Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez etna » piątek 13 października 2017, 15:46

Jak wygląda zrobienie prawa jazdy w przypadku bycia cudzoziemcem w Polsce? Mam na roku koleżankę z Ukrainy, która jeszcze nie do końca dobrze mówi po polsku, za to całkiem nieźle po angielsku. Czy to jest jakaś realna przeszkoda? Czy istnieją w ogóle kursy np. anglojęzyczne w Polsce? Chodzi mi konkretnie o Kraków.
etna
 
Posty: 7
Dołączył(a): piątek 03 marca 2017, 16:14

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez eragon » piątek 13 października 2017, 19:46

Spoko, jeśli będzie trzeba w autku będzie jeździł tłumacz. Niech poszuka szkoły z instruktorem co speak english.
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez rpa » sobota 14 października 2017, 11:33

Nauka jazdy to nie kłopot, ale czy koleżanka da radę z egzaminem teoretycznym? Czasu na odpowiedzi jest dużo, ale jeśli musiałbym się dodatkowo zastanawiać nad sensem pytania, to pewnie sam bym miał problemy.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez ks-rider » wtorek 17 października 2017, 08:05

eragon napisał(a):Spoko, jeśli będzie trzeba w autku będzie jeździł tłumacz. Niech poszuka szkoły z instruktorem co speak english.


NA Forum to ci instruktorzy tacy wygadani a w aucie to tlumacza potrzebuja :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez oskbelfer » wtorek 17 października 2017, 19:21

Jeśli jadę do Mongoli, to mój biznes aby porozumieć się z tubylcem.

Znajomość języków zawsze jest in plus, jednak nie popadajmy w paranoję - w PL język urzędowy to PL :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez Kalinka8 » poniedziałek 13 listopada 2017, 00:40

Czy możecie polecić szkoły z kursami po angielsku w Warszawie?
Dzięki!
Kalinka8
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 13 listopada 2017, 00:34

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez ks-rider » poniedziałek 13 listopada 2017, 23:54

oskbelfer napisał(a):Jeśli jadę do Mongoli, to mój biznes aby porozumieć się z tubylcem.

Znajomość języków zawsze jest in plus, jednak nie popadajmy w paranoję - w PL język urzędowy to PL :)


Wiesz ilu mam w roku kursantow ktorzy nie rozumieja co mowie ? Potrafisz sobie wyobrazic, ze mimo tego oni zdaja ?

Sorry ale zaden Argument jak sie nie umi powiedziec, to trzeba sie postarac aby wylozyc naczej.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez szerszon » wtorek 14 listopada 2017, 00:28

Kalinka8 napisał(a):Czy możecie polecić szkoły z kursami po angielsku w Warszawie?
Dzięki!
Gazelka i elmol
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez Cyryl » wtorek 14 listopada 2017, 05:50

oskbelfer napisał(a):...Znajomość języków zawsze jest in plus, jednak nie popadajmy w paranoję - w PL język urzędowy to PL :)


jednak prawo dopuszcza zdawanie egzaminu na PJ bez znajomości naszego języka.
klika lat temu miałem wykłady na kursie dla 23 Romów, którym nasze miasto fundnęło kurs na PJ.
nie wiem, czy jest wiadome, że język romski nie ma wersji pisanej, jest tylko mówiony i część starszych ludzi mówi po polsku, ci którzy jeżdżą do innych krajów mówią swobodnie np. po niemiecku, ale nie potrafią czytać i pisać w tych językach (co jest naturalne, bo tego nie robią w swoim).
oczywiście ci co chodzili do szkoły pisania i czytania uczyli się, ale jest pewien nieznaczny odsetek (u mnie było ich 3), dla których czytanie (co za tym idzie pisanie) jest poza zasięgiem.
otóż okazuje się, że w myśl przepisów żeby zdawać na prawo jazdy nie trzeba umieć czytać i pisać (kiedyś wymogiem była szkoła podstawowa, o ile mnie pamięć nie zawodzi) i podczas egzaminu teoretycznego przy komputerze mieli tłumaczy, osobę czytającą im co jest na ekranie, a oni mieli znaleźć właściwą odpowiedź i przycisnąć tam gdzie wskazał tłumacz.

natomiast z racji sąsiedztwa dużych wytwórni AGD w Biskupicach Podgórnych, sporo naszych klientów to anglojęzyczni Koreańczycy i ich rodziny. natomiast inna dość duża grupa to Niemcy (czasami polskiego pochodzenia), z których spora część nie zna polskiego. mamy również umowę na szkolenie kierowców kat. D dla firmy komunikacji miejskiej z Nadrenii-Westfalii.

wydaje mi się (nie sprawdzałem tego), że większość OSK we Wrocławiu ma w swoich szeregach instruktorów i anglo- i niemieckojęzycznych.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez oskbelfer » wtorek 14 listopada 2017, 20:34

Cyryl napisał(a):wydaje mi się (nie sprawdzałem tego), że większość OSK we Wrocławiu ma w swoich szeregach instruktorów i anglo- i niemieckojęzycznych.


Ciekawe ilu polskojęzycznych instruktorów jest w Norwegii, Włoszech, Niemczech, Portugalii i innych krajach? :D

Inną sprawa to fakt, że np. w Lublinie otworzono kierunek medyczny w języku angielskim. Bardzo to fajne, tylko co Polska z tego będzie mieć? Bo obecnie to wszyscy z Polski uciekają, no chyba że trzeba zrobić studia, kurs prawa jazdy, egzamin na prawko - wówczas PL jest dobra :D . Jednak to dyskusja na inne forum.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez Blacksmith » piątek 17 listopada 2017, 00:22

oskbelfer napisał(a):Ciekawe ilu polskojęzycznych instruktorów jest w Norwegii, Włoszech, Niemczech, Portugalii i innych krajach?

Nie wiem jak w pozostałych krajach, ale w Niemczech zapewne jest ich trochę. Chociażby z tego forum "Ks-rider". Ba, są nawet Polacy co wolą pojechać do Niemiec i robić PJ za dużo większą kasę, ale mieć sprawiedliwy egzamin, a nie jak u nas w tym !@#$%^&*().
oskbelfer napisał(a):Inną sprawa to fakt, że np. w Lublinie otworzono kierunek medyczny w języku angielskim. Bardzo to fajne, tylko co Polska z tego będzie mieć

W innych krajach (nie-anglojęzycznych) od dawien dawna są studia po angielsku. Ja nie widzę w tym nic złego. Skoro Polak może jechać do Japonii robić studia po Angielsku, to czemu obywatel Tajlandii nie może robić w Polsce?
oskbelfer napisał(a):no chyba że trzeba zrobić studia, kurs prawa jazdy, egzamin na prawko - wówczas PL jest dobra :D

Rozumiem, że to to był niesmaczny żart? Tzw. "Czarny humor"? Chociaż fakt.... masochiści występują w przyrodzie.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez ks-rider » piątek 17 listopada 2017, 22:10

Blacksmith napisał(a):Nie wiem jak w pozostałych krajach, ale w Niemczech zapewne jest ich trochę. Chociażby z tego forum "Ks-rider". Ba, są nawet Polacy co wolą pojechać do Niemiec i robić PJ za dużo większą kasę, ale mieć sprawiedliwy egzamin.


Mysle, ze dwie rece wystarcza aby policzyc, o ile nie jedna.

W obrebie mojej 1,6 milionowej wiochy jest az dwoch, jeden jest w Berlinie czwarty w Köln. To ci o ktorych mi jest wiadomo.

Z tym pojechaniem i zrobieniem w Niemczech to tez nie tak prosto jak w PL bo, musisz przedstawic w jakim celu jestes - uregulowany pobyt - Minimum 6 miesiecy a turystycznnie wolno do 3. Studenci bez problemu gdy studjuja. Jedyne wyjscie to otworzyc wlasna firme.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kurs prawa jazdy w przypadku cudzoziemna w Polsce

Postprzez szerszon » piątek 17 listopada 2017, 22:38

Blacksmith napisał(a): Ba, są nawet Polacy co wolą pojechać do Niemiec i robić PJ za dużo większą kasę, ale mieć sprawiedliwy egzamin, a nie jak u nas w tym !@#$%^&*().
Znowu fantazja ??? Książki pisz.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości