Forum Chat #1

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Forum Chat #1

Postprzez szerszon » wtorek 17 października 2017, 20:23

PraktykRuchu napisał(a):
szerszon napisał(a):I tyle razy było pisane, że nie nadaje się w akcie prawnym dwóch różnych określeń dla opisania jednego bytu.

No, to masz okazję opisać różnice. Coś nie korzystasz. :( Nie znasz ich?
Już pisałem. Nie dociera.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Forum Chat #1

Postprzez PraktykRuchu » środa 18 października 2017, 16:14

Czyli dalej uniki zamiast konkretów... :mrgreen: Pięknie się na to patrzy. :mrgreen:
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Forum Chat #1

Postprzez szerszon » środa 18 października 2017, 20:40

Konkrety są. Tylko do ciebie nie docierają. Niestety jak widać, nie tylko do ciebie.
To z waszej strony powstaje alternatywny PoRD.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Forum Chat #1

Postprzez LeszkoII » niedziela 29 października 2017, 09:31

Jakiś czas temu zmieniła się szata graficzna sejmowego http://isap.sejm.gov.pl/
To pewnie w związku z dołączeniem dzienników urzędowych II RP na uchodźctwie, czym chwaliła się na konferencji sama p. Szydło.

Poza interfejsem, zmieniło się trochę na gorsze. Brak sortowania wg. daty (spośród listy aktów wykonawczych), brak podstawy "prawnej z artykułu" (trzeba otwierać rozporządzenie, żeby się dowiedzieć). Za to na PLUS: otwieranie dokumentu w oknie przeglądarki a nie jak dotąd wyskakiwało okno do zapisywania pliku.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Forum Chat #1 pytanie bardzo ważne

Postprzez Oskar6234 » sobota 18 listopada 2017, 20:56

Witam mam pytanie bo za miesiąc zaczynam prawo jazdy a 30 marca dostałem mandat za jazdę bez prawka i czy teraz nie będzie problemu żeby podejść do egzaminu?
(Mandat jeszcze nie zaplacony)
Oskar6234
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 18 listopada 2017, 20:43

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » poniedziałek 01 stycznia 2018, 23:35

"Podobny w tym obszarze bandytyzm/dojenie glownie mlodych Polakow ze zdawaniem na prawo jazdy. Też uważam, że trzeba się tym zająć."- Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Brawo, Mądry facet, wie co mówi. Podejrzewam, że rok 2018 będzie pięknym rokiem gdzie zajdą znaczne zmiany w wielu patologicznych obszarach życia w Polsce, w tym w egzaminach na PJ.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » wtorek 02 stycznia 2018, 01:12

Blacksmith napisał(a):"Podobny w tym obszarze bandytyzm/dojenie glownie mlodych Polakow ze zdawaniem na prawo jazdy. Też uważam, że trzeba się tym zająć."- Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Brawo, Mądry facet, wie co mówi. Podejrzewam, że rok 2018 będzie pięknym rokiem gdzie zajdą znaczne zmiany w wielu patologicznych obszarach życia w Polsce, w tym w egzaminach na PJ.


Z tego co czytałem, to chcą dowalić jakiś dodatkowy płatny obowiązkowy kurs dla świeżych kierowców, więc z tym dojeniem to ja nie wiem ;)
Taki za 300-500pln.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » wtorek 02 stycznia 2018, 05:33

mp0011 napisał(a):...Z tego co czytałem, to chcą dowalić jakiś dodatkowy płatny obowiązkowy kurs dla świeżych kierowców, więc z tym dojeniem to ja nie wiem ;)
Taki za 300-500pln.


te zmiany w Ustawie o Kierujących Pojazdami są planowane od dawna (2013-2014).

główna zmiana jest taka, że po zdobyciu prawa jazdy kat. B kierowca wzorem Austrii i Niemiec ma w ciągu roku (tam 2 lata) zrobić kurs doskonalenia techniki jazdy na torze. dodatkowo w Austrii kierowca może zrobić taki kurs dopiero po roku od otrzymania kat. B, aby już coś umiał, aby czegoś faktycznie się nauczył, u nas takiego wymogu nie ma i wzorem KW na przewóz osób lub rzeczy będzie to tylko fikcja polegająca faktycznie na dojeniu ludzi. zdarzało mi się na zajęciach na torze mieć osoby, które były jeszcze w czasie kursu na prawo jazdy, np. po jednej czy paru lekcjach.

problem tkwi w tym, że te tory wymienione w nowelizacji UoKP mają określone wymagania: płyta poślizgowa prosta 100x50m, płyta do zakrętów chyba o średnicy 150m, płyty ze zraszaczami i hydrauliczny trzepak do wytrącania z toru jazdy, a takich torów w Polsce jak na lekarstwo.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez LeszkoII » wtorek 02 stycznia 2018, 10:33

Te ćwiczenia na płycie... :hmm: jestem b. sceptyczny co do konieczności ustawowego nakazu ich przechodzenia przez wszystkich "zielono-listkowych". Natomiast sam kurs doszkalający z teorii (jako nowa forma reedukacji) wydaje się słusznym rozwiązaniem. W OSK teoria jest wykładana na chybcika i nie sposób wszystkiego wytłumaczyć tak żeby kursant zrozumiał istotę problemu.

Za to ustawa likwiduje dotychczasowe kasowanie punktów karnych, które w międzyczasie narosły. Tak więc skończy się "wykupywanie win" (odpusty za grzechy drogowe).

Odbycie kursu w ODTJ, moim zdaniem powinno mieć wpływ na składkowość ubezpieczenia OC (więc wymiar cywilnoprawny) i tylko względnie być ustawowo przewidziane – jako rygor dla kierowców, którym udowodni się brak panowania nad pojazdem, będący jedną z przyczyn zaistnienia kolizji/wypadku. Podobnie zresztą jeśli chodzi o badania psychologiczne (sens takich badań).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Forum Chat #1

Postprzez mp0011 » wtorek 02 stycznia 2018, 16:49

Mnie zastanawia, czemu nie uczą na kursach zasad (a w zasadzie jakichś ustalonych reguł) reagowania w sytuacjach typu że ktoś z naprzeciwka wyjeżdża na czołówkę. W takiej sytuacji nie ma czasu na zastanawianie się i kierowcy reagują instynktownie, często nieprzewidywalnie, co najczęściej kończy się kolizją czołową na poboczu lub dwa pasy dalej...

Gdyby np. była zasada, że jadący swoim pasem przede wszystkim hamuje, a dopiero potem ewentualnie zmienia pas widząc brak reakcji (zamiast od razu uciekać w losową stronę), ewentualnie jeżeli ucieka to zawsze do środka jezdni (na jadący pod prąd w kierunku pobocza), [ewentualnie odwrotnie, kwestia umowy] można by uniknąć wielu ofiar... Na podobnych zasadach jak działa w lotnictwie TCAS.

Obecnie reakcje kierowców, z powodu braku jakichkolwiek norm czy regulacji, są zazwyczaj losowe...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » wtorek 02 stycznia 2018, 18:32

mp0011 napisał(a):Mnie zastanawia, czemu nie uczą na kursach zasad (a w zasadzie jakichś ustalonych reguł) reagowania w sytuacjach typu że ktoś z naprzeciwka wyjeżdża na czołówkę. W takiej sytuacji nie ma czasu na zastanawianie się i kierowcy reagują instynktownie, często nieprzewidywalnie, co najczęściej kończy się kolizją czołową na poboczu lub dwa pasy dalej...


jest coś takiego jak stopniowanie trudności.
jeżeli nowy kierowca nie pozna jak zachowuje się pojazd w warunkach zwykłych nie ma możliwości nauczyć go co zrobić w trudnych warunkach.
najpierw uczysz się chodzić, później biegać na końcu skakać. żadnego etapu nie jesteś w stanie pominąć.

na tym etapie jest to po prostu za trudne.
jest pewnie jakiś niewielki odsetek, który ma jakieś doświadczenie w jeżdżeniu bez prawka, posiadających dryg do jeżdżenia, jednak dla większości to poza zasięgiem. to jakbyś chciał uczyć całek w 4 klasie szkoły podstawowej.

tutaj jest jeszcze jeden problem: nie możesz innych mierzyć swoją miarą. to co dla Ciebie po jakimś czasie jeżdżenia jest oczywiste, dla nowego kierowcy jest czarną magią.
czasami zdarza się, że niektórzy instruktorzy o tym zapominają, a to bardzo źle.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez LeszkoII » wtorek 02 stycznia 2018, 21:00

Odnośnie płyty poślizgowej, bo o tym chyba tu mowa, ja się uczyłem wychodzić z poślizgu na specjalnie dobranym przez siebie miejscu ogólnie dostępnym (prywatnym). Okres zimowy, ubity śnieg, duży plac, brak przeszkód materialnych (godziny nocne, teren oświetlony).
Ale każda sytuacja jest inna (inna nawierzchnia, inny pojazd, inny napęd, inne/|lub brak| urządzenia ABS/ESP). Dlatego jest orędownikiem traktowania tych spraw indywidualnie, tak jak obsługi pojazdu – dbania o stan techniczny, wizualny, estetyczny i kwestie regularnego użytkowania (kontrola i wymiana płynów, wycieraczek, wyposażenia do odśnieżania, zaopatrzenia w płyn do spryskiwaczy itd. ...). Kontrolę podzespołów (części) pojazdu pozostawić powinno się zawodowym mechanikom/diagnostom samochodowym.

Wszystko we własnym interesie. Zawsze można sobie wykupić lekcje dodatkowe w OSK, kursy teoretyczne (jako "pseudo-wolny" słuchacz teoretycznych zajęć) no i kursy w ODTJ.

Jednak "teoria ponad wszystko", bo najtrudniejsza – nie tyle do ogarnięcia, co do zrozumienia.

:faja:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Forum Chat #1

Postprzez Blacksmith » wtorek 02 stycznia 2018, 21:39

mp0011 napisał(a):Z tego co czytałem, to chcą dowalić jakiś dodatkowy płatny obowiązkowy kurs dla świeżych kierowców, więc z tym dojeniem to ja nie wiem
Taki za 300-500pln

Zobaczymy co z tego wyniknie. Swego czasu zaręczałem, że nie spowoduje to znacznie mniejszej ilości wypadków, a jeśli nawet to w ilościach śladowych. Ale koniec końców wolę taki dodatkowy kurs niż zachowanie zasad obecnego egzaminu kat.B.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » wtorek 02 stycznia 2018, 22:19

LeszkoII napisał(a):...Dlatego jest orędownikiem traktowania tych spraw indywidualnie...


zależy co na takim kursie chcemy osiągnąć.
organizuje się kursy dla firm, czyli zabawa, tak jak pisałeś: niby wychodzenie z poślizgu, głównie dla firm, gdzie ma być zabawa, a potem imprezka.
jednak w niewielkim stopniu podnosi to umiejętności uczestników.

jeżeli jednak uczestnicy chcą się czegoś rzeczywiście nauczyć, jest to strasznie żmudne i nudne, jak każdy trening sportowy.
musi być dokładne omówienie na sali wykładowej jak zachowuje się pojazd, jakie zadanie są przed uczestnikami.
potem hamowanie na płycie z prędkości 30, 35, 40, 45, 50 (prędkości są uzależnione od kategorii prawa jazdy).
ominięcie przeszkody z prędkości 30, 35, 40, 45, 50.
ominięcie przeszkody i powrót na poprzedni tor jazdy z prędkości 30, 35, 40, 45, 50.
hamowanie pół na pół, czyli prawe koła na nawierzchni przyczepnej, lewe na płycie.
każde ćwiczenie najpierw bez ABS później z ABS.
wracamy na salę, omawiamy pod- i nadsterowność i dopiero wtedy możemy rozmawiać o poślizgu.

dopiero wtedy na prawdę uczestnicy mogą czego się nauczyć.
druga sprawa: nawet najlepsze, częste i doskonałe ćwiczenia nie gwarantują jak zachowamy się w krytycznej sytuacji.
ale lepiej ćwiczyć niż nic nie robić.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Forum Chat #1

Postprzez Cyryl » poniedziałek 22 stycznia 2018, 06:42

W Spale odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Oldboy-ów.
W całej Polsce są tylko dwie hale z piachem (W Berlinie 5, w Monachium podobnie, w Pradze 3), Olsztyn i ostatnio otwarta w Spale - Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich (SMS).
jest jeszcze namiot w Warszawie na przystani Czerniakowskiej w klubie Monta.
podczas przerwy naprawiłem nogę i wybrałem się 3 miesiące po operacji. grałem z nowym partnerem pierwszy raz.
w Mistrzostwach Polski 5-6 miejsce.
przegraliśmy wejście do pierwszej czwórki w tiebreaku z Jaworznem aktualnym mistrzem Polski i gdybym był w pełni sprawny to mielibyśmy półfinał, ale jak moją dzisiejszą sprawność, to uważam za dobry wynik.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości