Wymiana PJ po 5 latach....

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Wymiana PJ po 5 latach....

Postprzez ll93 » niedziela 05 marca 2017, 14:50

Cześć wszystkim!
W 2012 odebrałam pierwszy raz prawo jazdy po zdanym egzaminie - terminowe na 5 lat (lekarz dowalił takie orzeczenie ze względu na wadę wzroku -1,75), z kodem 01.06 okulary/soczewki. Dodam, że zawsze chodzę w okularach, a od 12 lat moja wada wzroku nie zmieniła się.

Moje PJ jest ważne do końca maja 2017 roku. Czy dobrze rozumiem, że mam dwie opcje:
A) złożyć jedynie wniosek do Urzędu Miasta o wydanie nowego plastiku - ale wtedy znowu dostaję PJ ważne 5 lat.
B) iść do lekarza po nowe zaświadczenie, mając nadzieję, że wyda orzeczenie bezterminowe - wtedy będę musiała wymieniać plastik co 15 lat?

Czy terminowość badań a terminowość PJ to to samo?

Proszę o radę, bo nie wiem, czy już zaczynać poszukiwania jakiegoś spoko lekarza.... :-( Zależy mi, jak zresztą każdemu, żeby nie wydawać tylu pieniędzy na nowy dokument co 5 lat (albo i częściej?! O.o)

Dziękuję i pozdrawiam!
Natalia z Krakowa
ll93
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 26 lipca 2012, 15:16

Re: Wymiana PJ po 5 latach....

Postprzez eragon » niedziela 05 marca 2017, 15:21

Musisz badania zrobić.
Pkt A nie działa.
Ale B owszem- i tak na dłużej ci lekarz żaden nie da, a napewno nie bezterminowo bo wada duża.
Terminowość PJ zależy od terminu badan.
Działaj, może ktoś ci podpisze na dłużej, chociaż osobiście wątpię.
Pozdro
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Wymiana PJ po 5 latach....

Postprzez sankila » niedziela 05 marca 2017, 17:42

ll93 napisał(a):Czy dobrze rozumiem, że mam dwie opcje:
A) złożyć jedynie wniosek do Urzędu Miasta o wydanie nowego plastiku - ale wtedy znowu dostaję PJ ważne 5 lat.
B) iść do lekarza po nowe zaświadczenie, mając nadzieję, że wyda orzeczenie bezterminowe - wtedy będę musiała wymieniać plastik co 15 lat?
Źle rozumiesz, bo masz jedną opcję: pójść do lekarza po nowe zaświadczenie i złożyć wniosek o wydanie nowego plastiku (o 15 latach zapomnij i ciesz się z pj na 5 lat).
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiana PJ po 5 latach....

Postprzez Blacksmith » niedziela 05 marca 2017, 18:00

Za wyjątkiem jazdy po pijaku i rażącym naruszaniem przepisów drogowych to PJ powinno być niezbywalne jak święcenia kapłańskie. Władza traktuje dorosłe społeczeństwo jak dzieci. To człowiek sam powinien wiedzieć, że jeśli ma jakieś problemy ze zdrowiem np. nawrót epilepsji po latach to nie powinien wsiadać za kółko. A władza zakłada z góry, że wsiądzie za kółko i musi odbierać PJ.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Wymiana PJ po 5 latach....

Postprzez jasper1 » niedziela 05 marca 2017, 19:48

ll93, tylko opcja B.
Wada niewielka (przy założeniu, że taka ilość dioptrii jak podajesz daje pełną korektę wady) i jeśli ustabilizowana, to szansa na prawo jazdy na 15 lat duża.
Trochę może to zależeć od Twojego obecnego wieku (to jest jak szybko zaczniesz wchodzić w problemy okulistyczne związane z procesami starzenia się) i ewentualnych innych problemów zdrowotnych.

Termin ważności orzeczenia lekarskiego jaki dostaniesz z automatu jest terminem ważności PJ.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości