Straciłem prawo jazdy. W jaki sposób mogę je odzyskać?
1) Jeżeli prawo jazdy zostało zabrane przez sąd na krócej niż rok, jest oddawane kierowcy bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu oraz przeprowadzania badań lekarskich. Zdarzają się jednak wyjątki (sąd może w uzasadnionych przypadkach nakazać sprawdzenie stanu zdrowia kierowcy).
2) Prawo jazdy zabrane wyrokiem sądu na dłużej niż rok albo utracone z powodu przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych odzyskuje się po zaliczeniu egzaminu na takich samych warunkach, jakim podlegają kierowcy ubiegający się o prawo jazdy po raz pierwszy.
3Jak sie straci prawo jazdy za punkty w pierwszym roku (20 punktów) to tak jakbyś nigdy nie miał kursu ani prawa jazdy - zaczynasz wszystko od początku - łącznie z zaliczeniem kursu.
4) W przypadku utraty prawa jazdy kilku kategorii, aby odzyskać wszystkie posiadane uprzednio uprawnienia, trzeba zaliczać egzaminy kolejno na wszystkie kategorie, które chcemy odzyskać.
5) W przypadku utraty prawa jazdy na dłużej niż rok trzeba nie tylko zaliczyć egzamin na zasadach, jakie dotyczą młodych kandydatów na kierowców, ale również przedłożyć standardowe zaświadczenia lekarskie.
Egzamin sprawdzający
Kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem, która otrzymała więcej niż 24 punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Na egzamin kontrolny kieruje właściwa delegatura Biura Administracji i Spraw Obywatelskich na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji, określając w skierowaniu:
zakres kategorii z jakich egzamin kontrolny ma się odbyć
datę do którego kierujący najpóźniej musi poddać się sprawdzeniu kwalifikacji aby nie utracić uprawnień do kierowania pojazdami w wymienionych w skierowaniu kategoriach.
Aby wyznaczyć termin egzaminu kontrolnego skierowana osoba zobowiązana jest złożyć w WORD:
Podanie na druku (formularz podania jest dostępny w biurze obsługi).
Dowód uiszczenia opłaty za egzamin (tabela opłat za egzaminy)
Ważne skierowanie na egzamin kontrolny
Egzamin kontrolny składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W przypadku pozytywnego wyniku z obu części egzaminu, osoba skierowana na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji zachowuje uprawnienia do kierowania pojazdami. W ciągu najpóźniej 3 dni od daty egzaminu dokumenty z potwierdzeniem pozytywnego wyniku egzaminu kontrolnego przesyłane są do wydziału komunikacji, gdzie możliwy jest odbiór zatrzymanego prawa jazdy.
Wobec osób podlegających kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji stosuje się inne przepisy niż w stosunku osób uzyskujących prawo jazdy pierwszy raz. Sam przebieg egzaminu jest niezmienny. Osobom, które zostały skierowane na egzamin kontrolny przysługuje przystąpienie do egzaminu wyłącznie jeden raz (przy egzaminie za punkty dodatkowo w ściśle określonym terminie). W sytuacji gdy osoba taka uzyska wynik negatywny z dowolnej cześci egzaminu (w szczególności z części praktycznej) właściwy wydział komunikacji cofa uprawnienie do kierowania pojazdami i kieruje ponownie na egzamin kontrolny w trybie cofnięcia uprawnień obejmujący cały zakres egzaminu ( teoretyczny i praktyczny). Zasada ważności egzaminu teoretycznego przez 6 miesięcy zaczyna obowiazywać dopiero od zaliczenia tego ostatniego egzaminu teoretycznego. Osoba taka nie jest zobowiązana odbywać szkolenia dodatkowe po każdym kolejnym trzykrotnym uzyskaniu wyniku negatywnego. Osoba taka zdaje do skutku lub rezygnuje z dalszego zdawania.
Zanim pójdziesz na egzamin, w dowolnej szkole nauki jazdy wykup kilka lekcji, nawet jeśli jesteś sprawnym kierowcą. Aby zdać ten egzamin, nie wystarczy jeździć samochodem - przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak ten egzamin wygląda i jakie są wymagania. Nie zaszkodzi też przypomnienie sobie przepisów i potrenowanie testów teoretycznych. Warto, bo oczekiwanie na poprawkę przedłuża czas, kiedy jeździmy autobusem.
Możesz zmniejszyć liczbę punktów karnych, które masz na koncie o 6. Masz do tego prawo raz na pół roku, jeśli jeszcze nie uzbierałeś 24 punktów i tylko w sytuacji, gdy prawo jazdy masz dłużej niż rok. Aby skreślić 6 punktów ze swojego konta, trzeba wziąć udział w krótkim szkoleniu przeprowadzanym przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Za kurs trzeba zapłacić. W jego ramach kierowcy informowani są m.in., że popełnianie wykroczeń drogowych jest niebezpieczne
Po jakim czasie kasuja się punkty karne?
Okresowo z konta usuwane są punkty przypisane wykroczeniu, od którego minął jeden rok. Całkowicie będzie można oczyścić sobie konto tylko po upłynięciu roku od momentu ostatniego wykroczenia, które było w ewidencji (jeżeli oczywiscie wczesniej kierowca nie przekroczył granicy 24 punktów)