Automat czy manual?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Automat czy manual?

Postprzez betkon » czwartek 19 kwietnia 2018, 12:29

mi też zaproponowane wybór -automat czt manualny,
wybrałą manualny - moim zdaniem zdobyłam nieocenione umiejętności, było trudniej ale warto,
nigdy nie wiadomo w jaki samochód będziesz musiał wsiąść,
jeśli zrobisz na automacie, potem trudno będzie Ci ruszyć na manualnym,
betkon
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 19 kwietnia 2018, 10:21

Re: Automat czy manual?

Postprzez Cyryl » piątek 20 kwietnia 2018, 22:59

firma z którą współpracują zakupiła ciągnik siodłowy MAN ze skrzynią ZF AStronic AMT. pierwszy pomysł był do szkolenia dla kierowców zawodowych po egzaminie C+E, szkolenie w zakresie obsługi naczepy, zabezpieczania ładunków (wg norm unijnych) i w celu sprawdzania kierowców z Ukrainy.
jednak przed zakupem naczepy zaproponowałem właścicielowi, aby porozumiał się z WORD-em czy ten pojazd może być dopuszczony do egzaminów.
okazało się, że będzie.
skrzynia ta jest automatyczna, ma jednak możliwość manualnej sekwencyjnej zmiany biegów. oczywiście brak sprzęgła.
wobec tego firma musi zakupić naczepę taką, która odpowiadałaby wymogom (zespół pojazdów długość minimum 14m), ale musi mieścić się we wszystkich stanowiskach egzaminacyjnych.
aby spełnić to wszystko odległość między osią napędową ciągnika, a przednią osią naczepy nie może być większa niż 4,5-5m.

w kategoriach D i C+E (ciągnik siodłowy z prawdziwego zdarzenia) problem polega na tym, że pojazdów z manualnymi skrzyniami biegów już się nie produkuje.
trudno więc, aby kursanci szkolili się na pojazdach zabytkowych.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Automat czy manual?

Postprzez oporat » niedziela 22 kwietnia 2018, 17:00

Ja bardziej preferuje manuala :)
oporat
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 22 kwietnia 2018, 16:59

Re: Automat czy manual?

Postprzez ks-rider » poniedziałek 23 kwietnia 2018, 07:45

betkon napisał(a):nigdy nie wiadomo w jaki samochód będziesz musiał wsiąść,
jeśli zrobisz na automacie, potem trudno będzie Ci ruszyć na manualnym,


Trudno negowac, tyle, ze nie kazdy ma te preferencje.

Pozatym nie gra rli czy bedzie umial, bo NIEMA PRAWA !

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Automat czy manual?

Postprzez lilianna » piątek 04 maja 2018, 12:00

Słyszałam, że automaty potrafią być bardzo awaryjne, gdy coś się np. stanie. Czy ktoś się orientuje czy tak faktycznie jest?
lilianna
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 02 maja 2018, 16:50

Re: Automat czy manual?

Postprzez rpa » poniedziałek 21 maja 2018, 20:54

Gdy co się stanie? Jak padnie ci skrzynia na drodze, to nieważne jaka, i tak laweta i serwis. Za to w serwisie ceny już są różne, manualną naprawia się lub wymienia zazwyczaj o wiele taniej.
Sama awaryjność wynika bardziej z użytkowania skrzyni, niewłaściwymi zachowaniami łatwo zajechać oba typy.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Automat czy manual?

Postprzez ks-rider » sobota 26 maja 2018, 21:43

rpa napisał(a):Gdy co się stanie? Jak padnie ci skrzynia na drodze, to nieważne jaka, i tak laweta i serwis. Za to w serwisie ceny już są różne, manualną naprawia się lub wymienia zazwyczaj o wiele taniej.
Sama awaryjność wynika bardziej z użytkowania skrzyni, niewłaściwymi zachowaniami łatwo zajechać oba typy.


Nie pamietam juz ile aut w zyciu mialem ale

padla mi skrzynia manualna ( w aucie ktore mialem raptem tydzien i padla mi skrzynia automatyczna

tyle, ze automatow mialem - jednego

Aaaaaaaa, zajechalem ojcu Automat :mrgreen:

Czyli wynik 2:1 :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Automat czy manual?

Postprzez bonusbgc » wtorek 29 maja 2018, 20:43

Uważam że tylko manual. Po 3 latach od kiedy zdałem prawko (miałem ciągłą praktykę za kółkiem) wsiadłem pierwszy raz na automat. Po kilku kilometrach załapałem co i jak - nie miałem z tym najmniejszych kłopotów. Z kolei osoba, która przesiądzie się z automatu na manual praktycznie jest jak dziecko we mgle.
bonusbgc
 
Posty: 4
Dołączył(a): sobota 19 maja 2018, 09:50

Re: Automat czy manual?

Postprzez rpa » środa 06 czerwca 2018, 17:08

To akurat żaden argument dla osoby, która po prostu chce jeździć wyłącznie "automatem". Nauka jazdy nie sprowadza się wyłącznie do obsługi skrzyni biegów.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Automat czy manual?

Postprzez turnerka » środa 28 lutego 2024, 14:42

Zdecydowanie lepiej wyszkolić się na manualu, bo to uczy ROZUMIENIA maszyny jaką jest samochód. A jeździć potem możesz czym chcesz, nawet motocyklem o pojemności do 125 ccm i mocy do circa 15 KM. -> to też manual, jakby kto pytał.

Jeśli zapisaliście się na prawo jazdy, polecam również stronę:
https://wimed.pl/products/slupki-do-znakow-drogowych/

Można tutaj poczytać sobie o obowiązujących w Polsce znakach drogowych.
turnerka
 
Posty: 17
Dołączył(a): czwartek 31 stycznia 2013, 10:29

Re: Automat czy manual?

Postprzez ks-rider » czwartek 29 lutego 2024, 21:53

turnerka napisał(a):Zdecydowanie lepiej wyszkolić się na manualu, bo to uczy ROZUMIENIA maszyny jaką jest samochód. A jeździć potem możesz czym chcesz, nawet motocyklem o pojemności do 125 ccm i mocy do circa 15 KM. -> to też manual, jakby kto pytał.


Moge zypytac ile komoek mozgowych posiadasz ?

Kumasz, ze nie kazdy ma preferencje do manuala ? Ze nie kazdy potrafi psychomotorycznie go obsluzyc ?

I doszkol sie co do jednosladow,
bo te w pojemnosci 125 ccm i mocy 11 kW ( 15 KM a nie ca. :mrgreen: )

W/w jednoslady wstepuja zarowno w manualu jak i w automacie ! :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Automat czy manual?

Postprzez Cyryl8 » czwartek 29 lutego 2024, 22:29

wejdź we wszystkie wypowiedzi taj pani, a zobaczysz, że każda z nich coś reklamuje, więc nie ma najmniejszego znaczenia, czy wypowiedź ma sens czy nie, ważne jest aby zawierała link do jakiego produktu/usługi, bo za to jest kasa.

reklamowała już stronę o znakach drogowych, ziołowy preparat na uspokojenie, klucze hakowe, klucze płaskowo-oczkowe, stronę psychologa, a w tym przypadku słupki do znaków drogowych.

pewnie to forum jest jednym z setek miejsc gdzie umieszcza swoje spamy, także nie doszukuj się tu logiki.
Cyryl8
 
Posty: 2419
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Poprzednia strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości