podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez AMP » poniedziałek 10 lipca 2017, 20:59

Jak w temacie - czy i jak komunikujecie się z innymi na drodze? (myślę, o tych pozytywnych przekazach, nie to co na filmikach, gdy nabuzowani chłopcy wychodzą z autek, by po męsku ustalić, kto miał rację :lol: )
Dzisiaj widziałam, jak gość wpuścił samochód, a dziewczyna ręką machnęła w podziękowaniu. Kiedyś wyjechałam z serwisu, gdzie przy okazji wyłączyli mi automatyczne światła, a ja przyzwyczajona do nich, wyjechałam po ciemku na miasto, na szczęście, jakiś kierowca jadący obok, zaczął mi coś pokazywać, zaczęłam się zastanawiać o co mu chodzi... no i domyśliłam się. Ostatnio próbowałam zmienić pas i nie zauważyłam samochodu, na szczęście nic się nie stało, strąbił mnie, a ja mignęłam mu awaryjnymi w ramach przeprosin - mój błąd.

Komunikujecie? w jakich sytuacjach? jak?
Jestem ciekawa, bo od raptem od marca jeżdżę.
AMP
 
Posty: 67
Dołączył(a): wtorek 18 kwietnia 2017, 10:44

Re: podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez rpa » poniedziałek 10 lipca 2017, 23:01

Jakieś tam próby komunikacji zachodzą... głównie "nieme okrzyki", i machanie ręką gdy ktoś coś odwali :D a tak poważnie:
-mruganie długimi - zazwyczaj oznacza "włącz światła", "uwaga, suszą" albo inne niebezpieczeństwo. Ludzie mrugają ci też zza pleców, gdy chcą cię wyprzedzić, a ty blokujesz pas (takie mruganie jest powszechnie uznawane za wieśniackie), lub gdy chcą zasygnalizować, że coś niedobrego dzieje się z twoim autem. Gdy machanie rękami nie działa, sygnalizuje się też tak wpuszczanie z podporządkowanej.
- mrugnięcie awaryjnymi - podziękowanie lub przeprosiny
- mrugnięcie kierunkowskazami lewy-prawy-lewy-prawy - podziękowanie
-tirowiec puszczający krótki lewy kierunek - "wolna, możesz wyprzedzać"
-machanie rękami - wielorakie znaczenie.
Zasadniczo przy uprzejmościach typu wpuszczenie z podporządkowanej lepiej szybko skorzystać, a później dziękować - w końcu to po to, by było szybciej, nie bij ukłonów w nieskończoność blokując drogę.
Wiele na temat zamiarów mówi też styl jazdy, trzymanie się konkretnej krawędzi pasa, jazda z daną prędkością itd.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez PraktykRuchu » wtorek 11 lipca 2017, 02:54

Kiedyś na jakimś portalu z chińszczyzną widziałem takie śmieszne wyświetlacze LED - podobne do tych z autobusów miejskich, tylko dużo mniejsze. Można było na tym wyświetlić uśmiechniętą, zdziwioną, smutną czy wkurzoną buźkę - a sterowało się to z pilota. Może to jest fajny pomysł? :wink:

@rpa, jak mi ktoś mruga długimi, że wg niego za wolno jadę, to odmruguję mu przeciwmgłowym tylnym. Pozdrowienia nie mogą pozostać bez odpowiedzi. :D
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez gumik » wtorek 11 lipca 2017, 08:03

Jest jeszcze stary, dobry palec środkowy. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez rpa » środa 12 lipca 2017, 01:48

PraktykRuchu napisał(a):wyświetlacze LED - podobne do tych z autobusów miejskich, tylko dużo mniejsze. Można było na tym wyświetlić uśmiechniętą, zdziwioną, smutną czy wkurzoną buźkę

W Polsce nielegalne.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez PraktykRuchu » środa 12 lipca 2017, 14:17

Tak myślałem.

Ale czemu? :D Tzn. co tego zabrania?
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez rpa » środa 12 lipca 2017, 18:11

PoRD w artykule 66 odsyła do "przepisów szczegółowych" - nie wiem jakich konkretnie. Ktoś może wie o jaki dokument chodzi? Z pewnością kiedyś czytałem o zakazie montowania tego typu wyświetlaczy.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez PraktykRuchu » czwartek 13 lipca 2017, 02:20

Jak przejeżdżałem przez Wrocław to widziałem na DK98 autobus z wielką ledową reklamą stacji paliw zamiast tylnej szyby. :D Może jednak można?
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: podziękowanie, przeprosiny... komunikowanie się z innymi

Postprzez AMP » poniedziałek 17 lipca 2017, 12:12

:D dzięki za info.
AMP
 
Posty: 67
Dołączył(a): wtorek 18 kwietnia 2017, 10:44


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości