Forum Chat #1

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » niedziela 11 listopada 2018, 10:37

no tak, ale radni miasta nie jadą do Niemiec na szparagi i z tego są pieniądze, ale to są nasze podatki.

na obietnice w rodzaju: damy na parkingi ileś tam dziesiątków mln zł (bo o takie sumy chodzi w dużych miastach), ja zawsze pytam: a komu zabierzemy?

drugi problem, że władze miast już teraz wydają pieniądze bez opamiętania, bo to nie ich kasa, nie musieli na nią zapracować i co więcej to nie do nich zapuka komornik. wszystkie miasta w Polsce są zadłużone w poważnym stopniu, w drastycznych wypadkach wysokość zadłużenia przekracza dochody miasta, gminy. we Wrocławiu w tej chwili deficyt budżetowy wynosi 224 mln zł (trochę poniżej 30% dochodu miasta) i tu i tak jesteśmy w lepszej sytuacji niż większość, więc budowa takich parkingów, to: albo ograniczenia wydatków na inne cele (i proszę powiedzieć na jakie), albo zaciągnięcie następnych kredytów.

kolejną trudnością jest to, że władze wybierane politycznie nie widzą nic poza okres swojej kadencji (po nas choćby potop). nie ma żadnego długofalowego planu rozwoju miast, co zmiana ekipy, to zmiana planów. totalny chaos.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » niedziela 11 listopada 2018, 11:00

No tak tutaj się zgodzę, ale tak jest zawsze, że aby coś zrobić (np. zbudować wiadukt) muszą wziąć z naszych podatków. Bo budżet miasta to głównie nasze podatki. A więc moim zdaniem to mieszkańcy powinni decydować choćby w głosowaniu na jakie inwestycje przeznaczać środki.

Tak na marginesie co do Niemiec (radni lepiej zrobią jak będą tam jechać nie na szparagi, ale aby poszerzyć wątłe horyzonty i kopiować dobre rozwiązania) to zrobiłem dzisiaj zdjęcie przedstawiające tablicę wyświetlającą liczbę wolnych miejsc na parkingu obok (liczba na górze) i też od razu liczbę miejsc na parkingu w oddalonym trochę centrum (liczba na dole). Fajne rozwiązanie, że gdy ktoś już jadąc drogą może zobaczyć na wyświetlaczu czy są miejsca wolne. Gdy zobaczy cyfrę "0" to nie musi sobie głowy tym parkingiem zawracać i może jechać na ten dalszy. Takich tablic jest niemało. Ciekawe czy w Polsce istnieją podobne rozwiązania?
Załączniki
DSCI0310.JPG
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » niedziela 11 listopada 2018, 12:28

Co myślicie o takim rozwiązaniu z automatycznie wysuwającymi się pachołkami? Można by takie montować choćby na niebezpiecznych skrzyżowaniach i wysuwałyby się na czas czerwonego światła i chowały na czas zielonego. Po co piratom drogowym groźba ewentualnego mandatu skoro moim zdaniem groźba uszkodzonego auta, kosztów naprawy pachołków+ mandatu działałyby 100 razy lepiej? Jeśli edukacja nie daje skutku to może czasem rozwiązania "siłowe" są lepsze?
Wymagałoby to oczywiście kosztów i trzeba by było wymyślić sposób aby pachołki chowały się na czas przejazdu np. karetki, ale czy bezpieczeństwo nie ponad wszystko?
Napiszcie co o tym sądzicie.

https://www.youtube.com/watch?v=kIWNDSom8a0

https://www.youtube.com/watch?v=mtP6Me5jci4
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » niedziela 11 listopada 2018, 15:52

Blacksmith napisał(a):...Ciekawe czy w Polsce istnieją podobne rozwiązania?


nie wiem czy Ty mieszkasz między ludźmi, czy w lesie?

we Wrocławiu jest Galeria Dominikańska wybudowana w 2001 roku, parking Wrobis ul. Szewska 1999 rok i tam były jedne z pierwszych takich tablic.

nie sądzę, aby Wrocław był w jakiejś innej rzeczywistości, więc jeżeli u nas takie rozwiązania stosuje się prawie 20 lat, w innych miastach musi być podobnie. w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Szczecinie i Gdańsku takie rozwiązania widziałem już dawno.

Blacksmith napisał(a):... wysuwałyby się na czas czerwonego światła i chowały na czas zielonego...


takie rozwiązania stosuje się tylko w obszarach, gdzie jest zakaz ruchu, a wjeżdżać mogą tylko pojazdy do tego uprawnione.
natomiast gdyby to zastosować na skrzyżowaniach, to jak byś rozwiązał przejazd na strzałce warunkowej, czy też przejazd pojazdu uprzywilejowanego.

takie rozwiązanie stosuje się tylko w jednym miejscu na świecie (z tego co mi jest wiadome), na przejazdach kolei transsyberyjskiej.
ponieważ w Rosji drogami przewozi się tylko 4,2% wszystkich transportowanych towarów (w Polsce 79%), unieruchomienie tej kolei, która transportuje wszelkie surowce z Syberii do części europejskiej, spowodowałaby bardzo znaczne straty.
Załączniki
800px-Level_crossing_in_Proletarski,_Russia.jpg
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » niedziela 11 listopada 2018, 17:25

Cyryl napisał(a):... czy w lesie..... we Wrocławiu jest Galeria Dominikańska wybudowana w 2001 roku, parking Wrobis ul. Szewska 1999 rok i tam były jedne z pierwszych takich tablic.

Nigdy nie twierdziłem, że byłem wszędzie i wszystko widziałem. Dlatego użyłem zapytajnika...
Blacksmith napisał(a):Ciekawe czy w Polsce istnieją podobne rozwiązania?

Co innego gdybym użył stwierdzenia: "W Niemczech istnieje takie rozwiązanie, szkoda, że nie ma w Polsce". Wtedy naraziłbym się na śmieszność.

Nie widziałem na własne oczy w PL takich tablic (w Elblągu nie ma) i nie mogłem znaleźć na ten temat nic w internecie (nie szukając godzinami), stąd wynikała moja ciekawość.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » niedziela 11 listopada 2018, 23:40

Lecisz sobie spokojnie "szybko, ale bezpiecznie" 150km/h w mieście i widzisz nagle pachołem na skrzyżowaniu. Co zrobisz? Walniesz centralnie w niego, czy odbijesz instynktownie na chodnik/DdR/przystanek? A jak walniesz centralnie, to kto zagwarantuje że szczątki Twojego samochodu nie polecą na pieszych czy innych użytkowników drogi?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez szerszon » niedziela 11 listopada 2018, 23:45

Blacksmith napisał(a):
Nie widziałem na własne oczy w PL takich tablic (w Elblągu nie ma).
Cyryl pisał o MIASTACH. :wink:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » poniedziałek 12 listopada 2018, 08:01

Blacksmith napisał(a):...Nie widziałem na własne oczy w PL takich tablic (w Elblągu nie ma)...


oczywiście nikt nie ma obowiązku jeździć po Polsce i rozglądać się za podobnymi rozwiązaniami.

ale nasuwa się przypuszczenie:
jeżeli nie masz pojęcia, że takie rozwiązania są stosowane w innych miastach od prawie dwudziestu lat, to czy swój obraz polskiego systemu egzaminowania nie opierasz wyłącznie na przypuszczeniach i podobnie jak w przypadku tych tablic nie masz pojęcia co dzieje się w WORD-ach w innych miastach, bo na własne oczy widziałeś tylko WORD w Elblągu?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » poniedziałek 12 listopada 2018, 14:29

wczoraj z okazji Święta Niepodległości zorganizowaliśmy mecz siatkówki: weterani (wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej) kontra juniorzy młodsi Gwardii (mistrzowie Polski w swojej kategorii wiekowej). był hymn, flagi, świąteczna oprawa.

mecz był umówiony na 3 sety, wygrała młodzież 2:1

był to taki pierwszy mecz - spotkanie doświadczenia z młodością i wszystkie strony stwierdziły, że to dobry pomysł, więc będzie odbywał się w każde Święto Niepodległości. takie są deklaracje.
Załączniki
Weterani.jpg
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez waw » wtorek 13 listopada 2018, 02:10

Cyryl napisał(a):drugi problem, że władze miast już teraz wydają pieniądze bez opamiętania, bo to nie ich kasa, nie musieli na nią zapracować i co więcej to nie do nich zapuka komornik. wszystkie miasta w Polsce są zadłużone w poważnym stopniu, w drastycznych wypadkach wysokość zadłużenia przekracza dochody miasta, gminy. we Wrocławiu w tej chwili deficyt budżetowy wynosi 224 mln zł (trochę poniżej 30% dochodu miasta) i tu i tak jesteśmy w lepszej sytuacji niż większość, więc budowa takich parkingów, to: albo ograniczenia wydatków na inne cele (i proszę powiedzieć na jakie), albo zaciągnięcie następnych kredytów.

Wg mnie jest trochę inaczej.
Owszem, masz rację, że polskie miasta zadłużają się bez opamiętania, ale to efekt funduszy UE. Większość inwestycji to nie jest konieczność tylko wykorzystanie czegoś co dają za darmo (dotacji). Problemem jest tylko to, że dotacja to nie 100% kosztów, trzeba mieć wkład własny, a koszty inwestycji dotowanych z UE będą droższe niż bez niej (dużo większa ilość dokumentacji i konieczność promocji projektu) i pieniądze na to bierze się z kredytów.

Natomiast dlaczego spośród tych inwestycji tak mało przeznacza się na infrastrukturę parkingową? Wg mnie przyczyn może być wiele, ale główną jest słaby lobbing osób którym na tym zależy. Jakoś środowiskom rowerowym daje się wylobbować swoje pomysły nawet jeśli wiążą się z utrudnieniami dla innych, są niebezpieczne czy nawet niezgodne z prawem. Użytkownicy samochodów są dużo mniej zintegrowani, wręcz jeden drugiemu próbują udowadniać kto jest od kogo większym debilem; gorzej jeździ, cofa, parkuje lub wyprzedza. Więc trudno o jakąś jedność w lobbowaniu za rozwiązaniami. Są w tym pojedyncze wyjątki jak Kraków i protesty przedsiebiorców przeciwko polityce parkingowej miasta, Lublin gdzie nie można osłupkować ulic bo konsekwentnie żadna firma z branży nie chce podjąć się tego zamowienia czy porozumienie ekspertów BRD przeciwko projektowi Bublewiczowej o przejściach dla pieszych. Ale to margines.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » środa 14 listopada 2018, 10:36

Parkingow sie nie buduje, bo to sie nie oplaca. Na blokowiskach deweloper woli wsadzic kilka mieszkan wiecej niz zrobic przyzwoite 2 miejsca na mieszkanie. O jakims zielencu, czy boisku nie wspominajac. A ludzie i tak to kupia. Kupia, bo nie ma wyboru. A jak jest, to kosztuje kilkakrotnie wiecej. Deweloper kase wezmie, a gdzie ludzie beda parkowac, to juz nie jego sprawa. Widzialy galy co braly.

Slupki na skrzyzowaniach to idiotyzm. Nie bronilyby nikomu zostac na srodku skrzyzowania i tamowac ruch. Za to skutecznie by jeszcze bardziej pogorszyly przepustowosc skrzyzowania (czas na schowanie, awarie). Przejezdzanie na czerwonym swietle nie jest problemem w moim przekonaniu. To promil niebezpiecznych zachiwan na drogach.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » środa 14 listopada 2018, 21:02

w prawie budowlanym jest obowiązek 1,6 miejsca na mieszkanie i jeżeli takich miejsc nie ma we właściwej ilości budowa nie będzie odebrana.
innym problemem jest cena. kogo spłukanego z kasy maksymalnie na mieszkanie stać na miejsce parkingowe za dodatkowe 10-13 tyś zł?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » środa 14 listopada 2018, 22:32

Cyryl napisał(a):w prawie budowlanym jest obowiązek 1,6 miejsca na mieszkanie i jeżeli takich miejsc nie ma we właściwej ilości budowa nie będzie odebrana.

Nie jest to prawdą. Widać kolega Cyryl najwyraźniej zasłyszał coś od kolegi (co sam mi często wytyka), albo po prostu żyje przeszłością, gdzie być może i było niegdyś takie prawo budowlane.

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo ... -RTBc.html
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » czwartek 15 listopada 2018, 06:21

"powinno to być minimum 120 miejsc postojowych na 100 mieszkań."
"ich wskaźnik określają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego."

masz rację, swoją wypowiedź oparłem na opinii kolegi, inspektora nadzoru, gdy kiedyś podczas dyskusji o tym rozmawialiśmy.
chodziło o osiedle Brochów, gdzie odbywają się egzaminy na wszystkie kategorie (więc C+E i D też). ostatnio wybudowano tam 4 nowe budynki i zaparkowanych samochodów na ulicach mocno przybyło utrudniając poruszanie się zespołem pojazdów czy autobusem, więc wyjaśnialiśmy sprawę miejsc parkingowych.
we Wrocławiu w centrum plany zagospodarowania wymagają współczynnika 1,6.

więc na przykład w Elblągu deweloper może, albo być zobowiązany do 120 miejsc na 100 mieszkań, albo wcale ich nie zapewnić. bo jeżeli można wybudować budynek, sprzedać mieszkańcom, a potem za własne długi nasłać na nich komornika, to wszystko jest możliwe.

nie mniej przepisy odnośnie ilości miejsc parkingowych jakieś są, w różnych miastach mogą być inne, ale czy są przestrzegane, to już inna bajka.

i tutaj jak w przypadku szkolenia czy egzaminów wracamy do kwestii nie czy są przepisy, bo są, ale do wyegzekwowania ich.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » czwartek 15 listopada 2018, 12:37

Moim zdaniem prywatny transport w duzych miastach powoli bedzie przechodzil do lamusa. Transport osobowy jest tak skrajnie nieefektywny i zuzywajacy zasoby, ze chyba juz bardziej sie nie da. Przewaznie auto wozi 1-2 osoby. Samochody przez znaczna czesc doby stoja i sa bezuzyteczne zajmujac tylko miejsce.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości