Mandat przy braku prawa jazdy

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez matiuszek » niedziela 28 sierpnia 2016, 01:26

Mam pytanie, jazda bez przedłuzenia prawka kwalifikuje sie pod jazde bez uprawnień (ew. kara 500zł) czy jazde bez dokumentu (ew.kara 50zł)? W poniedziałek skladam wniosek o przedluzenie prawka i nie wiem czy do czasu wydania (ok.9 dni) ryzykowac i jezdzic samochodem (akurat mialem zaplanowany wyjazd z Krakowa do Wrocławia)
matiuszek
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 14 grudnia 2015, 11:56

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez waw » wtorek 30 sierpnia 2016, 00:03

Odpowiedzialność karna jest jak przy braku uprawnień.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez dairane1980 » poniedziałek 12 września 2016, 22:15

Mnie osobiście policja zatrzymała 200metrów od Wordu a jechałem po odbiór nowo co zdanego prawa jazdy. Tak to ja prowadziłem samochód. Całe szczęście skończyło się na tym że pozwolili mi odebrać prawo jazdy z Wordu i dopiero wtedy wystawili mandat za wjazd pod zakaz :)
dairane1980
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 12 września 2016, 22:09

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez wikitiki » środa 14 września 2016, 10:37

Trochę głupie rozwiązanie... a Pan po prostu złożył za późno w ostatniej chwili wniosek? Da się przedłużyć te 9 dni przed skończonym terminem, żeby nie zostać na lodzie bez samochodu?
http://manufaktura-zdrowia.pl/man-pride-opinie-o-zelu-cena/
wikitiki
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 09 września 2016, 11:27
Lokalizacja: Wola mielecka

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez waw » piątek 07 października 2016, 01:03

wikitiki napisał(a):Da się przedłużyć te 9 dni przed skończonym terminem, żeby nie zostać na lodzie bez samochodu?

Pewnie, że da się pod warunkiem że odbierasz dokument osobiście, a nie będzie przesyłany pocztą.
Ja wniosek o nowe prawo jazdy złożylem ponad miesiąc przed upływem ważności starego.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez Mtsz » sobota 08 października 2016, 17:30

waw napisał(a):Odpowiedzialność karna jest jak przy braku uprawnień.


Proszę o podstawę prawną, bo pierwsze słyszę.
Avatar użytkownika
Mtsz
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 28 sierpnia 2015, 00:00
Lokalizacja: Elbląg

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez LeszkoII » sobota 08 października 2016, 17:50

Mtsz napisał(a):Proszę o podstawę prawną, bo pierwsze słyszę.
Kodeks wykroczeń:
Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez Mtsz » sobota 08 października 2016, 18:09

Ale brak uprawnień nie jest jednoznaczne z brakiem posiadania dokumentu prawa jazdy.

Chciałbym więc, aby ktoś udowodnił, że obie te sytuacje są tożsame. Tak jak @waw napisał.
Avatar użytkownika
Mtsz
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 28 sierpnia 2015, 00:00
Lokalizacja: Elbląg

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez LeszkoII » sobota 08 października 2016, 18:26

waw pisał o braku uprawnień, ale za brak dokumentu też ciąży odpowiedzialność karna tylko że z innego §.
Mtsz napisał(a):Chciałbym więc, aby ktoś udowodnił, że obie te sytuacje są tożsame.
Nie są tożsame, co między innymi wynika z przyjętych w prawie odrębnych kwalifikacji karnych.

Zwróć uwagę na tekst autora tematu:
W poniedziałek skladam wniosek o przedluzenie prawka
Formalnie nie ma czegoś takiego jak przedłużenie prawka, ale rozumiem że autorowi chodziło o np. zrobienie wymaganych badań lekarskich (wynikających z ograniczeń uprawnień nadanych na określony termin - stosowne kody w PJ). Posiadane uprawnienia wynikają z decyzji administracyjnych - są bezterminowe lub terminowe. Przekroczenie terminu bez złożenia odpowiednich dokumentów skutkuje "utratą" uprawnień. Lepszym określeniem będzie przedawnienie uprawnień, co w wymiarze karnym jest równoznaczne z brakiem uprawnień.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez sankila » sobota 08 października 2016, 19:30

Mtsz napisał(a):Ale brak uprawnień nie jest jednoznaczne z brakiem posiadania dokumentu prawa jazdy. Chciałbym więc, aby ktoś udowodnił, że obie te sytuacje są tożsame. Tak jak @waw napisał.
Co masz na myśli, mówiąc "brak posiadania dokumentu"? O ile dobrze rozumiem, to chcesz powiedzieć, że istnieje prawna różnica pomiędzy osobą, pozbawioną uprawnień (PJ cofnięte, nieważne) a osobą, która PJ nigdy nie posiadała?
Niestety, nie...
Z punktu widzenia prawa nie liczy się przyczyna "braku ważności" tylko sam fakt. A pod tym względem jesteś na równi z małolatem, który podkradł ojcu kluczyki - on nie ma ważnych uprawnień i Ty nie masz ważnych uprawnień. Jemu nie wolno wsiąść za kierownicę i Tobie również. On nie ma dowodu na umiejętności poruszania się w ruchu drogowym, a Ty nie masz dowodu na zdolność prowadzenia pojazdu. Być może jesteś niedowidzącym cukrzykiem z epilepsją i schizofrenią, nafaszerowanym psychotropami tak, że białe smoki na drodze widzisz? :wink:

Prawdą jest natomiast, że policja zwykle łagodnie traktuje "przeterminowanie". O tym, ze mam PJ nieważne - i to od pięciu miesięcy - dowiedziałam się podczas kontroli, ale jakoś nie byli wyrywni do wypisywania mandatu i skończyło się na pouczeniu.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez Mtsz » sobota 08 października 2016, 20:02

O ile dobrze rozumiem, to chcesz powiedzieć, że istnieje prawna różnica pomiędzy osobą, pozbawioną uprawnień (PJ cofnięte, nieważne) a osobą, która PJ nigdy nie posiadała?


Chodzi o sytuację, kiedy zapomniałem wziąć portfela z dokumentami (w tym z PJ) i przy okazji na drodze panowie z lizakiem postanowili zrobić mi niezapowiedzianą kontrolę.
Avatar użytkownika
Mtsz
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 28 sierpnia 2015, 00:00
Lokalizacja: Elbląg

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez jasper1 » sobota 08 października 2016, 20:20

sankila napisał(a):Prawdą jest natomiast, że policja zwykle łagodnie traktuje "przeterminowanie". O tym, ze mam PJ nieważne - i to od pięciu miesięcy - dowiedziałam się podczas kontroli, ale jakoś nie byli wyrywni do wypisywania mandatu i skończyło się na pouczeniu.

To byli wyjątkowo łaskawi lub było to dawno.
Od 01.07.2015 mają dokument zatrzymać i przesłać do organu wydającego, a ten wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez waw » sobota 08 października 2016, 21:06

Mtsz napisał(a):Chodzi o sytuację, kiedy zapomniałem wziąć portfela z dokumentami (w tym z PJ)

Ty piszesz o braku dokumentu przy sobie, a autor wątku pytał o jazdę bez uprawnień (przekroczony termin i brak przedłużenia).
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez sankila » niedziela 09 października 2016, 00:27

jasper1 napisał(a):To byli wyjątkowo łaskawi lub było to dawno.
I było to dawno, i byli wyjątkowo łaskawi - w 2013 roku takoż istniał przepis, który pozwalał im skasować mnie na 300 zł i zakazać dalszej jazdy.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mandat przy braku prawa jazdy

Postprzez LeszkoII » niedziela 09 października 2016, 08:20

jasper1 napisał(a):
sankila napisał(a):Prawdą jest natomiast, że policja zwykle łagodnie traktuje "przeterminowanie". O tym, ze mam PJ nieważne - i to od pięciu miesięcy - dowiedziałam się podczas kontroli, ale jakoś nie byli wyrywni do wypisywania mandatu i skończyło się na pouczeniu.
To byli wyjątkowo łaskawi lub było to dawno.
Od 01.07.2015 mają dokument zatrzymać i przesłać do organu wydającego, a ten wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.
W takich sytuacjach zatrzymywali dokument od "zawsze" (zawsze = od co najmniej 2008 r.). Art. 135 ust. 1 pkt d.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości