Nie ma dokumentów w Urzędzie na moje prawo jazdy

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Nie ma dokumentów w Urzędzie na moje prawo jazdy

Postprzez InaL » środa 30 grudnia 2015, 17:53

Witam,
Mam nadzieję na konstruktywne podpowiedzi. A oto moja sytuacja:
W roku 1996 zdałam egzamin na prawo jazdy kategorii B w Polsce. Nie miałam żadnego wypadku, nie odebrano mi praw do prowadzenia pojazdu, nawet nie zapłaciłam mandatu. Oczywiście w tamtym czasie uprawnienia były dożywotnie.
W roku 2002 wyjechałam do USA. Tutaj zdałam egzamin i mam amerykańskie prawo jazdy.
Obecnie jestem na etapie powrotu do Polski na stałe i dowiedziałam się w Urzędzie Komunikacji, że muszę zdać egzamin teoretyczny na polskie prawo jazdy. Urzędniczka szukała moich danych w komputerze i stwierdziła, że nie ma tam śladu o moim polskim egzaminie z roku 1996. Hmm... Może jeszcze nie wprowadzili danych?
Poinformowano mnie również, że zdawania egzaminu teoretycznego wymagają obowiązujące przepisy.
Zgodziłabym się z tym, gdybym nie miała uprawnień polskich, tylko amerykańskie.
Pani nie potrafiła mi wskazać odpowiedniego przepisu dotyczącego mojej sytuacji, tylko zbyła mnie słowami "Niech już pani głowy nie zawraca, takie są przepisy. I co za problem zdać egzamin teoretyczny jeszcze raz!".
Problem nie leży w ponownym egzaminie. Według mnie chodzi o zasadę.
Proszę o podpowiedzi i pozdrawiam.
InaL
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 30 grudnia 2015, 17:39

Re: Nie ma dokumentów w Urzędzie na moje prawo jazdy

Postprzez JAKUB » sobota 16 stycznia 2016, 14:26

Przywieź do urzędu dokumenty z USA z 2002r (jeśli dla zasady wydadzą). Od 07.1998r były wprowadzane spisy komputerowe i ciebie nie ujeli. Jak doszli do wtedy świerzakow, to byłaś już kierowcom amerykańskim. Uważam, że nie obejdzie się bez kolejnej teorii, a nauka po 20 latach i tak się przyda. (30 zł tj max 9 dol.).
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Nie ma dokumentów w Urzędzie na moje prawo jazdy

Postprzez InaL » czwartek 05 maja 2016, 15:53

Dziękuję - tu nie chodzi o koszt, ani o zdawanie testów, ale o zasadę. Nie popełniłam wykroczenia,
nie miałam nigdy kolizji, raz zapłaciłam mandat za przekroczenie prędkości tylko,
nie ma więc podstaw prawnych do odmówienia mi prawa do posiadania polskiego prawa jazdy
tylko za to, że mieszkam w USA.
InaL
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 30 grudnia 2015, 17:39

Re: Nie ma dokumentów w Urzędzie na moje prawo jazdy

Postprzez rpa » poniedziałek 13 czerwca 2016, 12:10

I słusznie! Skoro prawo jazdy było wydane, to uprawnienia po prostu ci się należą. Przy kolejnej zbywającej cię pani poproś o faktyczną podstawę prawną i w przypadku odmowy proś o rozmowę z kierownikiem - dokumenty znajdą się w mig...
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości