Cofanie na drodze jednokierunkowej - inaczej :)

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Cofanie na drodze jednokierunkowej - inaczej :)

Postprzez scorpio44 » środa 16 lipca 2008, 19:18

Wielokrotnie (ostatnio powstał kolejny wątek na ten temat) przewijał się temat cofania na drodze (jezdni) jednokierunkowej - czy dozwolone, czy nie. Zawsze jednak było to rozpatrywane tylko pod kątem cofania pod prąd (w sensie: jestem ustawiony przodem w kierunku, w którym biegnie ruch, i cofam).

A jak od strony przepisów ugryźć kwestię jazdy do tyłu na drodze jednokierunkowej, ale w drugą stronę? :D Tzn. jadę do tyłu w tym kierunku, w którym inni jadą prosto. Ciekaw jestem opinii na ten temat.

PS: Nie ma już z nami Cwaniakazpekaesu, więc założyłem, że rzekomej różnicy między cofaniem a jazdą do tyłu (której zresztą sensownie nie udało mu się jak dotąd udowodnić) nie będziemy brali pod uwagę, i używam tych pojęć wymiennie :)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Rufusz » czwartek 17 lipca 2008, 10:21

Jak mawiał Lesław Maleszka: to doskonałe pytanie:)
Moim zdaniem nie ma wyraźnego zakazu, więc dopóki nie utrudniasz nikomu ruchu, możesz sobie jechać.
Rufusz
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 27 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cofanie na drodze jednokierunkowej - inaczej :)

Postprzez KUBA_1 » poniedziałek 28 lipca 2008, 18:24

scorpio44 napisał(a):: jestem ustawiony przodem w kierunku, w którym biegnie ruch, i cofam).

A jak od strony przepisów ugryźć kwestię jazdy do tyłu na drodze jednokierunkowej, ale w drugą stronę? :D Tzn. jadę do tyłu w tym kierunku, w którym inni jadą prosto. Ciekaw jestem opinii na ten temat.

Wg mnie ( nie śledziłem Waszych wypowiedzi) pierwszy wątek jest zabroniony.
Drugi (cofanie pod "prąd") - dozwolony.
Widziałem dziś ciekawy spór,
Jak z głową dyskutował mur,
KUBA_1
 
Posty: 387
Dołączył(a): piątek 02 lutego 2007, 22:03
Lokalizacja: mars

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 28 lipca 2008, 18:43

Jestem trochę rozczarowany tak małą liczbą wypowiedzi. Sądziłem, że to temat na długą dyskusję.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez KUBA_1 » wtorek 29 lipca 2008, 18:48

Mamy słoneczne WAKACJE
życzę ładnej opalenizny
Widziałem dziś ciekawy spór,
Jak z głową dyskutował mur,
KUBA_1
 
Posty: 387
Dołączył(a): piątek 02 lutego 2007, 22:03
Lokalizacja: mars

Postprzez Picek » czwartek 28 sierpnia 2008, 11:46

Gdzie cofanie jest zabronione to mówią przepisy. Nie zabraniają tego na drodze jednokierunkowej. Natomiast trzeba pamiętać, że nie wolno cofać wszędzie tam, jeżeli manewr ten miałby spowodować utrudnienie lub zagrożenie w ruchu drogowym.

Cofanie - jazda pojazdem do tyłu (samochód skierowany przodem zgodnie z ruchem na drodze jednokierunkowej)
instruktor kat.B, Gdańsk - elkaschool
Avatar użytkownika
Picek
 
Posty: 45
Dołączył(a): wtorek 04 kwietnia 2006, 20:27
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez scorpio44 » niedziela 31 sierpnia 2008, 20:38

Picek napisał(a):Cofanie - jazda pojazdem do tyłu (samochód skierowany przodem zgodnie z ruchem na drodze jednokierunkowej)

No a jeżeli jest skierowany odwrotnie? Nie wycofuj się w połowie, rozwiń myśl. :P :)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Picek » niedziela 31 sierpnia 2008, 21:44

Jeżeli jest skierowany odwrotnie (pojazd) to znaczy, że albo wjechał pod zakaz wjazdu B-2, albo wjechał zgodnie ze znakiem D-3 a potem zawrócił co jest zabronione na jezdni jednokierunkowej :roll:
instruktor kat.B, Gdańsk - elkaschool
Avatar użytkownika
Picek
 
Posty: 45
Dołączył(a): wtorek 04 kwietnia 2006, 20:27
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Borys_q » niedziela 31 sierpnia 2008, 22:46

Z tym że dopuki ustawodawca nie uściśli co miał na myśli pod pojęciem cofania, zawracania i pewnie paru innych to nasze dyskusje sa raczej dość lużne ale tak wolno cofać na drodze/jezdni jednokierunkowej

Niewolno zawracać na drodze jednokierunkowej. A co z zawracaniem na jezdni jednokierunkowej na drodze dwukierunkowej dwujezdniowej ??????
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 01 września 2008, 11:56

Picek napisał(a):Jeżeli jest skierowany odwrotnie (pojazd) to znaczy, że albo wjechał pod zakaz wjazdu B-2, albo wjechał zgodnie ze znakiem D-3 a potem zawrócił co jest zabronione na jezdni jednokierunkowej :roll:

Dlaczego niby? Załóżmy, że ktoś wjeżdża w drogę jednokierunkową (na jej początku, pod znak D-3) tyłem. Mógł również wycofać np. z parkingu czy innej drogi dobiegającej do tej jednokierunkowej i jechać "z prądem", tyle że tyłem.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości