Jazda po zdanym egzaminie przed odebraniem prawka- INACZEJ!

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Jazda po zdanym egzaminie przed odebraniem prawka- INACZEJ!

Postprzez wicius » środa 07 stycznia 2009, 20:09

Witam
Wiem, że było, i to kilkakrotnie, jednak chciałbym sprawę wyjaśnić z trochę innej strony. Najpierw fakty.
Rozchodzi się o to, czy w/w sytuacja to jazda bez uprawnień czy bez dokumentów. Uprawnienia zdobywamy nie w momencie odbioru prawka, ale w momencie, gdy starosta/wojewoda (coś w tym guście) w każdym razie gdy nasze papiery już wylądują z WORD w WKiT, zostaną zatwierdzone i wysłane do PWPW w celu wyrobienia dokumentu. Wtedy mam już uprawnienia, tzn jesteśmy w rejestrze i policja w razie zatrzymania może to sprawdzić, tak jak sprawdzi każdego kierwocę który zapomniał wziąść prawka ze sobą.

Dostajemy wtedy 50 zł mandatu. Pozostaje jednak wtedy jeszcze jeden problem. A mianowicie (tu opieram się na wypowiedziach policjantów i innych "biegłych" z forum prawniczych) zarówno w razie braku dokumentu jak i braku uprawnień, policjant może podobno zadecydować o odholowaniu samochodu na parking policji ("gdy nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób). Podobno.

Bo gdy uprawnienia już mamy, to jeździć ponoć możemy. I po zapłaceniu mandatu powinniśmy miec możliwość spokojnego odjechania swoją drogą.

Chodzi mi o czyjąś ostateczną opinię, ale nie tylko. chciałbym usłyszeć też historię z życia- jeśli ktokolwiek spotkał się z w/w sytuacją lub podobną. Myślę, że przyda się to wielu osobom.

Wiem, że lepiej poczekać te kilkanaście dni. Ale teraz jest rano -15 stopni, a w garażu stoi cieplutki samochód, znakomita alternatywa dla długiej, zimnej i niepewnej jazdy autobusem (które w dzisiejszych warunkach często po prostu nie przyjeżdżają). A w szkole wymówek nie przyjmują.
wicius
 
Posty: 22
Dołączył(a): piątek 02 stycznia 2009, 23:25

Postprzez scorpio44 » środa 07 stycznia 2009, 20:14

Jeżeli ktoś nie ma prawa jazdy przy sobie (a ogólnie ma uprawnienia), to dostaje 50 zł mandatu za brak dokumentu przy sobie, i jedzie dalej. Wydaje mi się, że nie potrzeba tu przywoływać przykładu z życia, bo znikąd nie wynika, jakoby miało wtedy grozić odholowywanie.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez wicius » środa 07 stycznia 2009, 20:19

"Nie. Do momentu odbioru dokumentu poruszasz się... bez dokumentu. Podczas kontroli drogowej zostaniesz za pomocą policyjnego systemu informacyjnego wrzucony w CEK (centralna ewidencja kierowców), i tam będzie informacja, czy masz już uprawnienia. Chwila emocji i będziesz wiedział, czy zabulisz 50 czy 500zł. No i niezależnie od wszystkiego pojazd może być usunięty na parking strzeżony na twój koszt (art. 130a.2.1.b prd), a jest to b. drogie."

Wypowiedź policjanta z forum prawnego.

link do stosownego artykułu w prd: http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiaz ... #rozdzial1
wicius
 
Posty: 22
Dołączył(a): piątek 02 stycznia 2009, 23:25

Postprzez scorpio44 » środa 07 stycznia 2009, 20:29

Przepraszam, częściowo wprowadziłem w błąd. Rzeczywiście może być jednak odholowany, ale nie musi.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez wicius » środa 07 stycznia 2009, 20:37

Właśnie, może. To jedyne o co się martwię. Te 50 zł mogę przeboleć, przy takiej pogodzie cenię swoje zdrowie troszkę (;)) bardziej, ale odholowanie to już SPORY problem...
wicius
 
Posty: 22
Dołączył(a): piątek 02 stycznia 2009, 23:25

Postprzez slayer17 » środa 07 stycznia 2009, 21:16

Czyli, jak dobrze rozumuję, jesteśmy już wpisani do CEPIK-u jak tylko nasze papiery zostaną wysłane do wytwórni papierów wartościowych z wydziału komunikacji?
31.12.2008r. WORD Krosno - teoria, placyk, miasto +++

16.01.2009 - Prawko w kieszeni ;]
Avatar użytkownika
slayer17
 
Posty: 514
Dołączył(a): poniedziałek 13 listopada 2006, 18:32
Lokalizacja: Bieszczady ;P

Postprzez wicius » środa 07 stycznia 2009, 21:45

Tak. Bo dokument który potwierdza nasze uprawnienia musi być na podstawie tych posiadanych przez nas uprawnień wydany. Jeśli więc zlecają pwpw druk dokumentu, mamy uprawnienia.
wicius
 
Posty: 22
Dołączył(a): piątek 02 stycznia 2009, 23:25

Postprzez slayer17 » środa 07 stycznia 2009, 21:48

Jeżeli dobrze rozumuję, komentarzyk "Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne." oznacza wysłanie papierów do PWPW?


Tak się mnie wydaje. Może jednak będę miał transport na studniówkę :mrgreen:
31.12.2008r. WORD Krosno - teoria, placyk, miasto +++

16.01.2009 - Prawko w kieszeni ;]
Avatar użytkownika
slayer17
 
Posty: 514
Dołączył(a): poniedziałek 13 listopada 2006, 18:32
Lokalizacja: Bieszczady ;P

Postprzez wicius » środa 07 stycznia 2009, 22:10

Dokładnie tak.
Ale pamiętaj, że nawet jeśli jedziesz tylko bez dokumentu, a z uprawnieniami, policjant i tak może nakazać odholowanie samochodu. Zapłacisz po prostu 50 zl zamiast 500. Bo gdyby policjant wypisał mandat 50 zł i puścił cię dalej, to zezwala na dalsze wykroczenia- bo dalej jedziesz bez dokumentu.

Teoretycznie, i właśnie o to się w moim pytaniu rozchodzi. Jak to wygląda w praktyce?
wicius
 
Posty: 22
Dołączył(a): piątek 02 stycznia 2009, 23:25

Postprzez luklic » środa 07 stycznia 2009, 23:01

wicius napisał(a):Teoretycznie, i właśnie o to się w moim pytaniu rozchodzi. Jak to wygląda w praktyce?


W praktyce wygląda to tak - zależy na jakiego policjanta trafisz :P Koleżanka mojego kumpla jeździła bez uprawnień, złapała ją policja, ale nic jej nie zrobili. No i co na to poradzisz, że są policjanci służbiści i jacyś przekupni?

Dobrze, że jest taryfikator ustalony i policja nie przyjmuje kasy do ręki. Wtedy mogłoby się różnie dziać ;]
Avatar użytkownika
luklic
 
Posty: 182
Dołączył(a): czwartek 17 lipca 2008, 00:54

Postprzez scorpio44 » czwartek 08 stycznia 2009, 16:48

Slayer17 ==> przecież to, o co pytasz, jest opracowane w FAQ.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez geofannn » piątek 23 kwietnia 2010, 22:21

Witam, ja mam jeszcze takie pytanie egzamin zdałem w czwartek tj 22 i czy w wordzie mnie wpisują do tej centalnej ewidencji kierowców ? ile trzeba czekac zebym byl tam wpisany??
geofannn
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 23 kwietnia 2010, 22:04

Postprzez mk61 » piątek 23 kwietnia 2010, 22:33

Do CEPiK'u zostaniesz wpisany w Wydziale Komunikacji, kiedy otrzymają oni dokumenty z WORD i prześlą je dalej do produkcji dokumentu PJ.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości