Forum Chat #1

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » sobota 16 czerwca 2018, 00:40

Blacksmith napisał(a):Żeby nie było.... Nie jestem fanem wycinania drzew bo przecież są pożyteczne (tlen, wizualia i te sprawy). Ale jestem fanem PRL-owskiego hasła: "Literaci do pióra!, Studenci do nauki!", a ja dodam od siebie: "Drzewa do lasu!". Każdy ma swoje miejsce na tej planecie. Drzew miejsce jest w lasach i parkach. Na drogach są niepotrzebne. Kiedyś słyszałem, że były po to aby rzucać na drodze cień dla koni, a gdzie teraz konie po drodze jeżdżą?
Wycinka drzew przy drogach nie jest jakimś wielkim przedsięwzięciem, piła mechaniczna i hejda... na książki i wykałaczki.
Ale wycince drzew w lasach jestem oczywiście przeciwnikiem.


Jak rowerem jeżdżę, to też lubię cień ;)

Drzewa przy drogach mają ważną funkcję ekologiczną - ostoja ptaków i owadów regulująca szkodniki na polach, obejmująca obszary z dala od lasów właśnie. Dodatkowo zmniejszają erozję gleby (stabilizują nasypy dróg) i filtrują (nieco) spaliny i wodę spływającą z dróg ze wszelkich syfów... Jakaś dodatkowa ochrona przed warunkami atmosferycznymi (oczywiście dopóki są w granicach szeroko pojętej normy...)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » niedziela 17 czerwca 2018, 16:45

jeżeli spojrzymy na statystyki okaże się, że podobna ilość osób ginie lub jest raniona nożami, więc może zakazać używania tego narzędzia?

gdyby te drzewa były na jezdni, zgadza się stanowiłyby zagrożenie, ale one są poza jezdnią, więc kierowca który wjeżdża na nie (jak dotąd nie słyszałem, aby drzewo najechało na samochód) wypada z jezdni z powodu braku panowania nad pojazdem, najczęściej z powodu nadmiernej prędkości.

to nie gra komputerowa, gdzie po wypadnięciu wciskamy przycisk "next game", ale życie gdzie konsekwencje są prawdziwe i to stanowi największy problem części kierowców.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » niedziela 17 czerwca 2018, 16:56

Ale wiele drzew przewraca się na samochody i są przypadki śmiertelne. A to już ewidentna wina drzewa a nie kierowcy.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » niedziela 17 czerwca 2018, 17:34

Blacksmith napisał(a):Ale wiele drzew przewraca się na samochody i są przypadki śmiertelne. A to już ewidentna wina drzewa a nie kierowcy.


Takie same ryzyko jak przewrócenia się drzewa w mieście na pieszego, z dala od jezdni. Wszystkie takie drzewa trzeba też wycinać? Teoretycznie dotyczyłoby to wszystkich drzew w miastach i generalnie poza lasami...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » niedziela 17 czerwca 2018, 21:14

jeżeli pójdziemy tym tropem to, po tragedii w sierpniu tamtego roku, w wyniku wichury zginęli uczestnicy obozu harcerskiego, należałoby albo wyciąć wszystkie lasy, albo zakazać wstępu do lasu.

no i oczywiście osuszyć jeziora i rzeki (ileż to ludzi się topi), albo wydać całkowity zakaz wchodzenia do wody.
są również przypadki utonięć w wannie, więc tylko prysznice.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » niedziela 17 czerwca 2018, 22:00

Cyryl napisał(a):...więc tylko prysznice.


Znam człowieka, który ma kumpla, którego syn sąsiadki rozbił sobie głowę pod prysznicem... :spoko:
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » niedziela 17 czerwca 2018, 22:02

czyli niektórzy pod prysznic tylko w kasakach.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » niedziela 17 czerwca 2018, 23:17

Panowie... pożartować można i się pośmialiśmy, ale nie mylmy pojęć i nie popadajmy w skrajności :spoko:

Nie ma uzasadnienia dla wycinania drzew w lesie (czyli tam gdzie ich miejsce) tylko dlatego aby harcerze mogli tam bezpiecznie przebywać. Zresztą sami harcerze by zapewne tego nie chcieli. Jeśli ktoś nie chce aby drzewo się na niego przewróciło to niech do lasu nie wchodzi. Nikt nie zmusza.

Ja mogę też dla odmiany iść w drugą skrajność. Czemu nie sadzić drzew na samej jezdni? Wszyscy będą wolniej jeździć. Same pozytywy :thumb2:
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » niedziela 17 czerwca 2018, 23:47

W 2017 roku smierc na skutek wjechania pojazdu w drzewo poniosło 376 osób. To 13% spośród ofiar śmiertelnych. W tym samym roku z powodu wjechania w pieszego śmierć odniosło 861 osób.* Nie wspominając o różnego rodzaju zderzeniach pojazdów ze sobą, w wyniku których zabitych zostało 1186 osób. Obie te kategorie to ponad 70% zabitych.
http://statystyka.policja.pl/download/2 ... ki2017.pdf
Może zamiast pakować kasę w wycinkę, która tylko troche zmniejszy liczbę ofiar, lepiej zająć sie prawdziwym problemem?


Ile z tych zabitych na drzewach przezylaby gdyby nie było drzew? Skąd pewność, ze gdyby nie było drzewa to samochód zdołałby sie bezpiecznie zatrzymać? Jakie badania zostały przeprowadzone na ten temat?

* Wobec tego postuluje o usuniecie pieszych z dróg. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » niedziela 17 czerwca 2018, 23:51

gumik napisał(a):W 2017 roku smierc na skutek wjechania pojazdu w drzewo poniosło 376 osób...


A ile z tych śmierci miało miejsce w lasach lub terenach na których wycinka nie jest planowana?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » poniedziałek 18 czerwca 2018, 05:55

z powodu braku autostrad, poruszamy się drogami krajowymi tak jak autostradami, z podobnymi prędkościami, co skutkuje wypadkami.
i to jest główna przyczyna.
wycięcie wszystkich drzew przy drogach krajowych nie zmieni tych dróg w autostrady.

wczoraj wracałem z Kędzierzyna-Koźla i miałem wybór: A4 lub DK94.
ponieważ mi się nie spieszyło wybrałem DK94 z drzewami, co przy dzisiejszej pogodzie wydawało mi się, dobrym wyborem.
jechałem z prędkościami dopuszczalnymi i przy takiej jeździe nie ma możliwości wypadnięcia z jezdni.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » wtorek 19 czerwca 2018, 17:27

a we Wrocławiu zamiast wycinać drzewa przy drogach, sadzą młode tam gdzie ich nie ma:
Załączniki
IMG_20180619_165108.jpg
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » wtorek 19 czerwca 2018, 22:43

Te drzewka to chyba sponsorują zakłady pogrzebowe :-x
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » wtorek 19 czerwca 2018, 23:45

− Pokazują, lepiej niż wszelkie znaki drogowe, dokąd droga prowadzi, gdzie będzie zakręt. Zimą tworzą ścianę przeciwśnieżną, uniemożliwiając przemieszczanie się zasp. Latem zacieniają jezdnię, obniżając temperaturę, co nie tylko pomaga utrzymać w dobrym stanie asfalt, ale wpływa też na oszczędność energii w klimatyzowanych samochodach.


Tak, więc, na tej drodze by się łaty roztapiały na słońcu i byłoby jeszcze gorzej ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » środa 20 czerwca 2018, 07:41

na tej drodze jest ograniczenie do 50km/h. ja jechałem lichym autem 70km/h i proszę mi wierzyć, że nawet przy takim przekroczeniu prędkości, nie ma jak wypaść z jezdni.
ale jeżeli ktoś zamierza tutaj jeździć 120km/h (lub więcej) lub ryzykownie wyprzedzać, to zakład pogrzebowy znajdzie prędzej czy później, niezależnie od tego czy drzewa obok jezdni będą, czy nie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 60 gości