Pytanie o skuter...

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Pytanie o skuter...

Postprzez brono115 » niedziela 01 maja 2005, 16:23

Nie wiem czy dobrze trafilem z tym tematem :? Jak zle to przepraszam :!: A, wiec teraz do sedna sprawy...Mam kilka pytan zwiazanych ze skuterem :

1) Jakie dokumenty trzeba posiadac, by moc jezdzic skuterem i ile trzeba miec lat ?

2) Czy trzeba cos oplacac za uzytkowanie skutera,jesli tak to co i ile to moze kosztowac (tak na oko :P ) :?:

3) Czy bede mogl robic przeglady techniczne np. w warsztatach samochodowych ? Jesli nie, to gdzie to moge zrobic ?

No i to by bylo chyba na tyle :). Narazie nie mam skutera, raczej tak lekko planuje kupic, wiec chce sie zorientowac :roll: . Za pomoc dziekuje :wink: .
brono115
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 01 maja 2005, 16:15
Lokalizacja: Przysucha

Postprzez barylkaq » niedziela 01 maja 2005, 16:46

1. od 13 lat karte motorowerową lub od 18 - dowód osobisty (50ccm)
2. OC trzeba nie wiem ile to ale chyba grosze.
3. no a w jakim?
prawko B, C, C+E !!!
barylkaq
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa 16 lutego 2005, 20:16
Lokalizacja: Lublin

Postprzez karolina1 » sobota 02 grudnia 2006, 17:37

Nie bardzo rozumiem. Skoro skuter jest traktowany w polskim prawie drogowym jak motorower, to dlaczego do jazdy na nim nie jest wymagana kategoria A1? Kiedyś też mnie ten problem nurtował, bo chciałam kupić sobie skuter, a nie wiedziałam, czy mogę nim jeździć posiadając tylko dowód osobisty.
Obrazek
karolina1
 
Posty: 312
Dołączył(a): piątek 24 listopada 2006, 14:17
Lokalizacja: Lublin

Postprzez cman » sobota 02 grudnia 2006, 18:09

Pojęcie 'skuter' w polskim prawie drogowym w ogóle nie występuje. Występuje tylko motorower i motocykl.

Motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

Skuter może być motorowerem lub motocyklem w zależności od pojemności silnika.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez wiesniak » sobota 02 grudnia 2006, 18:11

Żeby już się czepiać, to od 18 lat nie trzeba mieć żadnych uprawnień, a nie że na dowód osobisty. No ale jak wyglądasz młodo to jakiś dokument tożsamości się zawsze przyda :). A do 18 to karta motorowerowa. OC zależy od skutera, ale tak koło 50zł rocznie, więc groszowa sprawa. Przegląd techniczny najlepiej robić tam, gdzie się skuter kupiło :).

Karolina poczytaj sobie czego dotyczy kat. A1 :).
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez karolina1 » sobota 02 grudnia 2006, 18:32

cman napisał(a):Skuter może być motorowerem lub motocyklem w zależności od pojemności silnika.

Rozumiem, dzięki.
Obrazek
karolina1
 
Posty: 312
Dołączył(a): piątek 24 listopada 2006, 14:17
Lokalizacja: Lublin

Postprzez scorpio44 » sobota 02 grudnia 2006, 22:49

A pod retoryczne pytanie, dlaczego na skuter (czy jakikolwiek inny motorower) nie jest wymagana żadna kategoria prawa jazdy, jak zwykle przy takich okazjach się podczepiam. ;) :D (W domyśle dla niewtajemniczonych - uważam to za paranoję).
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez wiesniak » sobota 02 grudnia 2006, 23:13

Czemu paranoję, jazda skuterem nie wymaga żadnych nie wiadomo jakich umiejętności, zresztą na kartę motorowerową też jest egzamin. I można go oblać :wink: . A dorosły człowiek to jak by nie patrzeć podstawowe przepisy powinien znać bez robienia prawka. Chociaż czytając posty niektórych to wcalenie jest takie oczywiste :roll: . No ale tacy ludzie się raczej ze strachu za skutery nie biorą :).
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez karolina1 » sobota 02 grudnia 2006, 23:25

Wieśniak, wychodząc z Twojego założenia, prawo jazdy kategorii B też nie jest potrzebne, bo dorośli ludzie powinni przecież i tak znać przepisy.
Obrazek
karolina1
 
Posty: 312
Dołączył(a): piątek 24 listopada 2006, 14:17
Lokalizacja: Lublin

Postprzez wiesniak » sobota 02 grudnia 2006, 23:36

karolina1 napisał(a):Wieśniak, wychodząc z Twojego założenia, prawo jazdy kategorii B też nie jest potrzebne, bo dorośli ludzie powinni przecież i tak znać przepisy.


Zauważ, że większośc oblewających prawko nie oblewa wcale na przepisach :wink:.
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez Robik » środa 06 grudnia 2006, 22:04

Sprawa jest dyskusyjna. Z jednej strony motorower jest sporo szybszy niż rower(zwłaszcza jeśli skuter się odblokuje- co już jest jednak nielegalne), porusza się po jezdni i dobrze by było, żeby ludzie wsiadający na tego rodzaju pojazdy mieli pojęcie o ruchu drogowym, a więc byli egzaminowani. Z drugiej strony zwróćmy uwagę, że od pieszych nie wymaga się żadnych egzaminów ze znajomości przepisów ruchu drogowego, a przecież i oni są uczestnikami ruchu drogowego, np. gdy przechodzą przez przejścia dla pieszych.
Avatar użytkownika
Robik
 
Posty: 264
Dołączył(a): środa 28 lipca 2004, 19:40
Lokalizacja: Lublin

Postprzez karolina1 » środa 06 grudnia 2006, 22:13

Robik napisał(a):Sprawa jest dyskusyjna. Z jednej strony motorower jest sporo szybszy niż rower(zwłaszcza jeśli skuter się odblokuje- co już jest jednak nielegalne), porusza się po jezdni i dobrze by było, żeby ludzie wsiadający na tego rodzaju pojazdy mieli pojęcie o ruchu drogowym, a więc byli egzaminowani.


To prawda. W sumie jednak i rowery jeżdżą po jezdniach. Co począć z tymi pojazdami?

Robik napisał(a):Z drugiej strony zwróćmy uwagę, że od pieszych nie wymaga się żadnych egzaminów ze znajomości przepisów ruchu drogowego, a przecież i oni są uczestnikami ruchu drogowego, np. gdy przechodzą przez przejścia dla pieszych.


To też prawda ale znajomość przepisów przez pieszych ograniczałaby się do przechodzenia przez ulicę... Poza tym egzamin na prawo jazdy sprawdza też umiejętność posługiwania się pojazdem. Pozdrawiam kolegę z Lublina :)
Obrazek
karolina1
 
Posty: 312
Dołączył(a): piątek 24 listopada 2006, 14:17
Lokalizacja: Lublin

Postprzez wiesniak » czwartek 07 grudnia 2006, 01:18

Jazda skuterem ma praktycznie bliżej do roweru niż do motocykla, a nikt normalny nie będzie przecież wymagał prawa jazdy na rower.
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez karolina1 » czwartek 07 grudnia 2006, 11:32

No nie wiem, dla mnie jest dosyć dziwną sytuacją, kiedy do kierowania pojazdem, poruszającym się po drogach publicznych, pokonującym skrzyżowania i przejścia dla pieszych nie wymagana jest żadna znajomość przepisów ruchu drogowego. Oczywiście, jazda nim jest nieporównywalnie wolniejsza od jazdy innymi pojazdami, ale obowiązują go przecież takie same zasady jak motocykl, czy samochód. Prawo jazdy na rower to może przesada, ale według mnie powinno się choćby w stopniu minimalnym sprawdzać podstawową znajomość rowerzysty w zakresie przepisów - szczególnie takiego rowerzysty, który korzysta z dróg publicznych.
Obrazek
karolina1
 
Posty: 312
Dołączył(a): piątek 24 listopada 2006, 14:17
Lokalizacja: Lublin

Postprzez wiesniak » czwartek 07 grudnia 2006, 13:17

Wiesz, rower albo skuter z racji wymiarów i prędkości nie jest zabójczą bronią na kołach, jak już to tylko dla kierującego. Więc głównie w jego własnym interesie jest znać przepisy. Poza tym to nie jest tak, że nie jest wymagana znajomość przepisów. Jest wymagana, ale nikt tego nie testuje, bo to byłby totalny bezsens dawać pozwolenie do jeźdżenia rowerem. A nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
A poza tym to skutery mają to do siebie, że nie można nimi jeździć cały rok, więc każdy kto chce się przemieszczać w pierwszej kolejności kupi sobie samochód. A tu musi już mieć prawko więc znać przepisy. Tacy zupełnie zieloni się za to po prostu nie biorą.
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości