Automat czy manual?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Automat czy manual?

Postprzez etna » wtorek 18 lipca 2017, 10:27

Lepiej jest zacząć naukę jazdy na automacie czy na manualu? Jak sądzicie?
etna
 
Posty: 7
Dołączył(a): piątek 03 marca 2017, 16:14

Re: Automat czy manual?

Postprzez rpa » wtorek 18 lipca 2017, 11:57

Naucz się jeździć z manualną skrzynią, a ewentualne przyzwyczajenie się do automatu zajmie ci maksymalnie godzinę. Wybór jest prosty :)
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Automat czy manual?

Postprzez gumik » wtorek 18 lipca 2017, 12:55

Zgadzam sie. Jak się nauczysz czegoś trudniejszego, to potem prostsza rzecz będzie już tylko formalnością.
Chyba, że...
...jazda na manuału Ci tak bardzo nie leży, że nie jesteś w stanie skupić się na normalnym prowadzeniu samochodu.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Automat czy manual?

Postprzez waw » wtorek 18 lipca 2017, 13:26

Lepiej uczyć się na manualu bo zdając na automacie nie można później jeździć manualem.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Automat czy manual?

Postprzez rpa » wtorek 18 lipca 2017, 14:43

Prawda jest taka, że skrzynia w pełni manualna zawsze daje większe możliwości. Zrzucenie biegu z 5 na 3 przy słabszych autach to codzienność, tak samo jak pomijanie trójki. Automat nie zawsze daje radę w takich sytuacjach, szczególnie w przypadku wiekowego wozu. Osiąganie zbliżonego efektu deptaniem gazu do dechy (tzn. zrzucanie biegu) osobiście odbieram jako mało naturalne.
Manualna skrzynia biegów pozwala też na oszczędniejszą jazdę w specyficznych przypadkach, np. podczas jazdy w górach, ale wymaga to już umiejętnego operowania biegami i jazdy na biegu jałowym. Ideałem jest zjazd serpentynami zupełnie bez użycia hamulca - spalanie bliskie zera. W automacie praktycznie nieosiągalne.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Automat czy manual?

Postprzez Cyryl » wtorek 18 lipca 2017, 15:17

rpa napisał(a):...W automacie praktycznie nieosiągalne.


chyba nie do końca, bo automaty wyposażone w biegi 1, 2, 3 itp. pozwalają na ograniczenie najwyższego przełożenia. ma to zastosowanie przy podjazdach, aby obciążonym pojazdem (np. z przyczepą) nie jechać na za niskich obrotach, ale można użyć tego również na zjeździe, pozwoli to na spokojny zjazd z góry na wybranym niższym biegu, identycznie jak w manualu.

dodam jeszcze, że podczas sporadycznego szkolenia na B+E spotykam ludzi robiących tą kategorię pod przyczepę kempingową, jachtową, końską, którzy od 10-15-20 lat jeżdżą automatami i nie chcą innych skrzyń.

dzisiaj dostępność pojazdów z automatycznymi skrzyniami biegów jest powszechna, warsztatów naprawiających takie skrzynie w samym Wrocławiu jest ponad 10, we wrocławskim Volvo nie produkuje się już autobusów z manualnymi skrzyniami i mówię tu o dalekobieżnych, nie miejskich.

także ograniczenie prawa jazdy B - automat jest dla pracownika wypożyczalni samochodów, innych, których częścią pracy jest jeżdżenie, ale dla kogoś, kto jeździ tylko swoim autem jest bardzo niewielkie.
dzisiaj na allegro mamy:
- Automatyczna bezstopniowa CVT(3306)
- Automatyczna dwusprzęgłowa (DCT, DSG)(11835)
- Automatyczna hydrauliczna (klasyczna)(38179)
- Manualna(168063)
- Półautomatyczna (ASG)(1643).

manual - 168063, automaty - 54936, czyli stosunek mniej więcej 3:1.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Automat czy manual?

Postprzez Katus » piątek 21 lipca 2017, 11:02

każdy lubi taki jak się nauczy na egzaminie, jednak osobiście manual to tradycja, jak dla mnie lepszy w obsłudze
Katus
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 14 czerwca 2017, 12:37

Re: Automat czy manual?

Postprzez Szymo » niedziela 30 lipca 2017, 14:21

Nauczyłem się na recznej skrzyni i tak już wolę :)
Szymo
 
Posty: 63
Dołączył(a): piątek 06 lipca 2012, 17:34

Re: Automat czy manual?

Postprzez Naide » wtorek 01 sierpnia 2017, 11:25

Najlepiej zacząć od manuala, potem przejście do automatu to pestka
Naide
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 01 sierpnia 2017, 11:22

Re: Automat czy manual?

Postprzez Doren » poniedziałek 07 sierpnia 2017, 11:47

Uczyłem się jeździć na manualnej skrzyni biegów, a w następnym aucie miałem automat, do którego bardzo łatwo się przyzwyczaiłem. Odkąd jeżdżę samochodem z automatem, nie mam ochoty wrócić do manualnej skrzyni biegów - szczególnie w mieście ;)
My wiemy, że są różne <a href="http://skadwziacpieniadze.pl/]sposoby na zarobek</a>. Przedstawimy Ci kilka z nich.
Doren
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 07 sierpnia 2017, 11:42

Re: Automat czy manual?

Postprzez jasiek23 » poniedziałek 20 listopada 2017, 09:30

Tylko manual daje pełną radość z jazdy (redukcja i ogień... :D )
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51

Re: Automat czy manual?

Postprzez Lerio » poniedziałek 20 listopada 2017, 10:48

Nieprawda, że tylko manual daje radość z jazdy. Też zawsze tak mówiłem, dopóki nie spróbowałem jeździć automatem w USA. Jak się raz przejedziesz to już nie wrócisz do manualnej skrzyni.
Lerio
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2017, 10:33

Re: Automat czy manual?

Postprzez Cyryl » poniedziałek 20 listopada 2017, 18:53

jasiek23 napisał(a):Tylko manual daje pełną radość z jazdy (redukcja i ogień... :D )


to jest opinia wyrażana najczęściej przez ludzi, którzy nigdy nie jeździli automatem. drugą rzeczą jest to, że większość kierowców jeżdżących automatami nie potrafi je w pełni wykorzystać.
gdy ktoś pojeździ trochę pojazdem z automatyczną skrzynią biegów, trafi na kogoś, kto pokaże jak można wykorzystać tą skrzynię w pełni, okazuje się że przekładnia manualna ma mniejsze możliwości.

to jest jak z aparatem cyfrowym (lustrzanką) niby stary zwykły aparat daje możliwość ręcznego ustawienia czasu, przesłony i odległości.
natomiast większość użytkowników cyfrówką tylko się naciska migawkę.
ale jak wejdzie się w możliwości, zobaczy ilość sposobów ekspozycji okaże się, że stary aparat z manualnym ustawianiem jest daleko w tyle za automatem.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Automat czy manual?

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 20 listopada 2017, 20:05

Nigdy bym nie kupił samochodu osobowego z automatem, bo w jakim niby celu? Skoro w F-1 stosują manualną skrzynię, to znaczy że to rozwiązanie technologiczne ma jakieś zalety (są to znaczące zalety).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Automat czy manual?

Postprzez Cyryl » poniedziałek 20 listopada 2017, 21:27

LeszkoII napisał(a):Nigdy bym nie kupił samochodu osobowego z automatem, bo w jakim niby celu? Skoro w F-1 stosują manualną skrzynię, to znaczy że to rozwiązanie technologiczne ma jakieś zalety (są to znaczące zalety).


ciekawe.
w samochodach F1 z tego co wiem nie ma:
sprzęgła (łopatka obustronna przy kierownicy), dachu, ogrzewania, klimatyzacji, wyciszenia, błotników, bagażnika.
wynika z powyższej wypowiedzi, że każdy z tych elementów nie żadnych zalet technologicznych.

czy nigdy byś nie kupił samochodu ze: sprzęgłem w pedale, dachem, ogrzewaniem, klimatyzacją, wyciszeniem wnętrza, błotnikami i bagażnikiem?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 97 gości