Forum Chat #1

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Forum Chat #1

Postprzez PraktykRuchu » piątek 30 marca 2018, 20:11

Np. włączyć prawy kierunkowskaz, ale skręcić dopiero w trzecią przecznicę.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » piątek 30 marca 2018, 20:36

"wyraźnie" - "niewyraźnie" jest przymiotnikiem, więc nie określa "kiedy", ale "jak".

wg przepisów mamy sygnalizować zamiar: "zawczasu i wyraźnie", więc moje pytanie brzmi, jeżeli sygnalizuję zamiar zawczasu (kiedy. możemy się sprzeczać z jakim wyprzedzeniem, ale nie o to mi chodzi), to jak mogę sygnalizować niewyraźnie (jak)?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » piątek 30 marca 2018, 21:10

Jadąc na rowerze mogę np. wskazać kierunek skrętu samą dłonią, gdzieś przy kierownicy, zamiast wyciągnąć całe ramię w kierunku skrętu. Może to podpaść pod niewyraźne sygnalizowanie zamiaru skrętu.

Z drugiej strony, PoRD nie określa sposobów sygnalizowania na rowerze.

Jest to o tyle zastanawiające, że zamierzam zamontować w rowerze ledowe kierunkowskazy (na tylnym trójkącie obok kola). Czy sygnalizowanie za ich pomocą będzie zgodne z przepisami? Czy są jakiekolwiek normy ich używania? Czy kierowcy będą się spodziewać ich obecności i obserwować je, zamiast czekać na gest ręką? Czy sygnalizowanie nimi będzie wyraźne?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » piątek 30 marca 2018, 21:43

jak byłem dzieckiem zdarzały się pojazdy bez świateł kierunkowskazów i stopów. była określona sygnalizacja lewą ręką:
ręka w lewo (przy otwartym nadwoziu lub otwartym oknie) - w lewo,
ręka w prawo nad sobą lub dachem - w prawo,
ręka prosto nad sobą - staję.
z podręcznika do prawa jazdy matki, bo ojciec robił jak jeszcze mnie nie było na świecie.

ale chodziło mi właśnie o nieuzasadnione lub złe sygnalizowanie, bo kierunkowskazu nie można włączyć tak aby sygnalizował niewyraźnie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » sobota 31 marca 2018, 14:07

Cyryl napisał(a):wg przepisów mamy sygnalizować zamiar: "zawczasu i wyraźnie", więc moje pytanie brzmi, jeżeli sygnalizuję zamiar zawczasu (kiedy. możemy się sprzeczać z jakim wyprzedzeniem, ale nie o to mi chodzi), to jak mogę sygnalizować niewyraźnie (jak)?

Jeżeli uwazasz, ze samo włączenie sygnalizacji jest odpowiednio wyraźne, to po co ten zapis w ustawie? Tu właśnie chodzi o pewien kompromis. Możesz sygnalizowac zawczasu, 2 min przed planowanym skrętem. Ale nie będzie to wyraźne. Z drugiej strony możesz wyraźnie zasygnalizować na ćwierć sekundy przed skrętem, ale nie będzie to zawczasu. Chodzi o pewien balans, zdrowy rozsądek.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 10:48

gumik napisał(a): 2 min przed planowanym skrętem. Ale nie będzie to wyraźne.
Nie rozumiesz tego przepisu, więc wytłumaczę.
Zawczasu - oznacza tyle co "odpowiednio wcześniej" (ani nie w ostatniej chwili ani nie z przesadnym wyprzedzeniem).
Wyraźnie - oznacza tyle co "na odpowiedni czas" czyli nie za krótko ani nie za długo oraz zgodnie z warunkami technicznymi dla częstotliwości migania żarówki.
gumik napisał(a):Z drugiej strony możesz wyraźnie zasygnalizować na ćwierć sekundy przed skrętem, ale nie będzie to zawczasu.
Nie będzie to ani zawczasu ani wyraźnie.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Forum Chat #1

Postprzez szerszon » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 12:01

LeszkoII napisał(a):Nie rozumiesz tego przepisu, więc wytłumaczę.
Bo to nie jest "krótki prawy zjazdowy". Niestety problem jest nie tylko z tym przepisem.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 14:51

Ja doskonale rozumiem przepis. Zawczasu znaczy tyle co "wcześniej". Wyraźnie, to znaczy "dający się łatwo i jednoznacznie zrozumieć". Nie tworzmy własnych znaczeń słów. Samo włączenie kierunkowskazu niekoniecznie zawsze będzie wyraźne tak jak Cyryl pisze.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 18:11

nie bardzo mogę się z tym zgodzić.
"zawczasu" według mnie oznacza odpowiedni wcześnie w zależności od sytuacji.
bo włączamy ten kierunkowskaz, aby innych poinformować o tym jakie mamy zamiary, albo nie informować. przykład:
zjeżdżamy na skrzyżowaniu w prawo, ale wcześniej jest wyjazd z parkingu, więc jeżeli ikt nie wyjeżdża z tego parkingu możemy prawy kierunkowskaz włączyć wcześniej, aby tych z tyłu poinformować o skręcie, ale jeżeli ktoś wyjeżdża z parkingu opóźniamy na tyle, aby on nie zrozumiał, że zamierzamy wjechać na ten parking.
natomiast jak już włączymy kierunkowskaz nie wyobrażam sobie jak mogę zrobić to niewyraźnie. dźwignia włącznika kierunkowskazów jest zerojedynkowa, można włączyć lub nie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez szerszon » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 19:41

gumik napisał(a):Ja doskonale rozumiem przepis..

Nawet nie masz o nim pojęcia. Świadczy o tym twój "krótki prawy zjazdowy".
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Forum Chat #1

Postprzez D12 » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 21:45

Witam, dopiero co się zarejestrowałem, i nie mogę napisać nowego wątku, mam pewien problem jutro zdaję na B+E, i w internecie na stronie wordu jestem i patrzę na to co jest w aucie itp, i znalazłem to http://www.word.pila.pl/upload/articles ... ce_d_t.pdf i jest tu napisane że najpierw trzeba połączyć auto z hakiem przyczepy a dopiero potem połączyć przewód elektryczny.
Mój instruktor mówił mi że kolejność podłączania jest taka:
-kliny wyciągam
- hamulec ręczny zwalniam
- podczepiam linkę i przewód elektryczny
- podczepiam przyczepę do haku auta
i mogę przyczepę trochę podciągnąć
A w internecie spotkałem się z tym że kolejność t:
- kliny wyciągam
- ręczny zwalniam
- podczepam przyczepe do haku auta
- podłączam linkę i przewód elektryczny
Który jest prawidłowy?
D12
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 02 kwietnia 2018, 21:38

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » wtorek 03 kwietnia 2018, 12:27

Przyczepiłeś się jak rzep do psiego ogona, do sposobu sygnalizacji na skrzyżowniu na którym sam nawet nie jesteś w stanie określić jak sygnalizować. Urocze. :lol:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez szerszon » wtorek 03 kwietnia 2018, 21:45

gumik napisał(a):Przyczepiłeś się jak rzep do psiego ogona, do sposobu sygnalizacji na skrzyżowniu na którym sam nawet nie jesteś w stanie określić jak sygnalizować. Urocze. :lol:
Bo to jest esencja twojej wiedzy. Jazda na wprost z prawym kierunkowskazem, gdzie jest możliwość skrętu w prawo. Bardzo czytelne. Jak dasz mi pretekst to określę, jak pojechać zgodnie z oznakowaniem jakie tam występuje.
Mam nadzieję, że będzie jeszcze to w tym roku.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Forum Chat #1

Postprzez gumik » środa 04 kwietnia 2018, 13:22

Nawet nie zrozumiałeś w jaki sposób tam bym sygnalizował. :lol:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Forum Chat #1

Postprzez szerszon » środa 04 kwietnia 2018, 22:13

Faktycznie jest to tak głupie, ale esencja i wniosek jest jeden. Jedziesz na wprost z prawym kierunkowskazem, gdzie jest jeszcze możliwość skretu w prawo. Książe ! Genialne!
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości