Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez Cyryl » czwartek 20 lipca 2017, 06:04

gumik napisał(a):...Chodzi o uświadomienie, że kamerek jest teraz mnóstwo i żaden kozak na drodze nie jest już anonimowy...


a mi wydaje się, że lepiej byłoby aby kamery były dwustronne.

oglądając niektóre filmiki w sieci dochodzę do następujących wniosków:
1. robione są nie po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo, doprowadzić do ukarania sprawcy, ale aby wylansować się w sieci poprzez możliwie najbardziej atrakcyjny materiał.
2. zrobienie takiego filmiku w wielu wypadkach wymaga od autora również złamania przepisów. więc czasem zdarza się, że zamiast jednego niebezpiecznie jadącego samochodu, mamy dwa.
3. filmy z grzeszkami na drodze przestają być wynikiem obserwacji, ale samym celem jazdy, powiedzmy sobie szczerze równie niebezpiecznej jak tych co te grzechy popełniają.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez gumik » czwartek 20 lipca 2017, 07:06

oskbelfer napisał(a):
gumik napisał(a):Rowerzyści stanowią mały odsetek kozaków na drodze.


Za to "wzrost liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów jest stałą, obserwowaną od 5 lat tendencją. W roku 2014 użytkownicy dwóch kółek wzięli udział w 14195 wypadkach i kolizjach. W 2013 liczba ta wyniosła 12772, zaś w 2012 – 11981."
Jaki to odsetek w stosunku do wszystkich zdarzeń?

@Cyryl - jakieś konkretne materiały na poparcie Twojej hipotezy?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez oskbelfer » czwartek 20 lipca 2017, 12:58

gumik napisał(a):Jaki to odsetek w stosunku do wszystkich zdarzeń?



sprawdź sobie na strona KGP lub BRD.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez Cyryl » czwartek 20 lipca 2017, 16:45

gumik napisał(a):...@Cyryl - jakieś konkretne materiały na poparcie Twojej hipotezy?


to nie jest hipoteza, ale prawa mediów.
na jednego wyczyniającego harce na drodze przypada setki - tysiące jeżdżących poprawnie, dlaczego filmików z nimi się nie publikuje? bo nikt tego by nie oglądał.

jeżeli przepracujesz uczciwie 40 lat, nie skłamiesz, nie ukradniesz, nie zrobisz nikomu krzywdy, to nawet jeżeli napiszą o Tobie książkę lub nakręcą film, nikt tego nie przeczyta, nie obejrzy, ale gdybyś tak zgwałcił swego nieletniego, ale zmarłego psa tej samej płci (zoo-, nekro-, pedo-, homofila; nic tak nie przyciąga jak kumulacja), w jeden dzień staniesz się gwiazdą sieci.
każdy patrząc na taki film czy z piratem drogowym, mordercą , oszustem, zboczeńcem, nawet jak jest grzesznikiem, może sobie powiedzieć: przecież ja nie jestem taki zły, można powiedzieć, że jestem porządnym człowiekiem, jeżdżę prawie poprawnie, moje kłamstwa to niewinne niewielkie mijanie się z prawdą itp.

więc im bardziej szokujące są wykroczenia na filmach w sieci, tym lepsze samopoczucie ogółu, niezależenie jaki jest stan faktyczny.
i ma to raczej negatywny wpływ na bezpieczeństwo, bo przy tym wyczynach prezentowanych na filmach w sieci nasze grzeszki na drodze wyglądają niewinnie i nie mamy żadnego impulsu, potrzeby refleksji nad własnym zachowaniem i potrzeby naprawy naszych drobnych grzeszków.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez gumik » czwartek 20 lipca 2017, 19:16

Przecież o to chodzi w tych filmach. Żeby pokazywać źle zachowania. Ameryki nie odkryłes. Ale twierdzenie, że niektorzy jeżdżą specjalnie źle żeby mieć "atrakcyjny" materiał, to już niczym nie poparte wymysły. Nawet jeśli, to zdecydowana większość nagrań jest z kamer przypadkowych ludzi, którzy akurat tam jechali.
Także obroniłeś punkt 1, ale nie 2 i 3.
Cyryl napisał(a):więc im bardziej szokujące są wykroczenia na filmach w sieci, tym lepsze samopoczucie ogółu, niezależenie jaki jest stan faktyczny.
i ma to raczej negatywny wpływ na bezpieczeństwo, bo przy tym wyczynach prezentowanych na filmach w sieci nasze grzeszki na drodze wyglądają niewinnie i nie mamy żadnego impulsu, potrzeby refleksji nad własnym zachowaniem i potrzeby naprawy naszych drobnych grzeszków.
Dla mnie to jest duzy motywator, żeby się bardziej skupiać na jeździe. Ale może jestem jakimś nielicznym wyjątkiem.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez gumik » czwartek 20 lipca 2017, 21:02

oskbelfer napisał(a):sprawdź sobie na strona KGP lub BRD.

W 2016 roku rowerzyści byli sprawcami zaledwie 6% wypadków.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez Cyryl » piątek 21 lipca 2017, 01:20

gumik napisał(a):...Także obroniłeś punkt 1, ale nie 2 i 3.
...Dla mnie to jest duzy motywator, żeby się bardziej skupiać na jeździe. Ale może jestem jakimś nielicznym wyjątkiem.


nie wiem co jest punktem 1 i 2 oraz 3, ale aby skupić się na własnej jeździe albo dostrzec własne błędy nie muszę oglądać filmów w sieci.
na zachowanie innych nie mam wpływu, więc choćbym obejrzał 1000 takich filmów nic nie zmieni.

jeżeli postąpię źle na drodze zdaję sobie z tego sprawę, bo jak każdy człowiek jestem omylny lub w pośpiechu, niestaranności robię błędy.
oglądanie błędów innych w niczym tego nie zmieni.
jednak niektórych prowadzi do usprawiedliwienia.

pewnie zdarzyło Ci się zatrzymać tam gdzie nie wolno lub zachować tak jak nie powinieneś z niefrasobliwości, pośpiechu lub braku koncentracji, to jeżeli obejrzysz 100 filmów o takich przypadkach coś zmieni?

albo inaczej: jeżeli nie obejrzysz takich filmów nie zdasz sobie sprawy, że zrobiłeś błąd?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez gumik » piątek 21 lipca 2017, 07:31

Cyryl napisał(a):nie wiem co jest punktem 1 i 2 oraz 3
Hmm, sam je pisałeś. :O
ale aby skupić się na własnej jeździe albo dostrzec własne błędy nie muszę oglądać filmów w sieci.
na zachowanie innych nie mam wpływu, więc choćbym obejrzał 1000 takich filmów nic nie zmieni.
Czasami nie dostrzega się własnych błędów póki nie zobaczysz jakie konsekwencje mogą spowodować. To mi właśnie dają te nagrania.
Poza tym, jak już wspominałem, mam większą czujność, gdyż wiem jakich idiotycznych zachowań mogę się spodziewać u innych kierujących. Także w niejednej sytuacji pomyślałem: "hej, ostrożniej, może tu wyskoczyć jakiś kretyn jak na tamtym filmie".
jeżeli postąpię źle na drodze zdaję sobie z tego sprawę, bo jak każdy człowiek jestem omylny lub w pośpiechu, niestaranności robię błędy.
oglądanie błędów innych w niczym tego nie zmieni.
Chyba, że nie zdajesz sobie sprawy, ze popełniasz błąd. A jak obejrzysz konsekwencje co może się wydarzyć, to wtedy dopiero zdajesz sobie sprawę.
jednak niektórych prowadzi do usprawiedliwienia.
Być może niektórych tak. Mnie na pewno nie.
pewnie zdarzyło Ci się zatrzymać tam gdzie nie wolno lub zachować tak jak nie powinieneś z niefrasobliwości, pośpiechu lub braku koncentracji, to jeżeli obejrzysz 100 filmów o takich przypadkach coś zmieni?
Tak. Niejednokrotnie dzięki tym filmom poprawiłem swoje zachowania na drodze. Czasami z perspektywy tego zatrzymanego wszystko wygląda ok. Wydaje się, że nie utrudnia ruchu. Ale dopiero zobaczenie tego z innej perspektywy potrafi otworzyć oczy.
albo inaczej: jeżeli nie obejrzysz takich filmów nie zdasz sobie sprawy, że zrobiłeś błąd?
Czasami tak, czasami nie. Na pewno oglądanie fimów nie ma negatywnego wpływu na mnie. A z pewnością pozytywny. Czy to reguła? Czy każdy tak ma? Tego nie wiem.

Czy odkąd w sieci stały się popularne nagrania z kamerek bezpieczeństwo na drogach zmalało? Nie sądzę.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez waw » piątek 21 lipca 2017, 09:14

gumik napisał(a):
oskbelfer napisał(a):sprawdź sobie na strona KGP lub BRD.

W 2016 roku rowerzyści byli sprawcami zaledwie 6% wypadków.

To mało?
Biorąc pod uwagę odsetek rowerzystów na drogach i prawo, które w niektórych przypadkach zwalnia ich z odpowiedzialności gdy kierowca samochodu nie miał możliwości uniknięcia wypadku to bardzo dużo.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez Cyryl » piątek 21 lipca 2017, 09:29

gumik napisał(a):...A jak obejrzysz konsekwencje co może się wydarzyć, to wtedy dopiero zdajesz sobie sprawę...


rozumiem, że dopóki nie zobaczyłeś porodu w sieci nie zdawałeś sobie konsekwencji z współżycia?

nie musisz zobaczyć konsekwencji, zapraszam do Wrocławia na darmową jazdę i mam nadzieję, że po niej inaczej spojrzysz na takie filmy.

gumik napisał(a):...Także obroniłeś punkt 1, ale nie 2 i 3...

skojarzyłem
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez aniatura » piątek 21 lipca 2017, 12:08

To jak to w końcu jest? Chciałabym wiedzieć. Można czy nie można nagrywać? Nagranie może czy nie może być dowodem w sprawie?
Zapraszamy do skorzystania z oferty http://seosklep24.pl/ - linki reklamowe w sygnaturkach i profilach na polskich i zagranicznych forach !
aniatura
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 21 lipca 2017, 12:06

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez waw » piątek 21 lipca 2017, 13:49

Nagrywać zawsze można. Kontrowersje dotyczą upubliczniania nagrań.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez gumik » piątek 21 lipca 2017, 17:42

Cyryl napisał(a):rozumiem, że dopóki nie zobaczyłeś porodu w sieci nie zdawałeś sobie konsekwencji z współżycia?
Nie zdawałem sobie sprawy z konsekwencji ze współżycia dopóki ktoś mi ich nie wyjaśnił. Czy zrobił to poprzez film, czy też opowiedział nie ma większego znaczenia. Konsekwencje bezmyślnej jazdy - wypadek - prościej przedstawić na nagraniu niż opowiedzieć. Konsekwencje współżycia prościej przekazać słowami. To dwie różne kwestie do których wyjaśnienia inaczej sprawdzają się różne formy przekazu.
nie musisz zobaczyć konsekwencji, zapraszam do Wrocławia na darmową jazdę i mam nadzieję, że po niej inaczej spojrzysz na takie filmy.
Dzięki za zaproszenie! :spoko: W najbliższym czasie nie planuję podróży do Wrocławia. Co takiego pokazałbyś mi podczas jazdy, że straciłbym ochotę na oglądanie "Polskich Dróg", itp. filmików?
Btw. byłem rok temu we Wrocławiu autem i muszę przyznać, że w porównaniu do Krakowa o wiele lepiej się tam jeździ po mieście.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez Cyryl » sobota 22 lipca 2017, 17:18

gumik napisał(a):...Co takiego pokazałbyś mi podczas jazdy, że straciłbym ochotę na oglądanie "Polskich Dróg", itp. filmików?...


nie zamierzam zniechęcić Cię do oglądania tych filmów, jeżeli masz na to ochotę, przedstawiłem tylko moje zdanie, według mnie więcej jest negatywów niż pozytywów, ale nie musi to być najważniejszą regułą wszechświata.
wspólna jazda może pokazać błędy innych, swoje, inne spojrzenie na to co się dzieje na drodze.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kara za nagrywanie kamerą/robienie zdjęć

Postprzez Cyryl » sobota 22 lipca 2017, 18:47

jeszcze jedna rzecz:
nie wiem dlaczego większość użytkowników przyjmuje zasadę, że adwersarz w dyskusji musi być wrogiem.
Ty masz inne zdanie, ja mam inne, nie przekonaliśmy się; i co? - i nic.
Ty pozostajesz przy swoim zdaniu, ja przy swoim.
nie wiem jak Ty, ale ja nie czuję się ani lepszy, ani też gorszy.

natomiast widzę, że tutaj dyskusję przyjmuje się jak walkę - nie ma remisów, ktoś musi czuć się wygrany, ktoś przegrany.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości