Informator kursanta kat. B, B1

Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy już wcześniej ktoś nie udzielił na nie odpowiedzi. W tym dziale znajdziesz aktualne odpowiedzi na powtarzające się pytania.

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Informator kursanta kat. B, B1

Postprzez miros » poniedziałek 13 lutego 2006, 17:17

Egzamin praktyczny polega na wykonaniu na placu manewrowym następujących zadań.

1. sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Osoba egzaminowana musi musi zaprezentować umiejętność sprawdzenia dwóch wylosowanych elementów stanu technicznego, przy czym pierwszy z nich to jeden z płynów eksploatacyjnych bądź sygnał dźwiękowy, a drugi - jeden z rodzajów występujących w pojeździe świateł. Losowanie tych elementów dla każdej osoby egzaminowanej dokonywane jest przez ośrodek egzaminowania przy użyciu urządzenia komputerowego. W przypadku gdy ośrodek egzaminowania nie dysponuje takim urządzeniem, losowania dokonuje każda osoba egzaminowana przed przystąpieniem do wykonania zadania.
Osoba egzaminowana powinna co najmniej wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe.
W przypadku dokonywania sprawdzenia świateł hamowania STOP lub świateł cofania osoba egzaminowana może poprosić egzaminatora o potwierdzenie działania światła zewnętrznego.
Czas na wykonanie zadania nr 1 wynosi 5 minut.

2. właściwe ustawienie fotela, lusterek, zagłówków i zapięcie pasów bezpieczeństwa, sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte.

3. upewnienie się o możliwości jazdy (wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym, ocena sytuacji wokół pojazdu).

4. płynna jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z technikę kierowania pojazdem przez tylną szybę pojazdu i lusterka.

5. nie przejeżdżanie i najeżdżanie na linie i nie najeżdżanie na pachołki i tyczki ograniczające pas ruchu, lusterka zewnętrzne powinny być ustawione do "normalnej" jazdy.

Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

Przy ruszaniu pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 20 cm, a silnik nie powinien zgasnąć - osoba egzaminowana w trakcie wykonywania tego manewru po zatrzymaniu pojazdu na wzniesieniu zaciąga hamulec awaryjny, a następnie rusza do przodu zwalniając go. Masz dwie próby.

Według zasad egzaminowania kierowców na kat. B, B1, kursant może kontynuować egzamin (wyjazd na miasto) gdy nie spowoduje zagrożenia dla życia lub zdrowia, nie wyjedzie poza linie wyznaczające stanowisko, nie potrąci pachołka.

DROGI kursancie jeżeli widzisz, że jadąc do tyłu najedziesz na pachołek lub linię ZATRZYMAJ się. Wtedy masz możliwość drugiego podejścia do wykonania łuku.
W przypadku przejechania przez linię, potrącenia pachołka egzamin zostaje natychmiast zakończony.

Gdy na placu nie wiesz gdzie jest bagnet oleju czy źle ustawiłeś zagłówek, lub dwa razy zgasł ci samochód na łuku, masz prawo wyjechać ma miasto. Dlatego nie należy rezygnować z dalszej części egzaminu, należy wykorzystać ten czas na oswojenie się z egzaminem. Następnym razem na pewno będzie lepiej.


Część egzaminu dotycząca ruchu na drogach publicznych (ruchu miejskim):

a) parkowanie prostopadłe lub skośne - wjazd przodem wyjazd tyłem (możliwa jedna korekta toru jazdy),
miejsce do parkowania wyznacza egzaminator, wskazując je osobie egzaminowanej,
po zaparkowaniu musi być możliwość opuszczenia pojazdu przez kierowcę i pasażera z obydwu stron pojazdu, a pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego (należy sprawdzić możliwość opuszczenia pojazdu),
parkowanie odbywa się z zachowaniem zasad ruchu drogowego.
lub
b) parkowanie równoległe pomiędzy dwoma pojazdami (manewr jest wykonywany jeżeli jest możliwe wyznaczenie miejsca do parkowania - możliwa jedna korekta toru jazdy) - wjazd tyłem - wyjazd przodem,
miejsce do parkowania wyznacza egzaminator, wskazując je osobie egzaminowanej,
długość miejsca do parkowania pomiędzy pojazdami powinna być około 2 krotnością długości pojazdu egzaminacyjnego,
w trakcie wykonywania manewru możliwa jedna korekta toru jazdy,
po zaparkowaniu pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
w przypadku kiedy pojazd parkuje równolegle do krawężnika, w trakcie wykonywania manewru nie może najechać na krawężnik

c) zawracanie na drodze jednojezdniowej - dwukierunkowej
możliwość wykonywania manewru przy wykorzystaniu infrastruktury drogowej (bramy, wjazdy, podjazdy, zatoczki itp.)
zawracanie musi odbyć się przy użyciu biegu wstecznego, miejsce do zawracania wyznacza gzaminator.
d) hamowanie do zatrzymania w wyznaczonym miejscu z prędkości co najmniej 50 km/h.

Egzamin na kategorię B lub B1 może zostać zakończony przez egzaminatora już po upływie 25 minut, jeżeli program egzaminacyjny został zrealizowany i jest podstawa do wystawienia wyniku pozytywnego.

Podczas trwania egzaminu egzaminator informuje osobę egzaminowaną o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego. W przypadku powtórnego nieprawidłowego wykonania tego samego zadania egzaminacyjnego egzaminator informuje osobę o negatywnym wyniku egzaminu praktycznego. Dalsza jazda nie wpłynie na zmianę wyniku egzaminu.

Podczas trwania egzaminu egzaminator ocenia wykonanie zadań egzaminacyjnych i wypełnia nowy co do formy graficznej arkusz przebiegu egzaminu praktycznego. Przy każdym wykonywanym zadaniu na mieście są dwa miejsca na wpisanie P lub N. Dwukrotne błędne wykonanie danego elementu (dwukrotnie tego samego zadania - to znaczy, że możesz mieć nawet kilka N - po jednym przy każdym zadaniu - ale jeśli w drugiej kolumnie przy każdym masz P to zdałaś) skutkuje niezdaniem egzaminu. Proszę nie mylić jak to się często zdarza niezdanie egzaminu z przerwaniem egzaminu. Natychmiastowe przerwanie następuje tylko po zajściu jednej z sytuacji opisanych w tabeli 12 rozporządzenia w sprawie egzaminów.

Po zakończeniu egzaminu praktycznego osoba egzaminowana zawsze otrzymuje ten arkusz (do tej pory arkusz otrzymywało się tylko po uzyskaniu wyniku negatywnego).

Pamiętajcie też, że możecie wnioskować o obecność instruktora prowadzącego na egzaminie. Macie też zawsze prawo do odwołania się od wyniku egzaminu.


------------------------------------
podziękówki dla elli :D
Avatar użytkownika
miros
 
Posty: 2049
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:55
Lokalizacja: warszawa

Powrót do Najczęściej zadawane pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości