Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Postprzez kolezankafilizanka » sobota 25 marca 2017, 20:08

Prawo jazdy mam od 4 miesięcy. Ktoś mi pożycza auto. Ma na nie wykupione OC (a jest już starym kierowcą, bezwypadkowym zresztą). Ja w tym jego aucie powoduję kolizję, jest stłuczka z mojej winy. Czy firma ubezpieczeniowa potrąca kasę z polisy OC właściciela auta, jak to normalnie bywa? Czy może każą płacić mnie, z własnej kieszeni, bo ja jestem kierowcą z krótkim stażem?

Czytałam objaśnienie do polisy, nic nie znalazłam o rozróżnieniu, kobitka z ubezpieczalni uspokajała, że nie ma problemu, ale kto wie, jak oni potem interpretują paragrafy...
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Postprzez eragon » sobota 25 marca 2017, 20:43

Po to właściciel płaci składkę OC, żeby nie wypłacać za szkodę gotówką. Skoro daje innemu kierowcy auto to musi być świadomy, że w razie szkody zniżki lecą jemu. Od ciebie najwyżej może wymagać zwrotu lub rekompensaty sądownie, jeśli dobrowolnie nie zechcesz.
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Postprzez kolezankafilizanka » sobota 25 marca 2017, 21:36

eragon napisał(a):Po to właściciel płaci składkę OC, żeby nie wypłacać za szkodę gotówką. Skoro daje innemu kierowcy auto to musi być świadomy, że w razie szkody zniżki lecą jemu. Od ciebie najwyżej może wymagać zwrotu lub rekompensaty sądownie, jeśli dobrowolnie nie zechcesz.


"Jest świadom", gdyż jeździ ponad 40 lat, ale ma wątpliwości, czy od niedawna nie ma w polisach jakiegoś haka.
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Postprzez sankila » sobota 25 marca 2017, 22:28

kolezankafilizanka napisał(a):"Jest świadom", gdyż jeździ ponad 40 lat, ale ma wątpliwości, czy od niedawna nie ma w polisach jakiegoś haka.
Haki są - niech więc zajrzy do swojej polisy. Może mieć zobowiązanie, że pojazdu nie będzie prowadzić osoba o krótkim stażu/wieku. Ja np. mam zaznaczone, że nie będzie jeździć osoba w wieku poniżej 25 lat.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Postprzez kolezankafilizanka » poniedziałek 27 marca 2017, 18:53

sankila napisał(a):
kolezankafilizanka napisał(a):"Jest świadom", gdyż jeździ ponad 40 lat, ale ma wątpliwości, czy od niedawna nie ma w polisach jakiegoś haka.
Haki są - niech więc zajrzy do swojej polisy. Może mieć zobowiązanie, że pojazdu nie będzie prowadzić osoba o krótkim stażu/wieku. Ja np. mam zaznaczone, że nie będzie jeździć osoba w wieku poniżej 25 lat.


Dzięki serdeczne.
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Postprzez LeszkoII » wtorek 28 marca 2017, 19:15

OC przypisuje się do pojazdu. Straty (likwidacja zniżek, korygowanie wartości składki) poniesie posiadacz pojazdu, na którego zawarto polisę - chyba że udowodni, że jakiś inny "posiadacz samoistny" kierował tym pojazdem (np. bez wiedzy czy woli tego właściciela). Istnieje domniemanie, że osoba na którą zawarto umowę OC, świadomie udostępnia pojazd innym osobom (członkom rodziny, znajomym, leasingobiorcom). Ma to sens, bo obowiązek ubezpieczenia dotyczy posiadacza pojazdu a nie każdego kierującego pojazdem mechanicznym.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Postprzez kolezankafilizanka » środa 29 marca 2017, 08:32

LeszkoII napisał(a):OC przypisuje się do pojazdu. Straty (likwidacja zniżek, korygowanie wartości składki) poniesie posiadacz pojazdu, na którego zawarto polisę - chyba że udowodni, że jakiś inny "posiadacz samoistny" kierował tym pojazdem (np. bez wiedzy czy woli tego właściciela). Istnieje domniemanie, że osoba na którą zawarto umowę OC, świadomie udostępnia pojazd innym osobom (członkom rodziny, znajomym, leasingobiorcom). Ma to sens, bo obowiązek ubezpieczenia dotyczy posiadacza pojazdu a nie każdego kierującego pojazdem mechanicznym.


To jest jasne.
Mnie chodzi o ostatnie zamieszanie dotyczące kierowców o krótkim stażu za kierownicą. Czy ubezpieczyciel nie zrobi haka, że polisa dla "starego" właściciela auta nie będzie już działała w przypadku młodego kierowcy, bo "młody". Sankila słusznie pisze.
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Młody kierowca w cudzym aucie a OC

Postprzez jasper1 » środa 29 marca 2017, 09:10

Polisa będzie działać, bo taki jest sens OC na samochód, a nie kierowcę. OC samochodu jest obowiązkowe, ubezpieczyciel nie może odmówić ubezpieczenia auta, którym kieruje młody kierowca. Może jedynie skalkulować odpowiednio cenę.

Pozostają ewentualne konsekwencje finansowe jakie może ponieść właściciel auta w związku z niedotrzymaniem warunków umowy - udostępnianiem auta osobom drugim, młodym kierowcom itd., jeśli cena polisy była ustalona w oparciu o deklarację, że takie sytuacje nie będą mieć miejsca.

Obserwuję od dłuższego czasu rynek OC zawodowych i widzę, że ubezpieczyciele coraz dokładniej liczą poziom ewentualnego ryzyka i dopiero na tej podstawie kalkulują stawki dla poszczególnych zawodów, a nie jak dotychczas grup zawodowych.
Myślę, że tak samo jest w przypadku OC samochodu. Długa lista pytań przy szacowaniu stawki OC samochodu też ma na celu jak najdokładniejszą ocenę ryzyka i uważam, że należy liczyć się w przypadku działań niezgodnych ze złożoną deklaracją z możliwością rekalkulacji ceny polisy przez ubezpieczyciela i koniecznością dopłaty różnicy w cenie, do tego oczywiście konsekwencje finansowe szkody przy kolejnej polisie.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości