Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez klebek » piątek 02 czerwca 2017, 08:33

Szkoła Jazdy dotarła do projektu nowelizacji ustawy m.in w sprawie kierujących.

Jakie nowości, które znajdują się projekcie, są szczególnie ważne dla OSK? Ano np. takie, że szkolenie uzupełniające może być prowadzone również dla osób posiadających prawo jazdy, które zostały skierowane na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, jak również dla tych ubiegających się o przywrócenie uprawnienia. Teraz szkolenie osób, które posiadają już prawo jazdy, zarezerwowane jest dla ODTJ-ów.

W nowelizacji znajdziemy również wzmiankę o tzw. „kursie rozszerzonym”. Co to takiego? Po standardowych częściach kursu kursant odbywa jeszcze jazdy z osobą towarzyszącą (nie jest to obligatoryjne) pod nadzorem OSK. Taka osoba musi posiadać prawo jazdy od co najmniej pięciu lat i być opiekunem prawnym kursanta.

Co ciekawe, w dokumencie można także znaleźć zapis o zakazie współdzielenia przez OSK infrastruktury. Sala wykładowa, pomieszczenie biurowe, plac manewrowy i przynajmniej jeden pojazd danej kategorii musiałyby być „użytkowane wyłącznie” przez dany ośrodek.

W nowelizacji uchylono także wszystkie przepisy dotyczące e-learningu, co oznaczałoby zakaz posługiwania się taką metodą szkoleniową. Likwidacji uległby także status tzw. Super OSK. Czyli wszystkie ośrodki musiałyby spełniać takie same wymagania. Szkolenie kandydatów na kierowców miałoby zostać uzupełnione o „taktykę jazdy”

Caly artykuł znajdziecie TUTAJ
Co sądzicie o tym projekcie?
klebek
 
Posty: 224
Dołączył(a): wtorek 27 grudnia 2016, 13:12
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez bartek0807 » piątek 02 czerwca 2017, 08:53

klebek napisał(a):Szkoła Jazdy dotarła do projektu nowelizacji ustawy m.in w sprawie kierujących.

W nowelizacji znajdziemy również wzmiankę o tzw. „kursie rozszerzonym”. Co to takiego? Po standardowych częściach kursu kursant odbywa jeszcze jazdy z osobą towarzyszącą (nie jest to obligatoryjne) pod nadzorem OSK. Taka osoba musi posiadać prawo jazdy od co najmniej pięciu lat i być opiekunem prawnym kursanta.


Znaczy pełnoletni nie mogą tego korzystać ? No bo po 18 nie ma już opiekuna prawnego :)

klebek napisał(a):Co ciekawe, w dokumencie można także znaleźć zapis o zakazie współdzielenia przez OSK infrastruktury. Sala wykładowa, pomieszczenie biurowe, plac manewrowy i przynajmniej jeden pojazd danej kategorii musiałyby być „użytkowane wyłącznie” przez dany ośrodek


O ile własne samochody rozumiem, to wymuszenie posiadania pomieszczeń na wyłączność jest chore

klebek napisał(a):W nowelizacji uchylono także wszystkie przepisy dotyczące e-learningu


Głupota

Z kolei na egzaminie praktycznym na kategorię B obecny ma być instruktor prowadzący albo inny instruktor upoważniony przez OSK, który szkolił osobę egzaminowaną


A to akurat dobre. Przynajmniej potem instruktor może potwierdzić,czy egzaminator był wredną małpą jak twierdzi kursant,czy nie :) No i od razu widzi w razie N co trzeba z kursantem doszlifować
bartek0807
 
Posty: 112
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 17:26

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez kolezankafilizanka » piątek 02 czerwca 2017, 10:45

klebek napisał(a):Szkoła Jazdy dotarła do projektu nowelizacji ustawy m.in w sprawie kierujących.

Co ciekawe, w dokumencie można także znaleźć zapis o zakazie współdzielenia przez OSK infrastruktury. Sala wykładowa, pomieszczenie biurowe, plac manewrowy i przynajmniej jeden pojazd danej kategorii musiałyby być „użytkowane wyłącznie” przez dany ośrodek.


A że we Wrocławiu deweloperzy wykupują kolejne placyki, niebawem miejsca starczy tylko na kilka placów manewrowych. Chodzi o wykoszenie małych OSK. A nie mówiłam?
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez Cyryl » piątek 02 czerwca 2017, 11:28

bartek0807 napisał(a):...
klebek napisał(a):W nowelizacji uchylono także wszystkie przepisy dotyczące e-learningu


Głupota...


w e-learningu mam doświadczenie tylko w KW, więc wygląda to tak, że uczący przychodzi do OSK, loguje się, włącza program klikający za niego, a on w tym czasie ogląda film lub bawi się gierkami, więc skuteczność tej formy jest zerowa.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez bartek0807 » piątek 02 czerwca 2017, 11:36

Cyryl napisał(a):
bartek0807 napisał(a):...
klebek napisał(a):W nowelizacji uchylono także wszystkie przepisy dotyczące e-learningu


Głupota...


w e-learningu mam doświadczenie tylko w KW, więc wygląda to tak, że uczący przychodzi do OSK, loguje się, włącza program klikający za niego, a on w tym czasie ogląda film lub bawi się gierkami, więc skuteczność tej formy jest zerowa.


A podczas normalnych wykładów nie da się wyjąć smartfona i sobie grać zamiast słuchać prowadzącego ?
bartek0807
 
Posty: 112
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 17:26

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez eragon » piątek 02 czerwca 2017, 11:40

bartek0807 napisał(a):pełnoletni nie mogą tego korzystać ? No bo po 18 nie ma już opiekuna prawnego

Fakt, dziwny ten zapis. :hmm:
bartek0807 napisał(a):własne samochody rozumiem, to wymuszenie posiadania pomieszczeń na wyłączność jest chore

Nie jest napisane, że ma byc własność pomieszczeń - chyba może być wynajem ale tylko dla OSK.. A auto w leasingu to czyje jest ? :wow:
bartek0807 napisał(a):to akurat dobre

WORD zapłaci za te godziny instruktorom?
Najlepiej by było wtedy miec egzaminy w jednym dniu z danego OSK i delegować instruktora na cały dzień. Paranoja.. :lol:
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez bartek0807 » piątek 02 czerwca 2017, 13:32

eragon napisał(a):WORD zapłaci za te godziny instruktorom?
Najlepiej by było wtedy miec egzaminy w jednym dniu z danego OSK i delegować instruktora na cały dzień. Paranoja.. :lol:


Opłata za udział instruktora w 1 egzaminie wliczona w cenę kursu,a każde dodatkowe podejście kursant płaci instruktorowi jak za godzinę jazdy ?
bartek0807
 
Posty: 112
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 17:26

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez jasper1 » piątek 02 czerwca 2017, 14:02

Cyryl napisał(a):
w e-learningu mam doświadczenie tylko w KW, więc wygląda to tak, że uczący przychodzi do OSK, loguje się, włącza program klikający za niego, a on w tym czasie ogląda film lub bawi się gierkami, więc skuteczność tej formy jest zerowa.

Wszystko jest dobre, gdy wszystkie strony są dojrzałe.
E-learning jest na pewno lepszy niż pseudo szkolenie w niejednym osk, a w renomowanej szkole można kurs weekendowy ostentacyjne przespać po imprezach cuchnąc napojami wyskokowymi. W trosce o finanse szkoły prowadzący podpisu na karcie nie odmówi.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez zgredziatko » piątek 02 czerwca 2017, 14:05

@eragon: auto w leasingu jest leasingodawcy, np. firmy X z Zadupia.
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez eragon » piątek 02 czerwca 2017, 20:13

@zgredziatko, no przecież wiem, dlatego retoryczne pytanie. Co wtedy?
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez Cyryl » sobota 03 czerwca 2017, 04:41

przykład jaki podałem jest tym bardziej optymistycznym wariantem, zdarzają się sytuacje, że uczący się przychodzi włącza tą całą maszynerię, wychodzi na kilka godzin i wraca mając te lekcje i ten materiał zaliczony.
oczywiście są osoby, które na wykładach w tradycyjnej formie śpią, zajmują się czymś innym lub po prostu nie przychodzą, ale wykładowca prowadząc ciekawie ma możliwość skupienia uwagi uczących się. w e-learnigu tego nie ma.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez jasper1 » sobota 03 czerwca 2017, 08:29

Cyryl, wykłady też mają różny poziom, jedne są byle jakie, inne dla części kursantów zbyt hermetyczne, bo wykładowca ma zacięcie akademickie. To, że kursanci wykorzystują e-learning nie zawsze właściwie, to nie powód, by go wyrzucać, może raczej jakoś go zmodyfikować, na przykład w ramach ogólnopolskiej platformy, a nie za pośrednictwem OSK, 50% kursu z domu, reszta z wykładowcą w OSK.
Sama na uczelni prowadziłam jakiś czas temu zajęcia w wersji łączonej: tradycyjnie + e-learning i nie było źle, ludzie wywiązywali się z zadań, byli w stałym kontakcie ze mną i między sobą w grupie na co zwykle nie ma czasu lub chęci przy nauczaniu tradycyjnym.
To, co zwróciło moją uwagę to dużo większa potrzeba komunikowania się w grupie w metodzie e-learningowej niż w realu, ale do tego trzeba mieć porządną platformę e-learningową. Takie pokolenie urosło, że z kolegą, co siedzi obok rozmawiają za pomocą komunikatora.

Od nowych metod, technologii, nowego pojmowania miejsca pracy nie uciekniemy, choć sama gdybym miała znów robić kurs na PJ wybrałabym kurs tradycyjny + materiały on line. Po prostu, jestem dinozaurem. :lol:

Faktem jest, że wszystko to, co jest bez nadzoru - nauka własna w jakiejkolwiek formie czy praca z domu wymaga większej samosterowności, samodyscypliny, większego poczucia odpowiedzialności za to, co się robi.
W ostateczności od zweryfikowania efektów uczenia się jest jednak egzamin i to on powinien być taki, by nie dało się prześlizgnąć bez stosownego minimum wiedzy.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez Cyryl » sobota 03 czerwca 2017, 16:56

korzystanie z e-learningu właściwe na KW jest wyjątkiem, nie mogę się wypowiadać jak to wygląda w innych szkoleniach czy nauce, bo nie mam z tym styczności.
nie jestem skamieliną technologiczną. staram się wykorzystywać współczesne środki. podczas wykładów nie wymagam prowadzenia notatek, ale każdy ma mieć telefon z aparatem, a ja mówię które slajdy prezentacji muszą focić i nauczyć się w domu.

natomiast gość po KW e-learningowym, wie na temat transportu, pojazdów tyle samo co przed KW.

natomiast czy wyrzucać, to już nie ode mnie zależy.

to nie jest moje zdanie tylko jako instruktora, czy wykładowcy, ale również konsumenta (brzydko to zabrzmiało) ich pracy. przed kilka lat pracowałem w transporcie międzynarodowym nadzorując pracę kierowców i ich wiedza wyjściowa do której mają dokładać doświadczenie jest znikoma.
większość z nich uczy się na własnych błędach, za które najczęściej płacą pozostali pracownicy.

jeszcze w dwóch firmach przyszło mi nadzorować transport i mogłem się tylko utwierdzić w swoim przekonaniu.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez sankila » sobota 03 czerwca 2017, 23:03

Trochę ten projekt przypomina szukanie rozwiązań na "macanego" - tu coś skubniemy, tam coś skubniemy, a resztę czas pokaże.

Za pozytywne uważam przywrócenie obowiązku wykształcenia i wydłużenie czasu posiadania PJ dla kandydatów na instruktorów, ustalenie stawek minimalnych i odwołanie kursów instruktorskich z WORDów - zwłaszcza to ostatnie było paranoją, bo kwalifikacje instruktorskie można było zdobyć za przejechanie trasy egzaminacyjnej z PJ.

Ewidentnie jest mocne parcie na likwidowanie jednoosobowych OSK. Powinno to zlikwidować chmary instruktorów z przypadku, którzy zainwestowali 7K w kurs i przeróbkę auta i dorabiają do pensji, "odwalając manianę" z czterema kursantami na miesiąc, po 700 zł od jednego. Reszta będzie musiała się łączyć w stowarzyszenia czy spółki.

Likwidacja e-learningu to - jak dla mnie - kompletny bezsens. Nie ma znaczenia kto się jak uczy; ma mieć opanowany konkretny materiał, a jego wiedzę powinien sprawdzić egzamin. Tyle, że obecny egzamin sprawdza znajomość przepisów, a nie ich rozumienie - i tu jest pies pogrzebany.
pożyjemy, zobaczymy. Na razie to tylko projekt ...
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rewolucyjne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu

Postprzez szerszon » niedziela 04 czerwca 2017, 01:20

sankila napisał(a):...
.
Tradycyjnie bladego pojęcia.
zwłaszcza to ostatnie było paranoją, bo kwalifikacje instruktorskie można było zdobyć za przejechanie trasy egzaminacyjnej z PJ.
W ogóle masz pojęcie jak wygląda egzamin na instruktora ?
Powinno to zlikwidować chmary instruktorów z przypadku, którzy zainwestowali 7K w kurs i przeróbkę auta
Trzeba jeszcze mieć co przerabiać.
Tyle, że obecny egzamin sprawdza znajomość przepisów, a nie ich rozumienie
Z lat przed zmianami sprawdzał zdolność zapamiętania obrazków. Czyli ani znajomości, a nie zrozumienia,prawda ?
============
Wymóg -jeden plac jeden osk-zamiata.
Uspokoiliby się z tymi kartami zajęć. Dość częste zmiany.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości