Zdałem egzamin - czy mogę już jeździć?

Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy już wcześniej ktoś nie udzielił na nie odpowiedzi. W tym dziale znajdziesz aktualne odpowiedzi na powtarzające się pytania.

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zdałem egzamin - czy mogę już jeździć?

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 01 grudnia 2008, 14:53

Zdałem egzamin na prawo jazdy - czy moge już jeździć?

Po ukończeniu egzaminu (czy to z wynikiem negatywnym, czy pozytywnym) egzaminator przekazuje egzaminowanemu arkusz przebiegu tego egzaminu, jednak w wypadku egzaminu ukończonego pozytywnie nie jest to absolutnie dokument zaświadczający o zdobyciu uprawnień i upoważniający do jeżdżenia już samochodem.
Najogólniej mówiąc - uprawnieniem do prowadzenia samochodu nie jest zdany egzamin, ale dokument prawa jazdy. A zatem bez prawa jazdy mozna jeździć (tzn. wtedy może się to skończyć najwyżej mandatem 50 zł za brak dokumentu przy sobie), ale wtedy, kiedy to prawo jazdy mamy już wydane. W przeciwnym razie kara będzie dużo wyższa - zostaniemy potraktowani po prostu jak osoba niemająca jeszcze uprawnień. Szerzej zostało to opisane tu:
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/view ... hp?t=15815

Jednak warto tutaj nadmienić, jak to dokładnie jest z momentem, w którym te uprawnienia mamy już wydane. Opisał to kolega Cman (dziękówka :) ):
cman napisał(a):Wystarczy spojrzeć na wniosek o wydanie prawa jazdy: http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=538
Dział E, przeznaczony jest dla egzaminatora, to tam są wpisywane informacje o egzaminie - nie oznacza to jednak, że w tym momencie otrzymuje się uprawnienia.
Dopiero w dziale I, organ wydający prawo jazdy, na podstawie wypełnionego wcześniej wniosku i przede wszystkim uzupełnionego przez egzaminatora, wydaje decyzję o wydaniu prawa jazdy. Ta decyzja, z datą podjęcia tejże decyzji jest momentem, w którym osoba otrzymuje uprawnienia. Następnie wniosek jest kierowany do PWPW, gdzie robiony jest dokument, potwierdzający posiadanie w/w uprawnień.


Wynika z tego, że fakt nieposiadania jeszcze w portfelu dokumentu niekoniecznie musi być równoznaczny z nieposiadaniem jeszcze uprawnień - może się okazać, że wtedy również będzie się odpowiadać tylko tak, jak za nieposiadanie dokumentu przy sobie (czyli mandat 50 zł). Jednak nigdy nie będzie się miało całkowitej pewności, w którym momencie te uprawnienia się nabyło, a zatem naprawdę lepiej poczekać te kilka(naście) dni. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Powrót do Najczęściej zadawane pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości