Prędkość w terenie zabudowanym

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Prędkość w terenie zabudowanym

Postprzez niunia » sobota 01 maja 2004, 15:40

Jechałam sobie dziś rowerkiem drogą poza terenem zabudowanym, no i w pewnym momencie pojawił się znak "ograniczenie prędkości" do 30km/h, a poniżej ostrzegawczy o skrzyżowaniu z podrzędną. Kawałek dalej stał znak informujący o wjeździe w teren zabudowany, a za jakiś kilometr - koniec ograniczenia prędkości. Nie zauważyłam, gdzie było to skrzyżowanie, ale z tego, co pamiętam teren, to przed wjazdem do miasta.
Szczerze mówiąc, gdybym jechała tam samochodem (bo rowera nawet te 30 mało obchodzi), to mijając wjazd na zabudowany odruchowo chyba przyspieszyłabym do tych 60... Jak to jest? Czy taki znak nie działa podobnie jak skrzyżowanie? Czy pod tabliczką z nazwą miejscowości nie powinno być, nie wiem, powtórzone ograniczenie prędkości, jeśli nadal ma obowiązywać?
Avatar użytkownika
niunia
 
Posty: 129
Dołączył(a): niedziela 18 kwietnia 2004, 09:51

Postprzez barteks2 » sobota 01 maja 2004, 17:08

Z tego co wiem, od dzisiaj tj. 01.05. dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50km/h.
barteks2
 
Posty: 111
Dołączył(a): niedziela 23 listopada 2003, 14:18

Postprzez Snuj ze Szczecina » sobota 01 maja 2004, 17:12

barteks2 napisał(a):Z tego co wiem, od dzisiaj tj. 01.05. dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50km/h.


Na podstawie czyjego i jakiego rozporządzenia ?
Pozdrawiam Serdecznie
Avatar użytkownika
Snuj ze Szczecina
 
Posty: 375
Dołączył(a): sobota 10 kwietnia 2004, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prędkość w terenie zabudowanym

Postprzez kos » sobota 01 maja 2004, 22:13

niunia napisał(a):... Jak to jest? Czy taki znak nie działa podobnie jak skrzyżowanie? Czy pod tabliczką z nazwą miejscowości nie powinno być, nie wiem, powtórzone ograniczenie prędkości, jeśli nadal ma obowiązywać?

Ograniczenie prędkosci obowiązuje to które było ostatnie. I może to być :
1.Znak zakazu B33 "ograniczenia prędkości" obowiązuje od miejsca postawienia do:
- następnego znaku B33, który zmienia dotychczasowy,
- znaku początku strefy ograniczonej prędkości,
- znaku początku strefy zamieszkania,
- znaku początku obszaru zabudowanego,
- znaku końca obszaru zabudowanego,
- znaku B34 jako "końca ograniczenia prędkości",
- znaku B42 jako "koniec zakazów",
- najbliższego skrzyżowania (przecięcie w jednym poziomie dróg mających jezdnię,
ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia,
połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia
drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze;)
- nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej
znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.
2. Znak zakazu B33 "ograniczenia prędkości" umieszczony pod znakiem nazwy miejscowości
obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został
on zmieniony lub odwołany innym znakiem.
3. Znak zakazu B33 "ograniczenia prędkości" umieszczony pod znakiem początku obszaru
zabudowanego obowiązuje do znaku końca obszaru zabudowanego lub znaku końca miejscowości,
z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.
4.Umieszczona pod znakiem tabliczka może wskazać:
- inne miejsce początku ograniczenia prędkości;
- może wskazać długość odcinka, którego ograniczenie dotyczy;
- może wskazać pojazdy których kierujący są zobowiązani ograniczyć prędkość.
- dni lub okresy doby , w których zakaz obowiązuje.
5. Znak zakazu B33 "ograniczenia prędkości" określający dopuszczalną prędkość większą
niż 60 km/h, umieszczony na obszarze zabudowanym, podnosi dozwoloną prędkość dla samochodu
osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dmc poniżej 3,5 t z pewnymi wyjątkami.
6. Znak "strefa ograniczenia prędkości" obowiązuje do "końca strefy ograniczonej prędkości".
pozdr :wink:
kos
 
Posty: 109
Dołączył(a): poniedziałek 08 lipca 2002, 20:43

Postprzez barteks2 » niedziela 02 maja 2004, 11:26

Snuj ze Szczecina napisał(a):Na podstawie czyjego i jakiego rozporządzenia ?


http://www.prawojazdy.com.pl/files/archiwum/news_kat.php?id=843
barteks2
 
Posty: 111
Dołączył(a): niedziela 23 listopada 2003, 14:18

Postprzez ella » niedziela 02 maja 2004, 11:29

barteks2 napisał(a):
Snuj ze Szczecina napisał(a):Na podstawie czyjego i jakiego rozporządzenia ?


http://www.prawojazdy.com.pl/files/archiwum/news_kat.php?id=843

uchwalił, ale nie podali od kiedy to ma wejść.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prędkość w terenie zabudowanym

Postprzez niunia » niedziela 02 maja 2004, 13:31

kos napisał(a):1.Znak zakazu B33 "ograniczenia prędkości" obowiązuje od miejsca postawienia do:
(...)
- znaku początku obszaru zabudowanego,


No czyli dobrze mi się wydawało, ten znak obowiązywał do początku strefy zabudowanej, więc dlaczego kilometr za tymże był znak końca ograniczenia prędkości?!
I czy jadąc tą trasą po raz pierwszy i nie znając jej, mogę wjeżdżając na teren zabudowany przyspieszyć do 60/50 :wink: , a potem się zdziwić na widok końca ograniczenia?
Avatar użytkownika
niunia
 
Posty: 129
Dołączył(a): niedziela 18 kwietnia 2004, 09:51

Re: Prędkość w terenie zabudowanym

Postprzez kos » niedziela 02 maja 2004, 15:25

niunia napisał(a):
No czyli dobrze mi się wydawało, ten znak obowiązywał do początku strefy zabudowanej, więc dlaczego kilometr za tymże był znak końca ograniczenia prędkości?!
I czy jadąc tą trasą po raz pierwszy i nie znając jej, mogę wjeżdżając na teren zabudowany przyspieszyć do 60/50 :wink: , a potem się zdziwić na widok końca ograniczenia?


Można się zdziwić. A jeszcze bardziej można się dziwić częstemu umiejscowieniu znaków początek lub koniec obszaru zabudowanego niezgodnie z ustawą !
Mam nadzieję,że się to teraz szybko zmieni.
pozdr :wink:
kos
 
Posty: 109
Dołączył(a): poniedziałek 08 lipca 2002, 20:43

Re: Prędkość w terenie zabudowanym

Postprzez Slawek » niedziela 02 maja 2004, 20:14

niunia napisał(a):dlaczego kilometr za tymże był znak końca ograniczenia prędkości?!

Bo to Polska właśnie.
Avatar użytkownika
Slawek
 
Posty: 769
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:57

Re: Prędkość w terenie zabudowanym

Postprzez Sławek_18 » niedziela 02 maja 2004, 20:42

Slawek napisał(a):
niunia napisał(a):dlaczego kilometr za tymże był znak końca ograniczenia prędkości?!

Bo to Polska właśnie.

mało paranoii widzialas :D
Jade droga prosta patrze a tu se stoji znak koniec pierwsznstwa przejazdu
:) i jakas droga gdzie stoji znak (dla drogi poprzecznjej) ustap pierwszenstwa. KURDE jak mnie wkurza te oznakowanie naszych cholernie dziorawych drog dosc, ze dziorawe, nie bezpieczne to jeszcze nie oznakowane :evil: na kazdym "nowym terenie" musze zwalniac na wiekszosci skrzyzowanian w celu szukania znakow ustalajacych pierwszenstwo :( A pojade na jakas petle dla bocianow (wies zabita dechami) przed KAŻDYM skrzyzowaniem jest adekwatny znak.
Druga paranoja (na ktorej sie wystraszylem :) jade (krakow, tam gdzie jest BGŻ zapomnialem nazwy ul.) patrze koniec pierwszenstwa, utap pierwszenstwa a tu zaraz za tym znakiem wyjazd z drogi osiedlowej gdzie znow stoji znak ustap pierwszenstwa i co tu kurfa robic :evil: Ech kocham te nasze szczesliwe i europiejskie drogi.
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Slawek » niedziela 02 maja 2004, 20:47

Ale przecież od wczoraj jest wspaniale. Na pewno te znaki widziałeś wcześniej. Teraz już takich nie ma.
Avatar użytkownika
Slawek
 
Posty: 769
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:57

Postprzez Sławek_18 » niedziela 02 maja 2004, 20:56

Slawek napisał(a):Ale przecież od wczoraj jest wspaniale. Na pewno te znaki widziałeś wcześniej. Teraz już takich nie ma.

Alez przeciez ja chyba mialem to zamiar wlasnie napisac w czasie przeszlym. Ale mi nie wyszlo 8)
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości