Czy B uprawnia do kierowania samochodem z przyczepą?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Czy B uprawnia do kierowania samochodem z przyczepą?

Postprzez Piotr Lenarczyk » czwartek 05 czerwca 2003, 21:43

Bo to jest jakoś tak w książce niejasno napisane.
Piotr Lenarczyk
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 05 czerwca 2003, 21:34

Postprzez Kordula » czwartek 05 czerwca 2003, 22:15

Z tego co ja wiem to tak, ale to chyba jest dokładniej sprecyzowane.
teraz już nic tylko sie uczyć ;)
Kordula
 
Posty: 778
Dołączył(a): niedziela 25 sierpnia 2002, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Pablo » czwartek 05 czerwca 2003, 23:11

Tutaj jest dokładnie napisane:
http://www.prawojazdy.com.pl/display.php?site=53

Pozdrawiam
Pablo
 
Posty: 93
Dołączył(a): środa 17 lipca 2002, 22:29
Lokalizacja: Morąg/Cromer

Postprzez Mmeva » poniedziałek 14 lipca 2003, 13:00

tak, ale nie każdym samochodem i nie każdej przyczepy...
Mmeva
 
Posty: 967
Dołączył(a): sobota 06 lipca 2002, 23:22

Postprzez Łakom » poniedziałek 14 lipca 2003, 13:26

na B moża jechac " z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 tony " ( cytay z linka pablo) i dochodzi do tego ze taka przyczepka moze byc tylko jedno osiowa czyli takie przyczepi są bez hamulca......
samochodem kazdym można ciągnąć przyczepke wystarczy tylko homologacja na hak, dowód rejestracyjny przyczepki i sprawne światła przyczepki......
przyczepki większe dwu osiowe mają juz hamulce i trzeba na nie posiadać B+E.....
czasmi chciało by sie modlić o istnienie boga
Avatar użytkownika
Łakom
 
Posty: 541
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 22:04
Lokalizacja: bełchatów

przyczepy...

Postprzez Mmeva » wtorek 15 lipca 2003, 10:28

Niestety Łakomie, to, o czym wspomniałeś, to nie wszystko... także na linku Pablo nie ma kompletnych informacji...

Tak się składa, że od 5 lat jeździmy na wakacje z przyczepą kempingową ( poprzednie 4 lata przyczepa lekka, od tego roku "inna niż lekka"- tj. o dopuszczalnej masie całkowitej > od 750 kg). Co do faktu, że na kat. B mozna ciągnąć przyczepę lekką nigdy nie było żadnych niedomowień, problemy natomiast pojawiły się z ciagnieciem przyczepy "innej niż lekka" - tutaj interpretacje przepisow były bardzo różne - niektórzy specjalisci twierdzili, że z kat. B nie można tego robić - co szczerze mówiąc uznaliśmy za kompletnie niedorzeczne, dlatego przeszukaliśmy z ojcem wszystkie dostepne nam źródła, i znaleźliśmy artykuł w Biletynie Prawo Jazdy. Zacytuję fragmenty:

"I tak art. 88 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania:

"a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
"c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym". "

"Spójrzmy teraz na inny przepis, również dotyczący ciągnięcia przyczep przez posiadacza prawa jazdy kategorii B. Art. 88 ust. 3 pkt 3 stanowi, że:

"Prawo jazdy kategorii A B, B1, C, C1, D lub D1 uprawnia do kierowania pojazdem w nim wymienionym z przyczepą lekką". Na podstawie tego przepisu posiadacz prawa jazdy kategorii B może zatem ciągnąć przyczepę lekką kierując pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t (np. samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub pojazdem specjalnym), ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

W pewnej części zakres obydwu cyt. przepisów pokrywa się, ale każdy z nich reguluje również kwestie nie ujęte w drugim. Nie ma przy tym podstaw do uznania, iż jeden z tych przepisów całkowicie wyłącza drugi lub ogranicza zakres jego regulacji. Obydwa zacytowane przepisy zatem nie tylko się wzajemnie nie zawężają, a wręcz przeciwnie - wzajemnie się uzupełniają, tworząc dość szeroki zakres uprawnienia do ciągnięcia przyczep. "

"Reasumując, należy stwierdzić, iż osoba mająca prawo jazdy kategorii B jest uprawniona do kierowania:
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) ciągnącym przyczepę lekką, nawet wówczas, gdy dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów przekracza 3,5 t (maksymalnie może wynosić 4250 kg: 3500 kg pojazdu ciągnącego + 750 kg przyczepy)
na podstawie przepisu art. 88 ust. 3 pkt 3, w zw. z ust. 2 pkt 3 lit. a),


ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym ciągnącym przyczepę lekką, przy czym w ogóle nie jest określona dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów - na podstawie art. 88 ust. 3 pkt 3 w zw. z ust. 2 pkt 3 lit. c),


pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) ciągnącym przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 750 kg pod warunkiem, że ta masa nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego, a łączna dopuszczalna masa całkowita tego zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t - na podstawie art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a) i b)."

Źródło : http://www.bpj.pl/z10/3a.html ( Część 1, Wyjaśnienie do części 1, Część 2 ).
Mmeva
 
Posty: 967
Dołączył(a): sobota 06 lipca 2002, 23:22

Postprzez teodor2424 » poniedziałek 18 września 2006, 23:11

Witam. Mam pytanko co do przyczepy dla przewozu konii i prwko kat. B.
Przyczepa taka ma DMC na jednego konia od 900kgdo 1400kg (podane przez producenta nie wiem które sa brane pod uwage, a mozę zależnie od masy konia??) co chyba uprawnia mnie posiadacza prawka kat. B do jazdy z taką przyczepą jezeli mój busik ma masę 1500kg?
Ale już z przyczepą na 2 konie jest problem bo najlżejsza ma DMC od 1500kg do 2000kg a tu jużnie wiem czy przy moim busie o wadze 1500kg moge coś takiego ciągnąc chociaz zapomniałem jeszcze o jednym że masa całkowita busa max jest 2200kg więc nic jużnie rozumiem.
pewnie wyjdzie na to żźe nie moge wogóle jeżdzić z przyczepą:)
Poradzicie mi???
teodor2424
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek 18 września 2006, 22:55

Postprzez Tomek_ » poniedziałek 18 września 2006, 23:17

Odpowiedz masz w najczesciej zadawanych pytaniach, odnowiles temat sprzed ponad 3 lat :)
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=2264

Pamietaj, ze DMC a masa pojazdu to dwie rozne rzeczy. DMC znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez teodor2424 » wtorek 19 września 2006, 00:06

dzięki kolego za linka ale juz na niego patrzałem.
I nie rozumiem co jest z tymi przyczepami że mają podane od 900kg do 1500kg??
A ja mam busika i w dowodzie pisze że dopuszczalna masa całkowita to 2590kg a ładowność 979kg. więc mam rozumieć zę moge na prawku B ciągnąć przyczepę tylko która ma DMC do910kg (3500kg-2590kg=910kg)???
Czyli praktycznie nie ma nawet na 1 konia takiej przyczepy. Albo 2 wyjście samochód osobowy który mam a w dowodzie mam dopuszczalną mase całkowitą równą 2015kg. Czyli biorąc ten samochód to moge ciągnąć przyczepę na prawku kat B przyczepę o DMC 1485kg?
Czy dobrze myślę??
teodor2424
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek 18 września 2006, 22:55

Postprzez grze » wtorek 19 września 2006, 07:24

Ja dodam od siebie tylko ze DMC autka wraz z przyczepa nie moze przekroczyc 3,5t
Avatar użytkownika
grze
 
Posty: 103
Dołączył(a): środa 25 czerwca 2003, 12:18
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez teodor2424 » wtorek 19 września 2006, 08:47

czyli tak jak napisałem wyzej. razem 3,5 tony a dodatkowo żeby ciągnąc przyczepę legalnie i miała jaknajwiększy DMC to należałoby mieć taką która miałaby DMC rowne autku i razem nie przekraczające 3,5t czyli obydwa po 1750kg DMC.??
PAranoja. Skąd wezmę taki samochód? Bo jak już bym dostał np Fiat Punto to w dowodzie bedzie wpisane ze DMC ciągniętej przyczepy max 900kg i dupa zimna:(! Co za głupie to wszystko.
teodor2424
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek 18 września 2006, 22:55

Postprzez Tomek_ » wtorek 19 września 2006, 09:04

teodor2424 napisał(a):dzięki kolego za linka ale juz na niego patrzałem.
I nie rozumiem co jest z tymi przyczepami że mają podane od 900kg do 1500kg??
A ja mam busika i w dowodzie pisze że dopuszczalna masa całkowita to 2590kg a ładowność 979kg. więc mam rozumieć zę moge na prawku B ciągnąć przyczepę tylko która ma DMC do910kg (3500kg-2590kg=910kg)???
Czyli praktycznie nie ma nawet na 1 konia takiej przyczepy. Albo 2 wyjście samochód osobowy który mam a w dowodzie mam dopuszczalną mase całkowitą równą 2015kg. Czyli biorąc ten samochód to moge ciągnąć przyczepę na prawku kat B przyczepę o DMC 1485kg?
Czy dobrze myślę??


Po pierwsze, musisz spelniac 2 warunki (oba!). Wystarczy, ze nie jest spelniony jeden i juz nie mozesz ciagnac przyczepy.

Warunek 1. DMC przyczepy ma byc mniejsza, lub rowna masie wlasnej pojazdu
oraz
Warunek 2. DMC przyczepy + DMC pojazdu ma byc mniejsze, lub rowne 3,5 t

Opcja pierwsza - busik:

DMC busika = 2590 kg
Aby spelnic warunek 2, DMC przyczepy nie moze byc wieksza niz 3500-2590=910kg.
Jezeli chcesz ciagnac ciezsze potrzebujesz B+E.
Oczywiscie nie ma co sie rozwodzic w przypadku tak ciezkiego pojazdu na warunkiem 1.

Opcja druga - samochod o DMC 2015kg

DMC samochodu = 2015 kg
Warunek pierwszy mowi o masie wlasnej samochodu i DMC przyczepy. Obie wartosci mozna znalezc w dowodzie rejestracyjnym. Zalozmy, ze masa wlasna bedzie w tym przypadku ok. 1700kg
Wtedy, aby spelnic warunek 1:
DMC przyczepy nie moze byc wieksze niz 1700 kg
oraz dodatkowo musimy spelnic warunek 2, czyli:
DMC pojazdu + DMC przyczepy mniejsze lub rowne 3500 kg. W naszym przypadku dostajemy wiec maksymalna DMC przyczepy jako 3500-2015= 1485 kg.

Analizujac oba warunki, nizsza wartosc DMC dla przyczepy otrzymalismy spelniajac warunek 2 wiec wniosek koncowy:
DMC przyczepy nie moze byc wieksze niz 1485 kg.

Odnosnie
teodor2424 napisał(a):I nie rozumiem co jest z tymi przyczepami że mają podane od 900kg do 1500kg??


Masz na mysli wartosci wpisane w dowodzie w punktach O.1 i O.2 ?
Jesli tak to O.1 i O.2 jest to maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem/bez hamulca.

Oprocz warunkow jakie narzuca nam odpowiednia kategoria prawa jazdy nalezy rowniez uwzgladnic to czy samochod nie zostania np. przeciazony odpowiednia przyczepa, dlatego czesto w dowodzie rejetracyjnym samochodu badz swiadectwach homologacji jest wymieniona maksymalna masa przyczepy jaka mozna bezpiecznie ciagnac, nie uszkadzajac auta. Czesto jest ona nizsza niz wymagania stawiane przez kategorie prawa jazdy.

uff
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez teodor2424 » wtorek 19 września 2006, 10:47

noi i już rozumiem:)
Dzięki za uświadomienie w naszych zakręconych polskich przepisach.
A tak pozatym to jaki jest koszt wyrobienia prawka B+E czyli wyrabia się samo E dobrze rozumiem jeśli ktoś ma już B??
I czy jest to opłacalne czy lepiej wyrobic sobie odrazu C??
A co do tych DMC przyczepek dla koni to nie wiem jak mają wpisane w dowodzie ale producenci np. www.jegger.pl piszą w ofertach dwie masu DMC od ... do.... i to mnie zastanawia:)[/img][/code][/url]
teodor2424
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek 18 września 2006, 22:55

Postprzez Tomek_ » wtorek 19 września 2006, 11:02

dopuszczalna masa całkowita (DMC) od 1500kg do 2000kg;


Zapewne chodzi im, ze maja rozne przyczepy o roznych DMC.

Odnosnie kategorii B+E to cena wynosi ok 800 zl za kurs (oczywiscie trzeba wczesniej miec B, zeby robic B+E). Doliczajac egzamin, lekarza itd. wyjdzie pewnie ok. 1000 zl.
Kurs na B+E obejmuje: 20h teorii i 15 godzin jazd. Na egzaminie nie zdajesz juz teorii, tylko sama praktyke.
Sama kategoria C nie upowaznia Cie do ciagniecia ciezszych przyczep, musialbys zrobic rowniez C+E, wtedy mozesz juz ciagnac wszystko. Koszt C i C+E to okolo 3500 zl wliczajac kursy, egzaminy, lekarza, dojazdy.


P.S.
Z ciekawosci zapytam, ile taki przecietny kon wazy?
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Junior » poniedziałek 08 października 2007, 12:55

Witam. jakos nie moge dojść do ładu z tym. mam pytanie jeśli zrobiłbym prawo jazdy kat B+E to mogę przekroczyc to 3,5 tony macy całkowitej samochodu i przyczepy? tzn jesli samochod ma np. 2500 kg a przyczepa z ładunkiem ok 1500kg czyli lacznie 4 tony to moge jezdzic na kat B+E
Junior
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 08 października 2007, 12:49
Lokalizacja: Pomorze

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości