Wynajem busa na wakacje - 9 osób

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Wynajem busa na wakacje - 9 osób

Postprzez Bartek1987 » piątek 26 stycznia 2018, 08:59

Witam serdecznie,
Mam pytanie, którego nie mogę nigdzie znaleźć. Sprawa ma się tak, że wymieramy się ze znajomymi na wakacje do Chorwacji w lato, jest nas 9 osób, Wszyscy posiadamy prawo jazdy kat. B. W takim busie 9 osób + bagaże to trochę ciasno i niekomfortowo na tyle kilometrów i tu moje pytanie jak wygląda sprawa z wynajmem busa, który ma dla przykładu 10-12 miejsc a nie przekracza wagi 3,5t, czy już wymagane jest mieć kategorie C lub D ?
Bartek1987
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 26 stycznia 2018, 08:53

Re: Wynajem busa na wakacje - 9 osób

Postprzez waw » wtorek 30 stycznia 2018, 18:11

Jeśli pojazd ma więcej niż 9 miejsc to zgodnie z PoRD jest to autobus i kierujący musi mieć PJ kat. D bez względu na DMC.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wynajem busa na wakacje - 9 osób

Postprzez Cyryl » wtorek 30 stycznia 2018, 18:26

oprócz kat. D dodatkowo jeszcze parę rzeczy jak KW, licencję itp.
jest wyjście: bus do 9 osób z przyczepą.
ponieważ kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu kat. B + przyczepa lekka, to możesz ciągnąć busa osobowego (do 9 osób) nawet o 3,5t DMC z przyczepą 750kg na bagaże.

ale tu dochodzi problem opłat w rodzaju ViaToll, które obowiązują dla pojazdów i zespołów pojazdów powyżej 3,5t DMC.
jeżeli więc wynajmiesz busa osobowego (9 osób), który ma DMC powiedzmy 2900kg (a są takie - Renault Traffic DMC od 2760 do 3020kg) i zaczepisz przyczepkę 500kg to unikniesz tej opłaty.

pamiętaj, że jeżeli pojedziesz w Polsce po drogach płatnych pojazdem lub zespołem pojazdów powyżej 3,5t DMC i zrobią Ci zdjęcie, to kosztuje 3000zł.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wynajem busa na wakacje - 9 osób

Postprzez waw » środa 31 stycznia 2018, 20:01

Cyryl napisał(a):oprócz kat. D dodatkowo jeszcze parę rzeczy jak KW, licencję itp.

Nie znam się na tym dokładnie, ale wg mnie licencja dotyczy wykonywania zawodu przewoźnika i nie dotyczy amatorskiej jazdy autobusem o którą pyta autor wątku.
Cyryl napisał(a):pamiętaj, że jeżeli pojedziesz w Polsce po drogach płatnych pojazdem lub zespołem pojazdów powyżej 3,5t DMC i zrobią Ci zdjęcie, to kosztuje 3000zł.

Nie aż tyle. Kilka lat temu zmniejszono kary i teraz wynosi 1500zł, a dla osobówki z przyczepką - 500zł. (art. 13k UoDP)
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wynajem busa na wakacje - 9 osób

Postprzez Cyryl » czwartek 01 lutego 2018, 05:10

masz rację ceny się zmieniły, ale w dalszym ciągu nie są to kwoty, które można pominąć przy kalkulacji kosztów wyjazdu.

licencja dotyczy przewozu osób. nie dotyczy na użytek osobistego.
jeżeli kupiłbyś sobie autobus z np. 1952 roku i jeździłbyś na zloty, to bez licencji.
jeżeli miałbyś 11 synów i córek, również.
jednak nawet w tym wypadku mimo, że bez licencji (bez KW) musisz mieć przy sobie dopuszczenie przez lekarza i badania psychotechniczne (UoTD art. 39a).

jednak wieziesz osoby nie związane ze sobą rodzinnie, co prawda nie wykonujesz przewozu zarobkowego, ale te osoby mają być przewożone w sposób bezpieczny itp. a to wg Ustawy o Transporcie Drogowym zapewnia KW lub KO.
jeżeli podczas takiego przewozu zostaniesz zatrzymany przez ITD, zostaje wszczęte postepowanie wyjaśniające, sprawa może trwać kilka lat i będzie rozpatrywana w miejscu zatrzymania.

więc jeżeli nasz kolega jest z powiedzmy Warszawy, a zostanie zatrzymany w Cieszynie, to chyba nie chodziło mu o takie wakacje w Chorwacji, które będą skutkowały kilkoma wyjazdami na Śląsk przez kilka lat, nawet jeżeli sprawa zostanie rozstrzygnięta na jego korzyść.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 100 gości