Czy B uprawnia do kierowania samochodem z przyczepą?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 08 października 2007, 13:29

Mając kategorię B+E możesz jeździć pojazdami, do których uprawnia kategoria B, z każdą przyczepą.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Junior » poniedziałek 08 października 2007, 13:38

Mając kategorię B+E możesz jeździć pojazdami, do których uprawnia kategoria B, z każdą przyczepą.


tak to wiem ale chodzi mi o to czy majac dodatkowo B+E moge przekroczyć mase calkowita samochodu i przyczepy ponad 3,5 tony.
Junior
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 08 października 2007, 12:49
Lokalizacja: Pomorze

Postprzez cman » poniedziałek 08 października 2007, 14:48

cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Junior » poniedziałek 08 października 2007, 17:55

dzieki cman. juz rozumiem na czym to polega :)
Junior
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 08 października 2007, 12:49
Lokalizacja: Pomorze

Postprzez cobra24 » sobota 05 lipca 2008, 13:59

1. przepisy przepisami tylko że one nie mówyą wszystkiego, trzeba wiedzieć ze prawko kat B uprawnia do ciągnięcia przyczepy o masie nie przekraczającej masy pojazdu ciągnącego, ale jeśli ktoś chce samochodem osobowym o DCM 1.5t ciągnąc przyczepe o DCM 1.5t (to w sumie daje 3t) to życze dużo szczęścia przy hamowanui takim zestawem, a dlaczego? prawo jazdy B uprawnia do ciągnięcia przyczepy lekkiej czyli przyczepy jedno ociowej bez hamylca (przyczepa z hamulcem jest uznawana jako przyczepa ciężka, tak samo 2 osiowa) czyli kat B uprawnia ciągnięcie przyczepy o DCM 750kg przyczepa o większym DCM musi mieć zamontowany hamulec w wyniku cego staje się ona przyczepą ciężką kat B+E,
2. przepis mówi że zestaw pojazdów nie może przekraczać 3.5t, i tu tak samo nie napisali wszystkiego pojazdem o DCM 3.5t (bus) można ciągnąc przyczepe o DCM 750kg czyli 3.5t+750kg = 4.25t
jest to możliwe ale tylko w tedy gdy pojazd jest wyposażony w tachograf lub zaświadczenie ze starostwa powiatozego o przewozie własnym (nie zarobkowym) czyli prawko kat B uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów o DCM nie przekraczające 4250kg to jest MAX, pamiętajcie o tym że przyczepa nie moze przekraczać DCM 750kg
A z kąd to wiem? bo jestek kierowcą takiego zestawu i miałem ostatnio doczynienia z Inspekcią Transportu Drogowego
pozdrawiam i szerokości życze
cobra24
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 05 lipca 2008, 13:24

Re: Czy B uprawnia do kierowania samochodem z przyczepą?

Postprzez przyczepymarter » wtorek 03 marca 2020, 17:13

Tak, na kategorię B prawa jazdy można holować przyczepę samochodową. Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady i jaką przyczepę można holować, odsyłam wszystkich do mojego artykułu: Holowanie przyczepki samochodowej 2020: Prawo jazdy B, B96, B+E
Sklep motoryzacyjny z przyczepami samochodowymi
przyczepymarter
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 03 marca 2020, 17:08
Lokalizacja: Przygoń

Poprzednia strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości