Pytanie z testu. Błąd?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez among » czwartek 05 maja 2016, 08:01

Otóż od kilku dni uczę się teorii na kat C, C+E. Od czasu do czasu robię w programie egzamin. Jedno pytanie nie daje mi spokoju. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z tym by na rondo wjeżdżać z lewym kierunkiem (chodzi mi o przepisy i oto co mi przekazano na kursie na kat. B), bo wiem że są ludzie, którzy tak robią. Mi jednak tłumaczono, że z ronda zawsze skręcamy w prawo i taki kierunek należy na nim włączać. Przed rondem nie włączamy żadnego.

Pytanie: Jak to jest rzeczywiście?

Obrazek
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez Blacksmith » czwartek 05 maja 2016, 10:38

To na kursie źle Cię uczyli. Mnie uczono, że jadąc w lewo albo przy zawracaniu używać właśnie lewego kierunkowskazu i prawego dopiero przy zjeździe. I to ma sens bo informujemy dużo wcześniej innych o swoim zamiarze przez co upłynniamy ruch. No ale to tylko teoria, bo w praktyce masa ludzi źle używa tych kierunków i robi się sajgon. Przez to dla przykładu niestety ja zawsze jestem nieufny wjeżdżając na rondo i czekam dłużej. Często kierowcy wprowadzają w błąd, że wjeżdżają na rondo od razu z prawym kierunkiem ale zamiast zjechać w pierwszy zjazd to jadą sobie dalej.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez among » czwartek 05 maja 2016, 21:05

Blacksmith napisał(a):To na kursie źle Cię uczyli. Mnie uczono, że jadąc w lewo albo przy zawracaniu używać właśnie lewego kierunkowskazu i prawego dopiero przy zjeździe. I to ma sens bo informujemy dużo wcześniej innych o swoim zamiarze przez co upłynniamy ruch. No ale to tylko teoria, bo w praktyce masa ludzi źle używa tych kierunków i robi się sajgon. Przez to dla przykładu niestety ja zawsze jestem nieufny wjeżdżając na rondo i czekam dłużej. Często kierowcy wprowadzają w błąd, że wjeżdżają na rondo od razu z prawym kierunkiem ale zamiast zjechać w pierwszy zjazd to jadą sobie dalej.


A może jednak Ciebie źle nauczono??
Oto podstawowe argumenty:
1. Jazda po rondzie nie jest zmianą kierunku ruchu - jak twierdzą instruktorzy. ,,Zmianą kierunku ruchu jest skręt w lewo, w prawo lub zawrócenie. Nie jest nią wykonanie skrętu wówczas, jeśli wiąże się to z kształtem drogi, to znaczy skręca ona w sposób naturalny''. A. Jasiński, W. Kotowski - Prawo o ruchu drogowym w praktyce.
2. Ronda nie są zwykłymi skrzyżowaniami. ,,Skrzyżowania dzielą się na zwykle i skanalizowane. Do skrzyżowań skanalizowanych zalicza się ronda''. S.Soboń - Kodeks drogowy z komentarzem.
3. Znaki nakazu mają charakter dyrektywny. Oznacza to, że kierujący pojazdem lub inny uczestnik ruchu jest obowiązany postępować zgodnie ze wskazaniami znaków. S.Soboń - Kodeks drogowy z komentarzem.
4. Znak C12 ruch okrężny oznacza obowiązujący kierunek ruchu dookoła wyspy lub placu (ronda) wskazany na tym znaku. S.Soboń - Kodeks drogowy z komentarzem.
Zbieraj punkty karne - 24 punkty możesz wymienić na rower.
"Gdy alkoholu pełne nieba - pękają mózgi oraz drzewa"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
among
 
Posty: 293
Dołączył(a): środa 11 kwietnia 2012, 03:00
Lokalizacja: Szukam Satelity...

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez szerszon » czwartek 05 maja 2016, 22:02

among napisał(a):
A może jednak Ciebie źle nauczono??



Jacy instruktorzy ? Jakie to argumenty ? Co mnnie obchodzi kierunek ruchu, skoro mam sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy ?
Nie jest nią wykonanie skrętu wówczas, jeśli wiąże się to z kształtem drogi, to znaczy skręca ona w sposób naturalny''. A. Jasiński, W. Kotowski - Prawo o ruchu drogowym w praktyce.
Tu nie ma jednej drogi tu jest skrzyżowanie.
2. Ronda nie są zwykłymi skrzyżowaniami. ,
No nie są zwykłymi...czy to ma jakieś znaczenie ?
3. Znaki nakazu mają charakter dyrektywny. Oznacza to, że kierujący pojazdem lub inny uczestnik ruchu jest obowiązany postępować zgodnie ze wskazaniami znaków.
No to jedziemy tak jak wynika ze znaku..w czym problem...w czasie przejazdu przez skrzyżowanie masz mieć wyspę po właściwej stronie.
4. Znak C12 ruch okrężny oznacza obowiązujący kierunek ruchu dookoła wyspy lub placu (ronda) wskazany na tym znaku. S.Soboń
Co to ma wspólnego z kierunkiem jazdy i sygnalizacją ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez Blacksmith » piątek 06 maja 2016, 10:56

"Jeżeli masz zamiar skręcić w prawo na najbliższym wylocie- włącz prawy kierunkowskaz i wyłącz go dopiero po znalezieniu się na tym wylocie".
"Jeżeli masz zamiar jechać prosto bez zmiany pasa ruchu-nie włączaj żadnego kierunkowskazu aż do chwili mijania wylotu poprzedzającego ten, w który zamierasz zjechać, ze skrzyżowania. Wówczas włącz prawy kierunkowskaz."

Jeżeli masz zamiar skręcić w lewo lub zawrócić- włącz lewy kierunkowskaz, wjedź na środkowy lub skrajny lewy pas ruchu i będąc już na rondzie, przełącz kierunkowskaz na prawy w chwili mijania wylotu poprzedzającego ten, w który zamierzasz wjechać, by opuścić skrzyżowanie.

H. Próchniewicz- Kierowca doskonały.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez szerszon » piątek 06 maja 2016, 22:31

Powyższe rady najbardziej sprawdzają się na klasycznym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Ciężko wrzucać prawy kierunkowskaz przy zjeździe ze skrzyżowania "kwadratowego"
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez szymon1977 » piątek 06 maja 2016, 23:14

among napisał(a):Pytanie: Jak to jest rzeczywiście?
Ponieważ co do interpretacji PoRD nie ma jednomyślności musisz:
1. Nie zważając na treść PoRD nauczyć się na pamięć przeklikać na egzaminie teoretycznym pytania tak, żeby Ci zaliczyło.
2. Nie zważając na treść PoRD nauczyć się na pomięć zasad, wyznawanych przez lokalne środowisko egzaminatorów, tak, żeby Ci zaliczyło.
A jak już zaliczysz jedno i drugie, odbierzesz PJ i nieszczęśliwie trafisz na rondo musisz:
3. Zapomnieć wszystko, czego do tej pory się nauczyłeś i nie zważając na treść PoRD zachować tak, aby w przeżyć wśród wyznających swoje własne zasady tubylców.

Kierujący nie są w tym temacie jednomyślni. Ludzie z branży także. I drogówka. A nawet Sądy. Taki jest aktualny obraz rzeczywistości. Temat uważam więc za wyczerpany. Proponuję zamknąć wątek a amatorom mocnych wrażeń podlinkować "Jałową dyskusję o..."
.....
Blacksmith napisał(a):H. Próchniewicz- Kierowca doskonały.
Pan H. Próchniewicz nieco się zamotał: raz skręcaniem jest dla niego cały przejazd przez skrzyżowanie a raz zjazd z niego.
.....
szerszon napisał(a):Powyższe rady najbardziej sprawdzają się na klasycznym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Ciężko wrzucać prawy kierunkowskaz przy zjeździe ze skrzyżowania "kwadratowego"
Porady brzmią, jakby napisane w czasach, gdy ronda innego niż pierścieniowe jeszcze nie wynaleziono (a przynajmniej nie w Polsce). Wtedy to faktycznie z ronda zawsze było w prawo. Teraz już nie jest. Bywa, że po rondzie to w lewo a z ronda prosto. Ale też nie zawsze. Masz przy okazji odpowiedź na pytanie...
szerszon napisał(a):No nie są zwykłymi...czy to ma jakieś znaczenie ?

.....
szerszon napisał(a):...w czasie przejazdu przez skrzyżowanie masz mieć wyspę po właściwej stronie.
Czyżby wizje Edka w Warszawie już wprowadzono w życie? Myślałem, że dyskusja dotyczy ronda oznakowanego klasycznie, za pomocą c-12, a nie nowocześnie, po Edkowemu.

Obrazek
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez Blacksmith » sobota 07 maja 2016, 11:19

Wy to macie jakieś paranoje z tym rondem. Poruszanie się na klasycznym okrągłym rondzie zostało najbardziej sensownie opisane przez H. Próchniewicza. Wjechanie na rondo z włączonym lewym kierunkiem jest informacją dla (ogarniętych) kierowców, że zamierzamy jechać w lewo bądź zawrócić. Jest to nadzwyczaj logiczne i sensowne, a Wy doszukujecie się na siłę jakichś nieścisłości, itd. Po co? Drogi szymonie1977, ten Twój cały Święty jak dla katolika Biblia PoRD na który się powołujesz w co drugim zdaniu to kodeks napisany nie przez Boga tylko przez przeciętnych ludzi, czyli ułomnych. Nie doszukuj się tam na siłę świętości ani wyjasnienia każdej mozliwej sytuacji drogowej bo jej nie znajdziesz. Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez Karolina1994 » sobota 07 maja 2016, 12:45

z tymi kierunkowskazami na rondach to głupota. Bo co word to inne zasady, ale podobno, tak jak mnie uczono, trzeba włączyć kierunkowskaz gdy zamierzamy skręcić w lewo lub zawrócić na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Z tym że instruktor mnie uczył że wjeżdżając na rondo (do wysepki) wyłączamy go,i już tylko przy zjeździe włączamy prawy, a osoby które zdawały w innym wordzie,ten sam instruktor uczył ich że nie wyłączamy kierunkowskazu lewego, tylko przy zjeździe zmieniamy na prawy.
Egzamin teoretyczny 02.12.2015 podejście 1 wynik: Pozytywny (71/74)
Egzamin praktyczny 16.12.2015 podejście 1 wynik: Pozytywny
Karolina1994
 
Posty: 354
Dołączył(a): czwartek 08 października 2015, 09:10

Re: Pytanie z testu. Błąd?

Postprzez ella » sobota 07 maja 2016, 22:46

among napisał(a):Pytanie: Jak to jest rzeczywiście?



Polecam prawie 500 stron dyskusji

viewtopic.php?f=3&t=35676
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości