Od kiedy na kurs prawa jazdy kat. D?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Od kiedy na kurs prawa jazdy kat. D?

Postprzez MrPeter1987 » środa 03 września 2008, 23:59

Witam! Chciałem się zapisać na kurs prawa jazdy kat. D (na autobus). Nie mam jeszcze ukończonych 21 lat i chciałem się zapytać, czy moge np. zapisać się na takowy kurs 3 miesiące przed ukończeniem 21 lat czy musze mięc ukończone 21 lat, aby zapisać sie na kurs prawa jazdy kat. D? Za wszelkie informacje z góry dziękuje :)
Kierowca z prawem jazdy kat. A, B, B+E, C, C+E, D, D+E.

Instruktor nauki jazdy w zakresie prawa jazdy kat. B (poszukujący pracy na terenie Śląska lub Zagłębia).
MrPeter1987
 
Posty: 19
Dołączył(a): środa 03 września 2008, 23:25
Lokalizacja: Zawiercie

Postprzez w86 » czwartek 04 września 2008, 09:48

Cześć! Żeby zapisać się na kurs prawa jazdy kat. D musisz spełnić dwa wymogi:
- posiadać prawo jazdy kat. B
- mieć ukończone 20 lat i 9 miesięcy
Pozdrawiam
w86
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 03 września 2008, 23:23
Lokalizacja: Lublin

Postprzez rocko19 » czwartek 04 września 2008, 11:57

Z czego mi wiadomo to aby przystąpic do egzaminu panstwowego trzeba mieć 21 lat.A mają zrobić że od 24 lat bedzie można zdawać na D.
rocko19
 
Posty: 1158
Dołączył(a): wtorek 11 września 2007, 17:07

Postprzez Pinhead » czwartek 04 września 2008, 12:21

Oby jak najszybciej tą nowelizacje wprowadzili :roll: To samo przydało by się na C+E
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez w86 » czwartek 04 września 2008, 12:27

Pinhead napisał(a):Oby jak najszybciej tą nowelizacje wprowadzili :roll: To samo przydało by się na C+E


Spokojnie, rzadko jest tak, że 21-latek siada za kierownicę i wiezie autokar pasażerów, musi zrobić kurs (wyjeździć 60 godzin), zdać to prawo jazdy - a na kat. D nie zdaje się przeważnie za pierwszym czy za drugim razem, a miesiące lecą... No i ten przewóz osób na nowych zasadach - 280 godzin ma być, czyli kolejne dłuugie miesiące.
w86
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 03 września 2008, 23:23
Lokalizacja: Lublin

Postprzez rocko19 » czwartek 04 września 2008, 13:30

Pinhead napisał(a):Oby jak najszybciej tą nowelizacje wprowadzili :roll: To samo przydało by się na C+E

A nie uważasz że z tym podniesionym wiekiem do 24 l to z deka lekka przesada? młodzież konczy szkołe w wieku 19-20 l.Ktoś chce pracowac w KOmunikacji Miejskiej i musi czekac 5 lat aby zdobyc uprawienia? eee to mnie się nie widzi.Wiek 21 jest wystarczający.Pozdrawiam
rocko19
 
Posty: 1158
Dołączył(a): wtorek 11 września 2007, 17:07

Postprzez MrPeter1987 » czwartek 04 września 2008, 14:59

Dzwoniłem niedawno do OSK i powiedziano mi, że aby zapsiać się na kurs prawa jazdy kat. D muszę mieć ukończone 21 lat, a kilka misięcy wcześniej kolega dzwonił do innego OSK i powiedziano mu, że na kurs prawa jazdy kat. D może zapisać się najwczęsniej 3 miesiace przed ukończeniem 21 roku życia, czyli tak jak ktoś tu już napisał, mając 20 lat i 9 miesięcy. Szukałem przepisów prawnych, które mowiłyby jak to dokładnie jest, ale nie udało mi się nic znaleźć. Jeśli ktoś zna odpowiednie rozporządzenie odnośnie wymaganego wieku przy zapisywaniu sie na kurs prawa jazdy, to byłbym bardzo wdzięczny... Jutro zamierzam jechać do OSK i porozmawiać jak to dokładnie jest, bo może pani przy telefonie, która udzilała mi informacji była troszkę słabo poinformowana.
Kierowca z prawem jazdy kat. A, B, B+E, C, C+E, D, D+E.

Instruktor nauki jazdy w zakresie prawa jazdy kat. B (poszukujący pracy na terenie Śląska lub Zagłębia).
MrPeter1987
 
Posty: 19
Dołączył(a): środa 03 września 2008, 23:25
Lokalizacja: Zawiercie

Postprzez Pinhead » czwartek 04 września 2008, 15:09

rocko19 napisał(a):A nie uważasz że z tym podniesionym wiekiem do 24 l to z deka lekka przesada? młodzież konczy szkołe w wieku 19-20 l.Ktoś chce pracowac w KOmunikacji Miejskiej i musi czekac 5 lat aby zdobyc uprawienia? eee to mnie się nie widzi.Wiek 21 jest wystarczający


Mało istotne co by ktoś chciał. Ważne że 21 latek to nowicjusz, żółtodziób nawet za kółkiem samochodu osobowego. Nie tak dawno nie mógł kupić nawet piwa w sklepie bo nie odpowiadał za samego siebie a jako pojazdu używał rowerka. 3 lata później ma odpowiadać za kilkadziesiąt osób kierując wielotonowym pojazdem ? To głupota i proszenie o problemy tak samo jak przy prawie jazdy B1 i 16 letnich dzieciach-kierowcach.
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez bruno666 » czwartek 04 września 2008, 15:13

Pinhead, true, true...
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Neurot » czwartek 04 września 2008, 15:18

Pinhead napisał(a):Mało istotne co by ktoś chciał. Ważne że 21 latek to nowicjusz,

Ja się jednak z Tobą nie zgodzę do końca.
Niekoniecznie i nie zawsze młody = nieodpowiedzialny. Jest wiele (było) przykładów głupoty, nieodpowiedzialności w przypadku wiekowych kierowców, którzy nierzadko mieli za sobą i po 20 lat za kółkiem.
Za bardzo generalizujesz i powielasz stereotypy.

Ale to tak krótko ode mnie, aby nie wszczynać flejmu, bo to nie wątek o tym.

PS: Pierwsze Twoje zdanie o nowicjuszach... Jest różnica pomiędzy nowicjuszem, który zaczyna w wieku 21 lat,a tym który zaczyna w wieku 30 lat?

Pzdr.
Pozdrawiam i życzę szczęśliwej podróży
Obrazek
Avatar użytkownika
Neurot
 
Posty: 308
Dołączył(a): wtorek 08 lipca 2008, 07:37
Lokalizacja: Białystok

Postprzez w86 » czwartek 04 września 2008, 15:19

MrPeter1987 napisał(a):Dzwoniłem niedawno do OSK i powiedziano mi, że aby zapsiać się na kurs prawa jazdy kat. D muszę mieć ukończone 21 lat, a kilka misięcy wcześniej kolega dzwonił do innego OSK i powiedziano mu, że na kurs prawa jazdy kat. D może zapisać się najwczęsniej 3 miesiace przed ukończeniem 21 roku życia, czyli tak jak ktoś tu już napisał, mając 20 lat i 9 miesięcy. Szukałem przepisów prawnych, które mowiłyby jak to dokładnie jest, ale nie udało mi się nic znaleźć. Jeśli ktoś zna odpowiednie rozporządzenie odnośnie wymaganego wieku przy zapisywaniu sie na kurs prawa jazdy, to byłbym bardzo wdzięczny... Jutro zamierzam jechać do OSK i porozmawiać jak to dokładnie jest, bo może pani przy telefonie, która udzilała mi informacji była troszkę słabo poinformowana.


W kodeksie drogowym jest napisane, że wymagany wiek do uzyskania prawa jazdy kat. D to 21 lat, a w swoim ośrodku słyszałem, że mając 20 lat i 9 miesięcy można się zapisać na teorię, a jazdy rozpocząć po ukończeniu 21 lat. Sam już nie wiem co o tym myśleć. Jeśli uzyskasz te informacje to koniecznie daj znać :-)
w86
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 03 września 2008, 23:23
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Pinhead » czwartek 04 września 2008, 15:28

Neurot napisał(a):Ja się jednak z Tobą nie zgodzę do końca.
Niekoniecznie i nie zawsze młody = nieodpowiedzialny. Jest wiele (było) przykładów głupoty, nieodpowiedzialności w przypadku wiekowych kierowców, którzy nierzadko mieli za sobą i po 20 lat za kółkiem.
Za bardzo generalizujesz i powielasz stereotypy.


Prawo jest jedno dla wszystkich więc czy się to komuś podoba czy nie generalizować trzeba. Z cała pewnością znajdzie się odpowiedzialny 21 latek co ma smykałke do jazdy, ale co z tego skoro znaczna większość jest w tym wieku jeszcze dużym dzieckiem ? Sytuacja identyczna jak przy kat. B. Na pewno znalazł by się dzieciak 16 letni co jeździł by podobnie do przeciętnego 25 latka, ale to nie zmienia faktu że 16 latek z reguły nie jest w stanie prowadzić bezpiecznie samochodu.


PS: Pierwsze Twoje zdanie o nowicjuszach... Jest różnica pomiędzy nowicjuszem, który zaczyna w wieku 21 lat,a tym który zaczyna w wieku 30 lat?


Różnica jest taka że każdy 21 latek to nowicjusz w przeciwieństwie do 30 latka który może ale nie musi być nowicjuszem. Dlatego powinien być wymagany staż posiadania kat B oraz minimalny wiek.
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez cman » czwartek 04 września 2008, 15:30

PRD napisał(a):Art. 90. 2. Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:
(...)
4) 21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E, z zastrzeżeniem ust. 4.

(...)

Art. 101. Osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym albo tramwajem może rozpocząć szkolenie najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy albo pozwolenia, a jeżeli osobą tą jest uczeń szkoły, której program nauczania obejmuje szkolenie osób ubiegających się o prawo jazdy, okres ten wynosi 12 miesięcy.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez BOReK » czwartek 04 września 2008, 15:41

Pinhead - więc ponieważ większość ma problem, to mniejszości też się on należy? Jakieś widmo lat minionych chyba tu przypełzło... Poza tym osoba mająca 21 lat też może, ale nie musi być nowicjuszem, za to 30-latek ma większe szanse np. mieć atak serca podczas jazdy.

Obecne wymagania formalne są odpowiednie, na początku kursu powinny być jeszcze odpowiednie testy - w zupełności by to wystarczyło. Ale oczywiście taniej jest ustawić ludzi w szereg i powiedzieć, że co piąty robi wypad z kolejki.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez tom9 » czwartek 04 września 2008, 15:52

Pinhead jestem zdania ze osoba ktora decyduje sie na zrobienie prawa jazdy kategorii D to nie nowicjusz ale osoba ktora ma juz duze doswiadczenie w kierowaniu innych pojazdow (osobowki badz np tira) zdaje sobie rowniez sprawe z tego ze nie jedzie z ziemniakami ale ludzmi.
Uwazam ze wiecej swirow bedzie na B gdzie kazdy idzie bo mamusia kase dala niz na D, tu juz raczej jest przemyslana decyzja oraz dana osoba musi sie czuc na silach skoro jest oferma na osobowce to mistrzem kierowania autobusu raczej nie bedzie.
[b]Kierowca[/b] z prawem jazdy kategorii "B" i "C" 8)

[i]specyficzne podejście do życia[/i]
Avatar użytkownika
tom9
 
Posty: 1444
Dołączył(a): piątek 27 lipca 2007, 22:24
Lokalizacja: Miasto sypialni

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości