Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez lith » piątek 20 maja 2016, 00:03

Można jeździć jeśli nie ma się napadów - czy to na lekach, czy bez leków. W jednym i drugim przypadku nie ma gwarancji, ze nie dojdzie do napadu.... ale w sumie tak samo nie ma gwarancji, ze ktoś inny nie dostanie swojego pierwszego napadu w życiu, albo zawału, albo udaru, albo hipoglikemii... - można wymieniać.
Oczywiście przy zmianach w leczeniu, czy przy próbie odstawiania leków lekarz zabroni jazdy na jakiś czas.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez jasper1 » piątek 20 maja 2016, 08:56

Lith wszystko się zgadza. Jest jeszcze małe "ale" - jeśli występowanie ataków udało się opanować lekami stanowiącymi przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdów. Wtedy formalnie to nie padaczka, a stosowane leczenie jest przyczyna braku zgody na prowadzenie pojazdów.
W przypadku regularnego stosowania produktu leczniczego, który u osoby badanej obniża zdolność do bezpiecznego kierowania pojazdami, stwierdza się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Dla zainteresowanego prawem jazdy to w sumie żadna różnica.
.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez lith » piątek 20 maja 2016, 16:52

@jasper1
No dobra, ale przecież są leki przeciwpadaczkowe, które jeśli nie mają d.n. nie wykluczają jazdy samochodem/obsługi maszyn. Gabapentyna, lamotrygina, lewetyracetam, tiagabina, okskarbazepina, etosuksymid, karbamazepina....
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez jasper1 » piątek 20 maja 2016, 19:35

@Lith
Jasne i wtedy jeśli d.n. nie ma, to problemu nie ma i droga do PJ po spełnieniu kryteriów szeroko otwarta.
Problem jest, gdy d.n. są, a niestety są i to często/bardzo często, choć częstość występowania i nasilenie objawów zmniejszają się w miarę upływu czasu stosowania danej substancji.
W praktyce poziom nasilenia d.n. u konkretnej osoby jest mocno ocenny, a chętnych do szukania sobie kłopotów nie ma zbyt wielu.
Myślę, że w takich sytuacjach dobrą praktyką byłby wynik badania psychotechnicznego, nawet mocno ograniczonego do badania kilku funkcji, jako globalna miara niepożądanych u kierowcy skutków ubocznych stosowanego leczenia. Fakt, z jednej strony byłby to jakiś dodatkowy próg dla kandydata na kierowcę, ale z drugiej możliwość uniezależnienia się od postaw asekuracyjnych lekarzy prowadzących leczenie czy lekarzy orzekających.

Do tego są leki takie, które wykluczają prowadzenie pojazdów, o czym pisałam powyżej, a wtedy... Nie czuję się kompetentna rozstrzygać dlaczego część osób ustawiona jest właśnie na takie leki i czy rzeczywiście u każdej z tych osób nie da się zmienić leczenia.

I tak krąg osób z padaczką mogących otrzymać PJ mocno się zawęża.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez Wendrio » piątek 20 maja 2016, 20:54

Mam jeszcze takie pytanie odnośnie badania na prawo jazdy- bo już mam wizytę zarezerowaną ale na badanie na A2, a jeżeli będę chciał, żeby mi do tego wypisał też na B to czy wtedy płacę podwójnie za to?
Wendrio
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 16 maja 2016, 11:49

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez LeszkoII » piątek 20 maja 2016, 21:54

Co oznacza skrót "d.n"?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez jasper1 » piątek 20 maja 2016, 22:03

Wendrio napisał(a): a jeżeli będę chciał, żeby mi do tego wypisał też na B to czy wtedy płacę podwójnie za to?

"Z automatu" masz orzeczenie na wszystkie "A" i "B".
===========================
Leszko, d.n.= działania niepożądane.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez lith » sobota 21 maja 2016, 00:39

@lith
Oczywiście, przecież nie twierdziłem nigdzie, że każdy może robić prawko. Tylko, ze nie jest prawdą, że każdy nie może chyba, że się 'wyleczy' o.O Chyba piszemy o tym samym :)
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez jasper1 » sobota 21 maja 2016, 08:51

O tym samym, nie chodzi o wyleczenie, a o zadowalający stan zdrowia opisany w rozporządzeniu, bez nasilonych skutków działań niepożądanych stosowanego leczenia. :) Z jednego z Twoich wcześniejszych postów odniosłam inne wrażenie, stąd moje uzupełnienie.

Nie wiem tylko dlaczego ostatni post sam do siebie piszesz. :lol:
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez lith » sobota 21 maja 2016, 11:31

chyba kwestia godziny :lol:
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez waw » sobota 21 maja 2016, 18:21

Blacksmith napisał(a): Wyczytałem, że jak zrobisz badania i by (oczywiście nie życzę) wyszła cukrzyca... to teraz aktualnie personel medyczny ma obowiązek zgłosić to do wydziału komunikacji. Wprowadzili taki obowiązek aby zminimalizować ryzyko zatajania schorzeń przez kierujących lub ubiegających się o PJ.

A to nie dopiero jak ten cały CEPiK uruchomią?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Nie podałem informacji o chorobie, można to zmi

Postprzez Blacksmith » sobota 21 maja 2016, 20:39

Pisało, że tak jest od 2013r.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Poprzednia strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości