździć na rondzie bez znaków? 8)
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez Amos » piątek 02 stycznia 2009, 12:58

HakirimJP napisał(a):
kev napisał(a):a tera o ile dobrze pamiętam znowu nic tam nie ma. Jak ktoś jeździ na pamięc to się zgubi :)

Yyy... Jak jeździć na rondzie bez znaków? 8)

Jak na zwykłym skrzyżowaniu równorzędnym...
To nie prędkość zabija, tylko bezmyslność, złe przepisy i kiepska infrastruktura...
Avatar użytkownika
Amos
 
Posty: 490
Dołączył(a): czwartek 16 października 2008, 14:32
Lokalizacja: Kraków

Postprzez HakirimJP » piątek 02 stycznia 2009, 13:18

Amos napisał(a):
HakirimJP napisał(a):
kev napisał(a):a tera o ile dobrze pamiętam znowu nic tam nie ma. Jak ktoś jeździ na pamięc to się zgubi :)

Yyy... Jak jeździć na rondzie bez znaków? 8)

Jak na zwykłym skrzyżowaniu równorzędnym...

To się domyślam, ale jak np. ja jadę w lewo na rondzie i muszę przepuścić kogoś kto jedzie z naprzeciwka, to gdzie mam się zatrzymać z lewym kierunkiem? Przed rondem? Bez sensu. Na rondzie przed wlotem drogi z której jedzie ten pojazd? Też bez sensu, bo on już nie będzie wiedział, że skręcałem w lewo. A może wyjechałem z jego prawej strony i chciałem zawrócić, to skąd on ma to wiedzieć?

Rozrysuję o co mi chodzi.
"S" to symbol skrzyżowania.
Obrazek
I pytanie czy rondo równorzędne mam traktować jak 4 skrzyżowania oznaczone białymi "S"? Jak tak to w porządku, rozumiem. Ale jeżeli rondo mam traktować jako jedno duże skrzyżowanie (czarne "S") to pojawiają się problemy.
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez rocko19 » piątek 02 stycznia 2009, 13:49

Z tym się zgadzam iż wiekszosc ludzi niema pojęcia że jest coś takiego jak rondo równorzędne.Dla mnie jest to oczywiste wjeżdzam na rondo widze znak C-12 bez A-7 to wjezdzam patrze u tego z mojej prawej strony także jest samo C-12 puszczam go po jest po mojej prawej.Co tutaj jest trudnego czy zawiłego?Dla mnie bez różnicy czy rondo jest z A-7 czy bez.
Codo rysunku Hakirim to rondo bym traktował jako całe skrzyżowanie nie 4 osobne.
rocko19
 
Posty: 1158
Dołączył(a): wtorek 11 września 2007, 17:07

Postprzez kthxb » piątek 02 stycznia 2009, 15:20

Dla mnie również nie ma problemu, ale problem pojawia się gdy ty wjeżdżasz na rondo bez A-7 i są na nim ludzie którzy nie wiedzą jak się zachować jak i również Ci którzy wiedzą...
Avatar użytkownika
kthxb
 
Posty: 97
Dołączył(a): piątek 17 października 2008, 12:39

Postprzez kamix500 » piątek 02 stycznia 2009, 16:23

kthxb napisał(a):Dla mnie również nie ma problemu, ale problem pojawia się gdy ty wjeżdżasz na rondo bez A-7 i są na nim ludzie którzy nie wiedzą jak się zachować jak i również Ci którzy wiedzą...


dokładnie, tam gdzie ja mieszkam jest jedno takie rondo, dodam że są ludzie którzy specjalnie w ten sposób jeżdżą aby spowodować kolizje oczywiście na czyjś koszt. jak dla mnie jest to banalne rondo
kamix500
 
Posty: 288
Dołączył(a): niedziela 23 listopada 2008, 08:47
Lokalizacja: Izdebnik k Krakowa

Re: Ronda bez "A-7"

Postprzez cman » piątek 02 stycznia 2009, 16:50

kthxb napisał(a):Przekonałem się o tym iż stosunkowo duża ilość kierowców nie ma o tym pojęcia i bulwersuje się jeżeli zatrzymujesz się na rondzie aby ustąpić pierwszeństwa, czy również uważacie że rondo bez "ustąp" nie jest dobrym pomysłem?

Ja uważam, że jest bardzo dobrym pomysłem. Właśnie dzięki takim miejscom jest okazja poznawać tych wszystkich "dobrych" i "bardzo dobrych" kierowców.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Ronda bez "A-7"

Postprzez kthxb » piątek 02 stycznia 2009, 19:56

cman napisał(a):
kthxb napisał(a):Przekonałem się o tym iż stosunkowo duża ilość kierowców nie ma o tym pojęcia i bulwersuje się jeżeli zatrzymujesz się na rondzie aby ustąpić pierwszeństwa, czy również uważacie że rondo bez "ustąp" nie jest dobrym pomysłem?

Ja uważam, że jest bardzo dobrym pomysłem. Właśnie dzięki takim miejscom jest okazja poznawać tych wszystkich "dobrych" i "bardzo dobrych" kierowców.


No faktycznie bardzo mądrze napisane... Proponuję abyś pojeździł sobie tam na rowerze, najlepiej wjeżdżając na rondo dość szybko bo masz pierwszeństwo. Poznasz nowych "dobrych" lub "bardzo dobrych" kierowców.
Avatar użytkownika
kthxb
 
Posty: 97
Dołączył(a): piątek 17 października 2008, 12:39

Postprzez cman » piątek 02 stycznia 2009, 21:02

Dlaczego na rowerze? Samochodem znacznie przyjemniej i z kieszeni "dobrych" kierowców można więcej szarpnąć...

A tak poważnie, to w takim właśnie miejscu powinna stać policja na kilka radiowozów i <&%#$@> równo po kieszeniach. Chwila moment i wszyscy by się nauczyli jeździć.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez rocko19 » piątek 02 stycznia 2009, 21:06

cman napisał(a):Dlaczego na rowerze? Samochodem znacznie przyjemniej i z kieszeni "dobrych" kierowców można więcej szarpnąć...

A tak poważnie, to w takim właśnie miejscu powinna stać policja na kilka radiowozów i <&%#$@>ć równo po kieszeniach. Chwila moment i wszyscy by się nauczyli jeździć.


Cman ale z czego wynika ta niewiedza?Prawie każdy kto wsiada za kółko ma te prawo jazdy kurs musiał zakończyc,zdac egzamin czyli wychodzi teoretycznie na to że przepisy zna a jednak nie do konca.. czym to jest spowodowane bo ja niewiem??
rocko19
 
Posty: 1158
Dołączył(a): wtorek 11 września 2007, 17:07

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 112 gości